Skocz do zawartości

Studia


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

można powiedzieć, że jestem już studentem budownictwa na WIL na PK :) muszę już tylko dostarczyć papiery :) ktoś się może tam również wybiera? :)

 

ja juz 4 rok zaczne na PK, budownictwo fajny kierunek chyba, ja jestem na energetyce, ale tam u Ciebie to będzie dużo dziewczyn, tylko czy jakies ciekawe sie trafią;P mimo wszystko powodzenia życze:) no i moze sie kiedys spotkamy:)

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Ponieważ jestem w trakcie wypełniania Opinii o moich "praktykach", chciałbym abyście mi podpowiedzieli co mam wpisać w dwóch punktach, przy których stanąłem:

 

1) Opinia przełożonego na temat pracy i umiejętności studenta.

2) Aktywność, kreatywność i umiejętności organizacji pracy.

 

Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza

Kazda dobra rada sie liczy, wiec po krotce przedstawie sytuacje w jakiej znalazla sie bliska mi osoba i jakby ktos mial jakies sugestie co do rozwiazania tego problemu to chetnie poslucham. Moja dziewczyna jest Rosjanka. W zeszlym roku zdala mature w polskim liceum (jedno z najlepszych LO w Poznaniu). Generalnie jest w Polsce juz ok.14 lat, przeszla przez wszystkie klasy od podstawowki do matury, zna jezyk lepiej niz przecietny obywatel tego kraju, mowi bez zadnego akcentu. Po matrzue probowala dostac sie do jednej ze szkol teatralnych, ale jej sie nie udalo, wiec przez rok robila studium aktorskie w Krakowie. W miedzyczasie skonczyl sie jej czasowy pobyt, a jako, ze bylo to juz pod koniec roku szkolnego nie mogla otrzymac przedluzenia bez zaswiadczenia, ze dostala sie na studia wyzsze. Na szczescie w tym roku egzaminy byly udane i udalo jej sie dostac do Panstwowej Wyzszej Szkoly Teatralnej we Wroclawiu. Niestety problemem jest to, ze jako osoba spoza UE musi w Polsce placic ze studia. Cena szkoly teatralnej to 10000 euro za rok - kwota na ktora ona, ani jej matka (z ojcem nie utrzymuje kontaktow od czasu wyjazdu z Rosji 14 lat temu) nie sa sobie w stanie pozwolic. Nawet 10000zl byloby ponad ich sily. E. chce zostac w Polsce, jak tylko dostanie czasowy pobyt bedzie skladac papiery na obywatelstwo. Nie polskich przodkow, ani statusu uchodzcy czy cos w tym stylu, a takie rzeczy pomagaja z zniesieniu oplat za studia. Ale tak na prawde jest bardziej Polka niz Rosjanka, Polski to jej pierwszy jezyk, zna polska kulture lepiej niz wiele osob w tym kraju (teatr to jej pasja od lat, a dostanie sie do szkoly teatralnej to spelnienie jej marzen, a takze spory wyczyn bo tam zawsze jest kolo 40-50 osob na 1 miejsce-na pewno jest osoba bardzo utalentowana), czuje sie Polka, jej matka przebywa i pracuje tu legalnie placac u nas podatki, z ktory przeciez studia sa oplacane. Poza tym do Rosji nie ma gdzie i po co wracac (z rodzina tam nie utrzymuje prawie w ogole kontaktu). Jedyna nadzieje jest wiec wywalczenie w jakis sposob zniesienia tej oplaty lub znaczacego jej obnizenia. Przeszla juz rozmowe z Rektorem szkoly we Wroclawiu, choc on nic nie jest w stanie zrobic bo jest to filia szkoly krakowskiej. Niestety rektor calej PWST jak na razie rowniez negatywnie rozpatruje jej wniosek (szczerze mowiac potraktowali ja jak smiecia, zero argumentow, brak mozliwoscie spotkania z rektorem, sekretarka powiedziala jej przez telefon, ze decyzja jest odmowna i jeszcze miala do niej pretensje, ze smie o takie rzeczy prosic). To wlasnie Rektor i Senat uczelni maja podobno mozliwosc umozliwienia jej studiowania na warunkach takich jak obywatele UE, ale wszystko zalezy od ich dobrej woli. Drugim pomyslem jest proba walczenia o zniesienie oplat w Ministerstwie Kultury, bo i oni moga pewnie czesne dla niej zniesc, choc boje sie, ze tam bez kontaktow szanse moga byc tez nieduze... Czas nagli bo do rozpoczecia roku zostaly niecale 2 miesiace. Ambasada Rosyjska ja wysmiala gdy zwrocila sie o pomoc i po czesci mieli racje mowiac - jaka z niej Rosjanka. Gdyby byla Bialorusinka, uchodzca czy miala polskich przodkow pewnie byloby latwiej, moze moglby by pomoc jakies fundacje. Ale ona jest Polka bez polskiego paszportu czy dowodu tak na prawde. Pomysly w tym miejscu sie na wyczerpuja, choc tak na prawde jestesmy gotowi szukac pomocy gdzie tylko bedzie to mozliwe - albo w zniesieniu oplaty albo w otrzymniu pomocy finansowej na oplacanie czesnego. Jezeli ktos mialby jakies sugestie co mozemy jescze zrobic to prosze o wypowiedz tu lub na PW. Zalezy nam na czasie.

 

Problem rozwiazaloby obywatelstwo, ale tu takze proces moze potrwac 2-3 lata (nawet slub nie rozwiazuje problemu, bo i obywatelstwo mozna dostac po 3 latach zwiazku). Bedziemy probowac go w jakis sposob przyspieszyc, ale w tym wypadku wszystko zalezy od dobrej woli urzednikow. Moze przy okazji orientuje sie ktos jak wygladaja szczegolowo procedury nadawania obywatelstwa sportowca, bo one dosc czesto byly znaczaco przespieszane? W jej przypadku znajdzie sie masa specjalnych okolicznosci na podstawie, ktorych moglibysmy ubiegac sie o przyspieszenie procedury. Jednakze i tak najpierw musimy zalatwic zniesienie czesnego na pierwszy rok,aby potem moc skupic sie na walce o jak najszybsze nadanie obywatelstwa zeby pozbyc sie problemu tej gory pieniedzy (10k euro dla przypomnienia :/ ).

Sprawa jest dla niej i dla mnie niezwykle wazna i wszelkie rady czy pomoc beda niezwykle przydatne. Dziekie :)

Odnośnik do komentarza

maregs, dziwi mnie to, że nie starała się/nie staraliście się o nadanie polskiego obywatelstwa wcześniej. Nie wiem co zdążyłeś załatwić przez ten czas - ale sytuacja wydaję się nieciekawa. Jak jest jeszcze problem, to podrzuć mi na PW swoje gg, postaram się pomóc ew. od strony prawnej/wniosków/etc. bo kiedyś już przy podobnej sprawie pomagałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

W nawiazaniu do sprawy, ktora opisywalem kilka postow wyzej - artykul w GW: Liceum za darmo, ale za studia kaza placic 10 tys. euro. W najblizszych dniach reportaz w tej sprawie wyemituje tez Radio Merkury. Zobaczymy czy to cos pomorze. W kazdym razie w Ministerstwie juz troche glosniej sie o tej sprawie zrobilo i moze smutne zdanie, ze "istnieją tylko przepisy, nie ma ludzi" uda sie cofnac...

Odnośnik do komentarza

Szukam kogoś studiującego stacjonarnie na UW. Mam niezły mętlik z tymi wszystkimi USOS-ami i UL-ami. Chciałem napisać do jakiegoś ogarniętego pracownika UW, ale nawet nie wiem do kogo uderzać. Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc to proszę o odpowiedź tutaj albo na PW.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...