Skocz do zawartości

Pytania, porady dotyczące systemów operacyjnych


barman

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu akurat tyle ? Ten rozmiar si? jako? oblicza ?

Nie, po prostu sam nie wiem czym si? sugerowa?em ustawiaj?c sobie a? 300MB :] Ta cz??? s?u?y tylko i wy??czenie rozruchowi systemu. Nawet 40MB powinno starczy?.

Oblicza si? SWAP. Do 512MB RAM jej ilo?? mno?y si? *2 od ilo?ci MB pami?ci. Powy?ej 512MB RAN ustawia si? 512 bo wi?cej po prostu nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
?ci?gn??em z sieci instalk? Ubuntu, ale mam problemy z zainstalowaniem tego?. Jak skonfigurowa? partycj?/e, ile powinny mie? miejsca ? Szczególnie chodzi mi o partycj? wymiany (o ile dobrze pami?tam nazw?) - to chyba wa?ne ogniwo Linuxa?.

 

Kiedy? mówi?o si?, ?e na SWAP'a dawa? dwa razy tyle co si? ma ramu, albo tyle samo... teraz 512 starcza, przy Twoim 1gb, czy nawet 2, b?dzie ok.

 

W sumie to wi?cej partycji robi? nie musisz :roll: Ja cz?sto wal? wszystko w jedn? partycj?. Mo?na ewentualnie da?:

 

/boot 20-30MB

swap 512

/ 2gb

/home 15gb

co jest do?? zb?dnym podzia?em

 

wygodniej ju? da?:

/boot 20-30MB

swap 512

/ 15-17 GB

 

i masz opór miejsca na wszystko. Jak chcez muzyk?, czy filmy, czy inne wielkie rzeczy ?ci?ga? to walisz je od razu na FAT'a i masz te rzeczy wtedy od razu pod linem i wind?.

Odnośnik do komentarza

Takie podchwytliwe pytanie, po co Wam /boot na osobnej partycji? Co do 5GB dla /root to wg mnie absolutne minimum, bo bedziesz sobie pozniej chcial zrobic dist-upgrade i bedzie wypchany po brzegi. :] Na /home zwyklemu 'ciekawskiemu' starczy pare giga, bo znajac zycie i tak bedzie trzymal wszystko na windowsowych ntfs'ach. Aha, Dix_ ... przypadkiem nie pozwol, by Ubuntu sam zdecydowal gdzie ma sie zainstalowac, bo jedyne co z tego wyjdzie to format.

Odnośnik do komentarza
Kiedy? mówi?o si?, ?e na SWAP'a dawa? dwa razy tyle co si? ma ramu, albo tyle samo... teraz 512 starcza, przy Twoim 1gb, czy nawet 2, b?dzie ok.

Tak sie mowilo.

 

Tylko, ze przy obecnej ilosci RAMu jaka wystepuje w komputerach to mozna to o kant dupy potluc.

 

U Dixa zrobilbym 300 mega swapa. 500 to max i tak pewnie przez 99% czasu pracy systemu Ubuntu tego swapa nawet nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Takie podchwytliwe pytanie, po co Wam /boot na osobnej partycji? Co do 5GB dla /root to wg mnie absolutne minimum, bo bedziesz sobie pozniej chcial zrobic dist-upgrade i bedzie wypchany po brzegi. :] Na /home zwyklemu 'ciekawskiemu' starczy pare giga, bo znajac zycie i tak bedzie trzymal wszystko na windowsowych ntfs'ach. Aha, Dix_ ... przypadkiem nie pozwol, by Ubuntu sam zdecydowal gdzie ma sie zainstalowac, bo jedyne co z tego wyjdzie to format.

Autonomiczny /boot cholernie si? przydaje w przypadku kilku ró?nych dystrybucji na tym samym sprz?cie. Mo?na skorzysta? z jednego wycyzelowanego j?dra, zrsyncowa? modu?y i config i po herbacie. Niez?ym pomys?em jest równie? u?ywanie wspólnego /tmp, pod warunkiem jego opró?niania przy zamykaniu systemu.

Odnośnik do komentarza
Mam problem. Otóz nie mog? za?adowa? windy. Podczas logowania pojawia si? bl?d: "lsass.exe Nie znaleziono obiektu", po czym komp si? restartuje i tak ca?y czas. Wcze?niej nic nie robi?em, wy??czy?em normalnie kompa, po kilku godzinach w??czy?em i ten error pojawi? si? znik?d. Da si? z tym jako? upora? ??

 

 

 

reaczej tak. Wkladasz plyte instalacyjna, startujesz instalacje, ale nie dajesz nowej instalacji tylko chcesz przystapic do ratowania systemu, w konsoli wpisujesz chkdsk /f. Powinno to naprawic bledy.

Odnośnik do komentarza
Mam problem. Otóz nie mog? za?adowa? windy. Podczas logowania pojawia si? bl?d: "lsass.exe Nie znaleziono obiektu", po czym komp si? restartuje i tak ca?y czas. Wcze?niej nic nie robi?em, wy??czy?em normalnie kompa, po kilku godzinach w??czy?em i ten error pojawi? si? znik?d. Da si? z tym jako? upora? ??

 

 

 

reaczej tak. Wkladasz plyte instalacyjna, startujesz instalacje, ale nie dajesz nowej instalacji tylko chcesz przystapic do ratowania systemu, w konsoli wpisujesz chkdsk /f. Powinno to naprawic bledy.

 

Próbowa?em, ale nie pomog?o. Nie uda?o si?nawet wej?c do trybu awaryjnego. Na stronie MS znalaz?em opisany ten problem i rozwi?zanie za pomoc? konsoli odzyskiwanie, ale to te? niestety nic nie dalo. Pomóg? mi dopiero format :/

Odnośnik do komentarza

Ten temat wydaje si? by? najbardziej odpowiedni... Jako, ?e specem od kompów nie jestem mam do?? trywialne ale dokuczliwe problemy.. Przeinstalowa?em windowsa i nie ma d?wi?ku.. Sterowników zainstalowa? nie mog?, bo nie znam modelu karty d?wi?kowej.. Jak to mo?na sprawdzi?? Jak mo?na z tym sobie poradzi?? I drugi problem. Z internetem. Komputer jest po??czony z netem (neostrada) za pomoc? routera, który jest w innym pokoju... Jak go skonfigurowa?? Jak skonfigurowa? po??czenie?

 

P.S Przepraszam za poziom tych pyta? :P

Odnośnik do komentarza

Generalnie wszystko powiniene? mie? w dokumentacji sprz?towej.

Ja nie masz dokumentacji bo komp, którego masz nie by? zakupiony od nowo?ci to mam dla Ciebie 3 sposoby:

- Zainstaluj program Everest Home Edition - pokazuje wszystko co siedzi w kompie

- Wejd? do mened?era urz?dze? i pod pozycj? kontrolery d?wi?ku powinno wida? jak? masz kart? je?eli Windows j? zidentyfikowa? (w co w?tpi?)

- wyci?gnij kart? z obudowy ;) i poczytaj jaki to model

 

 

Co do netu to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Po prostu robisz wszystko co napisali Ci w instrukcji instalacji neostrady i musi zadzia?a?.

Po??czenia konfiguruje si? w "Po??czenia Sieciowe". Klikasz na "Utwórz Nowe po??czenie" i post?pujesz zgodnie z zaleceniami kreatora (z g?ow?).

Odnośnik do komentarza

Chodzi o to, ?e komp nie jest mój.. Co do routera to nawet nie znam (jeszcze) jego modelu musz? i?? tam i to zrobi? :P Chcia?em wiedzie? od czego zacz?? je?li chodzi o ten net. Jak si? podpi?? pod sie? ju? skonfigurowan?... Czy wystarczy nowe po??czenie czy te? musz? zrobi? co? na tym komputerze podstawowym. Co z numerami ip?

Odnośnik do komentarza
Chodzi o to, ?e komp nie jest mój.. Co do routera to nawet nie znam (jeszcze) jego modelu musz? i?? tam i to zrobi? :P Chcia?em wiedzie? od czego zacz?? je?li chodzi o ten net. Jak si? podpi?? pod sie? ju? skonfigurowan?... Czy wystarczy nowe po??czenie czy te? musz? zrobi? co? na tym komputerze podstawowym. Co z numerami ip?

No to jesli masz u siebie neta sporo z niego piszesz, to dowiedz sie jaki to jest tan do tej neo router i dowiedz sie czy ten ktos ma instrukcje do tego. jak mam to polowa drogi za tob?, jak nie to poszukaj wtedy opisu jakiegos w necie.

A teraz druga rzecz.. hmm jesli to jest router, to chyba tak powinno byc, ze net jest do routera podpiety a dopiero z routera sygnal niezalezniejest poprowadzony do kompow (czy to kablem czy WiFi), wiec co ma do tego inny komp ktory jest podlaczony do routera?? tak przynajmniej mi sie wydaje

Odnośnik do komentarza
Ten temat wydaje si? by? najbardziej odpowiedni... Jako, ?e specem od kompów nie jestem mam do?? trywialne ale dokuczliwe problemy.. Przeinstalowa?em windowsa i nie ma d?wi?ku.. Sterowników zainstalowa? nie mog?, bo nie znam modelu karty d?wi?kowej.. Jak to mo?na sprawdzi?? Jak mo?na z tym sobie poradzi?? I drugi problem. Z internetem. Komputer jest po??czony z netem (neostrada) za pomoc? routera, który jest w innym pokoju... Jak go skonfigurowa?? Jak skonfigurowa? po??czenie?

 

P.S Przepraszam za poziom tych pyta? :P

 

Je?li na routerze wszystko jest dobrze ustawione i pod??czone, karta sieciowa i kabel do niej prowadz?cy sprawny to Winda (XP) sama powinna wykry? po??czenie.

 

A teraz druga rzecz.. hmm jesli to jest router, to chyba tak powinno byc, ze net jest do routera podpiety a dopiero z routera sygnal niezalezniejest poprowadzony do kompow (czy to kablem czy WiFi), wiec co ma do tego inny komp ktory jest podlaczony do routera?? tak przynajmniej mi sie wydaje

 

Dobrze Ci si? wydaje ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość MikeMitnick

No i stalo sie. Komputer dziwnie brzeczy przez chwile przy uruchamianiu (jakby niedokrecona srubka), zamula momentami okrutnie o FM na 5 ligach nie mowie...

 

Zrobilem maly test programem SpeedFan -> Klik

 

Zestaw to:

 

PIV 2Ghz

512 ram ddr

GeForce 4 mx 440 64mb

Plyta glowna: ECS

 

Czy ktos moglby zdiagnozowac sytuacje ?

Odnośnik do komentarza
No i stalo sie. Komputer dziwnie brzeczy przez chwile przy uruchamianiu (jakby niedokrecona srubka), zamula momentami okrutnie o FM na 5 ligach nie mowie...

 

Zrobilem maly test programem SpeedFan -> Klik

 

Zestaw to:

 

PIV 2Ghz

512 ram ddr

GeForce 4 mx 440 64mb

Plyta glowna: ECS

 

Czy ktos moglby zdiagnozowac sytuacje ?

Problemy z zasilaczem :> Długo masz zasilacz? Dobrej firmy?

Odnośnik do komentarza
Gość MikeMitnick
No i stalo sie. Komputer dziwnie brzeczy przez chwile przy uruchamianiu (jakby niedokrecona srubka), zamula momentami okrutnie o FM na 5 ligach nie mowie...

 

Zrobilem maly test programem SpeedFan -> Klik

 

Zestaw to:

 

PIV 2Ghz

512 ram ddr

GeForce 4 mx 440 64mb

Plyta glowna: ECS

 

Czy ktos moglby zdiagnozowac sytuacje ?

Problemy z zasilaczem :> Długo masz zasilacz? Dobrej firmy?

 

Zasilacz juz raz mi sie spalil. Chyba z 2 lata temu. Wymienialismy w serwisie. Ale jaka firma :-k

 

Sprobuje pojsc za rada Henkla i zrobie kompowi generalny przeglad tzn porozkrecam wsjo, wyczyszcze, poskrecam na nowo, zrobie scan Hijackiem dla pewnosci. Jezeli nadal bedzie sie tak wszystko mulilo to chyba przejade sie do serwisu znowu.

 

Podejrzewam, ze mogl mi pojsc jakis wentylator chociaz po scanie Everestem temperatura procka wynosila 47 stopni :-k

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...