Skocz do zawartości

Turystyka


Urbi

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś 23. rocznica katastrofy czarnobylskiej. Nie będę ukrywał, że od dawna interesuję się a właściwie jestem zafascynowany tym co stało się w nocy 26 kwietnia 1986 roku w bloku IV i przez lata zgromadziłem mnóstwo materiałów związanych z samą katastrofą a także wydarzeniami towarzyszącymi jej przed i po wybuchu. W przyszłym roku planuję wycieczkę o której marzę od dawna czyli właśnie do strefy zero. Czy ktoś wcześniej był już w Prypeci / Czarnobylu?

Odnośnik do komentarza

Na taką ilość czasu ile trwa zwiedzanie nie jest to groźne dla człowieka. Przebywanie obok sarkofagu do godziny nie jest szkodliwe. Tragedia się za to może stać jeżeli w odpowiednim czasie nie zostanie zbudowany nowy sarkofag... PDK.

 

Tu są naprawdę dobre galerie:

http://www.opuszczone.com/galerie/uk_prypec/index.php

 

http://strefazero.org/

 

Czy ktoś byłby zainteresowany jeszcze takim wyjazdem?

Odnośnik do komentarza

ZTCW, wycieczki zorganizowane to jest pic na wodę fotomontaż - kasują +/- sto dolców od łebka, pokazują z daleka cmentarzysko pojazdów, samą elektrownię, diabelski młyn, wprowadzą na dach najwyższego budynku, poszpanują, że znają miejsca, gdzie licznik geigera terkocze jak Gacek na widok Mejuto, i tyle. Swego czasu trochę się orientowałem w temacie i wyszło, że generalnie płaci się sporo za prawie nic. Na dziko-dziko się nie wjedzie oczywiście, ale można próbować wyrobić zezwolenie z pominięciem biur podróży, o formalnościach, kosztach i szansach powodzenia niewiele wiem.

Odnośnik do komentarza
ZTCW, wycieczki zorganizowane to jest pic na wodę fotomontaż - kasują +/- sto dolców od łebka, pokazują z daleka cmentarzysko pojazdów, samą elektrownię, diabelski młyn, wprowadzą na dach najwyższego budynku, poszpanują, że znają miejsca, gdzie licznik geigera terkocze jak Gacek na widok Mejuto, i tyle. Swego czasu trochę się orientowałem w temacie i wyszło, że generalnie płaci się sporo za prawie nic. Na dziko-dziko się nie wjedzie oczywiście, ale można próbować wyrobić zezwolenie z pominięciem biur podróży, o formalnościach, kosztach i szansach powodzenia niewiele wiem.

Rozmowa czysto akademicka, bo w Zonie nie byłem:

nie wiem czy tak sam z siebie bym tam wjechał nie znając terenu, przejezdności dróg itp. Jak coś się tam stanie to jednak kaplica. Do tego dochodzi dojazd samochodem na Ukrainę, albo wypożyczenie na miejscu co i tak zwiększa koszty (bo rowerem chyba się tam nie wjedzie ;) )

Chyba, ze są jacyś nieoficjalni przewodnicy, z własnym autem, dojściem do pozwoleń i ciśnieniem na prawdziwą wycieczkę do Strefy a nie na odczepnego.

Odnośnik do komentarza

Jestem w kontakcie z osobami z serwisu strefazero.org, którzy organizowali takie wypady i to właśnie pod nich mam zamiar się podpiąć. Pozostaje tylko kwestia dogadania się, stworzenia odpowiedniej grupy. Cena wyjazdu to około 1200 złotych na 5 dni.

 

Jeżeli chodzi o napromieniowanie to nie ma się czego obawiać. Najsilniejsze występuje w okolicach sarkofagu i wynosi ~830uR/h. Bezpieczna dawka to ~1000uR/doba. Dlatego też wycieczki przebywają obok sarkofagu nie dłużej niż godzinę.

Odnośnik do komentarza

Planuję zebrać grupę osób i zorganizować to albo w okolicach września tego roku albo w przyszłym roku. W terminie 26.05-1.06.2009 planowany jest wyjazd i są jeszcze wolne miejsca. W sumie aby doszło to do skutku musi się zebrać grupa 40 osób. Wiem, że ponad połowa miejsc jest już zarezerwowana. Plan wygląda tak:

Dzień 1: 26 maja (wtorek)

22.00 wyjazd z Warszawy (zbiórka pod Salą Kongresową)

 

Dzień 2: 27 maja (środa)

17.00-19.00 przyjazd do Sławutycza (miasteczka pracowników elektrowni), nocleg w domach/mieszkaniach prywatnych (całkowicie oddane do naszej dyspozycji, pokoje 1-2-3-4 lub 5 osobowe, możliwość noclegu w hotelu "Europejskim"), wieczorem czas wolny

 

Dzień 3: 28 maja (czwartek)

8.00-8.30 śniadanie w restauracji "Stary Tallin"

9.20 odjazd eksterytorialną kolejką pracowniczą z dworca w Sławutyczu w kierunku strefy

10.10 przyjazd pod budynek elektrowni w Czarnobylu

10.30-11.00 oglądanie sarkofagu nad blokiem reaktora nr 4

11.00 przejazd do miasteczka Czarnobyl (droga prowadzi przez wysiedlone wioski Lelew i Kopaczi z przejściowym składowiskiem odpadów)

11.30 zwiedzanie miasta Czarnobyl, pomnik strażaków poległych w czasie likwidacji awarii, pomnik członków załogi helikoptera rozbitego podczas likwidowania skutków awarii, cerkiew św. Ilii z 1789 r, składowisko barek na zalewie na wysokości elektrowni, powrót pod elektrownię

13.30 obiad w stołówce pracowników elektrowni, pomnik Prometeusza obok elektrowni, karmienie ryb z okolicznego zbiornika wodnego

14.30 samodzielne zwiedzanie miasta Prypeć

17.20 wyjazd kolejką pracowniczą do Sławutycza

18.10 przyjazd do Sławutycza

19.00 kolacja w restauracji "Stary Tallin", czas wolny

 

Dzień 4: 29 maja (piątek)

6.30 śniadanie w restauracji "Stary Tallin"

7.30 wyjazd kolejką pracowniczą w kierunku strefy

8.20 przyjazd pod elektrownię, przejazd autobusem do miasta Prypeć, po drodze zwiedzanie stacji kolejowej Janów, postój przy pomniku "Pripyat 1970"

8.30-16.15 samodzielne zwiedzanie miasta Prypeć

16.25 obiad w stołówce pracowniczej w elektrowni

17.20 wyjazd kolejką pracowniczą do Sławutycza

18.10 przyjazd do Sławutycza, czas wolny

19.30 kolacja w chacie "Guta" (starej ułańskiej karczmie), czas wolny

 

Dzień 5: 30 maja (sobota)

9.00 śniadanie w restauracji "Stary Tallin"

10.00 chwila zadumy pod pomnikiem ofiar katastrofy w Czarnobylu (złożenie wieńca), czas wolny

~11.00 wyjazd w kierunku Kijowa

13.00-14.00 przyjazd do Kijowa, zakwaterowanie w hotelu "Bratysława" w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra "Darnitca" (pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami), czas wolny

 

Dzień 6: 31 maja (niedziela)

7.00-10.00 śniadanie w hotelu, opuszczenie pokoi, zwiedzanie Kijowa na własną rękę lub w zorganizowanej grupie

ok. 16.00 wyjazd w kierunku Warszawy

 

Dzień 7: 1 czerwca (poniedziałek)

ok. 6.00-7.00 przyjazd pod Salę Kongresową

I przeważnie jest podobny. Zmian organizatorzy nie przewidują bo i po co je wprowadzać. Największe atrakcje to prawie 12 godzinne samodzielne zwiedzanie Prypeci, wizyta w elektrowni, półgodzinne oglądanie sarkofagu zniszczonego reaktora i zwiedzanie stacji kolejowej Janów.

 

Cholernie mi zależy żeby to zorganizować w przeciągu najbliższego roku bo z roku na rok widzę coraz większe zainteresowanie zoną i obawiam się, że za 2-3 lata zrobi się z tego disneyland a ceny będą tak wysokie, że nie będzie mnie na ten wyjazd stać.

Odnośnik do komentarza

Ale szukasz noclegu, taniej żarłodajni, kina, czy burdelu? ;)

 

Jeśli to pierwsze i w okresie wakacyjnym, to akademiki w Gdańsku-Wrzeszczu na ulicy Do Studzienki, 15 minut piechtą na SKM, płaciłem coś koło 20-25 PLN za łebka, pokoje czyste, acz bez luksusów, jak to w akademiku, toalety i łazienki w porządku, do niczego nie można się przyczepić.

 

Cholernie mi zależy żeby to zorganizować w przeciągu najbliższego roku bo z roku na rok widzę coraz większe zainteresowanie zoną i obawiam się, że za 2-3 lata zrobi się z tego disneyland a ceny będą tak wysokie, że nie będzie mnie na ten wyjazd stać.

 

ZTCW, Disneyland cokolwiek już z tego się robi, więc całkowicie popieram Cię w tych staraniach. :) Plan wygląda na ciekawy i rozsądny.

Odnośnik do komentarza

Co byście polecili dla ok. 10 os. grupy studenckiej (kieszeń także) - jakieś jezioro w pasie centralnej Polski :) - domki wieloosobowe, coś za 30-35zł za nocleg (np. 5os. domek za 160zł za dobę) - chodzi mi głównie o jakąś miejscowość - na razie mam Sława, Boszkowo - macie jakieś inne typy ?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...