Skocz do zawartości

Kącik filologa


Guli

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Pierwszą zasadą typu "Zasady pisowni pochwały na ..."

* jest "skarga na kogoś, pochwała kogoś"

 

Brakuje kontekstu, kto pisze do kogo, itd. Niemniej,

 

"SzP [imię i Nazwisko Rekruta]

 

miałem taki a taki problem, który został szybko rozwiązany przez AB. Chciałbym wyrazić moje podziękowania za dobrą obsługę.

 

Z uszanowaniem"

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Luty pochodzi od przymiotnika, więc jak przymiotniki odmienia się na lute, tak jak suty-sute itd.

 

akurat niekoniecznie, bo piszemy/mowimy lutowe dni (dnie), a nie lute. jednak: "te piekne stycznie, te grudnie, te maje" to i te lute. chyba :)

 

edit: albo luta :D

chyba nie

 

"lutowe" dni pochodzą od rzeczownika "luty" i oznaczają dni w lutym

"lute" dni też można powiedzieć, ale będą oznaczać dni mroźne

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
W obecnych rozgrywkach X jest pierwszym bramkarzem Juniorów Starszych.

Czy nazwa zespołu (Juniorzy Starsi) jest poprawnie zapisana? Oczywiście chodzi mi o jedną z drużyn klubu (tak jak mamy seniorów, rezerwy itp). A jaki będzie skrót od w/w wyrazów (JS?). Jakby to pomogło to rozgrywki nazywają się Wojewódzka Liga Juniorów Starszych. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Juniorzy starsi to zadna nazwa wlasna, tylko okreslenie kategorii wiekowej, wiec zapisywanie jej wielkimi literami jest nonsensem. W nazwie ligi zwiazek wyrazowy, o ktory pytasz, jest czescia nazwy wlasnej i dlatego jest zapisany z wielkiej. Nie ma to zadnego znaczenia i przelozenia na pisownie nazwy kategorii wiekowej. Co do skrotu, to obstawialbym raczej: jun. st. lub jun. starsi.

Odnośnik do komentarza
Mnie się zdawało, że juniorzy starsi to właśnie juniorzy, a młodsi to trampkarze (tak u nas zawsze było), ale na zadane pytanie odpowiedziałbym tak jak kolega wyżej i dodać jeszcze po prostu juniorów st.

To zależy od ligi. U nas są: juniorzy starsi/młodsi oraz trampkarze starsi/młodsi. W innych drużynach można też znaleźć tzw. żaków, czyli najmłodszych.

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy później...

Która wersja jest poprawna: "Wychowywaniem zajmował się jeden z rodziców", czy "Wychowywaniem zajmowało się jedno z rodziców"?

 

Mam wątpliwości bo rodzice jako kobieta i mężczyzna wymagali by formy: "jedno". Ale "rodzic" jest rodzaju męskiego więc "jeden".

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...