Skocz do zawartości

Kącik remontowo-budowlany


Wujek Przecinak

Rekomendowane odpowiedzi

Ale to chodzi Ci o takie łoże do sypialni?

Jakiś czas temu kupiliśmy z żoną w BRW z materacem chyba 200x160. Stelaż, jak to stelaż, skręcone płyty 18mm. Do tego podkład pod materac, takie wygięte sklejki, chyba mają za zadanie amortyzować ciężar. Najważniejszą chyba rzeczą, jest materac. Nasz nadaje się już do wymiany. Fakt, że mamy słuszną wagę. Też będziemy w najbliższym czasie szukać. Nasz komplet kosztował coś koło tysiaka. Teraz wiem, że na porządny materac trzeba będzie wydać trochę więcej ;)

Odnośnik do komentarza
5 hours ago, szramek said:

Pytanie o najważniejszy mebel w domu:

Gdzie kupić łóżko? Pójść po linii najmniejszego oporu i brać IKEĘ czy może polecicie mi jakiś lepszy sklep.

Macie może jakiegoś producenta/model/sklep godny polecenia?

 

Ja mam stelaż z Ikei, ale materac z Koła (uwaga, strona boli w oczy) i sobie bardzo chwalę :) 

Odnośnik do komentarza

Ja od niedawna za sprawą klienta dowiedziałem się ile jest rodzajów materacy. Tak jak wspominali przedmówcy - twardość materaca powinna być dostosowana do wagi, ale tych kryteriów jest masa: piankowy, sprężynowy czy może hybryda. To zakup na wiele lat więc warto czasem dołożyć niż się męczyć. Warto udać się do sklepu gdzie pracują ludzie, którzy temat ogarniają. Ja kupowałem swój materac 2 lata temu w Ikei na zasadzie biorę twardy sprężynowy. Nie narzekam (ale to pierwszy mój materac więc nie mam porównania). Nieobiektywnie też polecam materace Hilding

Odnośnik do komentarza

- bryła budynku

- garaż (!)

- piwnica (!)

- wielkość

- technologia budowy

- parterowy/poddasze/piętro

- dach

- balkony inne elementy do bryły nietypowe

- "inne" okna

- schody

- el. wykończeniowe (podłogi, płytki, podwieszane sufity itp)

 

Dodatki typu półokrągłe wejście (schody)

 

 

Odnośnik do komentarza

Ok. A tak bardziej konkretnie. Np. taniej wyjdzie dom parterowy czy piętrowy - bo z tego co słyszałem to opinie są podzielone.  Ja chcę dom o prostej bryle, w prostokącie, raczej z garażem, salon+kuchnia, spiżarenka, 4 sypialnie, mały pokoik na gabinet, garderoba, 2 łazienki. Może ma ktoś jakiś sprawdzony projekt do zaproponowania?

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 2.05.2020 o 20:34, Nigel napisał:

Ok. A tak bardziej konkretnie. Np. taniej wyjdzie dom parterowy czy piętrowy - bo z tego co słyszałem to opinie są podzielone.  Ja chcę dom o prostej bryle, w prostokącie, raczej z garażem, salon+kuchnia, spiżarenka, 4 sypialnie, mały pokoik na gabinet, garderoba, 2 łazienki. Może ma ktoś jakiś sprawdzony projekt do zaproponowania?

 

 

Wszystko zależy ;) Opinie są podzielone, jeśli na piętrze miałbyś mało pokoi i jakoś mniej skomplikowane ułożenie to może nie wyjść drożej niż parterówka z poddaszem użytkowym. Chyba, że masz na mydli sam parter, bez poddasza użytkowego - to wtedy jest najtaniej, wiadomo ;) O co się rozchodzi? Przy budowie piętra więcej potrzebujesz materiałów do budowy ścian i zewnętrznych i wewnętrznych, także później przy wykończeniu wychodzi to drożej, bo po prostu powierzchnia jest większa, a np. tynkowanie liczą od metra kwadratowego powierzchni. Oszczędza się tutaj natomiast na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, która na poddaszu użytkowym musi być po prostu lepsza.

 

A czemu koniecznie garaż? Też tak myślałem, że jak dom to musi być z garażem, ale opinie moich znajomych są inne - kuzynka nawet ani razu tam nie wjechała i w planach mają przerobienie go na kuchnię (większą niż obecna), bo stał się graciarnią. Ogólnie mi przeszło jak porównałem koszt budowy z garażem a bez - to było 30-50 tysięcy złotych! Zdecydowanie bardziej odpowiada mi opcja wiaty gdzieś na podwórku lub oparta o budynek.

 

Tak samo okna - im bardziej niestandardowe tym wyjdzie drożej. Jeśli schody drewniane na górę - także drożej niż betonowe.

 

Ja się wzorowałem na tym:

 

https://www.extradom.pl/projekt-domu-cytryn-WRN1023

 

Zrobiliśmy jednak prostokąt, bez tego wybrzuszenia. Kupując gotowy projekt są wady i zalety. Wadą jest to, że trzeba robić adaptacje np. do warunków jakie mamy określone na działce, a każda adaptacja czy nasza zmiana kosztują. Na plus, że masz szacowane koszty, uśrednione wiadomo, chociaż dużo zależy od lokalizacji, czasu kiedy kupujesz no i sytuacji w kraju;-) Projekt indywidualny jest droższy, w teorii musisz więcej wiedzieć lub mieć ogarniętego architekta, który wszystko podpowie ;) Z mojego przykrego doświadczenia z projektem i pozwoleniem na budowę - lepiej mieć kogoś do kogo ma się blisko.

 

PS. Przed budową ważne jest ogarnięcie mediów! Można sobie nie zdawać sprawy ile z tym zachodu i że to też koszty spore.

 

Jakbyś miał szczegółowe pytania to pisz :)

Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, jmk napisał:

No tak jak pisałem, zależnie od układu pokoi/ścian w środku, kosztów aktualnych materiałów co tańsze czy ocieplenie poddasza czy ścian.

 

Sam parterowy bez użytkowego poddasza będzie najtaniej.

 

 

23 godziny temu, jmk napisał:

Przy budowie piętra więcej potrzebujesz materiałów do budowy ścian i zewnętrznych i wewnętrznych, także później przy wykończeniu wychodzi to drożej, bo po prostu powierzchnia jest większa, a np. tynkowanie liczą od metra kwadratowego powierzchni. Oszczędza się tutaj natomiast na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, która na poddaszu użytkowym musi być po prostu lepsza.

Tak na logikę - skąd przekonanie, że parterowy z dachem o pow 70m2 jest droższy od piętrowego o łącznej pow 70m2? Wydaje się, że dokładając piętro trzeba niewiele więcej bloczków niż przy parterowcu, a dach masz i tak w obu rozwiązaniach (pewnie też zależy od projektu). No i upraszczając masz 1 poziom 70m2 i 2 x 35m2 - mniej fundamentów i wylewek, etc. 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem o co Wam chodzi albo Wy nie wiecie o co mi chodzi:

 

- najtańszy parter, gdzie jest tylko strych

- parter + poddasze użytkowe droższe, ale niekoniecznie droższe niż piętro, bo wpływają na to czynniki o których pisałem

- parter + piętro + strych, droższe niż poddasze użytkowe, ale niekoniecznie, bo wpływają na to czynniki o których pisałem

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...