Skocz do zawartości

Seriale telewizyjne


Feanor

Rekomendowane odpowiedzi

Dostępny jest pierwszy odcinek na razie. Powieść mi się podobała bardzo i pierwszy odcinek daje nadzieje na dobry serial. Świetnie pokazana Warszawa lat trzydziestych (chociaż taka trochę pusta momentami), niezłe aktorstwo, choć na razie jeszcze daleko mi do zachwytów. Czekam na kolejne odcinki.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Obejrzałem Gambit Królowej no i nie jest zły, ale mocno meh, takie 5/10. Strasznie porozciągany (można było to spokojnie uwinąć w 90 minut bez żadnej straty), postaci poza główną bohaterką kompletnie nijakie i płaskie. Sztampowy film sportowy jakich wiele i tyle - ale z pozytywów rzeczywiście same szachy dobrze pokazane, no i oby seriał miał pozytywny efekt na wzrost popularności szachów wsród kobiet.

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, kuab napisał:

Obejrzałem Gambit Królowej no i nie jest zły, ale mocno meh, takie 5/10. Strasznie porozciągany (można było to spokojnie uwinąć w 90 minut bez żadnej straty), postaci poza główną bohaterką kompletnie nijakie i płaskie. Sztampowy film sportowy jakich wiele i tyle - ale z pozytywów rzeczywiście same szachy dobrze pokazane, no i oby seriał miał pozytywny efekt na wzrost popularności szachów wsród kobiet.

Mam takie same odczucia. Zostały nam 2 odcinki i serial jest ok, ale nic więcej. Za 2 tygodnie nic nie będę z niego pamiętał.

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, kuab napisał:

Obejrzałem Gambit Królowej no i nie jest zły, ale mocno meh, takie 5/10. Strasznie porozciągany (można było to spokojnie uwinąć w 90 minut bez żadnej straty), postaci poza główną bohaterką kompletnie nijakie i płaskie. Sztampowy film sportowy jakich wiele i tyle - ale z pozytywów rzeczywiście same szachy dobrze pokazane, no i oby seriał miał pozytywny efekt na wzrost popularności szachów wsród kobiet.

Mi się najbardziej Dorociński spodobał, zupełnie nieironicznie to piszę.

No i zakończenie strasznie niechlujne moim zdaniem, rozumiem, że zostawiono nawet nie furtkę, ale autostradę do drugiego sezonu, tylko szkoda że nie mogli tego jakoś zgrabniej domknąć. 

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, tio napisał:

Przecież drugi odcinek był dużo lepszy niż pierwszy; świetna walka bokserska i pojawia się główna postać kobieca Ryfka Kij (świetna Boczarska). Podoba mi się, że na razie wygląda to na dość wierną ekranizację powieści.

Walka bokserska, "sportowe wydarzenie roku" a na widowni pustki jak w czasie pandemii.

Odnośnik do komentarza
W dniu 16.11.2020 o 08:58, Nigel napisał:

Walka bokserska, "sportowe wydarzenie roku" a na widowni pustki jak w czasie pandemii.

Troszkę po czasie ;) Twórcy serialu (nie pamiętam jak w książce) umieścili walkę w nieistniejącym już Kinie Miejskim przy Hipotecznej w Warszawie. Zakładam, że skoro podali tak konkretną lokalizację meczu bokserskiego Makabi - Legia, to przyłożyli się do odtworzenia zarówno realiów tego budynku (pojemność, układ miejsc, wygląd wnętrza) jak i rzeczywistości, w której pojedynki pięściarskie odbywały się w takich budynkach.

 

Cytat

W serialu „KRÓL” mecz bokserski zawodników obu klubów (Andrzej Ziembiński jako reprezentant „Legii” oraz Jakub Szapiro z „Makabi”) rozgrywa się w gmachu Kina Miejskiego, przy ulicy Hipotecznej. Do września 1939 r. wyświetlano tam filmy oraz urządzano imprezy kulturalne i sportowe. Dziś na miejscu kina stoją wybudowane w latach 60 bloki. Wzdłuż nich przebiega trasa W-Z.

za: materiał promocyjny C+ na onet

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

W serii Miasta Rytm c+ przygotowalo jeden specjalny odcinek opisujacy serialowa Warszawe z 1937 roku i porownujac ja z obecna. Warto obejrzec, aby lepiej zrozumiec kontekst wyboru lokacji do konkretnych scen - jest to tam dosc szeroko opisywane. Nie wiem tylko, czy mozna gdzies w necia znalezc nagranie tego odcinka albo czy bedzie dostepne na VOD :-k

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, me_who napisał:

Troszkę po czasie ;) Twórcy serialu (nie pamiętam jak w książce) umieścili walkę w nieistniejącym już Kinie Miejskim przy Hipotecznej w Warszawie. Zakładam, że skoro podali tak konkretną lokalizację meczu bokserskiego Makabi - Legia, to przyłożyli się do odtworzenia zarówno realiów tego budynku (pojemność, układ miejsc, wygląd wnętrza) jak i rzeczywistości, w której pojedynki pięściarskie odbywały się w takich budynkach.

 

za: materiał promocyjny C+ na onet

Czy przyłożyli się  do odtworzenia realiów epoki czy do wiernej adaptacji powieści? U Twardocha można przeczytać o skandujących tłumach... Czy może jednak poszli na skróty, by było łatwiej i taniej?

 

Podobno J. Szapiro nawiązuje do autentycznej postaci Szapsela Rotholca. Nawet jeśli bardzo luźno to warto rzucić okiem na takie info:

Przez kilka lat przed wybuchem wojny w polskim boksie liczyły się dwa nazwiska – Antoniego Czortka ze Skody Warszawa zwanego „Kajtkiem” i Szapsela Rotholca z Gwiazdy Warszawa zwanego „Szapsiem”. To właśnie im wróżono wielką międzynarodową karierę, a pojedynki tych dwóch „kogutów” przyciągały publiczność na miarę gali gwiazd światowego boksu. Rekord padł w 1935 roku, gdy walkę Czortka z Rotholcem oglądało w sali największego warszawskiego kina Coloseum kilka tysięcy ludzi.

https://histmag.org/Antoni-Czortek-i-bokserskie-mistrzostwo-Auschwitz-21421/

 

 

Zresztą widownia to jedno, a drugie to cały klimat, anturaż tej walki jest dla mnie taki sztuczny, studyjny, sterylny - zwyczajnie jest tam zbyt jasno, przejrzysto. Wystarczy sobie wyguglać fotki przedstawiające scenografię pojedynków bokserskich tamtych czasów by to dostrzec.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Feanor napisał:

Nie oglądam, ale doszło do mnie, że OeNeRowcy gardzą tam tenisem. To bzdura, grali i to na pograniczu wyczynu, z pisaniem poradników włącznie.

No niestety ale niektóre nawiązania do tamtych czasów są karykaturalne. Płk Koc przedstawiony jako pół idiota i ćwierć debil duszą, ciałem zaprzedany idei OZN i Rydzowi.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...