Jump to content

Gry historyczne ze stajni Paradoxu

Recommended Posts

Na świętą Adelajdę roku pańskiego 1043 umarł cesarz Trojden II, pogromca Burgundów, krzyżowiec. Zastąpił go Skarbimir i jak to bywa we wczesnym feudalizmie, mam w takich momentach trochę miękko. Grupa feudałów chcąca niepodległości, jacyś chłopi-samobójcy chcący niewiadomoczego, zrąbana drabinka feudalna sugerująca mi, że mam 5 wasali za dużo (nienawidzę tego w trójce, bardzo słabo widać, kogo właściwie mogę transferować by to zniwelować).

20200921232130_1.thumb.jpg.6971f77b30ac303e217e7613184c5a26.jpg20200921233134_1.thumb.jpg.d901750715fbb3b3e28b5ab47ac0db48.jpg

• Sad 1

Nowy cesarz, Skarbimir, narzucił imperium nowe zadania: dominacja w dawnym karolińskim świecie. W tym celu zaczął poszerzać polskie terytoria w Italii, a przede wszystkim uderzył na pogrążającą się w kryzysie, potężną ongiś Lotaryngię. Ta właśnie się podzieliła na Lotaryngię właściwą oraz Fryzję (której większość terytoriów znajdowała się oczywiście poza Fryzją). Jedna i druga monarchia przyjęła potężne lechickie ciosy, co ułatwiał zdecydowanie fakt, że ci spadkobiercy świętego Karola Wielkiego od dawna już przyjęli plugawą wandelską konfesję. No właśnie, bo nie byłoby tego całego słowiańskiego Parcia Na Zachód gdyby nie to, że ci wszyscy Burgundowie, Fryzowie i Lotaryńczycy dostarczyli Piastom wygodnego, religijnego casus belli. Aż trochę szkoda, że taka Akwitania pozostała wierna rzymskiemu katolicyzmowi...

20200922235327_1.thumb.jpg.10f4db4c491a9639ec3b1c4fa2b1237d.jpg

• Like 2
  • I love it 1

Nie umiem w to grać :/ 

Jak grałem Polską, to ciągle mi się państwo rozpadało przez te debilne dziedziczenie i w ogóle nie mogłem zebrać prestiżu, żeby zrobić coś sensowniejszego.

Teraz gram Nordgau i jestem pionkiem walk między możnymi świata. Królowa Bawarii wdała się w jakąś idiotyczną wojnę z całym światem i oczywiście komu odebrali ziemię? Mnie. I to największą i najbardziej ludną Norymbergę, zabierając mi połowę wojska i dochodu, praktycznie przekreślając jakiekolwiek szanse na ekspansje w kierunku pogan.

A najgorsze, że gram na easy :( 

Edyta: przynajmniej zrobiła się fajna historia, bo postanowiłem mordować każdego, kto będzie zarządzał Nbg. Póki co życie straciło dwóch następców króla Zachodnich Franków, który mi ukradł ulubione miasto. Teraz siepacze czają się na ostatnią w tej linii rodu wnuczkę króla. Niestety ma jeszcze jednego syna, który przejmie po nim schedę, a jest poza zasięgiem moich knowań :( Przy okazji mój władca dostał na głowę po zamordowaniu nieletniego książątka. Generalnie już było z nim krucho, bo 3 z 5 synów poległo w wojnach (co jest moim sposobem na likwidację nadliczbowych synów).

55 minut temu, me_who napisał:

Nie umiem w to grać :/ 

Jak grałem Polską, to ciągle mi się państwo rozpadało przez te debilne dziedziczenie i w ogóle nie mogłem zebrać prestiżu, żeby zrobić coś sensowniejszego.

Teraz gram Nordgau i jestem pionkiem walk między możnymi świata. Królowa Bawarii wdała się w jakąś idiotyczną wojnę z całym światem i oczywiście komu odebrali ziemię? Mnie. I to największą i najbardziej ludną Norymbergę, zabierając mi połowę wojska i dochodu, praktycznie przekreślając jakiekolwiek szanse na ekspansje w kierunku pogan.

A najgorsze, że gram na easy :( 

Edyta: przynajmniej zrobiła się fajna historia, bo postanowiłem mordować każdego, kto będzie zarządzał Nbg. Póki co życie straciło dwóch następców króla Zachodnich Franków, który mi ukradł ulubione miasto. Teraz siepacze czają się na ostatnią w tej linii rodu wnuczkę króla. Niestety ma jeszcze jednego syna, który przejmie po nim schedę, a jest poza zasięgiem moich knowań :( Przy okazji mój władca dostał na głowę po zamordowaniu nieletniego książątka. Generalnie już było z nim krucho, bo 3 z 5 synów poległo w wojnach (co jest moim sposobem na likwidację nadliczbowych synów).

Obecnie dziedziczenie nie stanowi dla mnie żadnego problemu (bo jestem na szczycie drabinki), ale wcześniej poradziłem sobie z tym... żeniąc się ze starszymi kobietami :) W ten sposób ograniczałem liczbę potomków (nie należę do tych graczy, którzy mordują już urodzonych synów :D ). Jak już osiągniesz rangę królewską, jest z górki.