Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, grałem, generalnie to ciężka sprawa, bo z jednej strony warto, bo wprowadza kilka zmian (nie wiem czy te same zmiany wprowadzają patche do podstawki), choć sama kampania NA jest mało ciekawa moim zdaniem, rozszerzenie czasu trwania gry też chyba nie powinno byc powodem zakupu gry :> Ciekawe czy In Nomine będzie wymagało NA :> Najbardziej boli, że to jest jakby płatny patch :/

Pod tym względem In Nomine wydaje się (po zapowiedział) o wiele bardziej rozbudownym dodatekim, dodającym i zmieniającym masę rzeczy (raczej na plus, choć pewnie i tak będzie trzeba czekać na 2 patche później ;)) No i samo przesunięcie początku gry na 1399 też wydaje się ciekawe, na pewno bardziej niż jego przedłużenie.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mam już In Nomine - warto w to zainwestować :D Religie, Bunty badzo zmienione, dodany system misji, trochę zmian w dyplomacji, więcej doradców (bardziej różnorodni!), mam wrażęnie, że trochę poprawione walki morskie (+silniejsi piraci), urealnione dochody z kolonii (tak mi się zdaje), +kilka szczegółów :)

Gra się naprawde fajnie (nawet nie ma co czekać na patche), zacząłem Bizancjum - dzięki zbiegowi okoliczności i sojuszom udałomi się przeżyć i rozwijam swoje imperium ;).

Odnośnik do komentarza
Z Twoich lakonicznych wypowiedzi i opisu na gry-online wnioskuję, że bardziej niż dodatek jest to patch, który przy okazji wprowadza kilka mało ważnych opcji :-k Czy to prawda?

Hmm, chyba pisałem wcześniej coś o zapowiedziach, teraz otrzymałem to czego oczekiwałem (prawie ;)). Patchem to był dodatek Napolen's Ambition's. Ten wprowadza zmiany, które moim zdaniem mógłaby wprowadzić następna część.

Więc tak:

Bunty - teraz każdy bunt ma jakiś cel i doczegoś Ci buntownicy dąża (są przy tym silniejsi) - mają przywódcę, są przedstawicielami pewnej grupy - czy to nacjonalistów, chłopów, czy też buntem religijnym - z buntownikami można także negocjować. Przez ten cel i swoją większą siłę często (częściej) dochodzi to tworzenia nowych państw. Miałem kilka takich sytuacji w których na terenie Turków (obszary Grecji) wybuchały bunty patriotów, Turcy sobie z nimi nie radzili i po jakimś czasie się do mnie przyłączali :) Przy tak rozwiniętej opcji buntowania fajnie byłoby gdybyśmy mieli jakiś większy wpływ na te bunty :> Trochę większy niż "support revolt" ;)

Religie - nie ma już możliwości swobodnego zmieniania toleracji wobec innych religii suwakiem - teraz każdą decyzję podejmuje się odpowiednim dekretem, który można wydać, gdy z kolei spełni się odpowiednie warunki.

Więcej doradców - zmiana kosmetyczna, doradcy teraz nie tylko mogą poprawić rozwój technologii, ale praktycznie wszystko - jak chociażby zwiąkszyc zasięg kolonizacji, zwiększyć wpływ z podatków, zmniejszyć reputację. Całkiem spoko, ale trochę za dużo ich ;)

Piraci są mocniejsi - są reprezentowani często przez kilka jednostek - samo odwzorowania walk na morzu moim zdaniem także jest bardziej realiztyczne - tak mi się zdaje, więcej czynników po prostu ma na wynik wpływ.

Kilka rzeczy mi się nie podoba, ale nie wiem czy to błędy - jak np spadki centralizacji przy pokojowej aneksji - chyba w każdym ustroju.

Zlikwidowano takżę taką opcję szpiegowską która dawała core na konkretną prowincję - teraz daje ona casus belli - chyba ok.

Grałem krajem niezbyt liczącym się jesli chodzi o kolonizację, ale widzę w tym aspekcie wiele zmian na +, wiele szczegółów i szczególików jak choćby to, że zwasalizowane królestwo staje się księstwem :) System sojuszy wybieranych przez AI też wydaje się lepszy.

Także rozpoczęcie w roku 1399 uważam za plus - zawsze to trochę lat więcej, no i wtedy była trochę ciekawsza sytuacja ;)

 

To kilka wniosków, tego co zauważyłem po pograniu 250 lat Imperium Bizantyjskim ;) Może zmiany nie wydają się wielkie jak się o tym czyta, ale w grze wszystko sprawuje się wyśmienicie - mogę napisać, że na takiego następcę EUII czekałem :)

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Mam kilka pytań dotyczących tych gier:

 

1) Nigdy w nie nie grałem, ale chciałem spróbować coś innego niż cywilizacja (już mnie trochę męczy), czy jest to na tyle ciekawa gra żeby zainteresowała fanboya cywilizacji? Nie oczekuję tu wielkiej recenzji, po prostu kilku słów.

 

2) Którą wersję gry zakupić (ja skłaniam się ku EU3 i HoI2)

 

3) Interesuje mnie sprawdzona wersja PL. Ja przeglądałem sklep cenegii to znalazłem sporo różnych wersji (kolekcjonerskie, superseller, złote, platynowe). Którą byście mi polecili? Jeśli to możliwe prosiłbym o linka do jakiegoś sklepu on-line.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

sefko:

1) Mi się podobają obie serie, w sumie mają sporo cech wspólnych, więc myślę, że EU powinna Ci się spodobać. Natomiast, co oczywiste, EU jest bardziej historyczna. Jeśli interesują Cię czasy, w których toczy się akcja - jasne, kupuj.

2) Nie grałem w EU3 (zatrzymałem się na dwójce i nadal czasem w nią gram), natomiast HoI2 mogę Ci z czystym sercem polecić. Są do tej gry dwa dodatki (Doomsday i Armageddon). Nie wiem jaki jest ich status, czy są jakby patchami (płatnymi) do gry, czy działają w pełni samodzielnie, jeśli to pierwsze, to się nimi nie przejmuj, zmiany jakie wprowadzają są naprawdę kosmetyczne, jedyne co dają to to, że najnowsze łatki są robione już pod nie.

Odnośnik do komentarza

Chyba jednak EU jest nieco bliższa Cywilizacji niż HOI. Ta druga jest zdecydowanie bardziej rozbudowana i wymusza wgłębianie się w straszne niuanse a w EU tak jak w Civ rozbudowujemy prowincje, zdobywamy kolejne, zawieramy sojusze, rekrutujemy armię itp :).

Odnośnik do komentarza
Chyba jednak EU jest nieco bliższa Cywilizacji niż HOI. Ta druga jest zdecydowanie bardziej rozbudowana i wymusza wgłębianie się w straszne niuanse a w EU tak jak w Civ rozbudowujemy prowincje, zdobywamy kolejne, zawieramy sojusze, rekrutujemy armię itp :).

 

 

Czyli najpierw radzisz trochę potestować EU? Ja tam w cywilizacji zawsze gram na zwycięstwo przez podbój, więc gospodarka i dyplomacja ma tylko jeden cel - wpierać militarne ramie mojej polityki :]

 

sefko:

1) Mi się podobają obie serie, w sumie mają sporo cech wspólnych, więc myślę, że EU powinna Ci się spodobać. Natomiast, co oczywiste, EU jest bardziej historyczna. Jeśli interesują Cię czasy, w których toczy się akcja - jasne, kupuj.

 

Właśnie mało grałem w tych czasach. Zwykle bardziej interesowała mnie starożytność, ale czasami można spróbować czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Chyba jednak EU jest nieco bliższa Cywilizacji niż HOI. Ta druga jest zdecydowanie bardziej rozbudowana i wymusza wgłębianie się w straszne niuanse a w EU tak jak w Civ rozbudowujemy prowincje, zdobywamy kolejne, zawieramy sojusze, rekrutujemy armię itp :).

A co robimy w HoI? To samo, nawet mniej. Tylko pole badań naukowych jest inne (zresztą podobne drzewka z CIV). Sam zacząłem od HoI, a przesiadka na EU2 zajęła mi dużo czasu, bo tam było znacznie więcej opcji prowadzenia państwa.

EU2 z AGCEEP (najlepszy mod) to moim zdaniem najlepsza gra z serii (choć nie grałem w EU3). Ilość eventów, możliwości wyborów historycznych, sprawiają ogromną przyjemność z gry.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Mam pytanie dotyczące HoI. Grałem kiedyś w tę grę ale szybko się do niej zraziłem, teraz postanowiłem do niej wrócic i mam problem. Na różnych forach czytałem jak to niektórzy podbijają Polską do roku '38 min. Litwę, Łotwę, Estonię oraz atakują Rumunię. Ja mam pytanie jak to zrobic skoro jako państwo demokratyczne Polska nie może ot tak wypowiedziec wojny komu chce? Mam połowę roku 37 i nadal nie mam możliwości wypowiedzenia wojny tym krajom :/.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...