Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Feanor napisał:

Wychodzę, uwielbiam te rodzinne sielanki :)

 

BTW, moja dobra żona puściła się z jednym feudałem w wieku 65 lat. Wybaczyłem. Feudała zabiłem. 

A jak wygląda tworzenie sekty? Masz tam jakieś opcje? Czy do tego trzeba jakoś mocno iść w piety, żeby potem tysiące wydać? Jesteś w sumie tak rozwiniety, że fajnie by było sobie zrobić kilka frakcji za herezje nie? :D 

Odnośnik do komentarza

Sobie czytam o różnych śmiesznostkach, jakie się ludziom trafiają w CK3 i ten przykuł moją uwagę. Imię "Glitterhoof" wydało mi się jednak na tyle nierandomowe, że dobrze zgadłem, że stoi za tym dłuższa historia. I tak po nitce do kłębka doszedłem do chyba najbardziej szalonego AAR z CK2 jakie widziałem :lol: Może stare i znane, ale ja tego nie widziałem, może są inni :D

Odnośnik do komentarza
Teraz, z0nk napisał:

A jak wygląda tworzenie sekty? Masz tam jakieś opcje? Czy do tego trzeba jakoś mocno iść w piety, żeby potem tysiące wydać? Jesteś w sumie tak rozwiniety, że fajnie by było sobie zrobić kilka frakcji za herezje nie? :D 

To proste, musisz wydać wiele piety (2000?). Mi trochę szkoda jest na to wydawać, bo piety non stop schodzi mi na kolejne wojenne eskapady imperium. Katolicyzmu prawie nikt nie wyznaje, wszędzie waldensi, istny raj dla obłąkanego zdobywcy. 

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, me_who napisał:

Sobie czytam o różnych śmiesznostkach, jakie się ludziom trafiają w CK3 i ten przykuł moją uwagę. Imię "Glitterhoof" wydało mi się jednak na tyle nierandomowe, że dobrze zgadłem, że stoi za tym dłuższa historia. I tak po nitce do kłębka doszedłem do chyba najbardziej szalonego AAR z CK2 jakie widziałem :lol: Może stare i znane, ale ja tego nie widziałem, może są inni :D

Szło jeszcze chyba niedźwiedzia mieć w rodzinie, ale nie szło zrobić końskiego rodu jeśli dobrze pamiętam. Ale ludzie mogli też przyjąc po prostu kulturę koni, wyglądając trochę końsko. To było małym fragmentem mojego chyba grekowania w ck2.

Zakładam, że i w tej wersji wraz z dlc dojdą ciekawostki takie ^^

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Confederate partition wreszcie ukąsiło i mnie. Cesarz Skarbimir umarł w 1080 roku i ku memu zaskoczeniu... na zdrowym polskim ciele wyrósł germański nowotwór! Umierający na ospę młodszy syn Skarbimira, Trojden, oderwał od Polski tę nieregularną, szarą plamę. Kilka tygodni później skonał, ale jego syn Sulisław nie zrozumiał aluzji płynącej z niebiesiech i nadal upiera się przy swoim germańskim tytule. Jeszcze tylko chwila, nowy polski cesarz Bezprym skończy wojenkę z Brie Francais i...

Poleje się piastowska krew.

 

20200925223109_1.thumb.jpg.4251ad0d9569c60cb7a54256f26da6e2.jpg

20200925223254_1.thumb.jpg.c1086216dc181c238839c73dd08aa055.jpg

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, me_who napisał:

Tak, też mam takie info, że przy High można blokować takie "odpadnięcie" i przejście do innego suzerena, ale nie wiem na jakiej zasadzie, bo mimo wejścia w XI wiek nadal nie mam "wynalazku" pozwalającego wprowadzić high authority. Może samo z siebie nie blokuje, trzeba coś zrobić :-k

Do tej pory jedyny patent jaki wymyśliłem na takiego gagatka to revoke title, ale to jest przepis na wojnę domową i zrujnowanie sobie statystyk. Chyba, że ma się haka ;)

 

Odłączy się, bo następcą będzie, tak jak zazwyczaj w CK2, wasal innego władcy albo inny władca? Zazwyczaj w takich sytuacjach, jeśli problemem był brak dziedzica, to często rozwiązaniem było zabicie żony wasala i podesłanie mu szybko jakiejś odpowiedniej :)

Odnośnik do komentarza

A ja zacząłem tam, gdzie jakoś mi się fajnie gra, z jasnym celem Moda na sukces buraków vol 2!

https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/1557640156293021061/E0A36F875E36E5F8D178A571AC7D8D8C9AC73B6B/

Cele: stworzenie idealnego potomka inbreedingiem i przywrócenie wiary helleńskiej. Co z tego wyjdzie?

 

Sagę zaczyna Chrysaphios z Achai. 26-latek to człowiek lubieżny, niecierpliwy i zmienny. Wyszkolony poprawnie w dyplomacji. Hajtnięty z Valerią z domu Gavalas, który wraz z nią zniknie.

Władca więc w teorii nijaki z Chrysaphiosa, ale bardzo szybko wykorzystuje fakt, że Chanią władali muslimi. W czasie kiedy dux Aten ruszył na wojnę o Chandax, po ich wielkiej bitwie Achaja ruszyła po Chanię i odbiła ją praktycznie bez strat.

 

Równolegle wielkie Bizancjum miało tradycyjnie problemy wewnętrzne. Basileus Basileios wprowadził limited crown authority i praktycznie każdy wasal diołączył do fakcji, chcącej cofnięcia tego. Wybuchła wielka wojna, gdzie 12k wojsk stało naprzeciw 2k cesarza. W efekcie 2 listopada 871 cesarz zginął od ran odniesionych w bitwie, a jego 7-letni syn zrobił Chrysaphiosa kanclerzem.

 

Następny krok Buraka to czekanie na koniec wojny wasali z cesarzem. Gdy to się dzieje (i wraca autonomia wasali), Chrysaphios rusza na Ateny, aby odbić Atticę i.. Ateny Atenom. Idzie łatwo i bezboleśnie.

 

I wzorem Feanora portret gdyż dużo dziś nie pograłem:

obraz.thumb.png.562ded1672ced07a5ec26f0158d4997f.png

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 3
Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, z0nk napisał:

A ja zacząłem tam, gdzie jakoś mi się fajnie gra, z jasnym celem Moda na sukces buraków vol 2!

https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/1557640156293021061/E0A36F875E36E5F8D178A571AC7D8D8C9AC73B6B/

Cele: stworzenie idealnego potomka inbreedingiem i przywrócenie wiary helleńskiej. Co z tego wyjdzie?

 

Sagę zaczyna Chrysaphios z Achai. 26-latek to człowiek lubieżny, niecierpliwy i zmienny. Wyszkolony poprawnie w dyplomacji. Hajtnięty z Valerią z domu Gavalas, który wraz z nią zniknie.

Władca więc w teorii nijaki z Chrysaphiosa, ale bardzo szybko wykorzystuje fakt, że Chanią władali muslimi. W czasie kiedy dux Aten ruszył na wojnę o Chandax, po ich wielkiej bitwie Achaja ruszyła po Chanię i odbiła ją praktycznie bez strat.

 

Równolegle wielkie Bizancjum miało tradycyjnie problemy wewnętrzne. Basileus Basileios wprowadził limited crown authority i praktycznie każdy wasal diołączył do fakcji, chcącej cofnięcia tego. Wybuchła wielka wojna, gdzie 12k wojsk stało naprzeciw 2k cesarza. W efekcie 2 listopada 871 cesarz zginął od ran odniesionych w bitwie, a jego 7-letni syn zrobił Chrysaphiosa kanclerzem.

 

Następny krok Buraka to czekanie na koniec wojny wasali z cesarzem. Gdy to się dzieje (i wraca autonomia wasali), Chrysaphios rusza na Ateny, aby odbić Atticę i.. Ateny Atenom. Idzie łatwo i bezboleśnie.

 

I wzorem Feanora portret gdyż dużo dziś nie pograłem:

obraz.thumb.png.562ded1672ced07a5ec26f0158d4997f.png


Masz ładniejsze wnętrza :D

Odnośnik do komentarza

Moda na sukces ruszyła pełną gębą. Zajęcie Boeotii sprawiło, że 10 stycznia 881 AD dux Chrysaphios stworzył księstwo Aten. Oczywiście ryzykuje sporo, gdyż dziedziczenie to znane i kochane confederate partition. Ale Chrysaphios ma plan. Zmierza do stworzenia wyższego tytułu dla swojego syna, aby utrzymać tytuły w jednych rękach.

 

W efekcie na długie lata zaprzestaje on wszelkich działań. Przez 4 lata był stewardem Bizancjum, co podwoiło wręcz przychody z podatków jego domeny, a 27 listopada 887 AD dux Chrysaphios przestaje być duxem. Tworzy on królestwo Hellas i staje się znany jako despot Chrysaphios of Hellas.

image.thumb.png.ab673daddf8e2326d2586306caa6d921.png

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

W 1130 roku Syria jest już uznanym graczem na Bliskim Wschodzie, dzielnie rozpychając się gdy tylko nadarzy się okazja. Chciałbym zdobyć Jerozolimę, ale jest tam jakiś potworek, który potrafi wystawić 8k ludzi z jednej tylko krainy. Ciągle też czają się Immadini, którzy jakby chcieli, to by mnie zaorali w sekundę (+25k armia) więc trudno mówić o komforcie. Dawno tez minęły czasy, gdy dobrze żyliśmy z Bizancjum. Teraz w sumie nie ma takiej potrzeby, bo tam wciąż toczą się wewnętrzne walki, a Bazyleusi wciąż muszą uważać na Mołdawię i Zaporoże. Ten potworny kolaż w środkowej Europie to efekt upadku Imperium Wenedyjskiego, które od 100 lat jest w totalnym rozkładzie. Na uwagę zasługuje też fakt, że Walia przeniosła się do Szkocji, a o rząd dusz w Germanii walki toczą Bawarowie z Hesami. 

 

Syria.thumb.jpg.0bb7efde35de219348ab5f9681365ecf.jpg

 

Albrecht.thumb.jpg.0e47a1516645836b7e1315bb7578aa7b.jpg

 

 

 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Cesarz Bezprym umarł po zaledwie 11 latach panowania. Ciągle płaczę za dawnymi przydomkami, bo akurat on bardzo zasłużył na przydomek Wielki: zniszczył Germanię (i realnie, i de iure), przetransformował imperium z confederate partition do zwykłego partition, postawił kolejne kroki na drodze wypchnięcia Man i Szwecji z terenów francuskich no i podbił Asturię, która jakieś 100 lat wcześniej zdradziła chrześcijaństwo i konwertowała się na islam. Ale... ale poniósł przy okazji straszliwą stratę. Podczas walk w Asturii ciężko ranny został jego dziedzic, książę Władysław. Kilka miesięcy później umarł. W efekcie, nowym następcą tronu został wnuk Bezpryma, mający pięć lat Eustachy.

I kilka miesięcy później Bezprym zmarł. No pięknie.

 

 

20200927133754_1.thumb.jpg.f23123c4d39dc2312a917fccc7b04f40.jpg

20200927133837_1.thumb.jpg.5dceb6dc7ea2ba137fb839a621db9894.jpg

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Zostać tyranem jest fajnie, ale co dalej?

Tyran Chrysaphios pierwszą swoją królewską decyzją uczynił przeniesienie stolicy domeny z Koryntu do lepiej rozwiniętych Aten.

Dołączył jeszcze dwie prowincje, ale ostatnie lata życia spędził na wzmacnianiu regimentów man-at-arms. Zmarł 9 marca 908 AD w wieku 67 lat. Panował 41 lat.

 

Tytuł despota Grecji przejął 29-letni wnuk Chrasphios II. Człowiek umiarkowany, religijny i odważny, dobrze wyszkolony w dyplomacji.

image.png.a9262650c618721d6696a201060a75f8.png

Żoną jest jego ciotka (szczerze nie zauważyłem tego) i póki co mają ledwie jedną córkę.

 

image.thumb.png.ed0687813f279eefd0e6041b68082cca.png

image.thumb.png.9096dc0a4ccc915ff775d5739f718d0b.png

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Odkryłem najmniej przydatną rzecz w grze :D Zakon rycerski. Owszem można sobie ufundować, ale poza tym, że zabiera nam miasto i potem żebrze o kolejne nadania, to jest całkowicie nieprzydatny. W teorii założyciel za darmoszkę może poprosić o ich usługi w czasie holy war, ale jest problem. Wynająć może ich każdy inny katolicki władca (taki najem to koszt w piety) więc zakon ma zabukowane wojny do chyba XIX wieku. Nie udało mi się ich nająć, a raz nawet walczyli w szeregach wroga (!) bo jakiś katolicki watażka najechał mojego nie-do-końca-katolickiego sojusznika. Generalnie pomysł zakonów super (jeszcze jakbym tam mógł umieszczać nadprogramowych synów, żeby się bili na chwałę rodu) ale przy - umówmy się - całkowicie skopanej religii w grze, gdzie herezje są w niemal połowie z założenia katolickich państw i państewek, Zakon jest absolutnie nieprzydatny, bo nie ma szans go nająć, nie wyprzedzimy AI.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Ja jestem insularny, ufundowałem w pewnym momencie zakon, nadając im górzyste miasteczko w Strathclyde i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji - poza mną, insularna była wyłącznie nieistniejąca już Alba, sami szkolą swoich dowódców, jakość wojska jest całkiem niezła, mam ich na wyłączność, no i mogę użyć za darmochę w każdej wojnie. ;)

 

No ale rozumiem że to raczej wyjątek od reguły i w skali makro (katolicyzm) nie jest tak kolorowo.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
30 minut temu, Monti napisał:

Ja jestem insularny, ufundowałem w pewnym momencie zakon, nadając im górzyste miasteczko w Strathclyde i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji - poza mną, insularna była wyłącznie nieistniejąca już Alba, sami szkolą swoich dowódców, jakość wojska jest całkiem niezła, mam ich na wyłączność, no i mogę użyć za darmochę w każdej wojnie. ;)

 

No ale rozumiem że to raczej wyjątek od reguły i w skali makro (katolicyzm) nie jest tak kolorowo.

Nie wiem dlaczego, ale założyłem, że zakony rycerskie to coś ekskluzywnego dla katolicyzmu :D W Twoim przypadku faktycznie doskonałe wsparcie za darmo ?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...