Skocz do zawartości

Akwarium


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

L-144 rozmnażane sa w Polsce i ich dostępnośc nei stanowi problemu.

Moje informacje zatrzymały się w 2006 roku, kiedy pękło akwarium i zawiesiłem hodowlę. Wtedy sprowadzenie Zbrojnika Złotego graniczyło z cudem a jego ceny były tak wyżyłowane, że nie opłacało się go sprowadzać.

 

Dix, jakie konkretnie masz gatunki ryb w swoich zbiornikach? Mógłbyś zrobić zdjęcia akwariów i wrzucić je tutaj albo przynajmniej na PW żebym mógł zobaczyć te gatunki i sposób ukształtowania podłoża, rozmieszczenia roślin? Zawsze to jakieś nowe doświadczenie, tym bardziej, że z roślinami zawsze miałem problemy.

 

Może będzie to pytanie głupie, jednak kto pyta nie błądzi. Czy te zbrojniki "L-coś tam" mają jakąś w miarę normalną, inną nazwę? Taką ludzką? :P

Glonojady Złote lub Albinosy Zbrojnika Niebieskiego.

http://www.allegro.pl/item551090800_zbrojn..._cm_krakow.html

Piękne :)

Odnośnik do komentarza
Może będzie to pytanie głupie, jednak kto pyta nie błądzi. Czy te zbrojniki "L-coś tam" mają jakąś w miarę normalną, inną nazwę? Taką ludzką? :P

Część z nich ma nazwę, ale najczęściej są to nazwy powiązane z wyglądem. Często bywa tak, że odławiacze ryb w Ameryce nazywają daną rybe po swojemu i stąd tak zabawne nazwy jak "Cactus pleco" [nazwa pochodzi od bardzo kolczastego ogona] czy Loricaria antenna [nazwa od wysokiej płetwy grzbietowej]). Sukcesem jest przypisanie danej ryby do gatunku a i tutaj zdarzają się konflikty :) jak w przypadku L-200.

A nazwy? L-46 to np. Hypancistrus zebra, L-260 to "Queen arabesque" zaliczana także do Hypancistrusów. Ogólnie najprościej można podzielić zbrojniki na "długie" (nazwy łacińskie np. Pterosturisoma microps, Sturisoma festivum) i "krótkie" (numeracja L). Krótkie najczęściej określane sa literką.

Odnośnik do komentarza
Dix, jakie konkretnie masz gatunki ryb w swoich zbiornikach? Mógłbyś zrobić zdjęcia akwariów i wrzucić je tutaj albo przynajmniej na PW żebym mógł zobaczyć te gatunki i sposób ukształtowania podłoża, rozmieszczenia roślin? Zawsze to jakieś nowe doświadczenie, tym bardziej, że z roślinami zawsze miałem problemy.

Napiszę z głowy - pewnie o jakimś gatunku zapomnę.

L-46, L-47, L-260, L-262, LDA-31, L-128, L-134, L-200, L-104, L239, L-204, Sturima festivum, Pterosturisoma microps, Sturisoma kolumbijska, Farlowella acus. Zdjęcie największego zbiornika zaraz zrobię.

Odnośnik do komentarza
Glonojady Złote lub Albinosy Zbrojnika Niebieskiego.

http://www.allegro.pl/item551090800_zbrojn..._cm_krakow.html

Piękne :)

 

Śliczny. Muszę poszukać w Poznaniu. Może spróbuje przez kontakty dziadka w hurtowni ryb. Słyszałem jeszcze, że duża hurtownia jest w Łodzi.

W Poznaniu możesz szukać, a i tak pewnie nie znajdziesz. Mnie się przynajmniej nie udało. Nigdzie takiego nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Glonojady Złote lub Albinosy Zbrojnika Niebieskiego.

http://www.allegro.pl/item551090800_zbrojn..._cm_krakow.html

Piękne :)

Na zdjęciu jest L-144 a nie albinos. :D Sprzedawca jest oszustem [wystawiając zdjęcie L-144 łatwiej sprzedać niechodliwe albinosy]. Albinos ma inną kolorystykę i... jest brzydki :D. Aktualnie na allegro jest L-144 (chyba w aukcjach WOŚP). Kosztuje kilkanaście zł.

 

L-144

Odnośnik do komentarza

Mając 3 zbiorniki we wszystkich hodujesz zbrojniki czy różne gatunki? No i z tego co widzę to jest raczej profesjonalna hodowla. Sprzedajesz te gatunki gdzieś? Bo jakby nie patrzeć nie są to jakoś specjalnie popularne gatunki.

 

A tak btw: to widzę, że udało mi się zarazić kilka osób akwarystyką co bardzo cieszy ;) a także znaleźć osoby, które zajmują się tym od bardzo dawna :>

Odnośnik do komentarza
Mając 3 zbiorniki we wszystkich hodujesz zbrojniki czy różne gatunki? No i z tego co widzę to jest raczej profesjonalna hodowla. Sprzedajesz te gatunki gdzieś? Bo jakby nie patrzeć nie są to jakoś specjalnie popularne gatunki.

 

A tak btw: to widzę, że udało mi się zarazić kilka osób akwarystyką co bardzo cieszy ;) a także znaleźć osoby, które zajmują się tym od bardzo dawna :>

Akwarium 375 L. zdjęcie robione na szybko. Przy dziennym świetle i ze statywem będzie zdecydowanie lepiej :)

 

Ryby mam podzielone. W 240 L mam same Hypancistrusy (L-46, L-260 i L-262). L-260 i L-262 się mnożą.

W 375 L mam pozostałe gatunki, zaś małe akwarium to żłobek dla młodych wychowanków. Ryb raczej nie sprzedaję - zbrojniki wolno rosną i zanim są na tyle duże, że bezpiecznie mozna je sprzedać, sporo czasu mija (1-2 lata). Kiedyś pewnie trafią na allegro, ale ważne jest dla mnie, by trafiły w ręce osób, które wiedzą co kupują i mają dla tych ryb odpowiednie gatunki. To ryby rzadkie i trudne w utrzymaniu (przynajmniej te dzikie - wychowankowie z moich akwariów są już przystosowani do polskich warunków wodnych).

Zbrojnikami zaraził mnie ładnych pare lat wstecz znajomy (wcześniej miałem dyskowce) i tak rozwinęło się hobby :) W przeszłości poświęcałem im więcej czasu, miałem zdecydowanie więcej gatunków. Obecnie mam inne zajęcia i ryby zeszły na dalszy plan. Ryby to tylko zbrojniki + trochę "wypełniaczy" czyli kiryski (wiekszość to także odłów w Ameryce Pd.), neony, pstrążenice, krewetki słodkowodne, otoski.

 

A to jak ciekawe sa zbrojniki można obejrzeć choćby TUTAJ.

 

I na koniec mój ulubieniec Hypancistrus zebra.

Odnośnik do komentarza

Piękne akwarium. Mój kolos, który pękł miał 150x70x50 i 525 litrów. Efekt piorunujący. W takim akwarium miałem 8 Żeglowców wysokich, rozpiętość największego to 31 cm, miałem też dość wielką ławicę żaglowców peruwiańskich ale one akurat należą to tych najmniejszych skalarów (10-12 cm) i marnie wyglądały w takim akwarium :D

Majestatyczne Żaglowce prezentują się dumnie w takich wielkich zbiornikach i tylko wtedy można zobaczyć jak wspaniale potrafią się prezentować. Cena dorosłego osobnika u hodowców przekraczała swego czasu 200 pln.

Odnośnik do komentarza
Piękne akwarium. Mój kolos, który pękł miał 150x70x50 i 525 litrów. Efekt piorunujący. W takim akwarium miałem 8 Żeglowców wysokich, rozpiętość największego to 34 cm, miałem też dość wielką ławicę żaglowców peruwiańskich ale one akurat należą to tych najmniejszych skalarów (10-12 cm) i marnie wyglądały w takim akwarium :D

Majestatyczne Żaglowce prezentują się dumnie w takich wielkich zbiornikach i tylko wtedy można zobaczyć jak wspaniale potrafią się prezentować. Cena dorosłego osobnika u hodowców przekraczała swego czasu 200 pln.

Moja pięćsetka to było 200x50x50. Też robiła wrażenie :) Przerosły mnie koszty (oświetlenie prawie 400W, filtry prawie 200W). Szkło sprzedałem, stelaż pod akwa sprzedałem, ale wciąz mam pokrywę i to daje nadzieję, że kiedyś zbiornik 200cm jeszcze u mnie zagości :D

Żaglowce po raz pierwszy sprowadził i opisał Ziarko. Obecnie firma zajmuje się także importem zbrojników. Tzn. zajmowała się parę lat wstecz. Czy to aktualne - nie wiem. Gdybyś się jednak zainteresował zbrojnikami to gdzieś na Śląsku jest hurtownia Ichtios. Swego czasu jako jedyni w Polsce sprowadzali niebieskie panaquae (L-239), mylnie je numerując, jako bodajże L-232.

 

Ichtios - ofertę mają sporą (przynajmniej w teorii). Lokalizacja - Myszków.

 

Edyta: Widze, że nadal Ichtios L-239 numeruje jako L-232 :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Amicus - rośliny Ci się tak porozrastały, czy takie kupiłeś?

Rozrosły się.

W pięćsetce miałem kolekcję prawie osiemdziesięciu żabienic :( Jedna z nich Echinodorous red narrow leaves pochodziła z akwarium z wrocławskiego ogrodu botanicznego (roślina zajęła całe ówczesne akwarium 200L). Ogród w zamian dostał parę moich Sturisom) :D W zeszłym roku je odwiedziłem nawet :)

Odnośnik do komentarza

Osobiście zacząłem i niestety skończyłem swoją przygodę z akwarystyką od malawi :)

Miałem standardowe 300 litrów (120x50x50)

Niestety przez to, że na początku posłuchałem się nie tych ludzi co trzeba, moja obsada dość mocno się zmieniała. Jednak po pewnym czasie posiadłem już taką wiedzę, że skompletowałem obsadę dobraną pod względem żywieniowym, oraz z zachowaniem proporcji wielkości.

Niestety ze względu na przeprowadzkę i brak miejsca w obecnym mieszkaniu, musiałem się pozbyć za bezcen baniaka.

Na szczęście posiadałem rybki, które nie były dość powszechne, a do tego pięknie się rozmnażały i udało się zarobić trochę grosza, sprzedając narybek na Allegro.

 

Głęboko jednak wierzę, że za jakiś czas warunki mieszkaniowe pozwolą mi powrócić do akwarystyki. Wówczas jednak postawię na pewno baniak o długości minimum 200cm i zapewne powrócę do malawi :)

Odnośnik do komentarza

Jak sobie pomyślę, że koleś u którego zleciłem zrobienie półki pod zbiornik zrobi mi ją dopiero w czwartek to krew mnie zalewa... W międzyczasie Dix, Buffu moglibyście napisać jak kształtujecie dno akwarium? Przypominam, będzie to akwarium głównie ozdobne a nie hodowlane (choć nie wykluczam rozrodu ;)). Wcześniej kształtowałem proste, równo rozmieszczone kamienie typu żwirek + kilka "głazów", kokos. Jednak coraz bardziej zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zrobić podłoża ze spadem tak by brud zbierał się w jednym miejscu i był łatwiejszy do wyłapania przez filtry.

Odnośnik do komentarza

Ale mi chęci narobiliście ;) Mało do piwnicy po baniak nie pobiegłem, żeby od nowa stawiać. Ryby miałem gdzieś od czwartej klasy podstawówki, ale ostatnio mam przerwę.

Icon ja zawsze układałem dno ukośnie, ze spadem ku jednemu z boków akwa, temu, w którym wisiał filtr mechaniczny. Widziałem też rozwiązania mające ułatwić mechaniczne oczyszczanie, na dnie, na całej długości, około 5cm od przedniej szyby była wklejona pięciocentymetrowej wysokości szyba, która zatrzymywała żwir, a przed którą zbierał się syf. Dość łatwy do usunięcia. Wbrew pozorom nie szpeciło to zbytnio zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Ale mi chęci narobiliście

Cieszy mnie, że udało mi się tym tematem przypomnieć o rybkach tym, którzy kiedyś mieli akwarium a także tych, którzy zamierzają je założyć.

 

Widziałem już tego typu układ. Mam tydzień na kombinowanie. Spokojnie sobie wszystko przygotuję, zaleję akwarium w czwartek, odczekam do poniedziałku żeby ustała się woda, zakorzeniły się rośliny i unormowało wszystko. Ryby kupię najprędzej koło poniedziałku/wtorku.

 

Jest jeszcze jedna kwestia - położenie zbiornika. Do tej pory miałem ozdobne akwarium w pokoju położonym na południe. Zbyt duża ilość światła słonecznego powodowała wzrost glonów. Umiejscowienie akwarium od strony północnej powoduje, że woda zielenieje. Z ozdobnym akwarium zawsze był mały problem ponieważ mój dom jest znakomicie naświetlony. Duże okna i spora ilość naturalnego światła zawsze sprzyjała rozrostowi glonów. Ktoś ma sugestie odnośnie umiejscowienia? Ojciec hodowlane zbiorniki trzymał w piwnicy i tam nie było problemów ;)

Odnośnik do komentarza
Jak sobie pomyślę, że koleś u którego zleciłem zrobienie półki pod zbiornik zrobi mi ją dopiero w czwartek to krew mnie zalewa... W międzyczasie Dix, Buffu moglibyście napisać jak kształtujecie dno akwarium? Przypominam, będzie to akwarium głównie ozdobne a nie hodowlane (choć nie wykluczam rozrodu ;)). Wcześniej kształtowałem proste, równo rozmieszczone kamienie typu żwirek + kilka "głazów", kokos. Jednak coraz bardziej zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zrobić podłoża ze spadem tak by brud zbierał się w jednym miejscu i był łatwiejszy do wyłapania przez filtry.

U mnie jest płasko bo ryby wyrównają każdą krzywiznę :) Co do zbierania się brudu to deszczownica skierowana lekko ku dnu akwarium przepycha cały brud w drugi kąt akwarium skąd wyłapuje go prefiltr drugiego filtra (w każdym akwarium mam dwa kubełki - czyszczę je na zmianę i w ten sposób czyszczenie filtra nie niszczy flory bakteryjnej akwarium).

 

Edyta: Do odmulania akwa polecam elektryczny odmulacz... Eheima, a jakże. Zabawka dość droga bo to koszt około 300-400 zł, ale zabawa jest przednia :D

 

Spokojnie sobie wszystko przygotuję, zaleję akwarium w czwartek, odczekam do poniedziałku żeby ustała się woda, zakorzeniły się rośliny i unormowało wszystko. Ryby kupię najprędzej koło poniedziałku/wtorku.

Na "odstanie się" wody (rozumiem, że chodzi o opadnięcie pyłu wzniesionego z podłoża) najlepszym wyjściem jest wrzucenie do akwa wewnętrzeego filtra wypełnionego watą perlonową. Wystarczy dwa-trzy razy tę watę wymienić i masz wodę kryształ :) Co do wpuszczania ryb to jak masz taką możliwośc to weź część wody z jakiegoś akwarium (znajomi, sklep etc.) i wlej do siebie (flora bakteryjna) lub wrzuć do filtra starter JBLa, czy też Hagena lub Sery. Czynność ta zdecydowanie skróci Ci okres pozostawania w wodzie azotynów czy wrecz amoniaku, zabójczego dla ryb. Jeśli starter jest problemem to wrzuć do akwa "dyżurnego gupika" :D Niech trochę "nasra" i rozwinie florę. Po tygodniu wrzucaj kolejne ryby, ale partiami oczywiście, żeby akwa dało radę biologicznie "wydolić".

 

Przy sadzeniu roslin dobrze jest wrzucić pod korzenie jakieś tabeltki nawozowe. Może być to Sera Florenette czy też pałeczki lub kulki polskiego MHK. Rośliny korzenią się zdecydowanie szybciej i ładniej rosną. Poza tym do wody raz na miesiąc warto wlać nawóz płynny (używam nawozu Tetry, ale nie pamiętam nazwy - sprawdzę [kupuje baniaki 5L, przeznaczone do oczek wodnych - wychodzi najtaniej]).

 

Jest jeszcze jedna kwestia - położenie zbiornika. Do tej pory miałem ozdobne akwarium w pokoju położonym na południe. Zbyt duża ilość światła słonecznego powodowała wzrost glonów. Umiejscowienie akwarium od strony północnej powoduje, że woda zielenieje. Z ozdobnym akwarium zawsze był mały problem ponieważ mój dom jest znakomicie naświetlony. Duże okna i spora ilość naturalnego światła zawsze sprzyjała rozrostowi glonów. Ktoś ma sugestie odnośnie umiejscowienia? Ojciec hodowlane zbiorniki trzymał w piwnicy i tam nie było problemów ;)

U mnie akwaria stoją przy oknach i z glonami nie mam problemu. Być może to kwestia doboru oświetlenia. Spotkałem się jednak z takim pomysłem, aby szybę od okna zakleić czarną tapetą bądź tłem stukturalnym. Zmniejszysz w ten sposób dopływ światła słonecznego do zbiornika.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...