Skocz do zawartości

Polscy kibice


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Wojciech Kuczok: List otwarty do frajerów!

 

Pisarz, scenarzysta, laureat Paszportu Polityki za powieść „Gnój” i wielki fan „Niebieskich” o zamieszkach na stadionie przy Cichej w trakcie meczu między Ruchem a Górnikiem:

 

Jesteście frajerami. Wszyscy wy, którzy braliście czynny lub bierny udział w haniebnym sabotażu, który dokonał się w trakcie niedzielnych derbów przy Cichej. Wy, którzy zhańbiliście godło klubowe, czyniąc z Wielkiej Erki szmatę, mającą zakryć wasze żałosne przebieranki. I wy, którzy na to patrzyliście podnieceni lub otępiali, a nie mieliście odwagi się sprzeciwić. Jesteście bandą frajerów. Wy, którzyście przeskoczyli płot, żeby obrzucić sektor gości waszymi odpustowymi zabawkami, lecz i wy nieruchawe lemingi, którzy usuwaliście się z drogi rozpędzonej hołocie.

To nie był przypadek, to był zaplanowany sabotaż bojówek anty-Ruchu, mający na celu zniechęcenie sponsorów i przysporzenie kłopotów klubowi, który właśnie po latach wyszedł na prostą. I na pohybel możnym ligi zaczął zmierzać po sukcesy. Jesteście frajerami – wy, który sprowokowaliście kiboli z Zabrza do zdemolowania sektora. Tak, frajerze, o tobie mówię. O każdym z was z osobna. Zeszmaciliście się, bratając się z odwiecznym wrogiem we wspólnej ruchawce na szkodę Ruchu. Polskę ogarnia teraz pełna szydera, nasi nieprzyjaciele zacierają ręce z powodu waszej głupoty. Śmieją się z was kibice angielscy, śmieją się z was także holenderscy. Pokazaliście, na czym polega wschodnioeuropejski zaścianek i kibolska tandeta. Musi być dużo dymu, huku, i straganiarskich fajerwerków. Wydaje wam się, że na tym polega oprawa, frajerzy. W tym czarnym dniu dla naszego klubu był jeden promyk nadziei: najgłośniejsza owacja z trybun nie dotyczyła żadnego z zagrań piłkarzy, choć okazji do oklasków mimo strzeleckiej indolencji dali wiele. Najgłośniej biliśmy brawo, kiedy policja strzelała do was, frajerzy. Jesteście zarazą, dla której nie ma miejsca we współczesnej piłce. Mam dla was propozycję. Załóżcie własny frajerski klub, wystartujcie od C-klasy, nazwijcie go sobie jak tam chcecie i jemu bądźcie wierni. Wasze kibolskie obyczaje na tym poziomie się sprawdzą. Ale na Cichą już nie przychodźcie. Ruch po was posprząta. Wierzę, że prezes Smagorowicz i tę przeszkodę pokona równie skutecznie, jak radził sobie do tej pory ze sprawami sportowymi i biznesowymi. Jeśli kuracja sterydowa jeszcze wam nie skurczyła jaj, frajerzy, i spłodzicie kiedyś synów, wierzcie mi, że będą się za was wstydzić. Bo urodzą się w czasach, w których kibolstwo w waszym stylu będzie w wzbudzać takie zażenowanie, jak dzisiaj kępy włosów pod pachami oglądane na starych filmikach.

 

Wojciech Kuczok

http://www.ruchchorzow.com.pl/?page=articles-news&article_id=10638&article_category=5&category=news

 

Trafił dokładnie w sedno. Zresztą sam mam to samo do powiedzenia tym kibolom, którzy tu byli wiele razy bronieni po jakiś chuligańskich akcjach, czy też ich zaangażowanym w ruch kibicowski obrońcom, którzy starali się tutaj te zwierzęce wybryki usprawiedliwiać.

Szacunek dla Kuczoka, od którego wiele mnie dzieli, szkoda, że taki głos rozsądku nie pojawił się ze strony fana jakiegoś z bliższych mi klubów. ;)

Odnośnik do komentarza

Ja to jestem ciekaw, jak ocenione zostana wzgledy bezpieczenstwa na Narodowym po tym dzisiejszym sparingu rezerw Legii z rezerwami Sevilli: stadion nie byl wypelniony nawet w polowie, wiec sluzby porzadkowe mialy ulatwione zadanie, a tutaj takie kwiatki jak a) pirotechnika - ciekawe, ile zakazow stadionowych za to bedzie, ilu supernowoczesny monitoring wylapie etc. b) przeniesienie sie mlyna z jednej trybuny na przeciwlegla na poczatku drugiej polowy (za relacja legionistow.com) - jak to mozliwe, zeby ok. 3 tysiace luda po prostu przeszlo sobie na druga strone stadionu? Jakby ktos byl zlosliwy i konsekwentny, to posypalyby sie kary za opuszczenie swojego miejsca...

 

Trafił dokładnie w sedno. Zresztą sam mam to samo do powiedzenia tym kibolom, którzy tu byli wiele razy bronieni po jakiś chuligańskich akcjach, czy też ich zaangażowanym w ruch kibicowski obrońcom, którzy starali się tutaj te zwierzęce wybryki usprawiedliwiać.

Co do Kuczoka - ja sie nie zgadzam tylko z przypisywaniem winy tym biernym, ktorzy nie powstrzymali zamaskowanych kretynow. Mieszkaja na otwartych osiedlach, chodza po tych samych podworkach, do tych samych szkol, maja wspolnych znajomych etc. - po prostu chca zyc. Nie sadze, aby jakis leszczyk, co tylko krzyczy w mlynie, bo lubi ultraske i kocha Ruch, mial jakikolwiek posluch u "sportowcow" i zdolaby w tej sytuacji uzyskac cos wiecej, niz tylko liscia za kilka dni.

 

Aczkolwiek to, ze Ruch publikuje takie cos na oficjalnej - duza odwaga, wprawdzie ustami pisarza, ale zajmuja jednoznaczne stanowisko. Nazywaja publicznie frajerami zaangazowana czesc swojej grupy docelowej - w teorii akt desperacji, w praktyce cos, co zapewne wielu prezesow klubow mialoby ochote zrobic... ;)

Odnośnik do komentarza

O dziwo się zgadzam* ;) W aktualnej sytuacji Ruchu, takie coś jest działaniem na szkodę klubu(nie żeby normalnie nie, ale przy nowych sponsorach i dobrej atmosferze wokół klubu, może to mieć większy wpływ), jednak wjeżdżanie na szczurków z szalikami, że nie wystartowali do chuliganki jest nieco śmieszne.

 

*Oczywiście, odnosi się to do drugiej części posta dotyczącej artykułu na stronie Ruchu.

Odnośnik do komentarza

b) przeniesienie sie mlyna z jednej trybuny na przeciwlegla na poczatku drugiej polowy (za relacja legionistow.com) - jak to mozliwe, zeby ok. 3 tysiace luda po prostu przeszlo sobie na druga strone stadionu? Jakby ktos byl zlosliwy i konsekwentny, to posypalyby sie kary za opuszczenie swojego miejsca...

Jak to jak? Normalnie - wstali z miejsca, przeszli kawalek, siedli po drugiej stronie... Nie rozumiem co w tym dziwnego - stadion jest przyjzny dla kibica... Nie ma plotow, barier - toc jak bylem tam na reprezentacji to moglem stac gdzie dusza zapragnie, siedziec tez... Na takim obiekcie gestem dobrej woli jest to, ze czlowiek siada na swoim miejscu - przy takiej frekwencji nie dziwie sie, ze ludzie sie przemieszczali.

Odnośnik do komentarza

Ja mowie o sytuacji, w ktorej organizator przekazuje materialy policji (monitoring, dane osobowe nabywcow biletow), a ta na ich podstawie doprowadza sprawcow przed sad, ktory orzeka o zakazach stadionowych. Organizatorowi powinno zalezec, bo skoro nawet na takim pikniku nie kontroluja sytuacji, to slabiutko to wyglada... Co dopiero, gdy przyjdzie im upilnowac dwa razy wiecej niekoniecznie przyjaznie nastawionych do siebie kibicow.

 

Dla mnie ten mecz to straszna porazka wizerunkowa sluzb - kibice robili co chcieli, pokazali, ze wszelkie ustawy o bezpieczenstwie imprez masowych i regulaminy stadionu sa martwe. Jak na ironie ten mecz zorganizowano wlasciwie wylacznie po to, by sprawdzic, jak to wszystko funkcjonuje - nie funkcjonuje, ale odfajkowane?

Odnośnik do komentarza

Ja mowie o sytuacji, w ktorej organizator przekazuje materialy policji (monitoring, dane osobowe nabywcow biletow), a ta na ich podstawie doprowadza sprawcow przed sad, ktory orzeka o zakazach stadionowych. Organizatorowi powinno zalezec, bo skoro nawet na takim pikniku nie kontroluja sytuacji, to slabiutko to wyglada... Co dopiero, gdy przyjdzie im upilnowac dwa razy wiecej niekoniecznie przyjaznie nastawionych do siebie kibicow.

 

Dla mnie ten mecz to straszna porazka wizerunkowa sluzb - kibice robili co chcieli, pokazali, ze wszelkie ustawy o bezpieczenstwie imprez masowych i regulaminy stadionu sa martwe. Jak na ironie ten mecz zorganizowano wlasciwie wylacznie po to, by sprawdzic, jak to wszystko funkcjonuje - nie funkcjonuje, ale odfajkowane?

Nie za bardzo rozumiem co sluzby mialy zrobic - jak dla mnie to sluzby sa po to zeby ludziom pomagac, a nie utrudniac i na sile prowokowac spiecia, bo cos jest niezgodne z ustawa czy regulaminem... Stalo sie cos zlego? Byl powod do interwencji? Cos zniszczono? Jesli nie to brawa dla sluzb, ze nie wyskakiwaly do ludzi z powodu zlamania n-tego punktu regulaminu. Bo to ludzie i zdrowy rozsadek sa wazniejsi niz regulamin - a o tym chyba zaczyna sie zapominac.

Odnośnik do komentarza

A czy przepisy musza bys stosowane z klapkami na oczach, w sposob bezmyslny i powinni sie tym zajmowac sluzbisci? No blagam... Ponownie pytam czy wydarzylo sie wczoraj cos niebezpiecznego? A potem spytam co by sie wydarzylo gdyby ochronie przyszlo do glowy pakowac sie w te 3000 luda po to zeby im zabrac chocby race... Uwazasz, ze to mialo by sens?

 

Ostatnio ochrona na Polonii zobaczyla jak to sie moze skonczyc - niezbyt dla nich milo...

Odnośnik do komentarza

skoro mamy mieć dowolność w ich interpretacji przez służby porządkowe tak jak piszesz, to po co uchwalać jakiekolwiek przepisy ?

 

a wyobrażasz sobie żeby ochrona nie wbiła się na w tą grupę podczas meczu Euro ? Jeżeli nie zrobiła tego wczoraj, dała dobry przykład iż jest przyzwolenie na łamanie regulaminu imprezy masowej, świetny argument na to, że skoro raz przymknęli oko, to przymkną po raz kolejny... a jeżeli tak nie uczynią, to zaraz zostanie im to wypomniane, ot polska mentalność

 

turbo niekonsekwencja

Odnośnik do komentarza

Henkel,

to po co regulować to przepisami w ustawie o imprezach masowych, skoro służby porządkowe się do tego nie stosują ?

też mam dobre pytanie: po co budować stadiony jesli zdemontowane państwo nie potrafi zapewnić na nich bezpieczeństwa?

dobrze, że ktoś przemówił do rozumu Wojewodzie Mazowieckiemu i "najlepsi kibole w kraju" obejrzą mecz z trybun zamiast demonstrować :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...