Skocz do zawartości

Polityka wewnętrzna


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Quote

Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: 'Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich'

Nie czułbym się bezpiecznie w pracy obok osoby, która zachęca do topienia ludzi za "zgorszenia". 

  • Lubię! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Gościu stwierdził (moja interpretacja), że promowanie przez Ikea LGBT kłóci się z jego wiarą katolicką i na poparcie tegoż stwierdzenia przytoczył cytaty z Pisma świętego. Pomijam tutaj fakt, że moim zdaniem gościu mocno wypacza sens wiary katolickiej ale twierdzenie, że gość w ten sposób "zachęca do topienia ludzi" jest delikatnie mówiąc wspomnianym przeze mnie brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 

  • Lubię! 3
  • Nie lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Jego sprzeciw-wpis miał brzmieć dokładnie tak:

Cytat

 „Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: ‘Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich'. A także: 'Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich'”

 

 

Wybrał dokładnie te dwa cytaty, być może pierwsze lepsze, ale wynika z nich dokładnie to, że (1) sugeruje homoseksualistom, żeby lepiej się utopili niż siali zgorszenie, (2) karą za stosunki homoseksualne jest śmierć.

 

Oczywiście np Księga Powtórzonego Prawa ma mnóstwo innych praw, które można w różnych sytuacjach przytoczyć, a nikt tego nie robi. Np o tym, że jak ktoś się prześpi z zamężną kobietą, to czeka ich oboje ukamienowanie. Albo że jeśli mąż zakwestionuje cnotę swojej nowo poślubionej żony i okaże się to prawdą, to też będzie kamienowana aż do śmierci. Albo że zakazane jest noszenie ubrania jednocześnie z lnu i wełny, albo sianie dwóch gatunków roślin w jednej winnicy. To oczywiste, że nikt - również dzisiejsi Katolicy - nie traktuje tych praw poważnie, dlaczego więc niektórzy wybierają sobie prawa które obowiązują, np te dotyczące homoseksualistów. Cherry picking.

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, tio napisał:

Gościu stwierdził (moja interpretacja), że promowanie przez Ikea LGBT kłóci się z jego wiarą katolicką i na poparcie tegoż stwierdzenia przytoczył cytaty z Pisma świętego. Pomijam tutaj fakt, że moim zdaniem gościu mocno wypacza sens wiary katolickiej ale twierdzenie, że gość w ten sposób "zachęca do topienia ludzi" jest delikatnie mówiąc wspomnianym przeze mnie brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 

Pomysł skopiowany z jakiegoś twitterowego wpisu:

Należałoby więc do Biblii z boku wpisywać "to rozum alegorycznie", "to czytaj metaforycznie", "to czytaj wprost". ;)

 

Prawda jest taka, że gość mając możliwość wyrażenia swojego sprzeciwu w sposób różnorodny wybrał sposób grożący śmiercią tym, z którymi się ideologicznie nie zgadza. Argumentację "IKEA nie czyta ze zrozumieniem" odbieram jako skrajnie naiwną, przystającą tylko pełnomocnikom Ordo Iuris jako ostatnia deska ratunku w sporze z odwołania od wypowiedzenia - bo taka ich praca, by jako brzytwy chwytać się takich wymysłów.

IMO biorąc pod uwagę informacje o kodeksach etycznych IKEI oraz obowiązki pracowników wynikające z KP sądzę, że bez interwencji państwa (jak w sprawie drukarza) IKEA wygra sprawę przed niezależnym, niezawisłym sądem.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
28 minut temu, Kinas napisał:

czyli co, jak nie podoba mi się, że w pracy ktoś nie myje po sobie naczyń mogę głośno powiedzieć, że należy go ukamienować? wszystko będzie OK?

No ja bym za to jednak nie karał. Moje rozumienie jest takie - jest to satyryczna hiperbola, bo nikt na poważnie nie proponuje kamieniowania za złe zachowanie w kuchni. Humor, w tym czarny, jest częścią naszej cywilizacji i nie możemy się go pozbawić.

 

Oczywiście to zależy od kontekstu, jak kolega koledze po udanej siatce na boisku powie "zabiję Cię za to", to nie traktowane jest to jako groźba karalna. Ale w innych okolicznościach tak może już być.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Tymczasem poseł PiS z mojego okręgu:

Cytat

 

Poseł PiS szuka osób prześladowanych za wiarę. Piotr Kaleta zapewnia, że jeśli zgłoszą się do niego katolicy, którzy byli szykanowani przez osoby homoseksualne, a powodem była ich wiara to uzyskają niezbędną pomoc prawną. Taka deklaracja to pokłosie zwolnienia przez IKEA jednego z pracowników. Według firmy mężczyzna miał nawoływać do przemocy wobec osób LGBT, podpierając się przy tym cytatami z Biblii (...) Według Piotra Kalety sytuacja z IKEA pokazuje, że katolicy mogą czuć się zagrożeni i mogą mieć obawy przed wyrażaniem głośno swojej wiary i jej dogmatów. A to już wymaga jego interwencji. - Maski opadają. Homoterroryzm zaczyna w Polsce przybierać realne kształty. Do tej pory wydawało nam się, że to są radośni ludzie, którzy w jakiś sposób chcą zamanifestować swoją odmienność, co gwarantuje im Konstytucja. Jednak jeśli dochodzimy do sytuacji, w której osoba cytująca Pismo Święte - najważniejszą księgę dla zdecydowanej większości Polaków, dla katolików, zostaje zwolniona z pracy to już bardzo groźne – powiedział poseł PiS na konferencji prasowej. - Nie osoby homoseksualne są w jakiś sposób prześladowane, szykanowane. Musimy mieć na uwadze, że sytuacja jest dokładnie odwrotna.

 

Łatwo się można było domyśleć, że członek tej partii jak zwykle wszystko obróci w jakiś niesamowity atak na katolików. Fascynujące jest, jak pisowcy wypierają albo wspierają ataki na obcych, przeciwników politycznych, "muslimów" czy "pedałów" ale jak tylko jakiś nawiedzony dostanie po łapach za swoje religijne wizje, to wielkie larum, "homoterroryzm" i lewacy atakujo! I niestety ludzie tę narrację łykną :(

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Poczytałem trochę o tej sprawie i moim zdaniem Ikea ma poważny kryzys wizerunkowy. Jednocześnie nie radzi sobie z tym kryzysem, bo w imieniu Ikea wypowiada się osoba aktywnie zaangażowana w promowanie i obronę środowisk LGBT.

Drogi @Gacek - jeżeli jak zwykle musisz się przypieprzyć osobiście twierdząc, że  mój wpis to "pomysł skopiowany z jakiegoś twitterowego wpisu" to z łaski swojej to udowodnij bo dla Twojej informacji nie czytam twittera. A chyba wiesz z jakimi konsekwencjami mogą się wiązać takie bezpodstawne sugestie?

A po drugie, jako prawnik, wskaż proszę, które przepisy KP naruszył Twoim zdaniem wpis pracownika Ikea.

I jeżeli uważasz, że wpis tego gościa to "grożenie śmiercią" to odbieram to jako skrajnie naiwną, przystającą tylko "twitterowym prawnikom" ostatnia deska ratunku w uzasadnianiu wypowiedzenia stosunku pracy.

Ja wyrażam przekonanie, że sprawa zakończy się albo przywróceniem do pracy tego gościa wraz ze stosownym odszkodowaniem albo ugodą. 

 

Trzeba mieć skrajnie złą wolę by dopatrywać się w tym wpisie nawoływania do śmierci. Gościu stwierdził, że zachęcanie czy wręcz jakieś nakazywanie przez Ikea akceptacji osób LGBT kłóci się z wyznawaną przez niego wiarą katolicką. I jako uzasadnienie, że rzeczywiście tak jest wskazał cytaty z Pisma Świętego. Czy Waszym zdaniem sytuacja wyglądałaby inaczej gdyby zamiast cytować Pismo Święte zacytował np. Katechizm Kościoła Katolickiego: "czyny homoseksualne są nieuporządkowane wewnętrznie i jako takie nie mogą być w żadnym wypadku aprobowane, zaś osoby homoseksualne są powołane do czystości."? 

Być może wówczas wyraził by swoją opinię w sposób bardziej kulturalny. Nie uzasadnia to jednak moim zdaniem dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 1
  • Nie lubię! 6
Odnośnik do komentarza
55 minut temu, me_who napisał:

Tymczasem poseł PiS z mojego okręgu:

Jeśli ktoś uważa, że w tym kraju to homoseksualiści szykanują katolików, to naprawdę upadł na głowę...

 

27 minut temu, tio napisał:

Drogi @Gacek - jeżeli jak zwykle musisz się przypieprzyć osobiście twierdząc, że  mój wpis to "pomysł skopiowany z jakiegoś twitterowego wpisu" to z łaski swojej to udowodnij bo dla Twojej informacji nie czytam twittera. A chyba wiesz z jakimi konsekwencjami mogą się wiązać takie bezpodstawne sugestie?

 

:lol:

Napisałem:

2 godziny temu, Gacek napisał:

Pomysł skopiowany z jakiegoś twitterowego wpisu:

Należałoby więc do Biblii z boku wpisywać "to rozum alegorycznie", "to czytaj metaforycznie", "to czytaj wprost". ;)

Ten dwukropek na końcu pierwszej linijki nie znalazł się tam przypadkowo ;)

28 minut temu, tio napisał:

 A po drugie, jako prawnik, wskaż proszę, które przepisy KP naruszył Twoim zdaniem wpis pracownika Ikea.

 

Art. 100 par. 2 pkt 2 i 6 KP. Easy. Zapewne z przepisów wewnątrzzakładowych by się jeszcze więcej znalazło.

28 minut temu, tio napisał:

Trzeba mieć skrajnie złą wolę by dopatrywać się w tym wpisie nawoływania do śmierci.

Tak jak trzeba mieć skrajnie złą wolę, by w tym sławnym przejęzyczeniu dopatrywać się jakiś nieprzyjemności pod adresem żony, podczas gdy przecież to oczywiste, że Kowalewski prosi o sól...

 

29 minut temu, tio napisał:

Czy Waszym zdaniem sytuacja wyglądałaby inaczej gdyby zamiast cytować Pismo Święte zacytował np. Katechizm Kościoła Katolickiego: "czyny homoseksualne są nieuporządkowane wewnętrznie i jako takie nie mogą być w żadnym wypadku aprobowane, zaś osoby homoseksualne są powołane do czystości."? 

To chyba pytanie retoryczne, bo pewnie dostrzegasz różnicę między reakcją na szturchnięcie "ej, uważaj" a "ty chory pojebie, zabiję ci psa i dzieci"?

Z drugiej strony jakby to było rzeczywiście pytanie retoryczne to miałbyś świadomość, że pracownik popełnił (najdelikatniej pisząc) grubą niestosowność, a co za tym idzie nie sposób go bronić...

30 minut temu, tio napisał:

Nie uzasadnia to jednak moim zdaniem dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

Tu zdania są podzielone (IMO spełnia przesłanki, tylko to niepotrzebnie zaogniałoby spór), ale to na szczęście bezprzedmiotowe, bo pomyliłeś się - gość nie dostał dyscyplinarki tylko wypowiedzenie.

 

Przestańmy udawać, że cytowanie Biblii w takich sytuacjach to jakiś kontratyp pozaustawowy (hint: nie ma czegoś takiego), bo to naprawdę przekracza granice śmieszności. Gdyby w analogicznej sytuacji podobne cytaty z Koranu wypowiadał muzułmanin to uznano by to za zagrożenie antyterrorystyczne.

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Jeżeli to było wypowiedzenie to nie ma co mówić o naruszeniu prawa pracy, bo obie strony (pracodawca i pracownik) mogą wypowiedzieć umowę o pracę bez wskazania przyczyn z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia.

 

9 minut temu, Gacek napisał:

zagrożenie antyterrorystyczne

a wcześniej było coś o przekraczaniu granic śmieszności. 

Odnośnik do komentarza
Teraz, tio napisał:

Jeżeli to było wypowiedzenie to nie ma co mówić o naruszeniu prawa pracy, bo obie strony (pracodawca i pracownik) mogą wypowiedzieć umowę o pracę bez wskazania przyczyn z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia.

 

To tylko pół prawdy, a "pół prawdy to całe kłamstwo" ;)

To co piszesz nie ma zastosowania do tej sprawy.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, tio napisał:

Trzeba mieć skrajnie złą wolę by dopatrywać się w tym wpisie nawoływania do śmierci. Gościu stwierdził, że zachęcanie czy wręcz jakieś nakazywanie przez Ikea akceptacji osób LGBT kłóci się z wyznawaną przez niego wiarą katolicką. I jako uzasadnienie, że rzeczywiście tak jest wskazał cytaty z Pisma Świętego. Czy Waszym zdaniem sytuacja wyglądałaby inaczej gdyby zamiast cytować Pismo Święte zacytował np. Katechizm Kościoła Katolickiego: "czyny homoseksualne są nieuporządkowane wewnętrznie i jako takie nie mogą być w żadnym wypadku aprobowane, zaś osoby homoseksualne są powołane do czystości."? 

Być może wówczas wyraził by swoją opinię w sposób bardziej kulturalny. Nie uzasadnia to jednak moim zdaniem dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

Czy ktoś ma cały tekst tego wpisu? Ja się z tio o tyle zgadzam, że sam cytat ze Starego Testamentu nie jest jeszcze równoznaczne z nawoływaniem do konkretnego działania wobec konkretnych osób.

 

Natomiast nie bardzo rozumiem, w czym ma się przejawiać pozytywna strona sprzeciwu wobec osób homoseksualnych. Firma przecież nie zachęca do trzymania ich za rękę itp. Ale rozumiem, że spotyka się tu kultura szwedzka z kulturą, w której ksenofobia, rasizm i inne wbijanie wystających gwoździ są zjawiskiem codziennym.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Poruszyłem ten wątek w celu wywołania dyskusji. I wybacz @Reaper ale tekst "nic co piszesz nie ma sensu" niczego do dyskusji nie wnosi. 

 

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę z pracownikiem. Jeżeli pracownik uważa, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione lub niezgodne z prawem to może wnieść odwołanie. I z taką sytuacją mamy tutaj do czynienia. A ponieważ w mediach, nie tylko prawicowych, sprawa jest komentowana pod tytułem "Pracownik zwolniony za cytowanie Pisma Świętego" to jest to problem wizerunkowy dla Ikea. 

Ikea jako podstawę wypowiedzenia wskazała właśnie naruszenie zasad współżycia społecznego, regulaminu pracy i utratę zaufania do pracownika. O tym czy rozwiązanie umowy było uzasadnione czy nie wypowie się sąd pracy. Mocno wątpliwą jest moim zdaniem podstawa naruszenia zasad współżycia społecznego. 

W tej sprawie pracodawca oficjalnie zachęca (co przez pracownika może być odbierane jako polecenie służbowe) do np: "angażuj kolegów LGBT w rozmowy na temat ich partnerów i rodzin". Katolik, który nie powinien wyrażać poparcia dla czynów homoseksualnych ma prawo moim zdaniem odczuć, że taka sugestia narusza jego wartości. 

Hiperbolizując można by to odczytać, jako zalecenie by w firmie zatrudniającej w większości żydów sugerowano by stanowiących mniejszość pracowników wyznania katolickiego zapraszano na hamburgera (koniecznie wieprzowego).

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, tio napisał:

Hiperbolizując można by to odczytać, jako zalecenie by w firmie zatrudniającej w większości żydów sugerowano by stanowiących mniejszość pracowników wyznania katolickiego zapraszano na hamburgera (koniecznie wieprzowego).

No tak, ale dorosła osoba może w tej sytuacji odmówić. Jakbym mi z pracy zrobili wycieczkę na hamburgery z koniny, to bym poszedł i wziął wegańskiego. Nikt mnie do zjedzenia koniny nie zmusi, co nie oznacza, że mówię, że inni nie mają do tego prawa.

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, wwosik napisał:

Czy ktoś ma cały tekst tego wpisu? Ja się z tio o tyle zgadzam, że sam cytat ze Starego Testamentu nie jest jeszcze równoznaczne z nawoływaniem do konkretnego działania wobec konkretnych osób.

Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich". A także: "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich"

Odnośnik do komentarza

Ok, ale w tym przypadku fakt, że nie rozmawiasz z kolegą gejem o jego życiu rodzinnym i partnerskim może zostać odebrane przez pracodawce jako naruszenie obowiązujących w organizacji wytycznych. 

Czy katolik, którego "zmusza się" do rozmów o życiu partnerskim z kolegami gejami powinien im powiedzieć "Szanuję waszą orientację ale w moim przekonaniu powinniście się powstrzymać od czynów seksualnych i żyć w czystości".

Zauważcie taką rzecz: nie rozmawiasz z kolegą z pracy bo go zwyczajnie nie lubisz. Dostałeś jednak z tego powodu wypowiedzenie bo okazało się, że kolega był gejem  

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, tio napisał:

Ok, ale w tym przypadku fakt, że nie rozmawiasz z kolegą gejem o jego życiu rodzinnym i partnerskim może zostać odebrane przez pracodawce jako naruszenie obowiązujących w organizacji wytycznych. 

Czy teraz Ty trochę nie przerysowujesz? Ale może ja żyję w innym świecie... W głowie mi się nie mieści, że to może być tak odebrane.

 

Poza tym jak to powiedział Samuel Vimes: "...to że ktoś jest przedstawicielem mniejszości etnicznej, nie oznacza, że może być zwykłym dupkiem", a jakiego jest koloru, wyznania czy orientacji to jego sprawa.

  • Lubię! 5
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...