Skocz do zawartości

Polityka wewnętrzna


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

5 minutes ago, kolek23 said:

 

To był sarkazm, prawda?

Próba rekonstrukcji podstaw rozumowania zatwardziałych przeciwników deficytu budżetowego. 

 

Takich jak on: https://www.rp.pl/Polityka/190419729-Korwin-Mikke-Dziecko-rodzi-sie-w-Polsce-z-27-tys-zl-dlugu.html

 

Takie myślenie jest tak stare, jak sama ekonomia: etymologicznie zasady zarządzania domem. Poziom refleksji wykształconego Greka sprzed 2500 lat. 

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

W szczecińskich mediach wrze na temat tej pożyczki, a tu wypowiedź jednego ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego:

 

Cytat

Prezydent i Rada Miasta zacierają ręce, Skarbnik uspokaja, media niemal pieją z zachwytu (przepraszam za uogólnienie), przeciętny szczecinianin wzrusza ramionami (ponownie przepraszam), a ja… jestem WŚCIEKŁY.
?
Jestem wściekły na to, że mój kochany Szczecin zacznie tonąć w długach, które Prezydent Miasta zaciąga w NASZYM IMIENIU. I które MY będziemy musieli spłacać przez długie dziesięciolecia. Jestem wściekły, że galopujące ceny na rynkach budowlanych będziemy ścigać przy pomocy pożyczek, na które de facto nas nie stać. Dlaczego? Zacznijmy od obalenia kilku mitów:
✋
‼️MIT 1 „Wydajemy te pieniądze na rozwój / inwestycje”
Brzmi wspaniale. Żeby jednak lepiej zrozumieć priorytety na obecną kadencję, spójrzmy na kwoty dwóch najdroższych zadań: stadionu (prawie 400 mln PLN) oraz aquaparku (ok. 350 mln PLN). Łącznie daje to 750 mln PLN kosztów samej budowy, które z pewnością jeszcze wzrosną i wyniosą zapewne co najmniej 800-900 mln PLN. Zatem niemal dokładnie tyle, o ile wzrosnąć ma zadłużenie. Wydamy więc ogromne pieniądze na konsumpcję. Na kredyt.
‼️MIT 2 „Kredyt nas prawie nie będzie kosztował, a oferta jest atrakcyjna”
Po zaciągnięciu zaplanowanego kredytu koszt obsługi długu (czyli kwota, jaką musimy płacić za to, że jesteśmy zadłużeni – NIE spłata zadłużenia, co jest często mylone) wzrośnie do niemal 100 mln PLN. Tyle wydawać będziemy DODATKOWO tylko dlatego, że wydaliśmy pieniądze, jakich nie mamy. Ponadto po wybudowaniu stadionu i Aquaparku koszty bieżące znacznie wzrosną. Aquapark co roku będzie nas kosztował dodatowo 15-20 mln PLN (co najmniej!). Stadion co najmniej kilka dodatkowych milionów. Przypominam: nadwyżka operacyjna w budżecie wynosi ok. 200 mln PLN (tyle de facto mamy „własnych” środków na wszystkie inwestycje co roku, bez dotacji i kredytów). Nasze możliwości kurczą się zatem drastycznie.
‼️MIT 3 „Mamy dobre ratingi i bezpieczne finanse”
W tej chwili. A czasami chwila trwa bardzo krótko. Bo jeszcze na kilka dni przed bankructwem bank Lehman Brothers (od którego to zaczął się największy w ostatnich dekadach kryzys gospodarczy na świecie) otrzymał doskonałe oceny wg międzynarodowych firm ratingowych. Podobna historia była z bankructwem Islandii, której rating kilka miesięcy przed plajtą był na poziomie aktualnej oceny Szczecina. Pamiętajmy, że obecnie mamy okres rekordowo długiego wzrostu gospodarczego. To eldorado wkrótce się skończy. To nie straszenie – to fakt.
‼️MIT 4 „Skoro banki chętnie udzielają nam pożyczek to znaczy, że nas na nie stać”
Zasada „kredyty są po to, aby je brać” to igranie z ogniem. Szczecin już dawno przekroczył (powszechnie uznawaną za bezpieczną) granicę 60% zadłużenia. Wkrótce osiągnie 90%. Czyli zbliżamy się do równowagi między tym, co zarabiamy, a tym, ile musimy spłacić. Kryzys / spowolnienie w gospodarce to rzecz oczywista. Pytanie tylko, kiedy nastąpi. Może za rok, a może za pięć lat. Ale nastąpi i tego możemy być pewni. Nasza elastyczność i niezależność finansowa drastycznie spadnie. Ale czy kryzys musi przyjść z zewnątrz? A co jeśli targane problemami Azoty (Police) upadną? Albo sięgająca dna Gryfia? Niestety oznaczać to będzie wzrost rekordowo obecnie niskiego bezrobocia i duży problem dla finansów miasta. Przypominam także, że mamy obecnie rekordowo niski poziom stóp procentowych, a jej podwyższenie to tylko kwestia czasu. Każdy z tych czynników realnie pogarsza naszą sytuację finansową. A czy kumulacja wszystkich trzech czynników na raz to czyste science fiction? Nie. I tego nasz budżet już z pewnością by nie wytrzymał.
‼️MIT 5 „Spłacimy kredyty w 25 lat”
Czyżby? Kredyty udzielane gminom różnią się od tych, jakie znamy (stała rata, dyscyplina i sztywny harmonogram spłat). Wielkość zadłużenia w sposób elastyczny reguluje samorząd. 25 lat to zatem okres, w jakim Szczecin może, lecz nie musi spłacić zadłużenia. I tu nasuwa się pytanie: kto będzie chciał wziąć na siebie redukcję zadłużenia po obecnym prezydencie i świadomie zredukuje „swoje” możliwości wydawania publicznych pieniędzy???
‼️MIT 6 „Wszyscy się zadłużają, a Szczecin nie jest zadłużonym miastem”
W tej chwili Szczecin należy już do czołówki najbardziej zadłużonych miast wojewódzkich w Polsce. Po zaciągnięciu kolejnej pożyczki będziemy walczyć o fotel lidera. Choć w tym wypadku wolałbym użyć sformułowania „miano outsidera”. 

Ja rozumiem, że jesteśmy na etapie jazdy próbnej sportowego auta z przyspieszeniem 3-4 sek. do 100 km/h, skórzaną tapicerką i pięknym designem. I my już się w nim widzimy, przecinających dumnie ulice naszego miasta. I tak bardzo już się rozsiedliśmy w fotelu, że traktujemy ten samochód jak swój. Bank przecież dał zielone światło… a rata? A koszty utrzymania? Hmmm… no jakoś to będzie. 
Jestem wściekły.
I nie zgadzam się na zadłużanie mojego kochanego miasta po uszy. W tym również mnie. I wiem, że nie jestem w tym odosobniony. Może czas wyjść na ulice? Nie wiem. W tym przypadku czuję bezsilność. I nie będę odczuwał satysfakcji, jeśli za kilka lat powiem „a nie mówiłem?!”…

 

http://ruchmiejski.pl/kim-jestesmy-2/

 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, jmk napisał:

W szczecińskich mediach wrze na temat tej pożyczki, a tu wypowiedź jednego ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego:

 

 

http://ruchmiejski.pl/kim-jestesmy-2/

 

No, ale czekaj bo nie rozumiem. Jaka w takim razie jest alternatywa?

 

A to nie ty z trybun krzyczałeś "Nowy stadion dla Szczecina"?

 

Aquapark - okej. To akurat nie jest inwestycja, która się broni, ale równie dobrze można byłoby to samo napisać o stadionie.

Odnośnik do komentarza

Ogólnie stadiony powinny być budowane za prywatne pieniądze, ale nie żyjemy w idealnym świecie, więc powinny być rentowne, a jak widać można na nich zarobić tylko odpowiednio trzeba nimi zarządzać:

 

https://nieruchomosci.wprost.pl/budownictwo/10147843/stadiony-zbudowane-na-euro-2012-potrafia-na-siebie-zarabiac-wprowadzony-model-biznesowy-przynosi-efekty.html

 

Odnośnik do komentarza

Nie zapominajmy o klasykach:

http://yelita.pl/artykuly/art/lista-prawdziwych-zydowskich

 

https://www.salon24.pl/u/stoje-z-boku-i-patrze/42865,www-polonica-net

Jarosław Kaczyński - Kalkstein - dywersant, W latach 70. współpracował z żydo-trocksistowskim KOR-em; W grudniu 2005 roku Jarosław Kaczyński został uznany Człowiekiem Roku 2005 żydokomunistycznego tygodnika "Wprost"; obecnie premier PRL-bis; zbrodniarz - uczestnik porozumienia ponad głowami narodu polskiego ze zbrodniarzami PZPR i SB - "okrągły stół"

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, me_who napisał:

szulim-R1.jpg

 

Wg Twojej logiki pani powyżej jest kotem?

 

ksiadz-fotolia-africa-studio-660.jpeg

 

A czy to muzułmanin?

 

Starałem się tylko naświetlić kontekst czemu mogli tego użyć. Tak jak Niemcy przy KE, chociaż tu nie wiem, bo myślałem, że Niemcy = Tusk ;) Tak Rosja = Korwin.

Odnośnik do komentarza

Koniec dyskusji o wynikach, bo przecież wybory sfałszowano, tako rzecze Zaratustra jakiś dziad dość szalony, by w przyszłości dostać jedynkę na listach Konfederacji:

https://www.youtube.com/watch?v=ojzm-DI2PKA

Jego zdaniem Cimoszewicz nie dostał 200k głosów w Warszawie, Biedroń był poniżej 2%, a Kukiz z Konfederacją przeskoczyli próg wyborczy, gdy PiS zmiażdżył konkurencję znacznie przeskakując 50% :keke:

Odnośnik do komentarza
W dniu 27.05.2019 o 21:52, jmk napisał:

  Mogę też pomarzyć, że gdyby służba zdrowia była prywatna od mojego urodzenia i byłaby konkurencyjna to bym był szybciej diagnozowany, czytaj: leczony, a nie po 19 latach, gdy mam już mocno wyniszczony organizm. Dalej, mimo tego od 19 roku życia cały czas pracowałem - mniej, bardziej, różne pracy, ale składki zdrowotne opłacałem.

Ja Tobie nie ujmuję problemów, ani wysiłku który włożyłeś i wkładasz. Kibicuję Ci z całego serca, żeby było dobrze. I dlatego nie mogę zrozumieć dlaczego głosisz poglądy, które są bezpośrednio sprzeczne z Twoim własnym interesem. Konserwatyzmowi ekonomicznemu zajedno jest czy wkładasz 100% czy 150% swoich możliwości i czy płacisz ile możesz. Ważne są wartości absolutne. Bogacz wygrywa tu z wdowim groszem.

 

Znając zaś opisy Twoich bojów śmiem twierdzić, że składki wielu osób nie pokrywają świadczeń, które otrzymałeś. I ja nie zamierzam twierdzić, że nie powinieneś ich mieć. Nawet tę marną opiekę którą otrzymałeś, otrzymałeś dlatego, że jesteś Polakiem i że inni Polacy postanowili, że uwspólnią koszty opieki zdrowotnej tak, żeby takie przypadki jak Twój nie oznaczały wyroku. I ja uważam że tak powinno być, a nie całkowicie wolnorynkowo. 

 

A zostawiając już tę kwestię.

  • przeciw narzucaniu prawa krajowi

Mhm, ja sobie też nie życzę, żeby narzucano mi, że muszę się zatrzymać na czerwonym świetle. A prawda jest taka, że albo można siedzieć przy stole i ustalać wspólne zasady, albo po prostu musieć podążać za jednym z wielkich krajów. Zobacz obecne USA i Iran czy Huawei jako przykład "suwerenności".

  • ograniczenie zezwoleń, licencji

to brzmi jak mundre hasło, ale które konkretnie mają na myśli? Bo akurat spora część norm, licencji i zezwoleń zostalo zniesionych w ostatnich latach. Za to po każdej tragedii jest wielkie halo, "dlaczego państwo nie zadziałało i nie sprawdziło"

  • podatek przychodowy dla firm

To najbardziej kretyński z pomysłów. Główny efekt to będzie powstanie czeboli i handlu barterowego. 

 

A reszta to po prostu zabranie jednym by oddać swoim.

 

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Brudinho napisał:

D7xCDl8WkAAZBYw.png

 

A wszystko zaczęło się od mapki dzielącej PL na RFN i DDR . Pociągnęli temat na grubo...

 

Fakt, że komentują to w ten sposób propisowscy Żerko i Warzecha też mówi całkiem sporo o Dzienniku Telewizyjnym.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...