Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, jmk napisał:

Tymczasem czytam, że Psychofans mieli lewe zaświadczenia od lekarzy, którzy ich zwalniali z obecności, bo podobno zatrzymano tych trzech lekarzy. To w jaki legalny sposób otrzymać takie zwolnienie?

  

Mieć "nielewe" zaświadczenie od lekarza sądowego?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, jmk napisał:

No tak, ale chodzi mi procedury, gdzie to się zgłasza czy rodzinny czy jakiś inny ma mi wydać opinię i wysłam ją do sądu i wtedy przyznają mi lekarza sądowego? Czy mam sobie znaleźć go na własną rękę.

Dwie sekundy szukania w google:

https://www.eporady24.pl/nieobecnosc_w_sadzie_z_powodu_choroby,pytania,4,193,8398.html 

tl;dr: szukamy lekarza z właściwego sądu okręgowego, umawiamy się na wizytę/poddajemy się badaniu, wysyłamy zaświadczenie do sądu, w którym miała się odbyć rozprawa.

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

najpierw się zgodziłem z gackiem, ale później stwierdziłem że to w sumie psucie rynku, ludzie za taką poradę pieniądze kasują w pięć minut ? i chyba w tym kontekście pisał tio. ;)

 

ps powyższa wiadomość jest ironiczna, nie dodałem w odpowiednim miejscu słowa 'mityczne' i już wszyscy śmieszkują ?

Edytowane przez Monti
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza

Chciałbym zrezygnować z alimentów, które przyznał mi sąd, są one wpłacane do mnie na konto przez komornika od taty. Czy wystarczy, że wyślę coś takiego:

 

http://panikomornik.pl/wp-content/uploads/2016/11/wniosek_o_umorzenie_egzekucji_w_sprawach_alimentacyjnych.pdf

 

Do komornika (czy też do sądu? czy tylko do sądu?) i to wystarczy?

 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

@tio Pomocy!

 

Osobiście nigdy w Polsce nie miałem dochodu i pamiętam, że pracując za granicą nie muszę płacić podatków w Polsce, ani składać PIT-ów.

 

Za to moja dziewczyna miała dochody w PL od 2014 do 2017 roku. Z końcem grudnia 2017 odeszła z pracy, a od stycznia 2018 pracuje na Litwie. Nie miała w PL żadnego dochodu (oprócz zwrotu podatku za 2017) w 2018 roku, czy musi składać PIT, płacić podatki w PL?

Odnośnik do komentarza
6 minutes ago, tio said:

To nie prawda, że pracując za granicą nie musisz składać PITów w Polsce. Podatki też mogę Cię nie minąć. Ale w Twoim przypadku pewnie tak jest.

Twoje dziewczyna też nie musi składać za 2018 zeznania w Polsce. 

 

Kurde jakoś mi się wydawało, że Ty mi powiedziałeś, że nic nie muszę składać pracując za granicą :D

Odnośnik do komentarza

Bo akurat Ty nie musisz :) 

Tak w ogóle to zacząć należy od tego czy w ogóle masz miejsce zamieszkania (rozumiane jako tzw. ośrodek interesów życiowych) w Polsce. Bo jeżeli nie mieszkasz w Polsce i nie zarabiasz w Polsce to nie masz żadnych obowiązków w Polsce.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
4 minutes ago, tio said:

Bo akurat Ty nie musisz :) 

Tak w ogóle to zacząć należy od tego czy w ogóle masz miejsce zamieszkania (rozumiane jako tzw. ośrodek interesów życiowych) w Polsce. Bo jeżeli nie mieszkasz w Polsce i nie zarabiasz w Polsce to nie masz żadnych obowiązków w Polsce.

 

Mieszkam na Litwie, ale nadal jestem zameldowany u rodziców. Głównie po to, żeby głosować.

 

Oprócz tego nic w Polsce nie mam

Odnośnik do komentarza

Rozliczam PIT (co roku wspólnie z żoną) i w tym roku wychodzi mi dochód sumaryczny (po odliczeniu ZUS) minimalnie > 112 tys. Ergo nie mogę wnioskować o ulgę na dziecko.
Jakbym się rozliczał indywidualnie, to czy jedno z nas (to które ma zarobki < 56 tys) może sobie odliczyć? czy to nie ma znaczenia i nawet przy indywidualnym rozliczeniu obowiązuje dochód łączny?
Wychodzi mega ujowo, bo przekroczenie progu jest mniejsze niż możliwa ulga :/

 

EDIT - i jak przełączyć e ePitach PIT37 na PIT36? Nie wiem, gdzie wpisać kwotę z najmu..

Odnośnik do komentarza

Primo: nie ma znaczenia czy małżonkowie rozliczają się razem czy osobno: jeśli łaczny dochód przekracza 112 tys. to tracą prawo do ulgi na 1 dziecko.

Primo dwa: e-PITy nie rozliczają PIT-36. Tak więc musisz go wypełnić sam i ewentualnie wysłać przez e-deklaracje.

Odnośnik do komentarza

Panowie, wie ktoś może jakie są przepisy dot. placów zabaw znajdujących się na terenie szkoły gminnej? Bo na całej szkoły wyklejone są kartki o tym, że plac zabaw tylko dla użytku szkoły, ale skoro wybudowane jest to z publicznych pieniędzy? Moja mama pracuje w innej szkole i twierdzi, że u niej place zabaw są otwarte po godzinach szkolnych, bo nie mają prawa być zamknięte. Chciałbym mieć jakąś podstawę prawną zanim się tam wbije i zacznę kłócić z cieciem :-k 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...