Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące zeznania podatkowego. W tym roku po raz pierwszy muszę złożyć to ustrojstwo, w 2008 roku byłem zatrudniony przez 2 firmy (ulotki i szatniarz w szkole) i dostałem dwa PITy - 11. Chciałem się dowiedzieć co mam z tym zrobić (oddać dwa ?) i czy muszę wypełnić coś jeszcze przez wizytą w urzędzie? Drugie pytanie, czy ewentualny zwrot podatku liczony jest z rubryki ,,Zaliczka pobrana przez płatnika''?

 

PS. Wiem że pytania dosyć podstawowe ale wyjaśnienia mojej ,,specjalistki do spraw kadr'' tak mi zamieszały że nie wiem co robić z tymi papierami :D

Odnośnik do komentarza
Mam pytanie dotyczące zeznania podatkowego. W tym roku po raz pierwszy muszę złożyć to ustrojstwo, w 2008 roku byłem zatrudniony przez 2 firmy (ulotki i szatniarz w szkole) i dostałem dwa PITy - 11. Chciałem się dowiedzieć co mam z tym zrobić (oddać dwa ?)

No do US oddajesz jedno zbiorcze zeznanie podatkowe :>

Odnośnik do komentarza

Jeżeli oba PIT-11 dotyczą umowy o pracę to je ze sobą sumujesz i w zeznaniu PIT-37 wykazujesz łaczny przychód, łączne koszty (nie więcej jednak niż 2002,05 zł lub 2502,56 gdy dojeżdżałeś do pracy) i dochód jako różnicę między przychodem a kosztami. Wykazujesz łączne zaliczki, składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego.

Ewentualny zwrot podatku to dodatnia różnica pomiędzy pobranymi zaliczkami a należnym podatkiem.

Odnośnik do komentarza

Zawieram umowę-zlecenie z pracodawcą i w jej treści znajduje się takie sformułowanie: "wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu i ubezpieczeniu zgodnie z przepisami stosownych ustaw polskich". Dalej w treści "zleceniodawca zobowiązuje się do pokrycia obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne od wypłacanego wynagrodzenia". i to tyle odnośnie ubezpieczeń w umowie

 

W dodatkowych warunkach mam jeszcze informację, że z firma pokrywa koszty ubezpieczenia od kosztów leczenia i nieszczęśliwych wypadków podczas pobytu za granicą (bo praca za granicą :)), za co pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 25 funtów.

 

Ostatecznie więc, czy od kwoty brutto są odliczane jakieś składki na ubezpieczenie? Czy może tylko podatek (rozumiem, że 18% od kwoty brutto pomniejszonej o koszty w wysokości 20%)?

Odnośnik do komentarza

Jeżeli ta umowa zlecenie będzie podlegała pod polskie przepisy ubezpieczeniowe i podatkowe to zleceniodawca potrąci Ci z wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne (chyba, że jesteś studentem do 26 roku życia) oraz podatek i składki zdrowotne. Podatek nalicza się od dochodu czyli przychodu pomniejszonego o składki ub. społecznego i koszty (20% lub 50%).

Mimo zapisów w umowie Twoje wynagrodzenie może jednak podlegać opodatkowaniu i ubezpieczeniom w kraju wykonywania pracy a nie w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Jeżeli ta umowa zlecenie będzie podlegała pod polskie przepisy ubezpieczeniowe i podatkowe to zleceniodawca potrąci Ci z wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne (chyba, że jesteś studentem do 26 roku życia) oraz podatek i składki zdrowotne. Podatek nalicza się od dochodu czyli przychodu pomniejszonego o składki ub. społecznego i koszty (20% lub 50%).

Mimo zapisów w umowie Twoje wynagrodzenie może jednak podlegać opodatkowaniu i ubezpieczeniom w kraju wykonywania pracy a nie w Polsce.

 

Aj, zapomniałem napisać - jestem studentem i pracodawca bierze to pod uwagę, bo kazał podać numer legitymacji. Ostatecznie więc z wynagrodzenia zostanie potrącona składka zdrowotna (ile ona wynosi? jakoś 9%?) i podatek (od podstawy pomniejszonej o 20% kosztów i składkę) - tak? :)

Odnośnik do komentarza

Tak więc nie będziesz podlegał ubezpieczeniom społecznym, od umów zleceń studenta nie pobiera się też zaliczek zdrowotnych - od Twojego wynagrodzenia brutto po pomniejszeniu go o 20% koszty zostanie naliczona zaliczka na podatek 18%. Czyli przykładowo:

Masz umowę na 1000 zł brutto. Zaliczka na podatek to: (1000 - 200)x18% = 144 zł

Na rękę dostajesz więc: 1000 - 144 = 856

 

Edyta stwierdza, że zaliczek zdrowotnych też się nie płaci od umów zleceń studentów w związku z tym poprawki w poście.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeżeli ktoś jest zorientowany w prawie budowlanym to prosiłbym o pomoc.

W jakiej odległości od budynku mieszkalnego (domek jednorodzinny) mogą być wykonywane prace ziemne na głębokości do 2 metrów? Chodzi konkretnie o budowę sieci kanalizacyjnej, ulokowaniu studzienek odpływowych i rur.

Odnośnik do komentarza
Jeżeli ktoś jest zorientowany w prawie budowlanym to prosiłbym o pomoc.

W jakiej odległości od budynku mieszkalnego (domek jednorodzinny) mogą być wykonywane prace ziemne na głębokości do 2 metrów? Chodzi konkretnie o budowę sieci kanalizacyjnej, ulokowaniu studzienek odpływowych i rur.

 

Praca remontowe przez kogo? Właściciela gruntu na którym ów domek się znajduje? Czy też przez gminę, która rozbudowuje sieć wodociągową w okolicy? Jeżeli chodzi o prowadzenie prac na własnym grunci to prawo raczej nie przewiduje tutaj ograniczeń.

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike
Jeżeli ktoś jest zorientowany w prawie budowlanym to prosiłbym o pomoc.

W jakiej odległości od budynku mieszkalnego (domek jednorodzinny) mogą być wykonywane prace ziemne na głębokości do 2 metrów? Chodzi konkretnie o budowę sieci kanalizacyjnej, ulokowaniu studzienek odpływowych i rur.

 

Praca remontowe przez kogo? Właściciela gruntu na którym ów domek się znajduje? Czy też przez gminę, która rozbudowuje sieć wodociągową w okolicy? Jeżeli chodzi o prowadzenie prac na własnym grunci to prawo raczej nie przewiduje tutaj ograniczeń.

 

Albo ja z rana nie kumam albo sieci Ci się pomyliły :P

 

Icon, kwestia tego czy narusza to Twoje prawa do korzystania z nieruchomości, ogranicza obsługę komunikacyjną itd a Ty jako strona postępowania administracyjnego nie wyraziłeś zgody na planowane roboty (chyba, że to remont, wtedy mogą olać Ciebie i Twoją zgodę). Generalnie warunki techniczne określają odległość lokalizacji danej sieci (w tym przypadku kanalizacyjnej) od budynków mieszkalnych (konkretnie mówi się o otworach okiennych i drzwiowych), ujęć wody pitnej (studni), zjazdów z drogi publicznej. Z głowy teraz Ci odległości nie podam ale w poniedziałek jak najbardziej bo swoje mądre warunki zostawiłem w pracy.

 

A co do samych prac ziemnych (np na głębokości 2m) to jeżeli naruszają w znaczący sposób posadowienie fundamentów na przykład, wal bezpośrednio do inspektora nadzoru budowlanego ze skargą. Inwestor (czyli jak mniemam w tym przypadku gmina) powinien zapewnić bezpieczne wykonanie danych robót z poszanowaniem dóbr i interesów osób trzecich, sporządzić ekspertyzę techniczną dotyczącą możliwości wykonania danej roboty w bezpośrednim sąsiedztwie Twojego budynku itd (można by długo pisać a nie o to tutaj chodzi).

 

Może też być tak, że "chłopy" rozkopią teren obok domu, później zasypią, po pół roku popękają Ci ściany i strop :] I jeżeli nie zgłosisz już teraz swojego "ale" do odpowiedniej jednostki to ciężko będzie udowodnić im winę, że cokolwiek zrobili niezgodnie z prawem.

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

Kupiłem na allegro używaną glebogryzarkę za sumę 3k. Czy w związku z tym muszę płacić jakiś podatek? :| Po głowie chodzi mi jakiś PCC. Chyba o czymś takim słyszałem przy sumie transakcji powyżej 1k. Muszę płacić? Ile? A może nie muszę? :sciana:

Pomóżta, bo bełkot na stronach ministerialnych i prawniczych jest dla mnie niezrozumiały.

Odnośnik do komentarza

Jak lukas napisał trzeba zapłacić podatek PCC. W tym celu składasz w ciągu 14 dni od kupna w swoim urzędzie formularz PCC-3 i płacisz 2 % podatku (od wartości rynkowej kupionego sprzętu). Chyba że sprzęt kupileś od firmy będącej VATowcem - wtedy nie płacisz PCC.

Odnośnik do komentarza

Może ten post powinien być w temacie o Allegro, nie wiem - jak coś to proszę o przeniesienie.

 

26 marca zakupiłem buty na TEJ aukcji. Dnia dzisiejszego oderwał mi się TAKI kawałek jednego z butów. Na pewno nie było to z mojej winy - o buty odpowiednio dbałem itp, zresztą - co może stać się z nowymi butami po miesiącu użytkowania.

 

Sprawa prezentuje się następująco - czy mam jakąś możliwość zwrotu lub wymiany wadliwego towaru zakupionego przez Allegro? Dodam jeszcze, że przesyłka nadeszła do mnie z USA, jednak pieniądze wysyłałem na konto w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Sprawa prezentuje się następująco - czy mam jakąś możliwość zwrotu lub wymiany wadliwego towaru zakupionego przez Allegro? Dodam jeszcze, że przesyłka nadeszła do mnie z USA, jednak pieniądze wysyłałem na konto w Polsce.

Miałbyś prawo reklamacji butów przez 2 lata jeśli sprzedający prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski. W Twoim przypadku wydaje się, że jest to po prostu jakiś koleś sprzedający buty ze Stanów. W takim przypadku tak naprawdę nie obowiązuje Cię to prawo. Oczywiście możesz spróbować zareklamować u niego buty, możesz powołać się na polskie prawo - ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Jednak nie musi iść Ci na rękę. Chyba, że jest to zarejestrowany w Polsce przedsiębiorca.

 

Ja mam natomiast pytanie o PIT:

Jak już pisałem w tym temacie pod koniec roku zmieniłem miejsce zameldowania. Jak w takim razie rozliczyć koszt uzyskania przychodu, jeśli przez 10 miesięcy (do 28.10) byłem zameldowany poza miastem pracy, a 2 miesiące już w mieście, w którym pracuję. O zmianie zameldowania poinformowałem odpowiedni wydział w pracy dopiero po nowym roku i w PIT-11 mam koszt 1668,72. Mogę tak wpisać do zeznania?

Odnośnik do komentarza

Koszt 1668,72 zł nalezy sie osobom dojeżdżającym przez cały rok do pracy - Twój pracodawca prawidłowo wykazał do odprowadzenia zaliczek taki koszt, bo nie miał informacji że zmieniła się Twoja sytuacja.

Prawidłowo w swoim zeznaniu powinieneś ten koszt zmniejszyc i wykazać 1613,10 (10 x 139,06 - miesięczny koszt dla dojeżdżających = 2 x 111,25 - zwykłe koszty).

Nie sądzę jednak, żeby ktokolwiek w urzędzie zwrócił uwagę na błąd gdy w swoim zeznaniu wykażesz koszty tak jak wykazał je pracodawca - tym bardziej, że róznica w podatku to jakieś 10 zł.

 

A tak w ogóle to co to za absurdalny podatek?

 

Jeżeli sprzedawca prowadzi działalność to transakcja kupna podlega pod podatek VAT i wtedy Ty nie musisz nic płacić. Jeżeli jednak nie prowadzi on działalności (lub nie jest VATowcem) to wtedy powinieneś zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych - jest to podatek od kupna rzeczy o wartości powyżej 1000 zł (oraz innych czynności cywilnoprawnych). Tak naprawde podatek ten deklarują w praktyce jedynie kupujący samochody - bo bez tego nie zarejestrują samochodu (lub wydział komunikacji poinformuje o tym US). W przypadku zakupu innych rzeczy rzadko kto zgłasza do zapłaty taki podatek, bo tak naprawdę trudno urzędowi byłoby stwierdzić, że taki podatek powinien zostać zapłacony.

 

Możesz oczywiście zapłacić te 60 zł podatku ale jeżeli tego nie zrobisz to szanse na to, że poniesiesz jakiekolwiek konsekwencje są znikome. Zawsze możesz też bronić się tym, że byłeś przekonany, że kupiłeś sprzęt od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która zapłaciła od tej transakcji podatek VAT.

Odnośnik do komentarza

Skoro o PITach mowa to ja zagaję od siebie.

Jako lekarz zmuszony jestem do płacenia comiesięcznego haraczu w postaci składek na "korporację", sięgających 500 zł rocznie.

Do zeszłego roku kasa ta potrącana była nam z pensji przez ZOZ i wliczana w koszty uzyskania przychodu. Obecnie jest to (podobno) niemożliwe, gdyż Izba Lekarska, dla swej wygody w kontroli składek od poszczególnych osób, nakazała nam płacić na indywidualne konta. Słowem, co miesiąc wpłacam kasę na konto teoretycznie należące do mnie, ale będące pod pełną kontrolą Izby i bez mojego dostępu do niego. W tej sytaucji podobno nie mogę odliczyć owej składki od dochodu.

A jak sprawa ma się, gdy mam działalność gospodarczą i samodzielnie rozliczam koszty uzyskania przychodu? Czy będę mógł ów haracz zaliczać na poczet kosztów czy też nie? Haracz ów jest przymusowy, gdyż chcąc wykonywać zawód muszę należeć do Izby Lekarskiej a owa przynależnośc kosztuje mnie ów haracz. Jak to jest, panowie?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...