Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Żona jadąc drogą miejską wjechała w dziurę, która była na pasach na wąskiej drodze i tej dziury nie da się ominąć, zerwała tylny wahacz.  Droga miała plany remontu już od... 2016 roku, ale jest przekładana, bo inne inwestycje były ważniejsze, teraz w tym roku ma ogłoszony przetarg na jej remont. Ogólnie stan całej drogi jest dramatyczny.

 

https://wszczecinie.pl/aktualnosci,kiedy_remont_ul_modrej_i_koralowej_prezydent_odpowiada_mieszkancom,id-33313.html

 

Żona zgłosiła się do zarządcy drogi (zditm), przyjechał spisał protokół, oczywiście był niemiły i szukał wymówek. Potem odholowała samochód do mechanika, akurat był kilkaset metrów obok. Koszt wykręcenia zerwanej śruby + nowy i jego wymiana to ponad 500 złotych - miał ktoś taką sytuację, że zarządca mu to zwrócił czy szanse są niewielkie? mechanik zgodził się jak coś opisać jak to się stało, mamy fakturę też oczywiście.

 

 

Odnośnik do komentarza

Słyszałem o takim przypadku i jest to możliwe, ale jak to zazwyczaj bywa z wyciąganiem takiego rodzaju odszkodowań jest to droga przez mękę.

Przede wszystkim zadbaj o jak najwięcej dokumentów. Rozumiem, że nie wzywała policji albo SM?

Dobrze że macie protokół od zditm, warto porobić też zdjęcia miejsca, uszkodzeń.

Podstawą roszczenia powinna być ustawa o drogach publicznych. Pewnie sobie już googlowałeś ale tu masz rzetelny artykuł:

https://rf.gov.pl/porady-sezonowe/Odpowiedzialnosc_zarzadu_drog_i_jego_ubezpieczyciela_w_zakresie_OC__2241

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Ustawa o tarczy antykryzysowej ma pond 170 stron (drugie tyle zajmuje uzasadnienie)! Z rzeczy, które na razie udało mi się wyczytać sporo mikroprzedsiębiorców załapie się na zwolnienie z ZUS do końca maja, świadczenie postojowe (50% lub 80% minimalnego wynagrodzenia),  PITy zostają przedłużone do 31 maja. 

Odnośnik do komentarza
33 minuty temu, tio napisał:

Z rzeczy, które na razie udało mi się wyczytać sporo mikroprzedsiębiorców załapie się na zwolnienie z ZUS do końca maja

Jeśli bym otwierał działalność w kwietniu (miałem wcześniej, ale po 1,5 rocznym zawieszeniu zlikwidowałem ją w grudniu 2019), to jakkolwiek by mnie to dotyczyło? 

Odnośnik do komentarza

Już znalazłem odpowiedź:

  • Działalność gospodarcza musiała być zarejestrowana przed dniem 1 lutego 2020 r. oraz
  • Przychód z działalności gospodarczej w miesiącu lutym 2020 r. nie przekroczył 3-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia czyli kwoty 15 681 zł.
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Reaper napisał:

Jeśli bym otwierał działalność w kwietniu (miałem wcześniej, ale po 1,5 rocznym zawieszeniu zlikwidowałem ją w grudniu 2019), to jakkolwiek by mnie to dotyczyło? 

 

Reaper, ale serio? Nie miałeś firmy, wirus nie wpłynął na Twoją firmę , pół roku (?) Byłeś bezrobotny to chyba tragedii finansowej nie było i... Ty patrzysz czy Państwo może Ci pomóc w sytuacji kryzysu ekonomicznego i tragedii setek ludzi, pracodawców i pracowników? Firmy upadają, ludzie tracą pracę, a Ty to sprawdzałeś? Serio? To pomoc dla najbardziej dotkniętych KRYZYSEM.

  • Lubię! 1
  • Zmieszany 3
  • Haha 1
  • Nie lubię! 2
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, jmk napisał:

 

Reaper, ale serio? Nie miałeś firmy, wirus nie wpłynął na Twoją firmę , pół roku (?) Byłeś bezrobotny to chyba tragedii finansowej nie było i... Ty patrzysz czy Państwo może Ci pomóc w sytuacji kryzysu ekonomicznego i tragedii setek ludzi, pracodawców i pracowników? Firmy upadają, ludzie tracą pracę, a Ty to sprawdzałeś? Serio? To pomoc dla najbardziej dotkniętych KRYZYSEM.

Skończyłeś już rage? Jak coś to 500+, a nawet 1000+, też biorę :) 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, lad napisał:

No ale akurat używanie JDG do dymania fiskusa (i w tym przypadku ZUS) jest strasznie słabe i januszowate w 100%. I to w normalnych okolicznościach, nie mówiąc już o tym co się dzieje obecnie (i będzie działo).

 

Ale o czym Wy mówicie? Spytałem, czy ten temat "by mnie dotyczył" w sensie, czy PRZYPADKIEM wpadam w widły przewidziane tą ustawą. Później znalazłem... wróć, TRAFIŁEM na artykuł, który ktoś wkleił na FB, gdzie było to wyjaśnione, że jeśli nowa działalność to nie. KONIEC. Resztę sobie pod kopułami już Wy ubzduraliście.

Odnośnik do komentarza
19 godzin temu, tio napisał:

Ustawa o tarczy antykryzysowej ma pond 170 stron (drugie tyle zajmuje uzasadnienie)! Z rzeczy, które na razie udało mi się wyczytać sporo mikroprzedsiębiorców załapie się na zwolnienie z ZUS do końca maja, świadczenie postojowe (50% lub 80% minimalnego wynagrodzenia),  PITy zostają przedłużone do 31 maja. 

Jak dobrze rozumiem na razie przyjął to rząd, teraz musi klepnąć to Sejm a później prezydent? 

Masz link do jakiegoś zbiorczego opracowania tego projektu?

Odnośnik do komentarza

Ważnym jest by wskazać przyczynę wydziedziczenia.

Przykładowo:

TESTAMENT

§ 1.

Karolina Nowak oświadcza, że do całości spadku powołuje Joannę Nowak, córkę jej oraz Edmunda, PESEL: 00000000002, obecnie zamieszkałą w Warszawie przy ul. Nowy Świat 600. --------------------------------------------------------------------------------------------------------

§ 2.

Karolina Nowak oświadcza, że wydziedzicza Włodzimierza Nowaka, syna jej oraz Edmunda, PESEL: 00000000003, obecnie zamieszkałego w Warszawie przy ul. Nowy Świat 700, ponieważ wbrew woli spadkodawczyni wyrażanej w ciągłych upomnieniach jej syn Włodzimierz Nowak postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, gdyż od 2010 r. zdradza swoją żonę Beatę Nowak z inną kobietą. Stawająca oświadcza, że nie przebacza synowi Włodzimierzowi Nowakowi tych zachowań. -----------

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...