Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.12.2017 o 20:45, Reaper napisał:

Nie mam podstawy prawnej, ale moim zdaniem nie musisz. Nieodebranie paczki jest równoznaczne z rezygnacją z zamówienia. Nie mają twoich pieniędzy, więc chuja mogą zrobić, tym bardziej, że to oni nie zrealizowali zamówienia (nie jest kompletne). 

 

A koszt dostawy? A ewentualnie jak udowodnię niekompletność dostawy?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mam takie dość proste pytanie:

 

W jaki sposób zawrzeć umowę o dzieło na trzech wykonawców? Dokładnie mamy do zrobienia jednorazowo stronę internetową i chcielibyśmy robić ją we trzech, czy w takim razie zleceniodawca powinien zawrzeć "identyczną" umowę z każdym z nas osobno z zaznaczeniem, że ta osoba będzie współpracowała z dwoma pozostałymi, czy da się to zrobić jakoś na jednej umowie? + na marginesie dla potwierdzenia: jeśli dobrze rozumiem to tworzenie stron podlega pod 50% kosztów uzyskania przychodów?

Odnośnik do komentarza

Nie wypowiem się co do kwestii zawarcia umowy o dzieło z kilkoma osobami, bo to dość skomplikowany problem prawa cywilnego (np. jeden z wykonawców nawalił w związku z tym pozostali dwaj się sprężyli i zamówione dzieło wykonali - jak wówczas ustalić należne wynagrodzenie?). Pewnie gdyby to zawrzeć w jednej umowie gdzie po stronie wykonawcy będą 3 osoby i podpiszą się pod tą umową to będzie ok.

Natomiast w kwestii 50% kosztów to od tego roku dzieło w postaci wykonania strony może budzić wątpliwości. Zgodnie bowiem z przepisem koszty te przysługują:

Cytat

 

Przepis ust. 9 pkt 3 (dotyczący kosztów 50% z tytułu przekazania praw autorskich) stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności:

1)twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2)badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;

3)artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;

4)w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;

5)publicystycznej.

 

Nie wiem czy stworzenie strony internetowej można uznać za działalność twórczą w zakresie programów komputerowych? Moim zdaniem dotyczy to raczej osób tworzących programy komputerowe niż tych, którzy z tych programów "twórczo korzystają". Przepis obowiązuje od 1 stycznia więc nie ma jeszcze interpretacji kto jest nim objęty a kto nie. Jednak w mojej ocenie (jako doradcy podatkowego) uznałbym, że obecnie prawo do 50% kosztów ma programista a twórca stron internetowych nie.

Odnośnik do komentarza

To co w takiej sytuacji jest polecane? Założyć, że to 20% do czasu interpretacji? Właśnie natknąłem się na ten przepis w internecie i jest dość niejasny, bo o ile elementy HTML, czy CSS nie są językiem programowania, tak już JS, PHP czy cokolwiek innego już jest, więc teoretycznie całość strony można by traktować jako program komputerowy? Chociaż z tego co widzę to większość przychyla się do interpretacji tio.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Mam taką zagwozdkę:

- zmieniam pracę wraz z początkiem marca i mam w planach założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

- chciałbym skorzystać z "Ulgi na start" http://www.biznes-firma.pl/od-marca-2018-roku-ulga-na-start/30461

- spełniam warunki: podejmuję działalność gospodarczą po raz pierwszy

 

"Ulga na start" ma wejść w życie 31.03.2018 . I teraz tak się zastanawiam - czy może mnie objąć, jeśli jako datę rozpoczęcia działalności podam 01.03.2018?

Jeśli nie, to czy jeśli jako datę rozpoczęcia działalności podam 01.04.2018, a na okres 01.03.2018 - 31.03.2018 podpiszę z pracodawcą umowę o dzieło, to czy nadal będę mógł skorzystać z tej ulgi?
Bo w artykule jest napisane, że:

Cytat

Z ulgi na start nie skorzystają ponadto przedsiębiorcy, którzy będą wykonywać w ramach swojej działalności prace na rzecz swego byłego pracodawcy, u którego pracowali w danym lub poprzednim roku kalendarzowym i wykonywali czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej.

 

Znalazłem coś takiego:

https://forum.infor.pl/topic/160062-preferencyjny-zus-a-umowa-o-dzielo/

:-k

anyone?

Odnośnik do komentarza

Pierwsza uwaga - nie wiem czy opłaca Ci się czekać na nową ulgę bo moim zdaniem ta, która mamy obecnie jest lepsza.

Nowa ulga - 6 miesięcy bez składek ZUS. Płacisz tylko zdrowotną (ok. 300 zł miesięcznie, która w stosunku 7,75/9 podlega odliczeniu od podatku).

Dotychczasowa ulga: przez 24 miesiące płacisz tylko 200 zł składki ZUS (zamiast standardowych 912 zł). Do tego również płacisz składkę zdrowotną 

Ja brałbym dotychczasową ulgę tym bardziej, że warunki do skorzystania z jednej i drugiej w sumie identyczne:

- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności

- nie będziesz świadczył usług na rzecz byłego czy obecnego pracodawcy

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
11 minut temu, tio napisał:

Pierwsza uwaga - nie wiem czy opłaca Ci się czekać na nową ulgę bo moim zdaniem ta, która mamy obecnie jest lepsza.

Nowa ulga - 6 miesięcy bez składek ZUS. Płacisz tylko zdrowotną (ok. 300 zł miesięcznie, która w stosunku 7,75/9 podlega odliczeniu od podatku).

Dotychczasowa ulga: przez 24 miesiące płacisz tylko 200 zł składki ZUS (zamiast standardowych 912 zł). Do tego również płacisz składkę zdrowotną 

Ja brałbym dotychczasową ulgę tym bardziej, że warunki do skorzystania z jednej i drugiej w sumie identyczne:

- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności

- nie będziesz świadczył usług na rzecz byłego czy obecnego pracodawcy

no tak, ale czytałem że po zakończeniu okresu nowej ulgi jest możliwość przejścia na obecną (mały ZUS)

Odnośnik do komentarza

Racja, doczytałem przepisy. Ustawa ZUSowska, po zmianach związanych z przyjęciem ustaw dotyczących Prawa przedsiębiorców będzie dawała możliwość skorzystania z dotychczasowej ulgi po okresie 6 miesięcy zwolnienia.

Przepisy mają wejść w życie 31 marca tak więc do tego czasu możesz współpracować na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie (bo to nie jest stosunek pracy).

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...