Skocz do zawartości

Euro 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest ze spalonymi. Chodzi mi dokladnie o sytuacje z Gomezem. Jak wiadomo byl na pozycji spalonej podczas podania, pilki nie dostal ale uczestniczyl aktywnie w tej akcji, po ktorej oddal strzal na nasze szczescie niecelnie. Czy to nie byl powod do odgwizdania spalonego? W koncu nasi obroncy musieli biec za nim zeby nie umozliwic mu dokladne oddanie strzalu. Myslalem ze obecny przepis o spalonym odnosi sie do sytuacji, kiedy to Klose(?) wybiega zza obroncow i przejmuje pilke ktora leciala w kierunku Gomeza (ktory byl na spalonym) i moze kontynuowac akcje bez odgwizdania pozycji spalonej Gomeza ale sam Gomez nie moze w niej barc udzialu, bo tak jak wspominalem byl na spalonym. Mam nadzieje ze ktos zrozumial ;)

Odnośnik do komentarza
Moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest ze spalonymi. Chodzi mi dokladnie o sytuacje z Gomezem. Jak wiadomo byl na pozycji spalonej podczas podania, pilki nie dostal ale uczestniczyl aktywnie w tej akcji, po ktorej oddal strzal na nasze szczescie niecelnie. Czy to nie byl powod do odgwizdania spalonego? W koncu nasi obroncy musieli biec za nim zeby nie umozliwic mu dokladne oddanie strzalu. Myslalem ze obecny przepis o spalonym odnosi sie do sytuacji, kiedy to Klose(?) wybiega zza obroncow i przejmuje pilke ktora leciala w kierunku Gomeza (ktory byl na spalonym) i moze kontynuowac akcje bez odgwizdania pozycji spalonej Gomeza ale sam Gomez nie moze w niej barc udzialu, bo tak jak wspominalem byl na spalonym. Mam nadzieje ze ktos zrozumial ;)

 

 

Wpadłem tu na chwilę i akurat pytanie, które interesuje mnie od czasów Euro 2004. Wtedy RvN "strzelił" w ten sposób bramkę Czechom, uznaną przez sędziów. W momencie podania ON jest na spalonym, do piłki dopada ktoś, kto wtedy nie był na spalonym, podaje do NIEGO i ON strzale gola. Spalony? IMO tak, bez dyskusji.

 

Gdyby ten przepis interpretować tak jak niemiecki sędzia (czy to był Norweg, Duńczyk? Nie pamiętam, w każdym razie in dubio pro Prusaco) dzisiejszego meczu i sędzia tamtego meczu CZE-NED, cała taktyka w piłce nożnej jest do zmiany: trzeba wystawiać jednego - dwóch gości stojących nonstop pod bramką przeciwnika i udających pasywnego spalonego. Zawsze ktoś tam z głębi akurat wybiegnie i dopadnie do piłki, a wtedy już tylko do "sępa" podanie i po problemie. To już lepiej znieśmy spalonego, przynajmniej sytuacja będzie jasna.

 

Zna ktoś przepisy w tym zakresie?:)

Odnośnik do komentarza
Moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest ze spalonymi. Chodzi mi dokladnie o sytuacje z Gomezem. Jak wiadomo byl na pozycji spalonej podczas podania, pilki nie dostal ale uczestniczyl aktywnie w tej akcji, po ktorej oddal strzal na nasze szczescie niecelnie. Czy to nie byl powod do odgwizdania spalonego? W koncu nasi obroncy musieli biec za nim zeby nie umozliwic mu dokladne oddanie strzalu. Myslalem ze obecny przepis o spalonym odnosi sie do sytuacji, kiedy to Klose(?) wybiega zza obroncow i przejmuje pilke ktora leciala w kierunku Gomeza (ktory byl na spalonym) i moze kontynuowac akcje bez odgwizdania pozycji spalonej Gomeza ale sam Gomez nie moze w niej barc udzialu, bo tak jak wspominalem byl na spalonym. Mam nadzieje ze ktos zrozumial ;)

 

Nie brał udziału akurat w tej fazie akcji w której znajdował się na spalonym (nie zrobił ruchu w kierunku piłki). Następna faza akcji jest już bez znaczenia, zawodnik nie znajduje się na spalonym i może brać udział w grze. Dlatego czasami mamy sytuacje w której sędzia boczny nie podnosi chorągiewki dopóki jakiś zawodnik nie dobiegnie do piłki. Oczywiście przepis a interpretacja to dwie różne sprawy.

Odnośnik do komentarza
Nie brał udziału akurat w tej fazie akcji w której znajdował się na spalonym (nie zrobił ruchu w kierunku piłki).

Moim zdaniem bral udzial biegnac na druga strone boiska (mina sie z Klose ktory wybiegl do tej pilki zza obroncow), tym samym zaabsorbowal uwage naszych obroncow.

Odnośnik do komentarza
Pierdu pierdu.

Spalony jest wtedy, kiedy zawodnik znajduje się w momencie zagrania piłki bliżej linii bramkowej niż przedostatni przeciwnik i bierze aktywny udział w grze LUB odnosi korzyść z przebywania na tej pozycji.

 

W którym momencie oceniamy odnoszenie korzyści? W momencie podania? Bo w tym momencie korzyść może "odnosić" tylko jeden jedyny zawodnik: ten, do którego podanie jest kierowane, czyż nie? Czy może oceniamy "odnoszenie korzyści" w 0,2 sekundy później, kiedy idzie do "spalonego" zawodnika podanie i on jest 7 metrów od ostatniego obrońcy i 8 m od bramki? Czy oceniamy w sensie całej akcji wywołanej podaniem etc. (jak pisałem, w wypadku innej interpretacji osobiście wolę zniesienie przepisu o spalonym)?

Odnośnik do komentarza
Pierdu pierdu.

Spalony jest wtedy, kiedy zawodnik znajduje się w momencie zagrania piłki bliżej linii bramkowej niż przedostatni przeciwnik i bierze aktywny udział w grze LUB odnosi korzyść z przebywania na tej pozycji.

 

Tak Gomez nie brał aktywnego udziału w fazie akcji w której Klose doszedł do podania ( nie biegł w strone piłki tylko zatrzymał się czyli był pasywny). A to że w tej samej akcji miał szanse stzrelić gola jest już bez większego znaczenia bo/ponieważ akurat w tej fazie akcji nie odnośi on ŻADNEJ korzyści.

 

Pamiętam że na początku był przepis że zawodnik, który w momencie rozpoczęcia akcji znajdował się na spalonym nie mógł później brać udziału w akcji ale szybko to znieśli booo bardzo ciężko było zinterpretować ten przepis sędziemu (który oprócz tego że puszczał spalonego musiał pilnować który zawodnik był na nim złapany). Z takich kontrowersyjnych sytuacji to chyba w tamtym czasie Hertha stzreliła Amice gola :-k

Odnośnik do komentarza

IMO to tak:

po analizie w Tajemniczej Maszynie Czesława Michniewicza:

gol dla Niemiec na 1-0 po spalonym, gol Smolarka po spalonym.

Ale oba to takie centymetry, że trudno mieć jakieś straszne pretensje. Choć oczywiście szkoda, że liniowy nie pomylił się odwrotnie ;)

Ale najlepiej jakby się w ogóle nie pomylił :-k

Odnośnik do komentarza

Trudno, przegraliśmy. I nie pieprzyć mi o Łukaszu. To jest Lukas, Niemiec. I tyle. Może i się nie cieszył, ale jest profesjonalistą i tyle. I też nie róbmy wielkiej tragedii. Mamy jeszcze dwa mecze i możemy awansować. Wczoraj byliśmy słabsi, ale niewiele słabsi. Wszystko jeszcze przed nami. Wyeliminuje Leo błędy, da Rogera od początku i możemy zdobyć te pieprzone 6 punktów. Tyle w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Trudno, przegraliśmy. I nie pieprzyć mi o Łukaszu. To jest Lukas, Niemiec. I tyle. Może i się nie cieszył, ale jest profesjonalistą i tyle. I też nie róbmy wielkiej tragedii. Mamy jeszcze dwa mecze i możemy awansować. Wczoraj byliśmy słabsi, ale niewiele słabsi. Wszystko jeszcze przed nami. Wyeliminuje Leo błędy, da Rogera od początku i możemy zdobyć te pieprzone 6 punktów. Tyle w tym temacie.

Howgh!

 

:polska:

Odnośnik do komentarza
Brudas ma rację. Gomez był na pozycji spalonej w momencie podania do Klose, ale nie odnosi żadnej korzyści w tej fazie akcji. Odnosi dopiero w następnej fazie, gdzie już na spalonym nie jest. Każdą fazę ocenia się osobno. Tyle w tym temacie.

Jak to nie odnosi? Odnosi, bo dzieki temu ma do przebiegniecia mniej metrow by wystawic sie na dobrej pozycji podczas podania od Klose. Gdyby stal na rowni z obroncami to dystans jaki musialby przebiec aby znajdowal sie na tej samej pozycji bylby wiekszy, wowczas obronca moglby szybciej go pokryc i uniemozliwic mu oddanie strzalu.

Odnośnik do komentarza
Brudas ma rację. Gomez był na pozycji spalonej w momencie podania do Klose, ale nie odnosi żadnej korzyści w tej fazie akcji. Odnosi dopiero w następnej fazie, gdzie już na spalonym nie jest. Każdą fazę ocenia się osobno. Tyle w tym temacie.

Jak to nie odnosi? Odnosi, bo dzieki temu ma do przebiegniecia mniej metrow by wystawic sie na dobrej pozycji podczas podania od Klose. Gdyby stal na rowni z obroncami to dystans jaki musialby przebiec aby znajdowal sie na tej samej pozycji bylby wiekszy, wowczas obronca moglby szybciej go pokryc i uniemozliwic mu oddanie strzalu.

 

Nie odnosi, bo piłka nie jest kierowana do niego. Z tej pozycji spalonej korzyść odnosi dopiero po podaniu Klose, ale wtedy na spalonym nie jest.

Odnośnik do komentarza

Czy są jakieś szanse na to, żeby większość ludzi na tym forum nauczyła się sięgać do źródła, a nie tylko gdybać? Sami spece od futbolu, tylko nie znają przepisów gry w piłkę nożną :x.

 

"Gaining an advantage by being in that position means playing a ball that rebounds to him off a post or the crossbar having been in an offside position or playing a ball that rebounds to him off an opponent having been in an offside position"

 

czyli

 

"Odniesienie korzyści będąc na pozycji spalonej oznacza zagranie piłki, która trafi do niego po odbiciu od słupka lub poprzeczki, gdy znajdował się na pozycji spalonej, albo zagranie piłki, która trafi do niego po odbiciu się od rywala, gdy (zawodnik) znajdował się na pozycji spalonej".

 

http://www.fifa.com/mm/document/affederati...708%5f10565.pdf

 

I dalej:

 

"Sędzia odgwizduje spalonego, gdy w jego opinii zawodnik w momencie zagrania piłki przez partnera:

- bierze aktywny udział w grze

- przeszkadza rywalowi

- odnosi korzyść z bycia na pozycji spalonej

 

Branie aktywnego udziału w grze to:

- dotknięcie lub zagranie piłki podanej przez partnera

- przeszkodzenie rywalowi w zagraniu piłki zasłaniając mu pole widzenia, uniemożliwiając mu ruch lub wykonując gest, który zdaniem sędziego myli rywala

 

Jak widać, to również nie ma w tym przypadku najmniejszego zastosowania.

Odnośnik do komentarza

Ja tylko chcialbym sie wypowiedziec apropo Golanskiego, bo uslyszalem tu krzywdzace moim zdaniem opinie o nim. To ze popelnil blad to racja, ale nie mowmy, ze od razu zjebal mecz i wogole Wawrzyniak za boisko albo Krzynowek na OL!!1111

Golanski gral naprawde dobrze, moim zdaniem lepiej od Wasilewskiego, ktory byl po drugiej stronie. No ale niestety pamieta sie tylko te najwieksze bledy.

Odnośnik do komentarza

Wasilewski - gdzie ten brutal chcialoby sie rzec ? Mial Podolskiemu odebrac ochote do gry, a ten praktycznie zagral mecz zycia. Akurat w tym meczu spodziewalem sie, ze Wasyl na dzien dobry wejdzie raz, dwa ostro i zaowdnik przeciwko ktoremu gral, skuli ogon.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...