Skocz do zawartości

Prawa autorskie - jak internet zmienił świat cz.2


Leon

Rekomendowane odpowiedzi

40-50 z? hahahahaha. Nie wiem jak to jest w przypadku gier ale twórcy (zespó?) dostaje w Polsce >10% ceny p?yty, a producent oko?o 25%, czyli ??cznie 35 procent.

Tym bardziej potwierdzasz moj? tez?. Mówi?em, ?e licz? bardzo optymistycznie, a im kwota id?ca do twórcy jest mniejsza, tym bardziej op?aca si? postawi? jednak na dystrubucj? przez internet i pomin?? stado po?redników, z których ka?dy dok?ada swoj? mar??. Takie postawienie sprawy to murowany spadek piractwa i wzrost dochodów samych artystów/twórców. Wówczas jedyne koszta dystrybucji po ich stronie to serwer i podatki.

Troch? to upraszczasz. A reklama? A sprz?t? A sprawienie, ?e pokocha Ci? nagle "si?a muzyki"?

Co nie znaczy, ?e si? z Tob? nie zgadzam ogólnie.

Odnośnik do komentarza
I w?a?nie tego kompletnie zrozumie? nie mog?. Gdyby gry kosztowa?y np. 20 z?, znacznie wi?cej osób kupowa?oby te gry (najlepszy dowód do powodzenie Extra klasyk, Bestsellera itp.).

 

Wiesz, kiedy? gry kosztowa?y 170-200 z?otych i ludzie mówili, ?e gdyby gry by?y o po?ow? ta?sze, to by kupowali. Teraz nowo?ci w wi?kszo?ci kosztuj? po 80-90 z?otych i nadal jest piractwo. Gdy cz?owiek b?dzie móg? mie? za darmo to wielu wypadkach nadal nie b?dzie kupowa? orygina?ów, bo zawsze jest te dwie dyszki do przodu. Tym bardziej, ze wi?kszo?? graczy, to m?odzie?, która nie ma swoich dochodów, a w gry chce gra?.

Tak wi?c obni?ki mo?e i by sk?oni?y wiele osób do kupowania gier, ale problemu nie rozwi???.

Odnośnik do komentarza

Tylko kiedy gry kosztowa?y 130-200 z? (200 to raczej Age of Empires i Flight Unlimited (tak to si? nazywa?o?)) to by? wielki problem piratów ze stadionu sprzedaj?cy gry za 20-50 z?. Czyli jednak kto? wtedy chcia? za tyle kupowa?. Zauwa?, ?e ?wietnie sprzedawa?o si? np. Loose Nelly Furtado, które by?o w cenie do 30 z?. Du?o lepiej ni? nowy Timebrlake, który kosztowa? ok. 65 z?.

Odnośnik do komentarza

Oczywi?cie, ale uwa?am, ze wieczne obni?ki nie s? w stanie wypleni? piractwa do cna :]

Ograniczy? - owszem, ale zlikwidowa? - nie.

Dodatkowo, za pi?? lat si? gracze pewnie zapytaj? a dlaczego nie 10 z? tylko 20?

 

to by? wielki problem piratów ze stadionu sprzedaj?cy gry za 20-50 z?. Czyli jednak kto? wtedy chcia? za tyle kupowa?

Ekhm, wtedy prawie nikt nie mia? dost?pu do szybkiego netu, a p2p by?o w powijakach.

Odnośnik do komentarza

Tak. Ja to wiem. Tylko wybór pomi?dzy: mam gr? za darmo a legalnie ze wszystkim za 30 z? jest jednak bardziej dramatyczny ni? wybor mi?dzy gr? za darmo a za 200 z?.

 

Mówisz o m?odzie?y, a ja jako cz?owiek jeszcze m?ody (21 lat) ju? nie odczuwam potrzeby siedzenia na torrentach i walczeniach o jakie? nowe gierki. Ale gdyby np. nie wysz?o piwko po studiach, wraca?bym sobie przez Empik i zoabczy? now?, fajnie wygl?daj?ca gierk? za 30 z? to bym si? powa?nie zastanowi? czy sobie nie zrobi? prezentu.

Odnośnik do komentarza
Troch? to upraszczasz. A reklama? A sprz?t? A sprawienie, ?e pokocha Ci? nagle "si?a muzyki"?

Bardziej tutaj mówi? o grach komputerowych, bo na tym rynku mam troszk? wi?ksze rozeznanie. Gry komputerowe rzadko s? reklamowane, a ka?de studio komputery ma swoje, a nie dystrybutora.

Niemniej jednak co do muzyki, to nie wiem o jakim sprz?cie mówisz. Domy?lam si?, ?e instrumenty ka?dy zespó? ma swoje, gard?a te?, pozostaje wynaj?? studio do nagrywania. Ostrzegam, nie znam si? na tym - takie s? moje domys?y. W muzyce z tego, co mi wiadomo, wytwórniom p?aci si? g?ównie za promowanie artysty, co jednak nie znaczy, ?e nie mo?naby tego omin??.

 

me_who: Wiem, ?e nie rozwi??? w 100%, bo musia?yby by? ca?kiem za darmo, a i to niekoniecznie. Niektórzy uwazaj? wr?cz za powód do dumy piracenie gier. Niemniej jednak napewno zmniejszy?oby skal? problemu.

 

Czyta?em ostatnio, nie pami?tam gdzie równie? ciekawe rozwi?zanie dotycz?ce dystrybucji muzyki, które podobno ju? w ma?ym zakresie funkcjonuje. Polega to na tym, ?e ?ci?gasz z p2p za?ó?my plik mp3, ogl?dasz reklam? i masz plik legalnie. Narazie niestety tylko bardzo undergroundowych wykonawców. Te? ciekawe, tylko musia?bym chyba dob? siedzie? przed monitorem i ogl?da? reklamy, ?eby wyrówna? 100z? za gr?.

Odnośnik do komentarza
Ten argument kompletnie mnie nie przekonuje. Kiedy? ?rednia krajowa by?a o tysi?c z?otych ni?sza od dzisiaj, a gry 2-3 razy dro?sze i te? si? tak mówi?o.

 

To nie wiem co Ciebie ma przekona? - to, ?e ?rednia p?aca si? podwoi?a to nie znaczy, ?e jeste?my bogaci - startowali?my z pozycji kraju trzeciego ?wiata - jak b?dziemy mieli ko?o 90% ?redniego PKB w UE na 1 os to wtedy zobaczymy czy co? si? ruszy?o - teraz jest ko?o 40 % wi?c bardzo d?uga droga jeszcze przed nami

Odnośnik do komentarza

"?wiadomo?? prawa autorskiego"? A có? to takiego?

 

Prawda jest taka, ?e ograniczy? ?ci?ganie jak najbardziej mo?na zwiekszeniem czestotliwo?ci pokazowych akcji policyjnych. Ludzie zacz?liby si? ba?. Tylko jaki problem by to rozwi?za?o? IMHO ?adnego. ?ci?ga filmy i muzyk? zapewne w wi?kszo?ci m?odzie? gimnazjalno-licealno-studencka. To w?a?nie dla tej grupy przedsi?biorstwa prywatne jak i ustawodawcy oferuj? pewne ulgi. Zwi?zane jest z tym, ?e takie osoby nie maj? mo?liwo?ci zarabiania lub maj? je bardzo ograniczone. A w ?adnym innym wieku p?d na kultur? (cho?by t? nisk?) nie jest tak silny. Wi?c je?eli si? narzeka na to, ?e "blokersi siedz? na ?awkach i pij? piwko" to dlaczego jeszcze walczy? z ich jedynym mozliwym aktywnym dost?pem do kultury? Czy nie lepiej by obejrzeli cho?by jakiego? gniota ni? sp?dzali ten dzie? na nic-nie-robieniu? Otó? ka?de obycie si? z kultur?, nawet masow?, zwieksza IMHO szanse na sukces zawodowy. A cz?owiek po studiach z niez?? prac? naprawd? nie b?dzie m?czy? si? ze ?ci?ganiem filmu, który ma w kinie obok.

Odnośnik do komentarza
Ten argument kompletnie mnie nie przekonuje. Kiedy? ?rednia krajowa by?a o tysi?c z?otych ni?sza od dzisiaj, a gry 2-3 razy dro?sze i te? si? tak mówi?o.

Kiedys ?rednia krajowa byla ni?sza i gry byly 2x drozsze i sprzedawalo sie ich odpowiednio mniej. Pensje wzrosly, gry stanialy 2x, a efekt jest taki, ze pozycji na PC sprzedaje sie jakies 10x wiecej niz w polowie lat dziewi??dziesi?tych. To sa fakty.

Odnośnik do komentarza

"?wiadomo?? prawa autorskiego" - czlowiek, ktorego stac na conajmniej europejski poziom zycia, ktory sam czegos sie dorobil, który ksztalci dzieci ma w moim oczuciu powinien miec wieksza swiadomosc czudzej wlasnosci i szacunku dla czudzej pracy. Nie wspomne juz o checi posiadania innych legalnych rzeczy na ktore bez najmnijszego problemu moze sobie pozwolic ;)

Odnośnik do komentarza

Nie do konca jest moim zdaniem prawda to co piszesz Pientka. Przykladem Irlandczycy, ktorzy zarabiaja tyle, ze za mniej niz 400 euro tygodniowo ciezko kogos zatrudnic, a jak peknie opona to kupuja nowe auto (nie przejaskrawiam) - czyli standard zycia wysoki, zarobki ogromne, a i tak co tydzien spod stolu u mnie na wsi (kolejny punkt - zyja tu ludzi bogaci jak to na wsiach rekreacyjnych a nie rolniczych bywa - i to bogaci nawet jak na irlandzkie warunki) w pubie mozna dostac wszystko co akurat graja w kinach w pieknym stylu oprawione w wydrukowana na epsonie okladke.

 

Gdyby dochody rozwiazywaly problem zlodziejstwa to w USA by nie bylo tyle kradziezy. Prawda jest taka, ze im wiecej czlowiek ma tym wiecej potrzebuje, a kasy nigdy nie masz dosyc. Gdyby mi ktos powiedzial ze bede dostawal 500 euro tygodniowo i mial tylko jeden dzien wolny na chlanie to bym go ozlocil, a jednak nie moge sobie pozwolic na duze szalenstwo mimo ze nabywam tylko oryginalne dvd i to tylko z wyprzedazy kiedy cena jednego ksztaltuje sie na poziomie do 10 euro.

Odnośnik do komentarza

No ale Meler nie przyznasz chyba, ze podniesienie standardu zycia moze cos w tej kwestii zmienic. Ja nie mowie ze nagle wszystko bedzie cacy bo musi sie przede wszystkim zmienic metalnosc ludzi :/ Tyle ze przy dzisiejszych zarobkach nie ma na to najmniejszych szans.

Odnośnik do komentarza
Gość Profesor

A polowanie na studentów trwa dalej, tym razem zabrali si? za Pozna?:

 

Funkcjonariusze w cywilu zatrzymali o ?wicie sze?ciu studentów Politechniki Pozna?skiej. Powód? Piractwo komputerowe na niespotykan? skal?

Dochodzi?a siódma, kiedy do akademików politechniki w Poznaniu weszli policjanci z wydzia?u do walki z przest?pczo?ci? gospodarcz? Komendy Wojewódzkiej. - Zatrzymali?my sze?ciu studentów. Wszyscy s? podejrzani o bezprawne rozpowszechnianie muzyki, programów, gier komputerowych i filmów - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. Zatrzymani to administratorzy wewn?trznej sieci komputerowej. To g?ównie za jej pomoc? rozpowszechniano pirackie programy i multimedia. - A konkretnie za pomoc? programów do bezpo?redniego przesy?ania danych, tak zwanych peer-to-peer - t?umacz? policjanci.

 

Studenci s? zszokowani. - Sk?d oni wiedzieli, kto by? administratorem sieci? - zastanawia si? 24-letni student informatyki. - Nie chodzili od drzwi do drzwi, od razu zatrzymali w?a?ciwe osoby!

 

Rzecznik Borowiak: - Informacje o tym, co si? dzieje w akademikach politechniki, dochodzi?y do nas od dawna. Dziwi? si? studentom, bo media ci?gle donosz? o tym, ?e policja szuka pirackich programów w firmach i prywatnych mieszkaniach. Czemu nie mamy tego robi? w akademikach?

 

Podczas porannej akcji policjanci zabezpieczyli twarde dyski i p?yty z... dwoma terabajtami danych (jeden terabajt do tysi?c gigabajtów). Zatrzymanym studentom grozi do 5 lat wi?zienia. Nie wiadomo jeszcze, czy konsekwencje poniesie ich 1,5 tys. kolegów, którzy korzystali z sieci.

Odnośnik do komentarza
2 TERABAJTY :doh!: Biedni studenci... ;) Ale dobrze im tak! Do roboty by poszli normalnie zarabia? (o ile s? zaocznymi studentami). Pewnie kas? od rodziców przepili i szukali sposobu na zarobek :keke:

o czym Ty mówisz? :o jaki zarobek? :| To? oni za postawienie serverka DC nic nie maj? :roll:

 

ogólnie chora tendencja... nie maj? co robi? to "zwalaczaj?" piractwo -.-

Odnośnik do komentarza

Powiem tylko ze to juz ktorys akademik z kolei :/ No nic trza w koncu zamknac ta zorganizowana przestepczosc studencka :/

 

2 TERABAJTY doh.gif Biedni studenci... wink.gif Ale dobrze im tak! Do roboty by poszli normalnie zarabia? (o ile s? zaocznymi studentami). Pewnie kas? od rodziców przepili i szukali sposobu na zarobek keke.gif

 

Wez sie lepiej schowaj :/

 

Za kinomania.org

Jednocze?nie informujemy, ?e ?adnej z zatrzymanych przez policj? osób nie postawiono zarzutów. Akcja funkcjonariuszy powsta?a z inicjatywy FOTA a dok?adnie z wniesionego przez ni? pisma z powództwa cywilnego.

 

Mysle ze daje taka informacja duzo do myslenia

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...