Skocz do zawartości

Gry planszowe


Jabol

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...
  • 1 rok później...

Polecę kilka ostatnio granych planszówek :)

1. Kolejka, świetna gra dla każdego, proste zasady i kapitalny klimat. Rzecz dzieje się w czasach PRLu. Każdy z graczy ma listę zakupów do wykonania, ale żeby je zdobyć trzeba najpierw wygrać zażartą rywalizację w sklepowych kolejkach. Gra bardzo ładnie wydana i stosunkowo niedroga. Początkowy nakład rozszedł się błyskawicznie i teraz żeby ją zdobyć trzeba czekać na dodruk, ale naprawdę warto.

2. Resistance, abstrakcyjna gra karciana, w której gracze wcielają się w rebeliantów i agentów próbujących sabotować ich akcje. Rebelianci muszą odkryć kto jest agentem, aby wyeliminować ich z gry, z kolei agenci muszą nie zdradzić swojej tożsamości aby brać udział w akcjach i je uniemożliwiać. Generalnie w grze ma miejsce mnóstwo dyskusji, blefu i logicznego myślenia. Do tego gra kosztuje zaledwie 30 zł, a bawić się w nią może nawet 10 osób. Zdecydowanie polecam.

3. Zooloretto, w grze budujemy ZOO, do którego staramy się sprowadzić jak najwięcej zwierząt oraz zbudować budki z jedzeniem aby stworzyć jak najatrakcyjniejszy ogród. Gra również jest dosyć tania (100 zł) i mimo dość dziecinnej oprawy graficznej też zmusza do wysiłku szare komórki. Świetna na prezent dla dziecka :)

4. Stone Age, wcielamy się w role jaskiniowców, zdobywamy surowce, rozwijamy nasze plemię dbając jednocześnie o zapewnienie pożywienia dla naszych ludzi. Bardzo ładnie wykonana gra z ciekawą mechaniką. Proste zasady, ale dające dużo możliwości odniesienia sukcesu. Jedyny minus to słabej jakości instrukcja.

 

A już wkrótce w Polsce pojawią się dwie gry rodem ze Świata Dysku: Ankh Morpork i Guards! Guards! Ja z pewnością je przetestuję i postaram się kiedyś coś o nich napisać :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Kolejna partia moich krótkich recenzji, zbliżają się Święta może ktoś na prezent zdecyduje się na planszówkę :)

Ankh - Morpork gra osadzona w Świecie Dysku T. Pratchetta, wcielamy się w różne postacie starając się przejąć władzę w tytułowym mieście, każda z postaci ma inne warunki wygranej, więc do zwycięstwa potrzeba nieco dedukcji i blefu, aby odkryć do czego dąży rywal i jednocześnie nie zdradzić własnych planów. Gra oparta na bardzo prostej mechanice, ładnie wydana. Bardzo ciekawa pozycja, szczególnie dla fanów Świata Dysku.

Na chwałę Rzymu - gra karciana, w której odbudowujemy starożytny Rzym po pożarze. Początkowo może się wydać dość skomplikowana, jednak po wytłumaczeniu zasad staje się już bardzo prosta. Fajnie sprawdza się zarówno w 2, 3, 4 czy 5 osób.

K2 gra w której wspinamy się na himalajski szczyt starając się dotrzeć jak najwyżej, a przy tym radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami i pogodą. Gra ma bardzo prostą i fajną mechanikę i zapewnia wiele emocji. Szczególnie powinna się spodobać miłośnikom gór i wspinaczki.

Odnośnik do komentarza

K2 gra w której wspinamy się na himalajski szczyt starając się dotrzeć jak najwyżej, a przy tym radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami i pogodą. Gra ma bardzo prostą i fajną mechanikę i zapewnia wiele emocji. Szczególnie powinna się spodobać miłośnikom gór i wspinaczki.

 

Dobre bo Polskie ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Ostatnio miałem okazję pograć w kilka planszówek. Na pierwszy ogień poszedł Dominion. Dosyć prosta karciana, w której budujemy talię z jak największą liczbą punktów zwycięstwa. Zasady dosyć proste, ale gra bywa czasem dosyć skomplikowana przez różne kombinacje kart. Mimo wszystko bez rewelacji, dobra na rozgrzewkę przed poważniejszą rozgrywką. ;) Kolejna gra to Fauna i to była rewelacja! Z tego co pamiętam to była opisywana już w tym temacie. Idealna rozgrywka dla 2-5 osób na jakieś 30 minut. Następna gra to Komuna i totalne zaskoczenie. Myślałem, że to będzie jakaś słaba gra edukacyjna gdzie większy nacisk będzie położony na naukę niż mechanizm rozgrywki, ale bardzo się myliłem. Gra sprawia naprawdę wiele frajdy, głównie dzięki temu, że występuje dużo interakcji między graczami.

Odnośnik do komentarza

Ja sobie lubię czasem pyknąć w Horror w Arkham. To planszówka na podstawie prozy Lovecrafta, a zadaniem gracza jest uratowanie tytułowego Arkham (tudzież świata) przed potworami budzącymi się gdzieś w otchłaniach. Gra jest troszkę nietypowa, bo po pierwsze można grac samemu (co jest jednak diabolo trudne), a po drugie przeciwnikiem w rozgrywce nie jest inny gracz, a sama rozgrywka - między uczestnikami wysoce wskazana jest kooperacja. Gra ma bardzo gęsty klimat i przy odrobinie wyobraźni można doskonale się wczuć w lata 30 XX wieku, świat wykreowany przez Lovecrafta i czerpać radochę całymi garściami. Czas rozgrywki, jak i jej losowość są zróżnicowane w zależności od kart przygody i rywali jakich napotkamy, ale jest to zasadniczo od godziny w górę. Zasady są odrobinkę skomplikowane i imo instrukcja nie do końca wyjaśnia wszelkie zagwozdki, na szczęście w necie jest dużo przykładów co należy zrobić w danej sytuacji. Minusiekiem jest też dość spora przestrzeń jaka jest potrzebna do stoczenia batalii, bo plansza, wszelakie karty i żetony zajmują masę miejsca. Jeśli komuś gra wpadnie w ręce to serdecznie polecam. Teraz, gdy szybko robi się ciemno i noc sączy się do domostw, jedna czy dwie partyjki wydają się idealne ;)

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy później...

Ostatnio grane:

Kingsburg - wcielamy się w role lordów w królestwie Kingsburg. W trakcie trzech pór roku staramy się uzyskać wpływu członków dworu itp. aby zdobywać surowce, żołnierzy itp. i budujemy budowle by w czwartym etapie zmierzyć się z atakującymi potworami i obronić swoje ziemie. Gra trwa 5 lat, nakoniec zwycięża gracz który zdobył najwięcej punktów. Mechanika gry opiera się na rzucaniu 3 lub czasem więcej kośćmi i później po kolei wykorzystujemy te kości do wykorzystania któregoś z doradców oznaczonych liczbami odpowiadającymi możliwym wynikom na kostkach 1-18.

Mimo że całość opiera się na turlaniu kostek to element losowy wcale tak nie doskwiera. Jest tu dużo rywalizacji, ryzyka ale też planowania dla jak najlepszego wykorzystania swoich rzutów. W gronie 4-5 osób gra jest rewelacyjna. Absolutnie w czołówce moich ulubionych gier.

 

Mondo - najprościej mówiąc to puzzle na czas, każdy z graczy buduje na planszy nowy świat z kwadratowych płytek w określonym czasie. Punkty zdobywa się za umieszczenie w swoim świecie zwierząt lądów i nie popełnianie błędów oraz za spełnienie specjalnych warunków. Typowa gra na refleks i spostrzegawczość. Na pierwszy rzut oka może wydawać się grą dla dzieci, ale każdy może się przy niej dobrze bawić. Grywalna zarówno w 2, 3 jak i 4 osoby, choć ciekawiej jest przy większej liczbie osób, bo jest wtedy trudniej znaleźć szukany klocek więc jest więcej emocji.

 

Twilight Struggle - długo się zastanawiałem czy warto to kupić, bo nie przepadam za grami na dwie osoby. Jednak w końcu trafiłem na TS w dobrej cenie i zdecydowałem się kupić. TS to gra obrazująca Zimną Wojnę, gracze reprezentują USA lub ZSRR i przy pomocy kart nawiązujących do różnych historycznych postaci i wydarzeń starają się rozpowszechnić swoje wpływy na świecie. W grze jest wszystko - szpiegostwo, przewroty, wyścig zbrojeń, wyścig kosmiczny i ciągłe poczucie zagrożenia wojną atomową. TS zapewnia ogromne emocje i świetną atmosferę rywalizacji. Na początku może nieco przestraszyć obszerną instrukcją przypominającą ustawę albo kodeks, ale tak naprawdę nie jest specjalnie trudna. Fakt jest jednak taki, że trzeba chociaż trochę interesować się tematyką gry, historią, geopolityką itp. Ogólnie jednak grę absolutnie polecam.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Wczoraj sobie kupiłem na jakiejś steamowej wyprzedazy "Ticket to Ride". Niestety rywalizuję tylko z SI, ale mimo wszystko gra jest znakomita. Raz nawet zmasakrowałem kompa ponad 40 punktami :D Łatwo mi sobie wyobrazić jakie emocje towarzyszą "żywej" rozgrywce.

Ktoś grał w prawdziwą rozgrywkę? A może jest ktoś, kto łupie na Steam?

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...

Zwracam się z pytaniem do fachowców ;-)

 

Szukam jakiejś planszówki. Najlepiej dla dwóch osób, ale jakby była możliwość grania w więcej, też ok (lub odwrotnie wieloosobowa z dobrym wariantem na dwie) ;). Gra docelowo dla dojrzałych osób (czytaj: mnie i narzeczonej). Same "podgatunki" gier są sprawą drugorzędną i z chęcią obejrzałbym jakieś propozycje. Generalnie jesteśmy mało doświadczeni, jeśli chodzi o planszówki, ale nie ma przeszkód, żebyśmy się zmierzyli także z czymś bardziej wymagającym. :)

Myślałem o - chwalonym także i w tym temacie - Puerto Rico, które, jak głosi opinia, nie dość, że świetnie sprawdza się dla większej liczby osób, to ma także bardzo dobry wariant dwuosobowy. Ktoś może to potwierdzić?

Mógłby ktoś coś polecić? Przewałkowałem temat i jeszcze jakichś propozycji bym potrzebował . ;)

 

PS.

A, może jednak jedną rzecz uściślę. Szukam czegoś z ograniczonym do minimum elementem losowości oraz ukierunkowaniem raczej na decyzyjność i logikę ;). Tylko proszę nie pisać scrabble, bo będąc zawodowo polonistami, wychodzi nam już bokiem. ;)

Odnośnik do komentarza

W sumie to zależy ile czasu ma trwać rozgrywka. Jeżeli chodzi o coś krótkiego to jeszcze raz polecę wspomnianą już wcześniej Faunę. Gracze losują jakieś zwierze, a potem obstawiają długość ciała, ogona, wagę, występowanie itp. Gra wygląda na bardzo prostą (i w sumie jest, jeżeli chodzi o zasady), ale sprawia dużo frajdy. ;) Np. gdy ktoś wylosuje jakiegoś ptaka i wszyscy postawią na okolice syberii, a okazuje się, że on żyje w Ameryce Południowej itp.

Odnośnik do komentarza

No to tak:

K2 - gra o wspinaczce na tytułowy szczyt, dobrze chodzi i na 2 osoby i w większym gronie (do 4 osób).

Mr Jack - jedna z najlepszych gier 2 osobowych, pojedynek Sherlocka Holmesa i Kuby Rozpruwacza, naprawdę świetna gra logiczna w ładnym wydaniu, jej minus to cena, ale jest też mniejsza wersja pocket, która jest nieco tańsza.

Wilki i Owce - lekka gra dla 2-4 graczy, w której celem jest stworzenie największej zagrody dla owiec, jest w niej trochę losowości, planowania i ryzyka, więc jest świetna dla osób nie grających regularnie w planszówki.

Neuroshima Hex duel - gra strategiczna w klimacie Fallouta, ma proste zasady, ale sama rozgrywka wymaga naprawdę dużo taktycznego myślenia i daje dużo możliwości. Są dodatki z nowymi armiami więc gra się nie nudzi szybko.

Gosu - karciana gra o walkach klanów goblinów, ślicznie wydana z świetnymi ilustracjami, od 2-4 graczy spisuje się bardo dobrze.

Filary ziemi - oparte na książce Kena Folleta, gra o budowie katedry w średniowiecznej Anglii, super na 4 osoby ale da się też grać w 2 i 3.

Do tego jeszcze opisana wyżej przeze mnie Zimna wojna, ale to już gra dla siedzących w temacie z powodu dużej ilości zasad i dość minimalistycznej oprawy graficznej.

A z rzeczy których sam nie znam ale słyszałem dobre opinie: Zaginione miasta, Famiglia, Władca Pierścieni - Konfrontacja i Warhamer: Inwazja.

 

Meler: Kolejka jest super dzięki bardzo fajnie zrobionej interakcji, trochę losowa, ale to nie przeszkadza za bardzo.

Odnośnik do komentarza

Zależy o jakiej "Grze o tron" piszesz, bo istnieje kilka gier o tym tytule, dwie edycje klasycznej planszówki, gra karciana oraz taki minibitewniak (ale on się nazywa chyba "Battle for Westeros"). Mam planszówkę, jest wspaniała, genialna, ale ma wady:

- dobrze się gra w piątkę, mniejsza ilość graczy jest dopuszczalna, ale gra się słabiej

- niektóre startowe rody są słabsze niż inne

- grę wygrywa ktoś, kto wbije nóż w plecy koledze w najbardziej sprzyjającym momencie, może powodować przeniesienie wrogości poza planszę ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...