Jump to content
Guest Profesor

Podaj dalej #4

Recommended Posts

Seth MacFarlane szcz??liwym zbiegiem okoliczno?ci nie znalaz? si? w samolocie, który uderzy? w WTC.

proponuj? wprowadzi? now? zasad? - nowe pytanie musi si? znacz?co ró?ni? tematyk? od poprzedniego. bo tak to ch**, dobra?o si? dwóch znawców jednego tematu i si? bawi? :|

proponuj? wprowadzi? now? zasad? - nowe pytanie musi si? znacz?co ró?ni? tematyk? od poprzedniego. bo tak to ch**, dobra?o si? dwóch znawców jednego tematu i si? bawi? :|

OT/ Czuj? si? wywo?any. Nie jestem znawc? tego tematu, a poza tym je?li jest to prawid?owa odpowied? to pytanie b?dzie niedotycz?ce FG /OT

Powiedzial upierdliwy troll, ktory zadaje pytania tylko z jednego tematu :>

Dajesz timon.

Prosz? o wyja?nienie - t?umaczenie i rozwini?cie sensu zasady, która po niemiecku brzmia?a:

Stadtluft macht frei - Landluft macht eigen

Chodzi tu o:

Miejskie powietrze czyni wolnym - ziemskie (w sensie pozamiastowe) powietrze czyni w?asnym (tak w wolnym t?umaczeniu).

Dotyczy to potworów (w fantastyce), które w mie?cie mog?y ?y? w?asnym ?yciem, niezauwa?ane przez nikogo porusza? si? w nocy, a poza miastem cho? by?y ca?kowicie wolne, to mog?y by? wytropione i zamordowane;

Albo (inaczej to interpretuj?c) chodzi tu o to, ?e po prostu w mie?cie mo?na by?o si? czu? wolnym, robi? wszystko, a na wsi (poza miastem) posiada?o si? tylko w?asne prawa.

Przys?owie pochodzi ze ?redniowiecza i odnosi si? do miast tworzonych na prawie magdeburskim. Mieszczanie z takich miast stanowili wy?om w spo?ecze?stwie feudalnym poniewa? uzale?nieni byli tylko od w?adz miejskich które sami wybierali (i od w?adcy rzecz jasna, który im te przywileje dawa?). Na wsi wolno?? osobista by?a mniej lub bardziej ograniczona prawem feudalnym.

Gacek mimo pocz?tkowego zamotania poda? sens, który mia?em na my?li. Swoj? drog? zapisz? sobie to o tych potworach. Feanor odpowied? Gacka uzupe?ni?, wi?c to wam pozostawiam decyzj?, który zada pytanie. Na mój rozum powinien podawa? Gacek.

Niech Gacek daj?, ja da?bym znowu historyczne i Fiki b?dzie si? burzy? ;)

Nie jest to ?adna wybitna zagadka, ale równie? historyczna. :)

Siostra wy?miewanego "Bucika", córka wybitnego niemieckiego Rzymianina, pierwsza wyniesiona na o?tarze, i cho? nie by?a bynajmniej boska lub czcigodna, to takim tytu?em zosta?a obdarzona, gdy nie mog?a ju? si? nim cieszy?.

Podaj imi? tej postaci historycznej i imi?, pod którym by?a czczona i jego znaczenie z j?zyka ?aci?skiego.

Julia Druzylla, czczona pod imieniem Diva Drusilla, czyli boska Druzylla.

Julia Druzylla, czczona pod imieniem Diva Drusilla, czyli boska Druzylla.

Ale czczona by?a pod innym imieniem. :>

mo?e uzupelni?...by?a czczona pod imieniem Pantei

Siostra wy?miewanego "Bucika", córka wybitnego niemieckiego Rzymianina, pierwsza wyniesiona na o?tarze, i cho? nie by?a bynajmniej boska lub czcigodna, to takim tytu?em zosta?a obdarzona, gdy nie mog?a ju? si? nim cieszy?.

Podaj imi? tej postaci historycznej i imi?, pod którym by?a czczona i jego znaczenie z j?zyka ?aci?skiego.

Po angielsku znalaz?em t?umaczenie Panthea jako "of all gods" Nie wiem jednak jak to przet?umaczy? ;] Królowa/pani wszystkich bogów.

Po angielsku znalaz?em t?umaczenie Panthea jako "of all gods" Nie wiem jednak jak to przet?umaczy? ;] Królowa/pani wszystkich bogów.

Dajesz dalej. :)

Z tego, co wiem, to mo?e by? równie? to t?umaczone jako "pantera", ale to chyba w "brudnej" ?acinie.

Czym s? lub by?y sainte chemise i gdzie si? znajdowa?y?

Szaty (szal?) Maryi Dziewicy, w Katedrze Notre-Dame w Chartres.

To ja tradycyjnie - Thorgalowo:

W jednym z albumów Thorgal z Aarici? trafiaj? do miasteczka, w którym ksi??niczka Wikingów rozwi?zuje pewn? zagadk?, przez co zostaje rozdzielona z ukochanym (a dzi?ki czemu zawi?zuje si? akcja jej odzyskania). Pytanie brzmi: co to za zagadka i w jaki sposób rozwi?za?a j? Aaricia.

:D