Skocz do zawartości

Reloaded


Rekomendowane odpowiedzi

OM: Z powodu wyboru złego klubu, temat zostaje karnie przeniesiony do archiwum :MO

 

:keke:

 

Bardzo niedobrze, że zmieniłeś klub, chociaż będzie to ciekawe zwieńczenie długiej kariery. Z tego co widzę, wygrywasz wszystko Barceloną i przerzucasz się na FM 2008. Chyba to dobra decyzja.

 

Tak, czy inaczej :kutgw:

Odnośnik do komentarza

U la la... Nawet zdobycie przeze mnie tytułu mistrza Anglii nie wywołało takiej fali emocjonalnych postów. Ach strach pomyśleć co by było, gdybym objął Legię. A może tak zrobię, gdy "wygram se wszystko" z Barceloną :-k Ale wtedy to chyba opek zostałby od razu zamknięty i wyczyszczony z forum :keke:

 

"Madrid, cabrón, saluda al campeón" :lele:

Odnośnik do komentarza

Nadrabiam lekkie zaległości w opowiadaniach.

 

Najpierw zacząłem czytać Twój ostatni post i w pierwszej chwili faktycznie pomyślałem o Legii. Wiedźma musiała kręcić się po Anglii i maczać palce w mistrzostwie, bo mnie była zupełnie niepotrzebna ;P Ja, jak nikt inny, doskonale wiem, dlaczego zdecydowałeś się na Barcelonę. Niektórym klubom po prostu się nie odmawia. Twój wybór przypomina mi mojego „Południowego kociołka”, w którym przeszedłem do Realu i zakończyłem opowiadanie.

Odnośnik do komentarza

Moją poprzednią karierę też kończyłem w Hiszpanii. Już poza opkiem poprowadziłem Valencię i faktycznie grało się dość łatwo, choć pierwszy sezon był trudny. Zobaczymy, czy w Barcelonie pójdzie mi równie dobrze. Bynajmniej nie nastawiam się na samograja. Patent na to ma T-m :P

-------------------------

 

Barcelona przywitała mnie pięknym słońcem – równie promienistym co uśmiechy stewardess na pokładzie samolotu, które jakby wiedziały, że na Camp Nou jedzie nowy generał Dumy Katalonii. Po wylądowaniu nie było chwili wytchnienia. Txiki Begristain powitał mnie na lotnisku i w eskorcie ochroniarzy umknęliśmy szybko przed rozkrzyczanym tłumem dziennikarzy. Ci mieli swoje przysłowiowe pięć minut na konferencji prasowej, która odbyła się tuż po podpisaniu przeze mnie dwuletniego kontraktu opiewającego na astronomiczną kwotę € 3,6M rocznie. To ponad 3,5 razy więcej niż moja dotychczasowa pensja w Nottingham. Proporcji w wysokości budżetów nie chciało mi się już nawet wyliczać, bo klubowa kasa zdawała się nie mieć dna. Na transfery mogłem przeznaczyć… € 437M, zaś na pensje € 150M rocznie, z czego 2/3 tej kwoty było jeszcze do mojej dyspozycji. To oznaczało, że po raz pierwszy w trenerskiej karierze nie musiałem martwić się o fundusze, a o fiasku jakiegokolwiek transferu mogły zadecydować jedynie względy poza finansowe.

 

Konferencja prasowa zaczęła się od miłego akcentu, gdyż jeden z lokalnych dziennikarzy odrobił pracę domową i jakimś cudem wyciągnął moje stare wywiady z czasów Śląska. Przed naszymi ówczesnymi potyczkami z Dumą Katalonii deklarowałem swoją sympatię dla klubu z Barcelony, wymachując własną legitymacją członkowską polskiej Panya’i. Tym samym pierwsze dobre wrażenie miałem zapewnione i powinienem znacznie łatwiej zaskarbić sobie przychylność mediów i kibiców. Później padły konkretne pytania o cele, które zostały przede mną postawione. Joan Laporta wyrwał się do odpowiedzi, mówiąc o mistrzostwie Hiszpanii i finale Ligi Mistrzów. To nie było do końca zgodne z prawdą, ale najwyraźniej w obliczu mediów nie wypadało powiedzieć inaczej. Podczas wcześniejszego spotkania w cztery oczy prezes postawił przede mną zadanie wywalczenia co najmniej 4. miejsca w lidze. To ma być dla mnie sezon rozpoznawczy, bo przecież nigdy wcześniej nie prowadziłem klubu o takiej renomie i złożonej strukturze.

 

Po konferencji wszedłem na murawę Camp Nou i rozsiadłem się na ławce rezerwowych. Pojawiłem się tu po raz pierwszy jako młody chłopak, który wraz z rodzicami wypoczywał na Costa Brava. To wtedy zakochałem się w Barcelonie. Po ponad 20 latach zjawiłem się w tym samym miejscu jako człowiek, który ma przywrócić klubowi należyte miejsce w lidze, a przede wszystkim trofea na arenie międzynarodowej.

Odnośnik do komentarza

Też opadła mi szczęka

---------------------

 

Na ławce trenerskiej zastąpiłem Meksykanina Javiera Aguirre, który kilka dni później został mianowany… moim następcą w Nottingham Forest. 60-letni szkoleniowiec utrzymał się za sterami Blaugrany dwa lata, kończąc ligę kolejno na 3. i 4. miejscu. Pełen rozczarowań był głównie ostatni sezon, w trakcie którego Aguirre wydał aż € 169M na transfery, a mimo to nie zdobył żadnego trofeum.

 

W ostatnich latach kibice Barçy najmilej wspominają José Mourinho, który poprowadził zespół do dwóch z rzędu tytułów mistrzowskich w latach 2015-16. Na przestrzeni XXI w. klub wygrał ligę ledwie czterokrotnie (jeszcze w 2005 i 2010 r.) oraz zdobył dwa raz Superpuchar Hiszpanii. Prawdziwą skazą na honorze klubu są jego wyniki w europejskich pucharach. W muzealnej gablocie nadal stoi ledwie jeden Puchar Mistrzów z 1992 r., a najnowszymi zdobyczami są Puchar UEFA oraz Superpuchar Europy z 2013 r. To właśnie sukcesy na arenie międzynarodowej mają być moim głównym zadaniem. Niemal trzy dekady bez triumfu w Europie do zdecydowanie zbyt długo, jak na cierpliwość socios.

Odnośnik do komentarza

Sztab szkoleniowy składał się niemal z samych Hiszpanów. Jedynie dawny słynny włoski stoper Alessandro Nesta był zatrudniony na posadzie skauta, zaś Chilijczyk Eduardo Azargado miał być moim asystentem. Już na pierwszym spotkaniu z moimi współpracownikami zażądałem szczegółowe raportu obecnego stanu posiadania oraz wspólnie nakreśliliśmy plany na zbliżające się okienko transferowe.

 

 

Bramkarze

Victor Valdés (37, GK, ESP 3/0)

Rafael León (23, GK, ESP)

 

Pierwsze wrażenie – staruszek Valdés wciąż ma wiele do zaoferowania, choć León już w zeszłym sezonie wygryzł go z podstawowego składu. Wraz z moim przybyciem rywalizacja zaczyna się od zera, choć to zapewne ostatni rok wielkiego VV.

 

Plany - mój poprzednik zdążył sprzedać do Betisu utalentowanego Rumuna Florina Stoicę (23, GK, ROM 3/0) więc muszę kupić trzeciego bramkarza.

 

 

Środkowi obrońcy

Rocha (27, SW/DRC, ESP 12/0)

Michael Mancienne (31, DC, ENG 21/0)

Daniel Agger (34, DC, DEN 85/2)

Salvatore Donati (24, DC, ITA 2/0)

 

Pierwsze wrażenieRocha i Mancienne mają za sobą wspaniały sezon, kiedy to byli najlepszą parą stoperów w Primera División. Donati ma wielki talent, ale pierwszy rok po przyjściu z Juventusu miał przeciętny.

 

Plany – odchodzi podstarzały Agger i niestety doskonały Francuz Loïc Abenzoar (30, DRC, FRA 78/1), którego poprzedni manager sprzedał za marne € 4,4M do Juventusu. Koniecznie potrzebujemy dwóch klasowej klasy stoperów.

 

 

Prawi obrońcy

Gabriele Aiello (22, DR, ESP)

 

Pierwsze wrażenie – wychowanek La Masia ma potencjał, ale to jeszcze nie jest kandydat do regularnych występów w podstawowej jedenastce. W zeszłym sezonie grali na tej pozycji nominalni stoperzy – Rocha i Abenzoar.

 

Plany – trzeba kupić piłkarza, który z miejsca wskoczy do pierwszego składu. Back-up’em będzie Aiello oraz Rocha, choć wolałbym go widzieć na środku defensywy.

 

 

Lewi obrońcy

Luca Pasini (25, D/WBL, ITA 12/3)

Leonardo Ponce (25, D/WBL, ARG 25/0)

 

Pierwsze wrażenie – na lewej flance mam dwóch fantastycznych piłkarzy o zbliżonych umiejętnościach. Chciałoby się mieć ten komfort na prawej stronie defensywy.

 

Plany – być może kupię jednego utalentowanego piłkarza na ławkę.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się - Rocha pewnie będzie hasał na prawej obronie, choć początkowo chciałem go wrzucić na DC.

---------------------------------

Środkowi pomocnicy

Andrés Iniesta (35, MC, ESP 34/3)

Steve Barker (25, MC, ENG 5/2)

Freek Joosten (30, DM, NED 18/2)

Jesús María González (21, MLC, ESP)

Gonzalo Martín (19, DM, ESP)

 

Pierwsze wrażenie – lata lecą, a w środku pomocy wciąż rządzi Andrés Iniesta. Ciało już nie te, ale fantastyczna technika i mocny charakter pozwalają ikonie Blaugrany nadal grać pierwsze skrzypce. Nasz kapitan ma godne wsparcie w osobach niesamowitego Barkera oraz silnego jak tur Joostena, który kilka lat temu strzelał decydujące bramki przeciwko mojemu Śląskowi Wrocław.

 

Plany – żadnych zakupów, bo w obwodzie są młodzi González i Martín.

 

 

Prawi skrzydłowi

Santiago Hernández (23, AMRLC, ESP)

 

Pierwsze wrażenie – podobnie jak prawa obrona, tak i pomoc prezentuje się wyjątkowo skromnie. Nasz wychowanek jest obecnie jedynym skrzydłowym, gdyż Brazylijczyk Renato (34, MRC, BRA 14/1) odchodzi na emeryturę.

 

Plany – trzeba kupić 1-2 światowej klasy skrzydłowych.

 

 

Lewi skrzydłowi

Fernando Aguilera (26, ML, ESP)

Pascal Hamel (26, AML, FRA 2/0)

Mario Romero (18, AMLC, ARG)

 

Pierwsze wrażenie – na papierze gwiazdą jest Aguilera, który – co ciekawe – w swojej 10-letniej karierze odwiedził już 7 klubów. W tym przechodził już z Barcelony do Realu Madryt i z powrotem. Godnym konkurentem do miejsca w składzie jest Francuz Hamel, zaś w obwodzie mam utalentowanego wychowanka rodem z Argentyny.

 

Plany – żadnych transferów.

 

 

Ofensywni pomocnicy

Freddy Adu (31, AMLC/FC, USA 115/43)

Uwe Wolf (19, AM/FC, GER)

 

Pierwsze wrażenieAdu to największa sportowa i marketingowa gwiazda Barcelony, ale jak na moje standardy w ostatnich latach notował zbyt mało asyst. Wielkim talentem jest Niemiec Wolf, o którego już tłuką się czołowe kluby angielskie.

 

Plany – żadnych wzmocnień.

 

 

Napastnicy

Iván Hernández (22, ST, ESP 7/3)

Alejandro Rodríguez Martínez (19, ST, ESP)

Patrice Zoko (22, ST, CIV 5/3)

Costa (23, FC, POR 13/1)

Francisco José García (22, ST, ESP)

 

Pierwsze wrażenie – głównym żądłem jest wychowanek Hernández, ale spore nadzieje pokładam w młodziutkim Martínezie. Na tej pozycji może też występować Adu.

 

Plany – być może sprzedam 1-2 napastników, bo jest ich za dużo.

Odnośnik do komentarza
U la la... Nawet zdobycie przeze mnie tytułu mistrza Anglii nie wywołało takiej fali emocjonalnych postów. Ach strach pomyśleć co by było, gdybym objął Legię. A może tak zrobię, gdy "wygram se wszystko" z Barceloną :-k Ale wtedy to chyba opek zostałby od razu zamknięty i wyczyszczony z forum :keke:

 

"Madrid, cabrón, saluda al campeón" :lele:

 

W dziób dawno nie dostałeś ? :keke:

Odnośnik do komentarza
W dziób dawno nie dostałeś ? :keke:

:*

-----------------------

 

Mój nieoficjalny debiut w roli szkoleniowca Barcelony miał miejsce pod koniec czerwca. Na towarzyski mecz z Pasching nie zabrałem reprezentantów Holandii i Anglii, którzy walczyli w Pucharze Konfederacji i właśnie te ekipy spotkały się w wielkim finale. Od 4. do 89. minuty prowadzili Anglicy, ale mistrzowie Świata doprowadzili do dogrywki i ostatecznie wygrali w serii rzutów karnych.

 

Sparing z Austriakami w praktyce okazał się naszym pojedynkiem z bramkarzem Robertem Olejnikiem. Mający polskie korzenie wychowanek Aston Villi obronił 12 celnych strzałów i uratował gospodarzom bezbramkowy remis. Najbardziej sfrustrowani byli napastnik Freddy Adu oraz lewoskrzydłowy Fernando Aguillera, którzy byli autorami połowy naszych ofensywnych prób.

 

Pasching – Barcelona 0:0 (0:0)

Odnośnik do komentarza

Jak to się mówi - first cats behind fences :keke:

-----------------------------

 

Zaraz po powrocie z Austrii wezwał mnie do siebie Joan Laporta. Na biurku leżał aneks do kontraktu, który mówił o zakazie łączenia pracy w klubie z prowadzeniem reprezentacji narodowej jakiejkolwiek federacji. Okazało się bowiem, że podczas mojej nieobecności wpłynęła oferta przejęcia kadry Portugalii. Prezes natychmiast odrzucił taki scenariusz – „prowadzisz Dumę Katalonii, dostajesz godne pieniądze więc nie ma mowy o innym zajęciu”. Po dłuższych negocjacjach udało mi się wywalczyć w aneksie jeden wyjątek – reprezentację Polski.

 

 

Czerwiec 2019

 

Bilans: -

Finanse: + € 369M (- € 81,08M)

Budżet transferowy: € 362M (€ 325M)

Budżet płac: € 64,26M (€ 150M)

Nagrody: -

 

Transfery (Polska):

Rafał Witkowski (23, ST, POL) [Newcastle -> Basel] - € 6,75M

Mariusz Konieczny (25, DL, POL) [Groclin -> Pogoń] - € 1,5M

Piotr Nowaczyk (26, DR, POL) [Korona Kielce -> Wisła] - € 1,4M

 

Transfery (świat):

Enrico Marin (21, ST, ITA) [Chievo -> Celtic] - € 15M

Ahmad Zare (25, SW/D/WB/MR, IRN 39/1) [Chievo -> PSV] - € 6,5M

Paul Moore (21, MRL, NIR 13/1) [Leicester [/b]-> Celtic] - € 5M

 

Ranking FIFA:

1. Francja, 2. Brazylia, 3. Włochy,..., 24. Polska [+5]

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...