Skocz do zawartości

[FM 2008] Problemy taktyczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!Ja mam z kolei dwa inne pytania do Was.Czytajac o problemach jakie pojawiaja sie tu na forum dotyczace taktyki zastanawiam sie czy teorie zasiegu i na przyklad regulu dwojkowej maja nadal zastosowanie w FM2008?I czy zauwazyliscie moze czy lepiej jest bardziej zagescic srodek kosztem jednego z napastnikow czy nie ma to wiekszego znaczenia.Dodam ze dopiero zaczynam grac w FM 2008 i chcialbym poznac wasza opinie na czym sie koncentrowac najbardziej w tej wersji. Acha i jeszcze jedno czy opcja z odgrywajacym i rozgrywajacym daje cos w tej wersji gry????

Odnośnik do komentarza

Nie stosuję w FM 2008 reguły dwójkowej i jakoś nie mam problemów z wygrywaniem. Natomiast zagęszczenie gry kosztem jednego napastnika, pod warunkiem właściwego zastosowania, to istna rzeź dla przeciwnika - udowodnił to Kit swoją taktyką "23".

 

Odgrywający nie ma już takiej mocy jak w poprzedniej części, więc nie ma się co wysilać na szukanie takiego napastnika - ale to tylko moja opinia. Rozgrywający sprawdza się tylko jako ofensywny pomocnik, jako środkowy już niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza

Witam!

Gram ustawieniem 4-1-3-2. Moja gra opiera się na grze skrzydłami. Ofensywnie usposobieni boczni obrońcy i skrzydłowi mają dośrodkowywać jak najwięcej piłek do napastników. Mam parę wątpliwości co do realizacji moich założeń w taktyce.

 

1) Gra ofensywna

-dośrodkowania z bocznych rejonów boiska

*(OŚ) i (DPŚ)---obrońcy środkowi(OŚ) i defensywny pomocnik(DPŚ) mają ograniczać się tylko do dostarczenia piłki na boki, bądź do rozgrywającego który ma podać na skrzydło, ewentualnie prostopadle do napastnika

-gra ma być szybka (szybkie tempo), ale czy nie odbije się to na posiadaniu piłki i jak to tego ma się ustawienie gry na czas?(porada ustawień drużynowych)

-w ofensywie chciałbym grać jak najszerzej żeby boki miały dużo miejsca

-grę trochę oszukałem, bo dałem bocznym obrońcom(OP/OL) i skrzydłowym(PP/PL) nakaz gry na odgrywającego, którego defakto nie mam. A w ten sposób chciałem wymóc grę wszystkich piłek z bocznych rejonów na napastników(NŚ), których ustawiłem jako odgrywających ( czy dobry manewr?)

*(NŚ)---co do samych napastników chciałbym aby między sobą współpracowali. I tu mam pytanie jaki rodzaj ustawień indywidualnych im ustawić, żeby czasem podali prostopadle do partnera

*(PŚ)---mam problem również z rozgrywającym gdyż zawsze ma niskie oceny a chciałbym żeby mądrze rozgrywał piłkę i czasem uderzył z dystansu jak coś wypadnie z 16stki

 

2)Gra obronna

-chcę oprzeć grę o mądry pressing poruszający się strefowo. To znaczy taki żeby strefa była wąska (a przypominam że w ofensywie chcę grać jak najszerzej) i zawodnicy poruszali się w niej schodkowo (jak ktoś zostanie minięty wchodzi następny)

*(OŚ)i(DPŚ)---chcę środkowych obrońców + defensywnego pomocnika ograniczyć tylko do zadań ofensywnych

*(OP/OL)---boczni obrońcy też jednak muszą pomagać w grze obronnej

*(PP/PL)i(PŚ)---rozgrywający i skrzydłowi mają walczyć o piłkę w środkowej części boiska

*(NŚ)---napastnicy mają wywierać presje tylko na obrońców rywala

-chcę grać na spalone, więc jak do reszty ustawić linię obrony, chodzi mi o ustawienie wysunięcia

 

*polecenia indywidualne

-polecenia drużynowe

 

Moje obecne ustawienia drużynowe i indywidualne:

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/21048109.../ustawienie.jpg

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/0fc44f75...a%20drizuny.jpg

 

OŚ:

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/78fe20c3...cy%20środek.jpg

OP/OL:

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/dbeca42f...i%20obrońcy.jpg

DPŚ:

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/928791f5...%20pomocnik.jpg

MŚ:

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/cd168431...ozgrywający.jpg

PP/PL:

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/374f889c.../skrzydłowi.jpg

NŚ:

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/4322192c.../napastnicy.jpg

 

Proszę o konkretne ustawienia i drużynowe i indywidualne

Gram na 8.0.1

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Witam ! Mam następujący problem. Gram Pogonią Szczecin (zrobiłem edita bazy danych by zacząć pogonią od 2 ligi), awansowałem odrazu po sezonie do pierwszej. Potem odeszłem (nie ważne dla czego ;)) , Pogoń spadła do drugiej ligi. Znowu ją objąłem i znowu awansowałem. Tym razem zostałem.

 

Mam taki problem. Poniewaz moja obrona nie jest najwyższych lotów robi cały czas jeden i ten sam błąd z obu stron i nie wiem jak temu zaradzić.

 

W obronie mam:

 

 

Željko Mrvaljević - Piotr Hernacki - Norsesowicz - Sarna

 

Zeljiko jest co tydzień w 11 tygodnia 1.ligi ;), ale do rzeczy:

 

cały czas jest taka akcja, że pomocnik drużyny przeciwnej daje prostopadłą piłe, a moi gracze stają ja wryci, napastnik wychodzi na czystą pozycję no i wiadomo jak to się kończy. Moje ustawienia:

 

 

TAKTYKI

Odnośnik do komentarza
Nadal mam problem z tym "kręceniem się" środkowych pomocników. Doprowadza mnie to do szału. Próbowałem już wielu rzeczy i nic... Żaden z przeciwników nie ma takiego problemu. Gdy mój pomocnik dostaje piłkę po prostu MUSI zacząć się kręcić, jakby bez tego nie mógł żyć. Nagle podbiega przeciwnik i zabiera piłkę. Inne zespoły, nawet te najsłabsze, nie mają takich problemów. Ich środkowi pomocnicy ładnie rozgrywają szybkie piłki. U mnie natomiast jest inaczej. Pomóżcie mi, bo przez to dalsza gra w FM traci dla mnie sens...

sproboj ustawic srodkowym czeste rajdy co zpowoduje ze nie beda sie zatrzymywali tylko biegli do przodu kretywnos ograniczona a nastawienie 1 punkt w lweo od normy a i mieszane rajdy przy takich ustawiniach sporadycznie wystepuje sie krecenie

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Witam moim problemem tak jak już ktoś wcześniej wspomniał jest linia defensywna.

Awansowałem właśnie Zaragozą z BBVA do La Liga z pierwszego miejsca dokonałem stosownych (moim zdaniem wzmocnień) i...... no właśnie ostatnie miejsce z bilansem meczów 0-2-8 i 33 stracone bramki tragedia moja obrona zachowuje się tak jakby byli z Lidla albo Bierdonki kupieni w promocji każda piłka prostopadła przechodzi przez moją obronę do napastnika przeciwników i wychodzi sam na sam z moim bramkarzem efektem czego tracę kilka bramek w pierwszej połowie próbowałem wszystkich ustawień defensywy i nic nie przynosi pozytywnych rezultatów co ciekawe druga linia i atak sprawuje się nadzwyczaj dobrze mimo ostatniego miejsca w lidze strzeliłem 25 bramek i jest to do tej pory najlepszy wynik w La Liga ale obrona spędza mi sen z powiek jak będzie tak dalej z hukiem wylece z zespołu a chciałbym jeszcze w nim popracować bo się przyzwyczailem do moich chłopaków pomóżcie mi.

 

Powiem jeszcze że moi obrońcy nie są szybcy i wiekowi, w następnym okienku planuję kupić Mikaela Silvestre z Man Utd i Sergio Ortegę z Numancii. Są to środkowi obroncy z szybkością na poziomie 15 a obecnie moi środkowi jakich posiadam to :

 

- Roberto Ayala (szybkość 9) wiekowy zawodnik wchodzi jako zmiennik

- Mateo Musachio (szybkość 14) młody 18 letniArgentyńczyk

- Marcos Antonio (szybkość 10) podstawowy gracz

- Francisco Pavon (szybkość 11) podstawowy gracz

- Sergio (szybkość 11) zmiennik

 

Reszta atrybutów typu gra głową decyzje krycie itd na przywoitym poziomie ale ich gra .........

Pomóżcie mi bo mam wielkie plany związane z klubem których reaizacji mogę nie doczekać przez wyniki jakie osiągam.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Szczerze mówiąc to chyba jestem głupi. Wróciłem do gry po kilku miesięcznej przerwie i tak jak zwykle w przypadku moich przerw moi zawodnicy zaczęli fatalnie grać. Zawsze tak jest, że jak robię przerwę to jest masakra, ale do rzeczy:) Gram ustawieniem 4-4-2. Po rundzie jesiennej 48pkt. w 17 meczach, awansowałem z grupy ligi mistrzów. Całkiem niezłe osiągnięcia. Ale później zaczęły się schody. Choć z Interem przegrywam w 1/8 finału to gram jak równy z równym oddając podobną liczbę strzałów i posiadając więcej piłkę. Ustawienie jest dość ofensywne: boczni obrońcy latają jak szaleni do przodu, a boczni pomocnicy dzięki grze przez środek pola często wchodzą w pole karne. Mankamentem jest to, że przy wysoko ustawionej obronie zdarzają się kontraatakowe wpadki, ale co tam:) Z Interem wyglądało to naprawdę bardzo dobrze... Później były mecze z Zagłębiem S., Widzewem i Koroną Kielce - kompletna klapa. Zwłaszcza z Koroną, bo przegrałem. Przeciwnik utrzymywał się przy piłce, bo miał ustawienie 3-5-2. Nic nie mogłem z tym zrobić:/ Próbowałem dodać dodatkowego zawodnika na środek i przejść na 3-4-1-2, ale to nic nie dało. Kompletny żal. Akcje nie szły ani skrzydłami (po przejściu na grę skrzydłami) ani środkiem. Napastnicy byli zupełnie bezużyteczni. Klapa. Ale nie to jest najgorsze. Kiedy przeciwnik tak długo utrzymywał się przy piłce to chciałem, żeby moi "siedli" na przeciwniku - ustawiłem "ścisłe krycie" i pressing dla środkowych pomocników na maksa. A oni dopiero po 30 minutach od kiedy zmieniłem ustawienia rzeczywiście starali się przejąć piłkę na połowie przeciwnika. Może to wina braku formy, bo wszyscy zawodnicy w dziale "trening" mają strzałki do dołu?

 

Do raczka:

 

Zrób jakąś defensywną taktykę. Twoi boczni obrońcy nie biegają do przodu i kryją blisko bramki. Tak samo środkowi obrońcy. Defensywny pomocnik też się nie rusza, a reszta do przodu i gra z kontry...:)

Odnośnik do komentarza

a ja mam takie pytanko z czystej ciekawosci:

probowal ktos kiedys gre z uzyciem SWEEPERA (SW) lub WBR lub WBL

bo z rzadka trafiaja sie w grze zawodnicy na ta pozycje a nigdy jeszcze chyba nie trafilem tu na taktyke ktora by rozstawila gdzies SW lub WBR/WBL

czy te pozycje ustawione na boisku sa wogole przydatne?

co wy o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
a ja mam takie pytanko z czystej ciekawosci:

probowal ktos kiedys gre z uzyciem SWEEPERA (SW) lub WBR lub WBL

bo z rzadka trafiaja sie w grze zawodnicy na ta pozycje a nigdy jeszcze chyba nie trafilem tu na taktyke ktora by rozstawila gdzies SW lub WBR/WBL

czy te pozycje ustawione na boisku sa wogole przydatne?

co wy o tym sadzicie?

tak, mnie się zdarzało grać w ustawieniu libero i 2 skrzydłowych obrońców wbr i wbl. całkiem całkiem szło mi w bilbao, ale na patchu 8.0.1.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Szczerze mówiąc to chyba jestem głupi. Wróciłem do gry po kilku miesięcznej przerwie i tak jak zwykle w przypadku moich przerw moi zawodnicy zaczęli fatalnie grać. Zawsze tak jest, że jak robię przerwę to jest masakra, ale do rzeczy:) Gram ustawieniem 4-4-2. Po rundzie jesiennej 48pkt. w 17 meczach, awansowałem z grupy ligi mistrzów. Całkiem niezłe osiągnięcia. Ale później zaczęły się schody. Choć z Interem przegrywam w 1/8 finału to gram jak równy z równym oddając podobną liczbę strzałów i posiadając więcej piłkę. Ustawienie jest dość ofensywne: boczni obrońcy latają jak szaleni do przodu, a boczni pomocnicy dzięki grze przez środek pola często wchodzą w pole karne. Mankamentem jest to, że przy wysoko ustawionej obronie zdarzają się kontraatakowe wpadki, ale co tam:) Z Interem wyglądało to naprawdę bardzo dobrze... Później były mecze z Zagłębiem S., Widzewem i Koroną Kielce - kompletna klapa. Zwłaszcza z Koroną, bo przegrałem. Przeciwnik utrzymywał się przy piłce, bo miał ustawienie 3-5-2. Nic nie mogłem z tym zrobić:/ Próbowałem dodać dodatkowego zawodnika na środek i przejść na 3-4-1-2, ale to nic nie dało. Kompletny żal. Akcje nie szły ani skrzydłami (po przejściu na grę skrzydłami) ani środkiem. Napastnicy byli zupełnie bezużyteczni. Klapa. Ale nie to jest najgorsze. Kiedy przeciwnik tak długo utrzymywał się przy piłce to chciałem, żeby moi "siedli" na przeciwniku - ustawiłem "ścisłe krycie" i pressing dla środkowych pomocników na maksa. A oni dopiero po 30 minutach od kiedy zmieniłem ustawienia rzeczywiście starali się przejąć piłkę na połowie przeciwnika. Może to wina braku formy, bo wszyscy zawodnicy w dziale "trening" mają strzałki do dołu?
Ja też dawno nie grałem. Już chyba trzeci miesiąc będzie, ale postaram się napisać to, co jeszcze pamiętam. Moim zdaniem ustawienie 4-4-2 jest uniwersalne (gra mieszana) i mając dwóch środkowych pomocników, nie wyobrażam sobie nakazać podopiecznym ataku przez środkową część boiska. Pamiętam jak szedłem po pewne mistrzostwo Polski Lechem Poznań i Zagłębie zawsze trzepałem to zera. Po prostu... Oni grali tak jak u Ciebie 3-5-2, ja zaś ustawiłem trzech pomocników w linii oraz dwójkę na flankach, odpowiednio prawej oraz lewej, zmieniając w ustawieniach zespołowych grę mieszaną, na grę oboma skrzydłami. Efekt? Odbiór piłki i skierowanie jej do skrzydłowych, którzy pędzili ile sił w nogach. Rywal mając trzech obrońców w strefie obronnej, pozostawia bardzo dużo miejsca w bocznych sektorach boiska. Podejrzewam, że w tym wypadku FM nakazuje nam dokonać pewnego rodzaju korekty w ustawieniu oraz poleceniach po przez obserwację. Bo wiadomo, że nie zagramy przeciwko nim pięcioma pomocnikami (tak jak oni), tylko wykorzystamy ich słabe strony, a więc osamotnioną trójkę obrońców.

 

Napisałeś, że w tym wypadku zmieniałeś ustawienie z 4-4-2 na 3-4-1-2. I jest to błąd, bo zobacz... Oni grają pięcioma pomocnikami (z tego co pamiętam, Zagłębie grało w linii), a ty przeciwko nim ustawiasz trzech obrońców. Więc obstawiam, że po prostu Cię rozklepali.

Ja bym zrobił tak: Ustawienie 4-3-3 z jednym defensywnym pomocnikiem, dwoma środkowymi pomocnikami, wysuniętymi skrzydłowymi (szybkimi) oraz napastnikiem.

 

============NŚ=============

==NL====================NP==

=========PŚ====PŚ===========

===========DPŚ==============

==OL=====OŚ====OŚ=======OP==

============BR==============

 

Nakazać grać skrzydłami, NL oraz NP nakazać krycie odpowiednio prawego oraz lewego pomocnika przeciwnika. Dwóch skrzydłowych rywala wyeliminowanych. Nie dość, że są kryci przez graczy z formacji odpowiadającej za konstruowanie akcji, to na dodatek mają przed sobą jeszcze bocznych obrońców. Wybacz... Zagłębie w składzie nie posiada C. Ronaldo :P Zostaje nam trzech środkowych pomocników przeciwnika kontra trzech naszych i siły się wyrównują. Nie zawsze wygrasz dzięki zajebistej taktyce, czasami lepiej coś zmienić, wypunktować wszystkie błędy w taktyce przeciwnika.

 

Teraz dla porównania np. egzystując w lidze hiszpańskiej, gdy rywal grał 4-4-2 z jednym wysuniętym pomocnikiem (OPŚ), drugim cofniętym (DPŚ), to zagęściłem środek pola, nakazując podopiecznym grać środkiem boiska. Efekt?... Zwycięstwo! :) Nie zawsze potrzeba godzinami obserwować jak kuleczki chodzą, czasem wystarczy trochę wyobraźni po zapoznaniu się z ustawieniem taktycznym naszego rywala. Krótko podsumowując: Zwycięstwo poprzez destrukcje.

 

Może to wina braku formy, bo wszyscy zawodnicy w dziale "trening" mają strzałki do dołu?
Jak najbardziej możliwe, do tego morale... Gdybym prowadził twój zespół, mógłbym napisać coś więcej.
Odnośnik do komentarza

Kopnij ich w dupę! :) A, tak na poważnie to... np. na jedno, dwa spotkania nie powołaj, następnie wprowadź go na ostatni kwadrans meczu, później w drugiej połowie. Niech wie, że Ty rządzisz i nikt miejsca w składzie pewien być nie może. Możesz pomniejszyć i powiększyć kreatywność (swoboda taktyczna), a dlaczego tak? Dlatego, iż już wiele komentarzy czytałem, gdzie jednemu strzela 10 bramek w 8. meczach przy maksymalnej swobodzie, a drugiemu 11 bramek w 9. meczach przy minimalnej swobodzie taktycznej. Inne rady:

- napastnikom daj strzały z dystansu na minimum, aby nie uderzali przy każdej nadarzającej się okazji,

- czasem napastnik mając więcej sytuacji strzeleckich wszystko przestrzeli, a ten, który będzie miał dwa strzały zdobędzie dwie bramki, co za tym idzie... Daj rajdy na mieszane, lub zagraj bardziej zachowawczo (czyt. defensywniej) z kontry.

 

Słaba skuteczność może być także spowodowana słabą taktyką. Jak zadajesz pytanie i oczekujesz pomocy, to musisz co nie co powiedzieć o swojej drużynie. Jak masz zawodników z wykańczaniem akcji na 10 to się nie dziw, ale skąd ja mam to wiedzieć, jeśli nawet nic o tym nie wspomniałeś :)

 

PS. Zresztą pokaż zdjęcie z ustawieniem indywidualnym napastnika.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...