Skocz do zawartości

[FM 2008] Problemy taktyczne


Rekomendowane odpowiedzi

A ma ktoś sprawdzony sposób na defensywne sfg (a szczególnie rzuty rożne)? Bo ja powoli się poddaję. Idzie piłka na krótki słupek - gol. Na środek - gol. Na długi - gol. ;(

Mhm....ja ustawiam tak i gol stracę tylko wtedy kiedy komp jakimś cudem tak wylosuje krycie że ich najlepszy zawodnik grający głową jest kryty przez jakiegoś kurdupla z mojego zespołu. Ogólnie jednak rzadko tracę bramki po SFG. Oczywiście rozmawiamy o 802.

Ustawienie jest następujące:

prawy obrońca: krycie

lewy obrońca: krycie

Warunkiem jest by dobrze grali głową.

środkowi obrońcy: kryj wysokiego

środkowy pomocnik: tył - też raczej bardzo słabo nie może głową grać

prawy skrzydłowy: presja

lewy skrzydłowy: przód

ofensywny pomocnik: długi słupek

ofensywny pomocnik: krótki słupek

Oni tam tylko by w razie czego wybić piłkę ale cudów po nich nie ma co się spodziewać.

napastnik: przód

 

Ten sposób na razie mi się sprawdza. :)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

A ja z innej beczki.

 

Czy używacie często funkcji pułapki ofsajdowe? Czy to jest umiejętność formacji obronnej, którą da się wytrenować jakoś np. w meczach przedsezonowych, czy to zależy od meczu - raz się uda zastosować, raz nie.

Odnośnik do komentarza
A ja z innej beczki.

 

Czy używacie często funkcji pułapki ofsajdowe? Czy to jest umiejętność formacji obronnej, którą da się wytrenować jakoś np. w meczach przedsezonowych, czy to zależy od meczu - raz się uda zastosować, raz nie.

Ja gram cały czas na ofsajdy (zabezpiecza to trochę przed tymi odbijankami w środku pola). Mam nadzieję że da się to wytrenować. Aby to osiągnąć staram się w sezonie stawiać na "żelazną czwórkę" w obronie. Rzadko stosuję tam rotację by jak najlepiej się zgrali. Przy ofsajdach nie możesz mieć za bardzo cofniętej linii obrony. :)

Odnośnik do komentarza

Moja bolączka taktyczna to zawsze gra w obronie. Prawie zawsze tracę najwięcej goli w lidze, nie mam pojęcia dlaczego - obrońców mam w miarę. Gram 4 obrońcami i DM, wszyscy się gubią. Gram Swansea w Premiership, może ustawić oś na krycie 1na1? A defensywny pomocnik - nie spełnia zupełnie swoich funkcji, wyobrażam sobie go jako kogoś, kto tylko gdy piłka znajdzie się na 20 metrze wypieprza ją jak najdalej, szybko i skutecznie podbiega do rywala. Mój natomiast (Banega) zepełnie niewidoczny, gra jak przeciętny PŚ, choć ma odbiór na ostry i defensywne nastawienie. Przechwyceń też niewiele. Jakieś sugestie?

Kolejny problem - gram zwężonym polem gry, ale wtedy boczni obrońcy też schodzą bardziej do środka, co jest młynem na wodę dla skrzydłowych przeciwników. Any idea?

Zamieszczam screen z ustawieniami DM: http://img247.imageshack.us/my.php?image=clipboard02ub2.jpg

Odnośnik do komentarza
Moja bolączka taktyczna to zawsze gra w obronie. Prawie zawsze tracę najwięcej goli w lidze, nie mam pojęcia dlaczego - obrońców mam w miarę. Gram 4 obrońcami i DM, wszyscy się gubią. Gram Swansea w Premiership, może ustawić oś na krycie 1na1? A defensywny pomocnik - nie spełnia zupełnie swoich funkcji, wyobrażam sobie go jako kogoś, kto tylko gdy piłka znajdzie się na 20 metrze wypieprza ją jak najdalej, szybko i skutecznie podbiega do rywala. Mój natomiast (Banega) zepełnie niewidoczny, gra jak przeciętny PŚ, choć ma odbiór na ostry i defensywne nastawienie. Przechwyceń też niewiele. Jakieś sugestie?

Kolejny problem - gram zwężonym polem gry, ale wtedy boczni obrońcy też schodzą bardziej do środka, co jest młynem na wodę dla skrzydłowych przeciwników. Any idea?

Zamieszczam screen z ustawieniami DM: http://img247.imageshack.us/my.php?image=clipboard02ub2.jpg

 

Drogi Fleo,

 

IMHO zmieniłbym 3 rzeczy:

1. Jeżeli chcesz aby Twój defensywny pomocnik odbierał piłkę na dwudziestym metrze ustaw mu GPP /Gra Przy Przeciwniku/ "dwa punkty" na prawo od "pole karne", wtedy zacznie ostro gnać do przeciwnika na ok. 20-25 metrze. Wedle Twoich ustawień zawodnik zaczyna biegać za przeciwnikiem już na jego połowie, przez co może zostać szybko ominięty i już dawno wyłączony z akcji. Twoje ustawienie kłóci się z ustawieniem "nastawienia" zawodnika.

2. Jeżeli ma czasami uczestniczyć w ofensywnych akcjach, ale pełnić rolę tego defensywnego pomocnika powinieneś mu nieco zwiększyć "nastawienie", wtedy będzie wyczekiwał błędu przeciwnika nieco dalej niż stoperzy.

3. Jeśli chcesz aby daleko wybijał piłkę ustaw mu nieco dłuższe podania. Tak mniej-więcej na środek suwaka.

 

Tutaj rzeczy ekstra co do jego gry:

* Jeżeli masz mocno rozciągnięty zespół, a Twój defensywny pomocnik ma w miare dobry drybling, kreatywność i błyskotliwość warto mu zwiększyć kreatywność.

* Ustaw suwak z "rajdami" na środek, a jeżeli słabo sobie radzi dryblując cofnij "rajdy z piłką" wtedy Twój zawodnik będzie zabezpieczał tyły w razie wybicia piłki z pola karnego przeciwnika, będzie mógł dobijać strały zza szesnastki

 

P.S.

Też mam Pisculichiego - pilnuj go jak oka w głowie! Wydawało mi się że jego atrybuty nie urosną, a w tej chwili ma prawie wszystkie atrybuty technicznie >=16 =]

 

POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza

Witam! Moim problemem natomiast jest ze moi napastnicy ( Grzelak , Chinyama , KOrzym, Stancu) rzadko wchodza w pole karne( tzn np dostaja pilke na 16 m mijaja obronce i zamiast isc na 1na1 z bramkarzem strzelaja z 16-18 m co przewaznie konczy sie strzalem niecelnym) , napastnicy maja ustawione nastawienie na 18, rajdy wylaczone( wczesniej byly wlaczone na czesto i tez zamiast isc to strzelali). 2 problem to gra obronców , ustawione maja GPP w granicach 3-5 a jak pilka jest na ok 16-20 m podlatuja od razu do napastnikow i robi sie dziura w srodku czy to na boku obrony. I nie wiem co na to poradzic skoro GPP maja ustawione w granicach 3-5.

Odnośnik do komentarza

Ad 1.

Masz grę na odgrywającego? Proponuję taką właśnie grę, z piłkami na dobieg. Wyłącz im też strzały z dystansu, no chyba że któryś z nich potrafi ładnie przymierzyć.

Ad 2. Grasz z defensywnym pomocnikiem? Proponuję jemu dać ścisłe krycie dla napastnika, żeby za nim wracał, bo przecież też nie wolno cofać się od napastników, aby ten strzelał z dystansu.

Odnośnik do komentarza
Witam! Moim problemem natomiast jest ze moi napastnicy ( Grzelak , Chinyama , KOrzym, Stancu) rzadko wchodza w pole karne( tzn np dostaja pilke na 16 m mijaja obronce i zamiast isc na 1na1 z bramkarzem strzelaja z 16-18 m co przewaznie konczy sie strzalem niecelnym) , napastnicy maja ustawione nastawienie na 18, rajdy wylaczone( wczesniej byly wlaczone na czesto i tez zamiast isc to strzelali). 2 problem to gra obronców , ustawione maja GPP w granicach 3-5 a jak pilka jest na ok 16-20 m podlatuja od razu do napastnikow i robi sie dziura w srodku czy to na boku obrony. I nie wiem co na to poradzic skoro GPP maja ustawione w granicach 3-5.

 

 

1. Rajdy z piłką na często, spróbuj dać im przetrzymywanie piłki, swobodę taktyczną zmiejsz, jeśli nie słuchają Twoich poleceń. Kolega wyżej słusznie zauważył, że dobre może być granie na odgrywającego - na dobieg lub możesz popróbować z podaniami do nogi. Poza tym nastawienie 18, sugeruje mi, że napastnicy grają dosyć wysoko w polu karnym. Nie wiem w jakich sytuacjach strzelają z dystansu, ale wydaje mi się, że może to wynikać własnie z tego. Po prostu uznają, że sytuacja jest dogodna do strzału i strzelają. Zobacz jak będą grać ze zmiejszonym nastawieniem i częstymi rajdami z piłką.

 

2. Jakie krycie? Indywidualne czy strefowe? Ścisłe czy nie? Jak wysoko linia obrony? Nastawienie obrońców? Swoboda taktyczna? Odbiór? Sama GPP nic nie mówi, obrona to skomplikowany element gry i nie można tak po prostu powiedzieć: zmniejsz GPP to nie będą biegać.

Odnośnik do komentarza
2. Jakie krycie? Indywidualne czy strefowe? Ścisłe czy nie? Jak wysoko linia obrony? Nastawienie obrońców? Swoboda taktyczna? Odbiór? Sama GPP nic nie mówi, obrona to skomplikowany element gry i nie można tak po prostu powiedzieć: zmniejsz GPP to nie będą biegać.

Krycie jest strefowe , nie scisle , linia obrony ustawiona na 10 , nastawienie obronców - srodkowi 4 , boczni 6, swoboda taktyczna - srodkowi 3 , boczni 5 , odbior normalny

Odnośnik do komentarza
2. Jakie krycie? Indywidualne czy strefowe? Ścisłe czy nie? Jak wysoko linia obrony? Nastawienie obrońców? Swoboda taktyczna? Odbiór? Sama GPP nic nie mówi, obrona to skomplikowany element gry i nie można tak po prostu powiedzieć: zmniejsz GPP to nie będą biegać.

Krycie jest strefowe , nie scisle , linia obrony ustawiona na 10 , nastawienie obronców - srodkowi 4 , boczni 6, swoboda taktyczna - srodkowi 3 , boczni 5 , odbior normalny

 

 

 

 Ciężko tak coś poradzić nie widząc obrony najlepiej jakbyś zrobił screen ustawień i dał linka ? Po drugie mógłbyś zapisać pkm jakiegoś meczu (najlepiej z 2-3) w którym pojawił się ten błąd i też podać linka.

 

 Generalnie też miałem z tym problem jednak cofnięcie suwaka GPP do 0 załatwiła sprawe, druga sprawa to być może zbyt oddalona formacja pmocy od obrońców przez co obrońca MUSI wyjść do zawodnika który aktualnie znajduje się z piłką.

Odnośnik do komentarza

Mozna spróbować lekko cofnąć obronę, bo wygląda na to, że mimo niskiej GPP obrońcy podchodzą do rywala, który tą linię osiąga.

 

Możesz także spróbować ścisłego krycia lub 1-1 i wtedy zobaczyć co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza

http://img257.imageshack.us/img257/5686/astizsb8.png

Nie jest to moze najlepszy przyklad ale nie mialem czasu zeby zagrac wiecej meczów niz 1 a ten przyklad pokazuje mniej wiecej o co mi chodzi. Astiz nr 26 ( swoboda takt. 3 , nastawienie 5 , GPP 3 , odbior normalny , linia obrony ustawiona na 10 ) wychodzi moim zdaniem niepotrzebnie do napastnika ( fakt ze powinien nim sie zajac DM) i robi dziure w srodku i w takiej sytuacji najczesciej napastnicy wyklepali takiego obronce i szli 1 na 1. I nie wiem jak na to poradzic. Zdjecie moze nie najlepsze ale mysle ze w miare pokazuje o co mi chodzi.

Odnośnik do komentarza

Z tego co pamiętam to było wiele omawiane na temat dziwnych zachowań obrońców. Może postaw defensywnego pomocnika przed linią obrony? Cofnij linię obrony. I jakie polecenia dajesz dotyczące przeciwnika, bo np. dając wymuś zagranie słabszą nogą czy, pressing to polecenia zawarte w taktyce na nic sie zdadzą.

Odnośnik do komentarza
W przypadku widzianym na screenie nie dawalem zadnych indywidualnych polecen dotyczacych przeciwnika wiec takie zachowanie obroncy jest dla mnie tym bardziej nie zrozumiale

 

Drogi Bedejocie,

 

Takie zachowanie jest przy zbyt mocnym ustawieniu GPP. Ustaw zawodnikowi (środkowemu obrońcy) GPP jeden lub dwa punkty od "pole karne" na prawo. Wtedy wszystko powinno być ok. Możesz też cofnąć nieco linię obrony, powiedzmy na 2 punkty w lewo od środka suwaka. Jeżeli to nie poskutkuje zapisz mecz już z poleceniami zaproponowanymi przeze mnie, będę miał dzisiaj chwilę czasu, obejrzę i spróbuję coś temu zaradzić.

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...