Skocz do zawartości

Gry przygodowe


Forn

Rekomendowane odpowiedzi

Grał ktoś w jakieś CSI? :>

Słyszałem, że ponoć trudna gra, i sporo trzeba myśleć, aby przejść misję.

Kumpela się zagrywa niesamowicie :D

 

Bo ja wiem?

Grałem we wszystkie wydane w Polsce, nadrabiają klimatem, ale nie ma w nich logicznych łamigłówek, które potrafią zabić ćwieka. Bardziej to filmy interaktywne z szukaniem i analizowaniem dowodów.

Odnośnik do komentarza

Gry DOSowe uruchamia się w dosie, albo w środowisku go emulującym (a command line jest miernym emulatorem). Czyli musisz użyć dosboxa.

 

A działa to tak:

uruchamiasz dosboxa, wpisujesz:

mount c c:\monkey ENTER
c: ENTER
monkey.exe ENTER

 

Zakładając, że grę masz w katalogu c:\monkey, a uruchamia się plikiem monkey.exe. Ot i cała podstawowa wiedza o dosboksie :P

Odnośnik do komentarza
  • 2 lata później...

Odświeżyłem sobie wiekową przygodówkę - "Blade Runner".

 

Mimo, że nie grałem w nią pierwszy raz, to zachwyciła mnie - fabułą, klimatem, zagadką. Owszem, jest wiekowa i ten kurz pokrywający naówczas rewolucyjny silnik graficzny (jakość IMO lepsza od ówczesnych gier wymagających akceleratora 3d - pamięta ktoś takie cuda ;) - a wymagająca zwykłej grafiki 2D) niby jest nie do starcia, ale odrobina wyrozumiałości i można ulec jego czarowi (patrz np lądowanie z około 35 sek).

 

Gra pochodzi z okresu, kiedy przygodówki wymagały od gracza nieco więcej niż klikanie na wszystko co popadnie, ale znów z drugiej strony, uniknęła bezsensownego łączenia wszystkiego w inwentarzu i używaniu wszystkiego na wszystkim - a to dlatego, że nie ma żadnego plecaka, a jedynie zbierane są dowody (fizyczne, zeznania świadków, fotografie itp). Wybór gracza polega na zadawaniu pytań w odpowiedniej kolejności i to też po wybraniu odpowiedniej opcji. Puzzli do układania też nie ma, jest bardziej działanie zgodnie z logiką. No i nieco elementów zręcznościowych...

 

...które polegają na szybkiej ucieczce, bądź strzelaniu. Tu należy lojalnie uprzedzić wszystkich, którzy zamierzają w tę grę grać: zapisujcie często, bywa, że gra was zaskoczy i trzeba będzie załadować poprzednią grę, a ta automatycznie zapisuje się jedynie na początku rozdziału (jest ich pięć). Niby pierwsze dwa rozdziały są względnie spokojne, ale później lepiej o tym pamiętać. Jak już jesteśmy przy strzelaniu - to proste celowanie myszą i kliknięcie, tyle że często jeden strzał nie wystarcza, a kursor symuluje odrzut pistoletu i ucieka po każdym strzale.

 

Klimat i fabuła - nawet jeśli twórcy by nazwali grę inaczej, umieścili w innym mieście, a replikantów nazwali np androidami, to i tak na kilometr widać, co to za świat. A nie zrobili tego - gra nie dość, że jest pełna nawiązań do filmu

jak choćby pogoń w Bradbury Building i ten sam dach :) albo Tyrell Corp, czy DNA Row

to jeszcze wprowadza postaci znane z wielkiego ekranu

Deckard jest wspomniany jedynie, choć można go zobaczyć na zdjęciu, ale małe role mają: Tyrell, Gaff, Rachael, Dr. Chew, JF Sebastian, a nawet Leon(!), a możemy napotkać ślady śledztwa Holdena

. Samej fabuły zdradzał nie będę, ale podobieństwa do filmu widać gołym okiem (co nie znaczy, że fani filmu przejdą grę ziewając w trakcie). Smaczku dodaje fakt, że niektóre zdarzenia w grze są losowe (np fakt bycia lub nie bycia replikantem przez niektórych bohaterów), nie wszystkie dowody muszą być odnalezione i nie wszystkie rzeczy przewidziane przez scenariusz wykonane. Co prowadzi do tego, że gra ma 12 (wg niektórych źródeł 13) zakończeń! Co prawda w praktyce są bodajże cztery różniące się szczegółami, ale to i tak imponujący fakt. Dodatkowo kilogramy klimatu daje ścieżka dźwiękowa Vangelisa. :wub:

 

Żeby nie było za pięknie, gra ma swoje wady. Niektóre momenty w grze są frustrujące

np zręcznościówka polegająca na odstrzeleniu kajdanek Moraji'ego, czy kładka ze szczurem, którego trzeba zestrzelić w odpowiednim momencie, żeby się nie zawaliła

Wadą też może być to, że nie ma opcji podpisów - tylko oryginalna ścieżka dźwiękowa. Ja jakoś dałem radę, ale pamiętam,że grając x lat temu sporo mnie ominęło. Scenariusz w pewnym momencie też jakby traci na jakości

właściwie od aktu 3, tak jakby nie było czasu na dopracowanie końcówki

ruchy bohatera są nieco nielogiczne (lub ciężkie do dedukcji) i gdyby nie to, że mimo upływu lat pamiętałem mniej więcej, co należy zrobić w danej sytuacji, pewnie bym siedział i główkował nadal :D

 

Tak czy inaczej czołówka gier przygodowych, do tego perełka jeśli chodzi o innowacyjność (bo klimat to dla miłośników sf noire ;))

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy później...
  • 8 miesięcy później...

http://pinkertonroad.com/games/

 

] MYSTERY GAME X[/b]

 

What is “Mystery Game X”? It’s the second adventure game we’ll be making this year. It’s being funded by a publisher and the deal is so new we can’t reveal what the game is.

 

But Jane has revealed that it is:

  • A 3rd person adventure game
  • A dark mystery story of the kind you associate with her and
  • she thinks you will really like it!

Stay tuned to learn more about Mystery Game X in the coming months!

 

Czyżbyśmy znów mieli szansę zobaczyć w akcji właściciela księgarni z Nowego Orleanu? :>

 

Właścicielami praw do Gabriela Knighta jest Activision (przez Vivendi Games), być może to jest ten publisher i ten deal?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Na GOG.com weekend z promocjami (upust 85%) na przygodówki Telltale. Trzy sezony Sam & Max, Wallace & Gromit, Back to the Future i Tales of Monkey Island :]

 

Grałem tylko w tę ostatnią pozycję i szczerze polecam. Pięć zabawnych epizodów z nieśmiertelnym ;) Guybrushem Threepwoodem i całą plejadą bohaterów serii o Wyspie Małp. Za 5 baksów to absolutny must have.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
Na cdp.pl promocja 50% na przygodówki Daedalic - tym razem polecam Deponię, przy której ubaw jest niesamowity. Ponadto rozgrywka oferuje ciekawy klimacik, śliczną ręcznie rysowaną grafikę, a łamigłówki są sympatyczne - w przeciwieństwie do głównego bohatea, który jest nieokrzesanym prostakiem, ale mimo wszystko dającym się lubić :) Opowieść o Rufusie i jego marzeniu by się wyrwać ze swojej obskurnej planety do mitycznych podniebnych miast zamieszkiwanych przez "lepsze" istoty jest zaplanowana jako trylogia - dwie części już wyszły i mają polskie wersje, a część trzecia pewnie niedługo się pojawi na rynku.
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Mocno polecam grę Gemini Rue, fajna point&click w klimacie retro z bardzo ciekawą fabułą. Premiera co prawda była już grubo ponad rok temu, ale ja zagrałem w nią dopiero niedawno. na cdp.pl dostępna chyba za niecałe 20 zł.

 

Skończyłem - jeśli kogoś nie odstrasza grafika rodem sprzed 20 lat i wszystkie kolory z palety, pod warunkiem że to szary albo brązowy, to polecam :D

 

Fabuła mimo że dość przewidywalna

nie zgadłem tylko powiązania Azriel - Delta-6, Matthius był mocno podejrzany od momentu, kiedy zaczął siedzieć w fotelu na statku, domyślić się kim jest było kwestią dedukcji - po ujawnieniu Sayuri i Azriela

, to nie była nudna. Mało przedmiotów, przez co zagadki nie polegały na próbuj wszystko na wszystkim. Czasem pixelhunt, szczególnie kiedy musiałem podłączyć pewną maszynę do zasilania i za nic nie mogłem znaleźć "otworu", który miał pewnie z 4x3px. Ale to szczegóły. Zabawa była niezła.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

http://www.vg247.com/2013/10/08/gabriel-knight-sins-of-the-fathers-being-revamped-by-jane-jensen-for-20th-anniversary/

 

Moja ulubiona przygodówka, niech spróbują to spieprzyć :keke:

 

Inna sprawa, że się prawdopodobnie zawiodę, zapewne nie będzie Tima Curry'ego, grafika nie będzie zachwycać, a nie będzie poprawki na dwadzieścia lat postępu, nie będzie tego sentymentu...


http://www.gabrielknight20th.com/ - oficjalna strona.


No cóż, ale jak będzie grafika jak w tym trailerze (Moebius, najnowsza gra Jane Jensen), to raczej się zawiodę. Przecież to wygląda jak gra sprzed dziesięciu lat... :(

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy później...
  • 2 miesiące później...
  • 3 lata później...
  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...