Skocz do zawartości

[FM 21] Frosta, czyli taktyka na niższe ligi


Rekomendowane odpowiedzi

Frosta, bo jest to taktyka smaczna i prosta :D Stworzona podczas gry journeymanem w III lidze polskiej w RKS-ie Radomsko. Głównym założeniem jest prostota i efektywność: mało poleceń, nie korzystamy ze skomplikowanych ról typu regista czy kompletny napastnik. I żeby dowoziła wyniki.

1866870629_Screenshot2020-12-05at12_55_48.thumb.png.ccdfa7cae2229b7f8f15e0a943cd9283.png

Taktyka w dwóch wersjach:

  • Press — podstawowa, nastawiona na pressing i kontrataki
  • Control — do kontroli spotkania, gdzie prowadzimy np. 2 bramkami

 

Pobierz taktykę tutaj:

Press.fmf

Control.fmf

 

Trzyosobowy blok obronny

Klasyczny trzyosobowy blok obronny składa się z dwóch "zwykłych" środkowych obrońców i libero. Libero gra tak, że cofa się za parę obrońców i osłania ich, kiedy oni atakują zawodników przeciwnika. Nowoczesny trzyosobowy blok obronny gra jednak inaczej. Zamiast libero mamy jednego stopera, często grającego piłką, który agresywnie wychodzi do nadchodzących rywali. Dwóch obrońców za nim z kolei formuje statyczny dwuosobowy blok obronny — tak, jakbyśmy grali ustawieniem z czwórką obrońców i defensywnym pomocnikiem przed nimi.

 

a3d7f0cda268cfefa0e7e48cf7098210.gif

 

3+2+2 w obronie

Trzech środkowych obrońców plus dwóch wahadłowych plus dwóch defensywnych pomocników — w obronie dysponujemy 7 zawodnikami, którzy są gotowi do powstrzymania każdego ataku przeciwnika. Prawdopodobnie bardziej nastawiony na kontratak manager byłby w stanie zrobić z tego ustawienia dobrą taktykę defensywną, chociaż u mnie akurat celem była ofensywa :D Tak czy siak, w niższych ligach nasi obrońcy zazwyczaj będą po prostu słabi, dlatego ich braki w umiejętności staramy się nadrobić liczebnością — zarówno trzyosobowego bloku obronnego, jak i całej struktury gry defensywnej.

 

Trzyosobowy atak

Po zagwarantowaniu w miarę stabilnej obrony możemy przejść do ataku. W niższych ligach 3 napastników będzie siała spustoszenie, a ich konfiguracja sprawia, że mamy jednego atakującego centralnie, a dwóch wąsko w uliczkach, zarówno strzelających, jak i pomagających w rozegraniu.

 

3-1-6

To najbardziej ofensywny aspekt tej taktyki, biorący się z przydzielonych ról. Trójkę z tyłu formują nasi środkowi obrońcy. Przed nimi jest DLP (S), który pomaga im rozgrywać ataki spod bramki, a później uczestniczy również w akcjach po drugiej stronie boiska. Atakuje aż sześciu zawodników: VOL (S), 2x DW (S) i trójka napastników. Dzięki temu w ataku nasza drużyna wygląda jak poniżej, co jest bardzo groźnym ustawieniem ze względu na liczbę naszych piłkarzy pod bramką rywali. To ta sama zasada co w obronie: jeśli nie mamy Messiego czy Ronaldo, rzućmy wiele osób do ataku, przynajmniej będzie im łatwiej ze sobą pograć.

 

lineup.png.4659383de73f017b72aa68ccab4ac967.png

 

Więcej o 3-1-6 możecie przeczytać z przykładami tutaj.

 

Quote

THE 3-1-6 ATTACKING FORMATION
The 3-2-5/2-3-5 attacking formation became an integral facet of modern-day positional play with a front five spreading across the zones to create spaces for passes and switch balls to the opposite flank. However, teams like Erik ten Hag’s Ajax, Marco Rose’s Borussia Monchengladbach, Julian Nagelsmann’s RB Leipzig and Mikel Arteta’s Arsenal are utilising the 3-1-6 attacking formation. With the continued development of attacking fullbacks, ball-playing centre-backs and the well-rehearsed uniformity of opposition defensive blocks, a staggered front six has become more integral at creating goalscoring opportunities. Years ago, Thomas Tuchel imposed his 3-1-2-4 formation at Borussia Dortmund to great effect with Julian Weigl, Ousmane Dembele and Pierre-Emerick Aubameyang thriving as coaches have taken this ideal to another level.

 

Taktyką tą awansowałem z pierwszego miejsca z III ligi do drugiej RKS-em Radomsko, który miał wg predykcji bukmacherów zająć 5. miejsce w tabeli.

Screenshot_2020-12-02_at_23_30_00.png.08bfc91c0474ef5c158dcfa0b8a0d52d.thumb.png.3bc25b93a57401272f0a8781ca6b2f2d.png

 

Pobierz taktykę tutaj:

Press.fmf

Control.fmf

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Zaktualizowana wersja taktyki, którą wygraliśmy II ligę polską:

taktyka.thumb.png.2715b509c40c45b7025e45eee4110697.png

Jak widzicie, nieznaczne zmiany: parę instrukcji taktycznych mniej, 4 pomocników w linii zamiast 2 DM, BWM (S) zamiast VOL (S) i DPL(D) zamiast DPL (S) po to, żeby w środku pola mieć system stopper – cover. Ponieważ byłem w stanie zakupić lepszych środkowych obrońców, wszyscy otrzymali role BPD. Dodałem również nowy styl gry, Mellow, bazowany na tym od @lada, mający na celu rozpoznanie przeciwnika w pierwszym kwadransie gry, a następnie zmianę i dostosowanie stylu do wydarzeń boiskowych.

 

Pobierz taktykę tutaj:

Frosta – Mellow.fmf

Frosta – Press.fmf

Frosta – Control.fmf

Odnośnik do komentarza

W I lidze nie było już tak łatwo. Przeciwnicy przewyższali nas klasą w każdym spotkaniu. Dlatego wzorując się na taktyce @kolek23 postanowiłem przygotować bardziej stabilny pod względem defensywy wariant mojego 3-4-3, ustawiając skrzydłowych w roli ofensywnych bocznych obrońców. Dzięki tej taktyce zajęliśmy 10. miejsce w lidze mimo bycia skazywanymi na powrót do II ligi (i rzeczywiście, kiedy odszedłem, rok później nowy trener grając 4-4-1-1 spadł z hukiem). Pozostałe taktyki, które stosowałem, to poprzednie wersje 3-4-3 i ich style taktyczne. W pliku poniżej zamieszczam formację 5-2-3 i styl taktyczny Press. Ktoś, kto chciałby skompletować wszystkie 6 wariantów, o których pisałem w poprzednim poście, powinien ściągnąć pliki "Frosta – Control" i "Frosta – Mellow", a następnie miksować je wg preferencji.

 

Niestety nie mam już screena z Radomska, zmieniłem klub :(

1392984064_Screenshot2020-12-23at01_16_01.thumb.png.b22f0e6ee3294e3168ad74e928d45e0d.png

Pobierz taktykę tutaj:

5-2-3.fmf

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...