Skocz do zawartości

Indywidualizacja ról - czyli głębsze grzebanie we własnej taktyce


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Załóżmy, że macie już w głowie pomysł na temat tego, jak chcecie grać. Stworzyliście formację i nakreśliliście ramowy system gry. Dobraliście też odpowiednich zawodników pod szablony ról utworzone przez twórców gry. W wielu przypadkach to zupełnie wystarczy, aby cieszyć się przyjemną rozgrywką i osiągać wyniki (choć jak pokazuje mój test presetów, granie na domyślnych ustawieniach jest trudniejsze niż w poprzedniej wersji). Nadszedł więc czas na ostatnie szlify, czyli dopasowanie systemu pod indywidualne umiejętności Waszych graczy. Moja metoda indywidualizacji ról jest mocno subiektywna i ma pozorną wadę: często zmienia pierwotnie założony sposób gry. Z drugiej strony jednak: dopasowuje go do tego, co wasi piłkarze umieją. Nie jest też odporna na błędy myślowe i musi być stosowana z rozwagą (np. może wam wyjść tak, że założona przez Was pierwsza jedenastka gra z 7x mentality attacking albo pozostawia wolne miejsca na boisku). Pamiętajcie, że wszystko to, o czym tu piszę, jest podrzędne wobec ogólnej wizji gry.

 

Siła ligi i nierówność grup atrybutów

 

Cała metoda, którą opisuję, oparta jest na kluczowych atrybutach piłkarzy. Te jednak zależne są od siły ligi. Wszak zawodnik z dryblingiem 13 w polskiej Ekstraklasie będzie kozakiem, a w Premiership jednym z wielu średniaków. Dlatego też progi włączenia i wyłączenia należy dostosować do poziomu, na którym występuje Wasz zespół. W moim przypadku jesteśmy w drugiej lidze białoruskiej. Tutaj ciężko o zawodnika z technicznym atrybutem wyższym niż 8, za to już w przypadku fizycznych średnia jest mniej więcej przesunięta o dwa do góry.

 

Aby wszystko ładnie i wygodnie się prezentowało, proponuję zmienić kolory i progi atrybutów w opcjach wyświetlania skórki (FM -> Preferences -> Skin Colours)

 

1w9WcNA.png

 

W ten sposób mam cztery grupy atrybutów:

czarne (0-5)

białe (6-9)

pomarańczowe (10-11)

zielone (12+)

 

Tak mały zakres pomarańczowych wynika z relacji siły pomiędzy techniką i fizycznością w mojej lidze. Operując zestawem czterech kolorów mogę spokojnie ustalać instrukcje indywidualne bez zmieniania zakresów.

 

PROGI WŁĄCZENIA I WYŁĄCZENIA

 

Dalej zabawa jest prosta. Klikamy na taktykę, instrukcje dla zawodników, następnie na każdą pozycję występującą w naszej taktyce po kolei i zaznaczamy "personalized". To ważne, bo inaczej zmieniać będziemy polecenia dla każdego zawodnika. Polecam też dodać więcej graczy (w lewym dolnym rogu Add Players), gdyż wyświetlają się tu domyślnie tylko ci, którzy mają tę pozycję jako "zieloną". Warto dołożyć także mniej oczywistych piłkarzy.

 

i0mCNLj.png

 

Na początku trzeba ustalić szablon roli. Każda z nich ma predefiniowane oraz wykluczone instrukcje. Musicie znaleźć taką, która nie gryzie się z tym, do czego dojdziecie poniżej oraz pamiętać cały czas o ogólnym kształcie formacji przy wybieraniu składu! Mam np. dwóch defensywnych pomocników - ale z założenia jeden jest ofensywny, a drugi odbierający. Dlatego też mimo że Mołczanow na obu pozycjach DM ma BWM/S, to wpuszczając go na boisko muszę mieć na względzie, aby obok grał ktoś o odważniejszym usposobieniu.

 

Próg czarny oznacza, że instrukcja wymagająca danego atrybutu powinna zostać wyłączona. Na przykładzie Iwana Mołczanowa widzicie, że nie umie on dryblować ani podawać, więc grając na pozycji defensywnego pomocnika otrzymuje dodatkowe instrukcje: dribble less i take fewer risks. W przypadku atrybutów fizycznych próg przesunięty jest o jeden, więc już białe dają sygnał do ograniczeń - stąd hold position, gdyż jest zbyt wolny na zapędzanie się gdziekolwiek dalej niż przypisany sektor na boisku.

 

Próg biały w atrybutach technicznych oznacza z kolei, że zawodnik ten reprezentuje ligową przeciętność, a więc nie należy ani zachęcać, ani zniechęcać go do wykonywania tej czynnośic. Long Shots = 9 mimo słabego finishingu spowodowało, że nie wyłączyłem Mołczanowowi strzałow z dystansu.

 

Próg pomarańczowy w atrybutach fizycznych oznacza brak zmian, zaś w technicznych włączenie danej funkcji. Mołczanow nie ma włączonej żadnej, gdyż atrybut heading nie jest kluczowym żadnej z instrukcji indywidualnych.

 

Próg zielony jest progiem włączenia dla atrybutów fizycznych. W przypadku technicznych oznacza on po prostu, że zawodnik znacznie przewyższa ligę pod tym względem i - UWAGA! ja tego nie robię, gdyż wolę zawodników bardziej uniwersalnych niż wyspecjalizowanych - można mu nawet ograniczyć inne atrybuty, celem zmaksymalizowania wykorzystania tego, w którym jest najlepszy (dajmy na to ktoś ma dribbling 16 i passing 10, co w tej lidze dałoby polecenia dribble more i take more risks, jednak jako że jest znacznie lepszym dryblerem niż podającym, warto zastanowić się nad poleceniem preferowania dryblingu ponad podania).

 

ATRYBUTY KLUCZOWE DLA INSTRUKCJI

 

Oczywiście skuteczność danej akcji na boisku zależy od wielu czynników i atrybutów, więc zawsze należy mieć wzgląd na ogólne umiejętności piłkarza, jednak przyjąłem system jeden atrybut - jedno polecenie, który daje sygnał do włączenia lub wyłączenia. Oto one:

 

dribble more/less - dribbling

take more/fewer risks - passing (grając krótkimi podaniami czasami daję jeszcze more direct passes zawodnikom z dobrym passingiem, aby ich nie ograniczać grą do najbliższego)

cross more/less often - crossing

tackle harder/ease off tackles - tackling

mark tighter - marking

shoot more/less often - long shots (po części też finishing, zależy od pozycji - u napastników patrzę na oba)

get more forward - pace (a także acceleration, ale jak ma pace zielony i acceleration pomarańczowy, to też włączam)

run with ball - dribbling, pace

move into channels - off the ball

roam from position - decisions (kiedyś patrzyłem tu na vision, jednak atrybut ten bardziej dotyczy podań a nie poruszania się po boisku)

hold up ball - strength

 

W przypadku bramkarzy rolę Sweeper Keeper daję tym z dobrym pace/acceleration, a take more/fewer risks zależy od passingu.

 

PROBLEM Z SZABLONAMI RÓL

 

Niestety, szablony dostarczone nam przez SI Games są często nie tyle pomocą, co ograniczeniem. Mowa tu o braku "blank roles" czyli pustych szablonów, które możemy wypełnić dowolnie. Występują one jedynie na niektórych pozycjach, jednak nie odnajdziemy ich wśród skrzydłowych oraz napastników. Tymczasem bardzo często mamy w kadrze zawodnika który nie pasuje ani jako Advanced Forward (bo ma słabe off the ball) ani Deep-Lying Forward (bo ma słabe strength), ani jako Poacher (bo ma dobry drybling), a role te predefiniują lub wyłączają te właśnie instrukcje:

hUB99yD.png

 

Maksim Bubnow jest bardzo szybkim zawodnikiem o przyzwoitym dryblingu i finishingu, jednak off the ball 8 sprawia, że raczej wyłączyłbym mu move into channels. Niestety nie mogę tego zrobić, chyba że w indywidualnym treningu spróbuję mu dodać player trait "does not move into channels". Jest to jednak droga przez mękę i mocno dookoła.

 

Mam nadzieję że ten krótki poradnik Wam nieco pomoże w bardziej szczegółowym dostosowaniu taktyki do indywidualnych umiejętności Waszego zespołu. Oczywiście to tylko moje podejście, które zawsze należy stosować pamiętając o ogólnym kształcie i sposobie gry, jaki sobie założycie.

  • Lubię! 3
  • Uwielbiam 4
Odnośnik do komentarza

Bardzo ładnie rozpisane zasady doboru spersonalizowanych poleceń dla poszczególnych graczy. Nie jeden początkujący gracz z tego skorzysta. Też z tego korzystam ale wyłącznie dla kluczowych graczy mojego zespołu, resztę dopasowuję globalnie w zależności nie od atrybutów a w zależności od pozycji gracza. Kieruję się zasadą następującą że najlepsi gracze pokazują to co najlepsze mają w swoim repertuarze a reszta jest dopasowana w taktyce w taki sposób aby uzupełniali kluczowych graczy. Dla przykładu mając w drużynie świetnego wysuniętego rozgrywającego daje mu spersonalizowane polecenia w zależności od jego atrybutów i dopasowuje globalnie defensywnego pomocnika który będzie dawał mu swobodę w rozegraniu piłki i tutaj stosuje zasadę pozycyjną typu bezpieczne podania, zero dryblingu, utrzymanie pozycji, agresywny odbiór itp. 

Kilka razy stosowałem spersalizowane ustawienia dla wszystkich graczy utrzymując kształt taktyki itp. ale w moim odczuciu osiągałem gorsze wyniki niezależnie od wersji gry. 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...