Skocz do zawartości

[FM 2021] Wielki test domyślnych presetów - kontra FM 2020!


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zamieściłem wielki test domyślnych presetów taktycznych obecnych w grze FM 2020. Korzystając z bety, powtórzyłem go na podobnych zasadach w FM 2021 i... wnioski są ciekawe!

 

Dla przypomnienia, tak to wyglądało w FM 2020:

 

ERPa3DY.png

 

Od lewej mamy: miejsce w moim zestawieniu taktyk (jak kogoś ciekawi, która okazała się najlepsza - było to moje słynne Geometry z Espanyolu, który sięgnął po komplet trofeów), nazwę domyślnego presetu*, i dalej:

 

T - drużyna z topu (Legia)

M - drużyna ze środka (Zagłębie)

B - drużyna z dołu (ŁKS)

G - mecze

P - punkty

H - u siebie

A - na wyjeździe

Av - średnia

 

Tak więc np. MAAvP oznacza średnią punktów Zagłębia na wyjeździe. Następnie mamy średnią wszystkich punktów u siebie (HOME) i na wyjeździe (AWAY) oraz ich różnicę (HOME FACTOR). Minusowy HOME FACTOR oznacza, że taktyka lepiej spisywała się na wyjeździe.

 

* - każdy preset ma sugerowane 3 formacje i role zgodne z presetem (inne dla różnych presetów mimo tej samej formacji). Stosowałem zawsze pierwszą sugerowaną formację.

 

A teraz czas na FM 2021:

 

sXdSHPB.png

 

Oprócz wyżej wymienionych (nieco zmienionych w prezentacji) statystyk, dodałem GD (różnicę bramek) oraz GPG (łączny bilans bramek na mecz). Tym razem użyłem drużyn: Jagiellonia (top), Wisła Kraków (mid-table) i Warta (bottom). Użyłem też dwukrotnie Wing Play, powtarzając test na drugiej sugerowanej formacji, gdyż pierwszy wyszedł bardzo dobrze.

 

Przede wszystkim rzuca się w oczy to, że nie ma już przepaści pomiędzy Gegenpressem, Tiki Takami, a resztą. W FM 2020 wystarczyło 4141 (obecnie nazwane 433) DM Wide Gegenpress i BEZ ŻADNYCH ZMIAN robiliśmy szósty wynik w teście uwzględniającym wszystkie moje taktyki do poprzedniej edycji! Tym razem żaden z domyślnych presetów nie przeskoczył nawet progu 1,40, a więc przycięto plug-and-play tych trzech systemów. Nadal są one bardzo mocne w porównaniu do reszty, jednak wymagają dostosowania.

 

Na początku myślałem, że ogólnie w FM 2021 wyniki testów będą gorsze, jednak gdy wrzuciłem do maszyny testującej moje roboczo nazwane 433 DM Wide Vamiball Positive, jego wynik osiągnął aż... 1,98, bijąc wszystkie taktyki z FM 2020, na czele z Geometry, a Warta Poznań zakończyła testy bez porażki na wyjeździe!

 

Sensacyjnie konkurs presetów wygrał 442 Wing Play, jednak jak przypatrzycie się szczegółom, zwycięstwo to jest minimalne i zawdzięczone świetnemu funkcjonowaniu w Jagiellonii. 2 punkty na mecz i nawet 2,57 u siebie zniwelowalo słabą postawę w Wiśle i średnią w Warcie (choć i tak tu było ponad stan). Preset ten nie zapewniał też wysokich i pewnych zwycięstw, kończąc testy z... ujemnym GPG.

 

Pomimo straty 0,02 punktu, uważam że drugi w tabeli 433 DM Wide Gegenpress nadal jest najbardziej uniwersalnym z domyślnych ustawień, choć zdecydowanie słabszy niż w FM 20. Jako jedyny dał dodatnie GPG, wciąż - podobnie jak rok temu - nie dawał przewagi w meczach u siebie kosztem wyjazdów, jednak bardzo słabo spisał się w drużynie topowej. Najlepsza dyspozycja w Wiśle i Warcie przyćmiona została ujemnym bilansem wyjazdowym w Jadze i dopiero piątym (!) wynikiem w tej drużynie.

 

W pojedynku dwóch systemów na bazie Tiki Taki, tym razem zwykła okazała się lepszą od wertykalnej. W FM 2020 VTT siała popłoch w meczach u siebie, choć traciła sporo na wartości na wyjeździe. Tym razem VTT zaliczyła największy spadek jakości ze wszystkich presetów, a jej tradycyjna siostra miała... najwyższy away bias. Nie było szczególnych różnic pod względem siły drużyn. Od Vertical Tiki Taki lepsze wyniki uzyskały jednak nawet Fluid Counter-Attack i Control Possession, które okazały się całkiem niezłe w drużynie z topu.

 

Nadal nic się nie zmieniło w kwestii systemów ultradefensywnych. Podobnie jak w FM 20, także FM 21 zweryfikował je negatywnie - a szczególnie w przypadku słabych drużyn! Grając słabą drużyną zamknięcie się w defensywie to samobójstwo! Warta Poznań w systemie Park The Bus wytrzymała 12 kolejek przed zwolnieniem trenera, który NIE ZDOBYŁ ANI JEDNEGO PUNKTU, zaliczając różnicę bramek -23! O ile w lepszych drużynach bywały niezłe mecze na Route One czy wspomnianym Fluid Counter-Attack, to w słabym zespole działały wyłącznie warianty ofensywne! Oczywiście nie oznacza to, że zadziała każdy taki wariant.

 

Podobnie jak w FM 2020, zdecydowanie najgorszymi ze wszystkich presetów okazały się 442 Direct Counter-Attack oraz 532 WB Catenaccio.

 

Podsumowując: ścięto dominację i łatwość gry trzech najlepszych presetów z FM 20, zwłaszcza osłabiając wertykalną tiki-takę. Gegenpress nadal jest najbardziej uniwersalny, jednak jego moc plasuje się daleko za tą z zeszłej edycji.

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...