Skocz do zawartości

[FM 21] Vermengenpress, czyli pierwsza taktyka do Football Managera 2021


verlee

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu taktyka nazywa się vermengenpress? To jak gegenpress, bo pomysł ma korzenie niemieckie, tylko z dodatkową szczyptą Holandii: vermengen to holenderskie "miksować", a w tej taktyce będziemy miksować formacje w zależności od rywali. Zasadą organizującą vermengenpress jest ekstremalny pressing, counter-press i wysoka linia obrony, reszta różni się w zależności od rywala. Czemu? O tym za chwilę.

 

W relacji dot. bety FM 21 pisałem tak:
 

Quote

W FM-ie 20 często tworzyłem taktyki w dwóch wariantach: na drużyny słabsze od nas i na wyrównane mecze. Była to ta sama formacja, ale z różnymi poleceniami taktycznymi. Moje nowe podejście to budowa systemu taktycznego opartego o wspólne zasady, skutkującego jednak jednoczesnym korzystaniem z trzech różnych taktyk. Nie, nie poleceń taktycznych — chodzi o dosłownie różne taktyki wraz z trzema różnymi formacjami. Korzystać będę z 4-3-3, 4-2-4 i 4-2-3-1.

 

Ostatecznie udało mi się zmniejszyć liczbę formacji do dwóch: 4-2-3-1 i 4-3-3, ponieważ 4-2-4 okazało się redundantne. (Osiągnąłem ten sam efekt, o który mi chodziło w 4-2-3-1 przez ustawienie SS na AMC, który często pressuje jako drugi napastnik). Wykonałem też dużą pracę nad sporym ujednoliceniem poleceń taktycznych między różnymi formacjami, ponieważ trzy (a nawet dwie) zupełnie różne taksy okazały się zbyt trudne do ogarnięcia nawet przez piłkarzy na poziomie Premiership. Mimo tego różnice w obu ustawieniach wciąż są znaczne: różnią się pressingiem, różnią się sposobami wyprowadzania piłki, różnią się mentalnościami i niektórymi rolami. 

 

Formacja 4-3-3 nazywa się Haagpress. 4-2-3-1 to Laagpress. 

 

Haagpress

Haagpress.fmf

72316071_Screenshot2020-11-16at19_35_19.thumb.png.aca5e29378207ec651c34c064ba118a0.png

Laagpress

Laagpress.fmf

 

1982402033_Screenshot2020-11-16at19_35_24.thumb.png.2ffd5be62ce8705acb302ae3dad9615b.png

Vermengenpress to system, który ma na celu reagować na wydarzenia boiskowe, dlatego taktykę opiszę właśnie na podstawie różnych triggerów, na podstawie których możemy podjąć decyzję co do wyboru ustawienia. Szczególną uwagę skupię na najpopularniejszych formacjach, jakimi może grać zespół po drugiej stronie boiska (patrz zrzut ekranu poniżej).

 

1010118573_LossistemastacticosdeLaLiga.thumb.png.4d86f5ba50c256b21a196c1e4d17cbd2.png.7316f9f49a78f68cbc4ae0a77d85584a.png

 

Kiedy gramy ze słabszym przeciwnikiem

→ Laagpress

To, że nie podporządkowałem całej taktyki zasadzie słabego/mocnego przeciwnika, nie znaczy, że w ogóle tego nie uwzględniłem ;) Laagpress jest lepszy przeciwko gorszym rywalom — został zorganizowany w ramach systemu 3-1-6, przez co zaledwie 4 zawodników odpowiada za wyprowadzenie piłki z naszej połowy, aż 6 atakuje, a jeden krąży między nimi (regista). Dodatkowo laagpress ma obniżoną linię  nacisku, pozwala więc przeciwnikom na swobodniejsze rozegranie piłki, przez co później możemy łatwiej złapać ich na błędzie i wyprowadzić kontrę.

 

Kiedy gramy z równym lub mocniejszym przeciwnikiem

→ Haagpress

Kiedy gramy z kimś jak równy z równym (lub z mocniejszym rywalem), wzrasta prawdopodobieństwo, że instrukcja counter-press i wysoka linia nacisku i obrony będą wykorzystane przeciwko nam. Haagpress radzi sobie z tym poprzez overload fazy wyprowadzania piłki i prosty podział mentalności zawodników. Wszyscy nisko ustawieni zawodnicy są na mentalności (S). Wszyscy wysoko ustawieni zawodnicy są na mentalności (A). Rezultatem jest to, że podczas rozgrywania piłki od bramki dzieją się dwie rzeczy.

 

Po pierwsze, aż 7 nisko ustawionych zawodników (i bramkarz!) pokazuje się do gry piłką — tego właściwie nie da się pressować. Po drugie, nasza ofensywna trójka z mentalnością (A) zostaje wysoko i sprawia, że rywale nie mogą oddelegować więcej zawodników do pressingu, ponieważ zostawiliby dziury w obronie, które możemy wykorzystać długą piłką. 

 

Kiedy gramy z rywalem, który stosuje 4-4-2 (lub dowolną formację z dwójką środkowych pomocników)

→ Haagpress

Haagpress to 4-3-3, dzięki czemu pozwala nam jednocześnie mieć przewagę w środku pola, gdzie wystawiamy 3 zawodników (vs 2), i utrzymać mocne skrzydła, gdzie kombinacyjną piłkę grają ze sobą boczni obrońcy, schodzący napastnicy i obaj mezzale, a czasem także kompletny napastnik. Założenie jest takie, że będziemy tworzyć overloady na skrzydłach lub w środku pola, a potem posyłać piłkę tam, gdzie przeciwnikowi będzie brakować w danym momencie piłkarzy.

 

Kiedy przeciwnik stosuje 4-2-3-1 i opiera swoją grę na posiadaniu piłki i rozgrywaniu jej od bramki

→ Laagpress

Podczas budowania akcji od własnej bramki rywal, który gra dwoma pivotami, ma do dyspozycji aż czterech zawodników: dwóch środkowych obrońców i dwóch defensywnych pomocników (boczni obrońcy prawdopodobnie pójdą nieco wyżej, ale również będą mogli uczestniczyć w rozgrywaniu, jeśli nadarzy się okazja).

 

Laagpress kontruje to kompletnym napastnikiem i rolą SS, czyli ofensywnym środkowym pomocnikiem, który w pressingu podchodzi wysoko jak napastnik, przez co ustawienie często wygląda jak 4-2-4. Dwójka napastników przez niską linię nacisku ustawia się między środkowymi obrońcami a środkowymi pomocnikami, blokując im proste podania. Z kolei nasi wysoko ustawieni skrzydłowi odetną od piłek DR-a i DL-a. Dodatkowo mój własny podwójny pivot będzie mógł łatwo zdominować samotnego AMC rywali lub doskoczyć do DM-ów w razie potrzeby.

 

Działanie tej pułapki pressingowej można zobaczyć poniżej — my to czerwoni.

 

Screenshot_2020-11-09_at_19_40_27.thumb.png.6755f295b5c0ab81338903ca282a9dbf.png.85f33f128f5937285843fa4adaecfa6e.png

 

Tutaj analiza wideo:

 

 

Kiedy rywal gra 4-2-3-1, ale bez double pivota

→ Haagpress

(Wg mnie) pivot w FM-ie to piłkarz na pozycji DM lub MC z włączonym poleceniem hold position. Double pivot to dwóch takich zawodników w środku pola przeciwnika. Przykładowy double pivot w formacji 4-2-3-1 to ustawienie pomocników w stylu DLP + HB lub DLP + BWM (D). Jeśli jednak rywale ustawią swój środek pola np. w formie MEZ + DLP, co jest dość częstą konfiguracją, mamy do czynienia z fałszywym double pivotem: mezzala ustawi się wyżej niż DLP. Fałszywy double pivot sprawi, że korzystając z Laagpressu niepotrzebnie oddelegujemy do pressingu jednego zawodnika, który mógłby przydać się gdzie indziej, a przeciwnik — jeśli zdoła wyprowadzić piłkę — zyska przewagę w środku pola, gdzie MEZ i jego AMC będą 2x2 z naszymi środkowymi pomocnikami.

 

Kiedy stajemy naprzeciw 4-3-3 z ruchliwym środkiem pola

→ Laagpress

Przykład ruchliwego środka pola to konfiguracja 4-3-3 w wykonaniu Guardioli. Zobaczymy w nim role takie jak Mezzala, AP, RPM, CM (A) lub BBM. Prawdopodobnie większość akcji będzie szła właśnie środkiem pomocy. Prawdopodobnie 2x MC będą próbowali podchodzić pod nasze pole karne korzystając z asekuracji defensywnego pomocnika. Dlatego też ważne jest, żeby spotkała ich tam dwójka naszych własnych defensywnych pomocników, którzy będą potrafili zaabsorbować ich ataki — a tak właśnie zadzieje się w Laagpressie.

 

Kiedy stajemy naprzeciw 4-3-3 z utylitarnym środkiem pola

→ Haagpress

Utylitarny środek pola, składający się z ról takich jak BWM, CAR czy CM (S/D) oznacza, że kreatywność rywali będzie pochodziła z innych obszarów boiska — przede wszystkim ze skrzydeł. Oznacza to, że boczni obrońcy i skrzydłowi będą prawdopodobnie mocno ofensywni, co może wykorzystać skrajnie szerokie ustawienie Haagpressu. Z kolei środek pola nie będzie tak mocno naciskać na nasze pole karne, więc nie musimy go tak ubezpieczać dwoma defensywnymi pomocnikami jak w Laagpressie.

 

Kiedy rywal gra 3-5-2 lub 3-4-3 z dwoma środkowymi napastnikami

→ Laagpress

Granie Haagpressem, który mocno opiera się o rozgrywanie piłki środkowymi obrońcami, przeciwko formacjom z dwoma napastnikami jest generalnie ryzykowne. Laagpress zapewni nam odpowiednią przewagę pod naszą bramkę: 2x DC, HB i DLP powinni poradzić sobie z napastnikami, ponieważ tworzymy sytuację 4x2.

 

Kiedy rywal gra 3-4-3 z jednym środkowym napastnikiem

→ Haagpress

Haagpress sprawdzi się, ponieważ przeciwnicy grający 3-4-3 generalnie pressują tylko jednym napastnikiem, pozostałych dwóch ustawiając na skrzydłach. Dodatkowo nasze trio środkowych pomocników wygeneruje przewagę 3x2 przeciwko środkowym pomocnikom rywala.

 

Wyniki

Jako Arsenal stosując vermengenpress w pierwszym sezonie zostałem wicemistrzem Anglii, zdobyłem Community Shield, Carabao Cup i Ligę Europejską. Jestem pewien, że gdyby nie okres przejściowy, kiedy poznawałem dopiero FM-a 21 i traciłem bardzo dużo goli (prawie połowę straconych bramek zaliczyłem bodaj w 10 pierwszych kolejkach), zdobyłbym mistrzostwo.

11148758_Screenshot2020-11-16at20_25_38.thumb.png.318376493bda02f279b327711ebcf3d9.png

Pobierz taktykę tutaj:

Haagpress.fmf

Laagpress.fmf

 

  • Lubię! 4
  • Uwielbiam 3
Odnośnik do komentarza

Zainspirowany tematem uż. @lad "Style gry" postanowiłem połączyć jego podejście z vermengenpressem.

 

 

Postanowiłem zaadoptować pod swoje potrzeby trzy presety taktyczne: control, press i thunder, zachowując ich ogólny kształt, ale zmieniając niektóre detale. Dzięki ograniczeniu liczby styli z 5 do 3 mogę je wszystkie trenować na bieżąco, co zwiększa zgranie zespołu. W plikach poniżej przypisałem style do formacji, bo musiałem, w dodatku trzeba było zrobić również trzecie ustawienie (więc wziąłem 4-4-2, ale realnie nim nie gram, służy tylko do trenowania stylu thunder), ale realnie można miksować dowolną formację (głównie 4-2-3-1 i 4-3-3) z dowolnym presetem (control, press, thunder) — co daje nam 6 różnych opcji taktycznych, które można by rozpisywać w podobny sposób, jak to zrobiłem w oryginalnym poście. Prawdopodobnie liczbę wariantów można by zwiększyć do 9, gdyby ktoś miał pomysł na trzecią formację, ale że ja nie mam to odpuszczam.

 

Control (4-2-3-1)

4-2-3-1.fmf

 

Quote

@lad: Drugi wariant używany będzie do, jak sama nazwa wskazuje, kontrolowania przez nas gry. Chcemy grać agresywniej (counter-press), dłużej utrzymywać się przy piłce (lower tempo), pozwolić sobie na nieco więcej swobody (be more expressive) i czasem spowolnić tempo gry, żeby pozwolić sobie na oddech (waste time sometimes). Używany będzie głównie na rywali grających pasywną defensywą, nieszczególnie zainteresowanych grą do przodu.

 

Press (4-3-3)

4-3-3.fmf

 

Quote

@ladTrzeci wariant wiąże się z chęcią wykorzystania każdego centymetra wolnej przestrzeni na boisku. More direct passing, higher tempo, counter i counter-press, wszystko to bardzo agresywne polecenia, które mają za zadanie jedno - rozbić defensywę rywala, nie pozwolić się jej ustawić i wykorzystać luki powstałe w momencie przejścia z ofensywy na defensywę naszych przeciwników. Grać tak będziemy głównie z przeciwnikami stosującymi wysoki pressing - tak żeby ominąć ich pressujących zawodników i wykorzystać przestrzeń za plecami obrony. Czyli będziemy atakować dokładnie tak, jak nie chcielibyśmy żeby robił to nasz rywal.

 

Thunder (4-4-2)

4-4-2.fmf

 

Quote

@lad: I na sam koniec ekstremalne rozwiązania, które będą stosowane jedynie przy scenariuszu, gdy wszystko inne już zawiodło, zostało nam niewiele czasu, a wynik jest niekorzystny. Chcemy znaleźć się jak najszybciej najbliżej bramki i poddać obronę jak największej presji licząc na to, że jakiś strzał rozpaczy znajdzie miejsce w bramce przeciwnika.

 

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Hej!
 

Bardzo przyjemnie się gra Twoją taktyką, dzięki! Jestem nowy w temacie taktyk, próbowałem swoimi siłami rozwiązać mój "problem" ale z marnym skutkiem -

Haagpress wchodzi aż miło, efektem czego mistrzostwo Realem (wiem, wiem poszedłem na łatwiznę) z Bilansem - 36-1-1, Liga mistrzów wszystkie puchary możliwe. Odwróconych skrzydłowy zamieniłem na schodzących napastników.

Laangpress zamieniłem obu DP na ŚP, ale używałem go wybitnie rzadko. (Czy to ma w ogóle sens? 2 śp mezala (W) + Ofensywny (A) ewentualnie mezala W  CR (O) )

Natomiast 3 sprawy -

1. Napastnicy mało strzelają Benzema 13 bramek Jovic 15. Gdzie Hazard grający na skrzydle 20+, Rodrygo i  Vinicius po 10 +, Silva kupiony w zimie 10+.  Czy u Ciebie też tak było, czy to może moja wina bo zmieniłem rolę skrzydłowym? 

2 sprawa - Nie leży mi ten kompletny napastnik ( a raczej moim napastnikom)  - nie umieli się nauczyć tej roli. Czy wysunięty napastnik miałby tu sens? Próbowałem przez chwilę, ale nie widziałem różnicy.  A może to znów kwestia moich skrzydłowych?

 

3. Nie do końca dotyczy tej taktyki, ale trochę też - Czasem jak zmieniam formację system podświetla mi dany obszar na czerwono jako niezagospodarowany (jak przy oryginalnym Twoim Langpress środek pola).  Czy warto się tym przejmować? 

 

Pozdro!

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
52 minutes ago, JuriNH said:

1. Napastnicy mało strzelają Benzema 13 bramek Jovic 15. Gdzie Hazard grający na skrzydle 20+, Rodrygo i  Vinicius po 10 +, Silva kupiony w zimie 10+.  Czy u Ciebie też tak było, czy to może moja wina bo zmieniłem rolę skrzydłowym? 

Tak, wyglądało podobnie. To taktyka, gdzie całe przednie trio dzieli się w miarę równo golami.

 

53 minutes ago, JuriNH said:

2 sprawa - Nie leży mi ten kompletny napastnik ( a raczej moim napastnikom)  - nie umieli się nauczyć tej roli. Czy wysunięty napastnik miałby tu sens? Próbowałem przez chwilę, ale nie widziałem różnicy.  A może to znów kwestia moich skrzydłowych?

Tak, wysunięty napastnik będzie OK ;)

 

54 minutes ago, JuriNH said:

3. Nie do końca dotyczy tej taktyki, ale trochę też - Czasem jak zmieniam formację system podświetla mi dany obszar na czerwono jako niezagospodarowany (jak przy oryginalnym Twoim Langpress środek pola).  Czy warto się tym przejmować? 

Ja się nie przejmuję, ponieważ FM bardzo prostolinijnie interpretuje czerwone i zielone kwadraty. Przykładowo, to, że tam są czerwone kwadraty, znaczy tylko tyle, że FM interpretuje to jako brak środkowych pomocników, ale przecież mamy dwóch defensywnych pomocników w Laagpressie… Nie ma to wg mnie wpływu na skuteczność lub nieskuteczność dobrze pomyślanej taktyki.

Odnośnik do komentarza

W sumie nasunęły mi się  kolejne pytania, bardziej ogólne, ale nie znalazłem odpowiedzi na forum. Obiecuję, że ostatnie :)

1. Cały sezon minął, Valverde był postawowym graczem, rozegrał 45 spotkań - poziom znajomości taktyki praktycznie mu nie urósł. (zwłaszcza zakładka pozycja/rola/funkcja) - czy tym należy się sugerować czy to znów oznaczenie FM, które można zlekceważyć?  

 

2. Czy szukasz zawodników do taktyki czy "zmuszasz" tych, których masz w klubie żeby grali jak Ty chcesz? W nowym klubie praktycznie żaden pomocnik nie ogarnia mezalli - zajmuje odległe miejsca 5 bądź niżej na ich liście przydatności, gwiazdkowo też wypada gorzej niż np wysunięty rozgrywający (różnica 1 gwiazdki). Podobnie ze skrzydłowymi, mimo, że atrybuty wymagane dla roli, którą chcę im dać mają na dobrym poziomie, porównywalnym do tych ulubionych przez nich. 

3. Bardzo mało bramek zdobywam z rzutów rożnych mimo sporej ilości w każdym meczu (w 90% 8 bądź więcej, często 10+) Wykonywał je m.in Kross (19 pkt rzutów rożnych). Zawodnicy typu Ramos przecież umieją grać głową.
Z rzutów wolnych bezpośrednich to wiadomo zależy od wykonawcy, ale już z głębi pola też ta liczba zdobytych bramek była przez cały sezon znikoma ( dosłownie kilka).
Czy tutaj też starasz się znaleźć zawsze jakieś sposoby rozegrań?

4. Trening - Jedna wielka zagadka dla mnie. Trenerów zatrudniłem najlepszych dostępnych, wszystkie atrybuty w zakładce "zadania trenerów" na 4,5-5, obciążenia trenerów maks średnie, w większości lekkie.  W nowym klubie nie mogę sobie na to pozwolić czy to ma duże znaczenie i warto poświęcić więcej funduszy/uwagi? 
 
Styl taktyczny odbiega od szablonowego więc nie do końca można zlecić jego trening mimo rekomendowanych "tiki-taka"/"pionowa tiki-taka".  Pozostałe możliwości wyboru z kalendarza treningu typu Atak/Obrona/Technika itd. też próbowałem wplatać żeby zespół trenował w miarę wszystko, ale czy tutaj możesz coś podpowiedzieć? Z racji obciążeń meczowych nie dodawałem treningów indywidualnych. 
Efekt - np. Odeegard  podstawowy gracz, ponad 40 spotkań - łącznie poprawił się przez cały sezon o 6 pkt licząc sumę wszystkich statystyk. (z czego 2 umiejętności stricte piłkarskie 2 mentalne 2 fizyczne). Inni młodzi typu Rodrygo, Valverde dość podobnie.  Czy to jest ok?
 

Liczę, że i tym razem będziesz wstanie nowicjuszowi podpowiedzieć i obiecuję nie zawracać głowy w najbliższym czasie tylko skupić się na grze:P

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
13 minutes ago, JuriNH said:

1. Cały sezon minął, Valverde był postawowym graczem, rozegrał 45 spotkań - poziom znajomości taktyki praktycznie mu nie urósł. (zwłaszcza zakładka pozycja/rola/funkcja) - czy tym należy się sugerować czy to znów oznaczenie FM, które można zlekceważyć?  

 

Szczerze mówiąc ja się takimi rzeczami za mocno nie przejmuję i nie wiem, czemu się tak dzieje :D

 

14 minutes ago, JuriNH said:

2. Czy szukasz zawodników do taktyki czy "zmuszasz" tych, których masz w klubie żeby grali jak Ty chcesz? W nowym klubie praktycznie żaden pomocnik nie ogarnia mezalli - zajmuje odległe miejsca 5 bądź niżej na ich liście przydatności, gwiazdkowo też wypada gorzej niż np wysunięty rozgrywający (różnica 1 gwiazdki). Podobnie ze skrzydłowymi, mimo, że atrybuty wymagane dla roli, którą chcę im dać mają na dobrym poziomie, porównywalnym do tych ulubionych przez nich. 

 

Zależy od sytuacji w klubie, ale raczej to drugie. System > indywidualność. Oczywiście jeśli mam kogoś wybitnego, to zbuduję wokół niego pomysł na taktykę. Tak samo nie próbuję z ofensywnego środkowego pomocnika rozgrywającego robić defensywnego pomocnika walczącego o piłkę. Na gwiazdki nie patrzę się również jakoś specjalnie, raczej na atrybuty, które uważam za ważne dla danej roli, ale trudno mi dokładnie powiedzieć jak, po prostu przez lata gry wyrobił mi się taki jakiś "zmysł" kto do czego pasuje :D Pewnie każdy taki ma po jakimś czasie.

 

19 minutes ago, JuriNH said:

3. Bardzo mało bramek zdobywam z rzutów rożnych mimo sporej ilości w każdym meczu (w 90% 8 bądź więcej, często 10+) Wykonywał je m.in Kross (19 pkt rzutów rożnych). Zawodnicy typu Ramos przecież umieją grać głową.

 

Niestety nie jestem dobry w SFG :( Być może kolega @jmk, który ogarnia temat, będzie w stanie pomóc — już dawno mu mówiłem, żeby założył o temat na forum o stałych fragmentach.

 

19 minutes ago, JuriNH said:

4. Trening - Jedna wielka zagadka dla mnie. Trenerów zatrudniłem najlepszych dostępnych, wszystkie atrybuty w zakładce "zadania trenerów" na 4,5-5, obciążenia trenerów maks średnie, w większości lekkie.  W nowym klubie nie mogę sobie na to pozwolić czy to ma duże znaczenie i warto poświęcić więcej funduszy/uwagi? 

 

Dla mnie również, zawsze zostawiam to asystentowi, dbam tylko o to, żeby mieć jak najlepszych trenerów :D 

 

20 minutes ago, JuriNH said:

Liczę, że i tym razem będziesz wstanie nowicjuszowi podpowiedzieć i obiecuję nie zawracać głowy w najbliższym czasie tylko skupić się na grze:P

 

Luz, po to publikuję taksy, fajnie się o nich gada i to na pewno nie jest zawracanie głowy ;)

Odnośnik do komentarza

Hej :)

Testuję systematycznie dalej, ale z racji, że w Wiśle Kraków nie ma takich indywidualności jak w Realu pojawiają się mniejsze bądź większe trudności. 
To co mnie zastanawia to kwestia szerokości gry, już nakreślam w czym rzecz - Zaznaczam, że w taktyce ustawiłem "skrajnie szeroko". Oglądam mecze maksymalnie z ustawieniem "ważne sytuacje" żeby nie trwał jeden mecz zbyt długo. O ile w ich trakcie istotnie grają skrzydłami w głównej mierze o tyle w raporcie pomeczowym zakładka "najczęstsze pozycje" wygląda tak, że szerokość to maks obręb pola karnego. Kształt formacji zachowany, ale skrzydłowi i boczni obrońcy głownie są na szerokości pola karnego, a gdzie tam to bocznej linii boiska. Czasem w akcjach wideo widać, że mielą się tam w środku pola i biegają bądź podają bez pomysłu. 
Czy u Ciebie też tak to wyglądało? W Realu miałem podobnie. 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
On 12/12/2020 at 12:57 PM, JuriNH said:

Hej :)

Testuję systematycznie dalej, ale z racji, że w Wiśle Kraków nie ma takich indywidualności jak w Realu pojawiają się mniejsze bądź większe trudności. 
To co mnie zastanawia to kwestia szerokości gry, już nakreślam w czym rzecz - Zaznaczam, że w taktyce ustawiłem "skrajnie szeroko". Oglądam mecze maksymalnie z ustawieniem "ważne sytuacje" żeby nie trwał jeden mecz zbyt długo. O ile w ich trakcie istotnie grają skrzydłami w głównej mierze o tyle w raporcie pomeczowym zakładka "najczęstsze pozycje" wygląda tak, że szerokość to maks obręb pola karnego. Kształt formacji zachowany, ale skrzydłowi i boczni obrońcy głownie są na szerokości pola karnego, a gdzie tam to bocznej linii boiska. Czasem w akcjach wideo widać, że mielą się tam w środku pola i biegają bądź podają bez pomysłu. 
Czy u Ciebie też tak to wyglądało? W Realu miałem podobnie. 

A używasz dalej Haagpressa, czy dokonałeś modyfikacji? Tej oryginalnej wersji czy nowszej, gdzie bawiłem się ze stylami gry? Jeśli to drugie, to tam już nie skupiałem się tak na grze skrzydłami. Nawet w oryginalnej wersji są IW czy IF, więc oni naturalnie w pewnym momencie będą jednak schodzić do środka. Jeśli chcesz, żeby grali tylko po linii bocznej, no to bardziej wingerzy.

Odnośnik do komentarza

 

2 hours ago, verlee said:

A używasz dalej Haagpressa, czy dokonałeś modyfikacji? Tej oryginalnej wersji czy nowszej, gdzie bawiłem się ze stylami gry? Jeśli to drugie, to tam już nie skupiałem się tak na grze skrzydłami. Nawet w oryginalnej wersji są IW czy IF, więc oni naturalnie w pewnym momencie będą jednak schodzić do środka. Jeśli chcesz, żeby grali tylko po linii bocznej, no to bardziej wingerzy.

 

Dalej Haagpress - jedyne zmiany to dałem Schodzący napastnik zamiast odwrócony skrzydłowy. Natomiast skoro mówisz, że to norma spróbuję tak jak mówisz bardziej Wingerów dać i zobaczę jak to wygląda. 

Aczkolwiek pojawił się nowy temat - potrafią moi oddawać po 20+ strzałów, większość niestety albo dystans albo poblokowane i w efekcie końcowym celnych jest np tylko 6-7.  Znów- w Realu to nie problem bo strzały z daleka mają rozwinięte, a w Wiśle są to atrybuty poziomu 10-12 maks. Próbowałem dać w taktyce "Podania w pole karne", natomiast nie za wiele to dało. Czy gdyby dać im wszystkim dodatkowo w poleceniach indywidualnych "strzelaj rzadziej" nie spowoduje to, że będą klepać bez celu nawet i w polu karnym zamiast oddać strzał? Czasem już potrafią bez sensu wycofywać piłkę po kilka razy. 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Musisz wskazać ścieżkę dostępu do pliku taktyki. Standardowo na dysku C w katalogu Użytkownika, w folderze Dokumenty - tam poszukaj folder Sports Interactive, przejdź do Football Manager 2021 potem tactics i voilà (gotowe) czyli plik z taktyką jeśli dobrze go wgrałeś powinien wyświetlić się do wyboru.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Cześć 

Ogólnie testowałem taktykę (haggpress) Evertonem. 

Taktyka świetnie się spisuje w obronie tracę bardzo mało bramek (nie mając nie wiadomo jak wybitnych obrońców) lecz problem nasuwa się w ataku. Tutaj strzelam bardzo mało bramkę średnio 1 na mecz bardzo rzadko się zdarza bym strzelił więcej niż 1/2 bramki. 

Co byś proponował zmienić? (nic nie zmieniałem w poleceniach) 

Odnośnik do komentarza
10 hours ago, Wariano Italiano said:

Cześć 

Ogólnie testowałem taktykę (haggpress) Evertonem. 

Taktyka świetnie się spisuje w obronie tracę bardzo mało bramek (nie mając nie wiadomo jak wybitnych obrońców) lecz problem nasuwa się w ataku. Tutaj strzelam bardzo mało bramkę średnio 1 na mecz bardzo rzadko się zdarza bym strzelił więcej niż 1/2 bramki. 

Co byś proponował zmienić? (nic nie zmieniałem w poleceniach) 

Tak, jak opisałem w oryginalnym poście, żadna z tych taktyk nie jest obliczona na samodzielne wygrywanie. Trzeba nimi żonglować (najlepiej wraz ze stylami gry, które dodatkowo opisałem później), żeby osiągać dobre wyniki. Ale z tego, co pamiętam, ja również nie strzelałem bardzo wielu goli, to raczej sposób gry na wygrywanie 1:0 przez zminimalizowanie zalet przeciwników niż pogromy 5:0 :( 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...