Skocz do zawartości

Granie na żywo w FM 2021 beta


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszą relację zakończę drugą partią zrzutów ekranów profili popularnych piłkarzy. Jutro wznowię temat w okolicach 12:00 korzystając z dnia wolnego od pracy i postaramy się wygrać nasz pierwszy mecz w FM 21 ;)

 

Neymar

neymar.png.3a1ef053a9de8f1e8c71efd861232b59.png

Harry Kane

kane.png.76fa595c50ff2c5d49efb5f4a1515e3e.png

Timo Werner

timo.png.2d6f52ae590a55e468df6f4702d8f24a.png

Mo Salah

salah.png.d58f0acd54be44d45d2e673c151283b4.png

Sadio Mane

mane.png.574ea473dc9174bb8e9c2e11e1d16199.png

Kevin De Bruyne

kdb.png.444857eba5976b9a2300b3b81931c19c.png

Kai Havertz

kai.png.15743afd4908f4cbf47eed6966dd4448.png

Virgil van Dijk

vvd.png.7c38c6ac29bdce34f64b242160374a7a.png

Do przeczytania jutro!

  • Lubię! 3
  • Uwielbiam 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Pograłem wczoraj kilka sparingów mam wrażenie, że SI chcąc ukryć, że nie wprowadzili dużo zmian... zmienili po prostu interfejs, te same efekty co były i opcje teraz  wyglądają i są gdzie indziej, przez to wydaje się, że to całkiem nowa gra i póki co nie mogę się ogarnąć co gdzie ;)

 

W ME lepiej wygląda lot piłki, ale nadal mam wrażenie, że oni biegają, a właściwie to ślizgają się po dywanie, nie murawie.

 

No i czekam na skina, ten mnie odrzuca.

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dzisiaj będzie nastawienie na rozgrywanie meczów i analizowanie zmian w silniku meczowym. Zanim jednak do tego przejdziemy, pokażę kolejną nową funkcję, tym razem związaną z transferami — spotkanie zespołu odpowiadającego za scouting i pozyskiwanie nowych zawodników.

 

Pierwszy ekran i początek rozmowy to podsumowanie tego, co już wiemy: jaka jest polityka transferowa klubu i jakimi środkami dysponujemy w tym okienku transferowym (swoją drogą, ciekawą opcją, której jednak nie widać na tym ekranie, jest to, że częściej obok budżetu na ten sezon pojawia się przewidywany budżet na sezon następny — informacja ta została wyciągnięta z głębi panelu finansowego).

998619410_recruitmentmeeting.png.aa7dca26983b892f4a5eea7e34174479.png

Następnie nasz DoF proponuję listę priorytetów, którymi powinniśmy się zająć podczas tego okienka. Zależą one od oceny siły zespołu na poszczególnych pozycjach naszej głównej taktyki. Możemy również dodać własne sugestie co do agendy spotkania.

cele.thumb.png.f7416ed9c4086aba5e75431d7b851c7a.png

 

Kolejny etap, kiedy już zagłębimy się w rozmowę o konkretnym celu transferowym, to krótkie podsumowanie piłkarzy obecnego składu, którzy potrafią grać na tej pozycji w wybranej roli. Zgaduję, że takie ustawienie ekranów ma na celu pomoc nowym graczom w FM-a lub nowym managerom, którzy nie znają jeszcze w pełni swojego składu, w pełniejszej i szybszej ewaluacji zespołu.

opcje.png.457358aba3360ffb44e14d15563f5f7d.png

Na koniec przechodzimy do ustawienia poleceń dla scoutów na podstawie rozmowy i przejrzenia dotychczasowych raportów, które spełniają nasze kryteria.

 

Ogólna myśl: nie jest to duża zmiana dla wyjadaczy Football Managera. Widzę natomiast dwa powody, dla których funkcja zespołu scoutingowego będzie wyglądać w taki sposób. 

 

Pierwszy to ewolucja sposobu, w jaki są przeprowadzane transfery w prawdziwym futbolu. Czytając artykuły od @ajerkoniak z The Athletic o kulisach dużych realnych transferów, baczny obserwator zauważy, że w ciągu ostatniej dekady odeszliśmy od autokratycznych managerów w stylu Fergusona czy Wengera (lub prezesów w stylu wczesnego Abramowicza) budujących składy wg własnego widzimisię. W 2020 za transfery odpowiadają przeważnie komitety składające się z trenera zespołu, DoF-a, szefa scoutingu i działu analityki. Pracują oni wspólnie, żeby połączyć trzy najważniejsze perspektywy na rynku transferowym: boiskową, pieniężną i rynkową. W tym sensie nowa forma rozmów o celach transferowych jest krokiem do przodu. 

 

Drugi powód to wprowadzanie nowych graczy, którzy pierwszy raz odpalają FM-a. Schematyczna rozmowa o określonych krokach, której rezultatem jest szybka konfiguracja scoutingu na najbliższy sezon, to coś, co pomoże osobom nie wiedzącym jeszcze, jakie ekrany gry mają przejrzeć i co gdzie można znaleźć.

 

W kolejnym odcinku: sparing nr 2.

 

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
13 hours ago, verlee said:

Mam przeczucie, że xG zmieni podejście wielu do taktyki w FM-ie. Po raz pierwszy mamy konkretną miarę jakości stwarzanych przez nas szans, która pokazuje, czy nasze założenia przedmeczowe były skuteczne, czy nie. Poprzednio jedyną ułomną metryką, która probowała rozwiązać ten problem, było "clear cut chances" — nikt jednak tak naprawdę nie wiedział, co to znaczy, które szanse FM uważa za dobre, a których nie uważa. xG wprowadza do FM-a analizy jakości poszczególnych strzałów, co w połączeniu z powtórkami stanowi świetny materiał do analizy. Wydaje mi się, że to może być koniec zdziwienia, czemu po oddaniu 30 strzałów przegrywamy 0-1 z czerwoną latarnią ligi. Znaczy… przegrać pewnie przegramy i tak, ale przynajmniej od razu będzie wiadomo dlaczego :D 

 

I wykrakałem.

 

Mecz z bliżej mi nieznaną drużyną Karvin rozpoczęliśmy bardzo dobrze – golem w 15. minucie.

872410047_pierwszygol.png.f15b547fcab08e28d1704d81fc8413ee.png

Jednak potem było już tylko gorzej. Dominowaliśmy, ale nasze strzały były bardzo niskiej jakości. Oddaliśmy ich prawie 30, a nasze xG na koniec spotkania wynosiło zaledwie 1.99. Oznacza to, że średnie xG każdego naszego strzału było w okolicach… 0.07. Równie dobrze moglibyśmy wykopać piłkę w trybuny 26 razy. Za to Karvin uderzało na bramkę tylko czterokrotnie, a zdobyli z tego dwa gole. W dodatku wcale nie odstawali tak znacząco, jeśli chodzi o xG — większość spotkania byli w naszej okolicy, dopiero pod koniec, kiedy rzuciliśmy się do odrabiania strat, przegrywając 1-2, dali się zdominować.

wynik.png.f2b42a8bf50bae096dbbc4e54f6f8e38.png

Kilka refleksji:

  • Polecenia taktyczne, których poprzednio rzadko używałem, mają teraz o wiele większe znaczenie. Jedną z większych zmian wydają się polecenia z serii "focus play on…", w FM-ie 20 praktycznie ich nie używałem, bo nie widziałem, żeby miały większy wpływ na rozgrywanie akcji. Tymczasem w nowej wersji odkryłem, że nie będę mógł realizować swojej wizji taktycznej pozycyjnej gry skrzydłami bez ich wykorzystania.
  • W FM-ie 20 ostatecznie poszedłem w stronę filozofii "mniej poleceń taktycznych, większa swoboda dla zawodników – polecenia powinny być po 2, 3 na fazę (z piłką, bez piłki i w przejściu) i tylko te najważniejsze". Wydaje mi się, że w FM-ie 21 skuteczniejsze jest wyraźniejsze instruowanie piłkarzy, co mają robić na boisku. Dzięki zmianom w silniku decyzji (chyba) lepiej realizują nasze żądania taktyczne.
  • Jest mniej strzałów z zerowego kąta.

 

Ostatecznie mecz zakończył się remisem 2-2. Nie możemy być z tego zadowoleni. Zdobyliśmy nasze pierwsze gole w nowej wersji, ale remis ze słabeuszami boli. Powoli zaczynam jednak rozumieć, z czym się je taktyka w FM-ie 21. Dlatego po tym meczu usiadłem do taktyki od zera i zacząłem odnosić sukcesy — rezultaty będziecie oglądać przez resztę dnia.

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Na Discordzie jestem kojarzony z radykalnym odmładzaniem składu, ale nie sądziłem, że w FM-ie 21 będzie to również dotyczyć trenerów i scoutów, bo właśnie zatrudniłem 19-letniego analityka :D 

984182958_Screenshot2020-11-11at01_33_36.png.9631170fe081cb5d9214c7e0467138e3.png

Na trzeci mecz — z Anderlechtem — wyszedłem zbudowaną od zera taktyką. A dokładnie trzema różnymi taktykami, ale o tym opowiem dopiero później… Jak widać na zrzucie poniżej Anderlecht gra ustawieniem 4-3-3 z dwoma pivotami, przypominającym bardziej zachowawcze 4-2-3-1.

anderlecht.png.01d0173a577ff7542facfd0775d03c50.png

My wyszliśmy na boisko w agresywnej formacji 4-2-4. Założenie było takie, że Anderlecht w budowaniu akcji od własnej bramki będzie miał do dyspozycji aż czterech zawodników: dwóch środkowych obrońców i dwóch defensywnych pomocników (boczni obrońcy prawdopodobnie pójdą nieco wyżej, ale również będą mogli uczestniczyć w rozgrywaniu, jeśli nadarzy się okazja). Stąd postawienie na dwóch napastników — naciskając na obrońców będą oni jednocześnie wykorzystywać swoje cover shadows i odcinać od piłek defensywnych pomocników. Z kolei wysoko ustawieni skrzydłowi odetną od piłek DR-a i DL-a. Dodatkowo mój własny double pivot będzie mógł łatwo zdominować samotnego środkowego pomocnika lub doskoczyć do DM-ów w razie potrzeby.

my.png.b87a3ef6cd43acfe135888602a80cfb3.png

Kolejna nowość to przedmeczowe reakcje piłkarzy na taktykę. Przed wyjściem na boisko dostajemy listę reakcji naszych piłkarzy na ustawienie i polecenia taktyczne, które wybraliśmy. Mogą być z nich zadowoleni, albo i nie. Przykładowo gra podpowie nam, gdzie podjęliśmy kontrowersyjne decyzje, jeśli chodzi o wybór ról — jeśli nasz napastnik gra jako PF, a ma niski tackling, wyrazi on swoje wątpliwości.

1402928498_reakcjepikarzynataktyk.png.f9cbc6ab818cf9db01da5cc9c8ec0690.png

Czyżbym w końcu trafił z taktyką? Już w pierwszej minucie obejmujemy prowadzenie.

264396450_golna1-0.png.4e0bc9291d7c9aa1e2d25dfeafb2e91c.png

 

Koniec meczu i… zwyciężyliśmy aż 5-1 :D Z xG może to nie wynika (i owszem, mieliśmy dużo szczęścia), ale progres jest widoczny i znaczący. Mniej bezsensownych strzałów, przewaga przez całą pierwszą połowę, gole budowane w sposób taki, jak sobie zaplanowałem przed meczem… 

673381017_koniec-xgspadobozmieniaemtaks.png.4a33545566ca5c78f35331d6e663c2f5.png

Zwróćcie uwagę na wykres "xG match story". Moment, w którym Anderlecht uzyskał przewagę (około 70. minuty) i strzelił gola, był momentem, w którym zacząłem gmerać w oryginalnej taktyce — xG jasno pokazuje, że eksperymenty się nie opłaciły, a co więcej, pokazuje, że problemy zaczęły się jeszcze przed samym straceniem bramki — przeciwnicy zaczęli częściej dochodzić do lepszych sytuacji strzeleckich, aż w końcu udało im się wcisnąć piłkę obok mojego bramkarza. Na koniec meczu wróciłem do 4-2-2 i dało to kolejnego gola dla nas. O takich sytuacjach właśnie mówię, kiedy zachwalam taktyczne aspekty FM-a 21: jasno widać, co na boisku działa, a co nie działa.

 

Ogólnie: ez gg.

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Mecz czwarty to pierwszy poważny test — sparing z lokalnymi rywalami z Chelsea. My tacy sobie, bez wielkiego budżetu na transferu, przeciwnicy — z nowymi piłkarzami takimi jak Timo Werner, Kai Havertz, czy Hakim Ziyech. Może być ciężko. Chelsea zagra prawdopodobnie 4-2-3-1, dlatego też nie zmieniałem naszej formacji 4-2-4, ponieważ dalej aplikuję się te same kryteria, o których pisałem podczas poprzedniego meczu. Poczyniłem jednak kilka mniejszych zmian taktycznych na podstawie obserwacji gry piłkarzy. 

lineups.png.cc3d5e0df8006392e6a57118fc2fea74.png

Spotkanie zaczyna się jednak pozytywnie dla nas. Mesut Ozil, którego odkurzyłem z powodu braków kadrowych na pozycji AMC, strzelił gola po zaledwie 13 minutach gry.

653124394_firstgoal.png.3a437c58b016a63afbed8a2506a3df25.png

Radość nie trwała jednak długo. Zaledwie 120 sekund po bramce golem zrewanżował się nam Hudson-Odoi. Ale to nic – 10 minut później Ozil postanowił ponownie odpłacić się za zaufanie i podwyższył wynik na 2-1 dla nas. Z kolei w 47. minucie zmarnowaliśmy karnego i szansę na komfortowe prowadzenie.

karny.png.d5d54f4a7de493531d3b1585b7f7b170.png

Mimo tego udało się zmienić wynik na 3-1 w końcówce spotkania.

914205052_final-outplayedChelsea(lookatxGinsecondhalf).png.11cdea0309dca8c68f1b91a653401ab4.png

Przez całą drugą połowę kombinowałem z detalami taktyki i efekty tego widać w xG match story. Ostatnie 45 minut meczu to z naszej strony stabilna poprawa jakości naszych sytuacji bramkowych z jednej strony, a z drugiej skuteczne ograniczanie Chelsea w wyprowadzaniu własnych akcji. Jest to przeciwieństwo sytuacji z poprzednich postów, kiedy xG pozwalało mi zrozumieć moje błędy taktyczne — tym razem widzę, że podejmowałem dobre decyzje i jeśli pamiętam, kiedy je podejmowałem, to równocześnie wiem, które konkretnie decyzje to były! Dzięki temu będę mógł uczyć się taktyki w FM-ie 21 o wiele skuteczniej.

 

Rozegrałem już kilka meczów w nowej odsłonie Football Managera (jestem nawet trochę do przodu w stosunku do relacji, ale ciiiiiii…) i moja teoria jest taka: największa zmiana, jaką przyniósł FM 21, to usprawnienia taktyczne, ale są one inne niż się spodziewaliśmy. Rozmawiając przed premierą chcieliśmy zwykle nowych ról, nowych poleceń, nowych możliwości ustawień SFG. To wszystko, gdyby się pojawiło, byłoby oczywiście świetnymi dodatkami. (Brak roli playmaking wing-back to zbrodnia). Zamiast tego dostaliśmy jednak analitykę, która sprawia w końcu, że taktyka przestaje być rezultatem metody prób i błędów, gry na czuja, nosa i dobrego oka, które często zresztą były tylko złudami z powodu niedoskonałości silnika meczowego. Nowy FM stawia na podejście analityczne i w końcu daje do tego narzędzia. Wg mnie to duża zmiana i w bardzo dobrym kierunku, mająca na celu zadowolenie graczy doświadczonych i stawiających na realizm. Póki co jestem bardzo zadowolony.

 

 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

No dobra, 10 meczy za mną. Nie jest to co prawda duża próbka, ale muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z kierunku, który obrało SI. Silnik meczowy w porównaniu do FM20 to niebo, a ziemia (choć warto zaznaczyć, że 20 była pod tym względem po prostu słaba). Ogólnie gra w ogóle nie przypomina bety, no może poza kilkoma nieprzetłumaczonymi kwestiami - wszystko chodzi płynnie, szybko i stabilnie. I tak jak zawsze lubię sobie pograć Barceloną przez cały okres bety, tak teraz po prostu nie widzę takiej potrzeby, bo wszystko działa bardzo fajnie, a taktycznie Barcą gram podobnie do tego, jak ustawiałem zespoły w FM20 (tu ciekawostka, nie pamiętam jak to było wcześniej, ale można bezproblemowo wczytać taktykę z poprzedniej wersji), więc trochę mnie to nudzi. Czas na poważniejsze wyzwanie i być może dłuższy zapis - Wigan!

  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza

Pewne rzeczy się nie zmieniają — Ozil, po tym, jak go odkurzyłem z niebytu, zażądał odejścia z zespołu, żeby grać w LM. O ty niewdzięczniku, Arteta miał co do ciebie rację. Za 10 mln sprzedałem go Chin, tyle będziesz miał z tej Ligi Mistrzów.

563607254_pewnerzeczysiniezmieniaj.png.62d3fda844540410eb8720238a444bdd.png

Środki zainwestowałem w Juliana Draxlera z PSG, którego sprowadziłem za 14 mln, na pozycje AML / AMR / AMC / MC. Podczas dokonywania transferu nie zauważyłem większych zmian w systemie negocjacji.

1091704371_zamiast-Draxler.png.919c94738f7e5d057d1d47ecbe1ce3d2.png

Dla ciekawych profil:

profil.png.a32670cd3da5a7df7803e7fa4d217efd.png

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Czas opisać styl, jakim próbuję grać, a potem przejdziemy do jego praktycznego zastosowania w sparingu z Porto.

 

W FM-ie 20 często tworzyłem taktyki w dwóch wariantach: na drużyny słabsze od nas i na wyrównane mecze. Była to ta sama formacja, ale z różnymi poleceniami taktycznymi. Dzięki temu, że dwudziestkę "przeszedłem" już kilka tygodni temu, miałem czas zastanowić się, w jaki sposób chcę grać w nowej odsłonie i postanowiłem zerwać z tym podejściem.

 

Moje nowe podejście to budowa systemu taktycznego opartego o wspólne zasady, skutkującego jednak jednoczesnym korzystaniem z trzech różnych taktyk. Nie, nie poleceń taktycznych — chodzi o dosłownie różne taktyki wraz z trzema różnymi formacjami. Korzystać będę z 4-3-3, 4-2-4 i 4-2-3-1.

 

Zasadą organizującą mój system jest ekstremalny pressing, counter-press i najwyższa możliwa linia obrony.  To element wspólny każdej taktyki. Formacja i wszystkie pozostałe polecenia również będą dostosowane do maksymalizacji efektywnego pressingu, a konkretnie do jak najlepszego naciskania formacji przeciwnika. Przykładowo, 4-2-4 idealnie nadaje się do pressingu 4-2-3-1, ponieważ, co już opisałem…

 

Quote

…Anderlecht w budowaniu akcji od własnej bramki będzie miał do dyspozycji aż czterech zawodników: dwóch środkowych obrońców i dwóch defensywnych pomocników (boczni obrońcy prawdopodobnie pójdą nieco wyżej, ale również będą mogli uczestniczyć w rozgrywaniu, jeśli nadarzy się okazja). Stąd postawienie na dwóch napastników — naciskając na obrońców będą oni jednocześnie wykorzystywać swoje cover shadows i odcinać od piłek defensywnych pomocników. Z kolei wysoko ustawieni skrzydłowi odetną od piłek DR-a i DL-a. Dodatkowo mój własny double pivot będzie mógł łatwo zdominować samotnego środkowego pomocnika lub doskoczyć do DM-ów w razie potrzeby.

 

Podczas meczu z Porto to przeciwnik wyszedł na nas 4-4-2.

przeciwnik.png.9437eef614b711ede325510786dece4b.png

Dlatego my zmieniliśmy formację na 4-3-3 po to, żeby jednocześnie mieć przewagę w środku pola, gdzie wystawiliśmy trzech zawodników, i utrzymać mocne skrzydła, gdzie będą ze sobą grać boczni obrońcy, schodzący napastnicy i obaj mezzale. Założenie jest takie, że będziemy tworzyć overloady na skrzydłach lub w środku pola, a potem posyłać piłkę tam, gdzie przeciwnikowi będzie brakować w danym momencie piłkarzy.

my.png.e3931159176450bef4823287b48c687e.png

Skąd wiem, że taktyka działa, zanim padną gole? Obserwuję xG.

 

304356692_skadwiemzetodziala-xg.png.a2b4221e9c9a7f7d328cb4cd603be520.png

 

Gol padł zgodnie z oczekiwaniami. Przeprowadziliśmy akcję skrzydłem, a kiedy obrona przesunęła się, żeby nas pokryć, IF posłał piłkę do defensywnego pomocnika, który uderzył z dystansu. Środkowi pomocnicy rywala byli zajęci naszą dwójką MC-ów.

733420439_golpadlzgodniezzalozeniami-akcjaskrzydlemzawodnikwsrodkuzprzewaga.png.ec05f6d6741effb417a21329a3b2da11.png

Mecz zakończył się wynikiem 1-0 dla nas, ale Porto nie stworzyło praktycznie żadnego zagrożenia pod naszą bramką. Nie musieliśmy się obawiać. xG match story pokazuje, że kontrolowaliśmy całe spotkanie od początku do końca.

1467820611_koniec-xGniepozostawiazudzekontrola.png.142ece8eb2f4696858508f39d9382c9a.png

Analiza wykorzystywanych stref boiska potwierdza słuszność wybranej taktyki — dominowaliśmy na skrzydłach, ale bramkę strzeliliśmy środkiem.

 

1076397155_koniecmeczu-bylismylepsinaskrzydachagolpadrodkiem.png.e5fc615a0f3c64a2c990eb27a9ef7d3c.png

 

W następnym meczu na ruszt weźmiemy… zwycięzcę LM, czyli Bayern Monachium :D 

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza
  • Reaper usunał z polecanych temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...