Skocz do zawartości

Test taktyk z forum


Rekomendowane odpowiedzi

Dużymi krokami zbliżamy się do premiery FM 2021, myślę zatem że to odpowiedni czas na wszelakiego rodzaju podsumowania.

 

Od jakiegoś już czasu chodziło mi po głowie przetestowanie taktyk wrzucanych do nas na forum. Nie będą to jednak pełne analiz taktyk oraz osiąganych przez nie wyników. Niestety nie mam na to sił przerobowych ani tym bardziej czasu. Co jednak mogę zrobić to rozegrać jeden pełen sezon, kilkoma drużynami tak aby pokazać jak dana taktyka prezentuje się w różnych okolicznościach. Oczywiście takie testy również nie są w 100% miarodajne jako że sytuacja w klubie oraz lidze jest bardzo dynamiczna i jestem np. spokojnie sobie w stanie wyobrazić sytuację w której jedna taktyka akurat poradziła sobie gorzej tylko dlatego że np. ze składu wypadło na długie miesiące, dwóch kluczowych dla danego ustawienia zawodników. Tego typu randomowych sytuacji w FMie jest mnóstwo i niemożliwym byłoby stworzenie w tej grze idealnych, chermetycznych warunków dla każdej z testowanych taktyk.

 

Chciałbym jednak również zaznaczyć że temat ten nie jest żadnym konkursem i nie ma ani na celu mówić, która taktyka jest najlepsza ani też krytykować tych, których taktyki radzą sobie gorzej. Wręcz przeciwnie mam nadzieję że ten temat dodatkowo zachęci to ludzi do dzielenia się swoimi ustawieniami taktycznymi. Szczególnie że proces ten jest żmudny i wymaga naprawdę sporego zaangażowania.

 

ZASADY/ZAŁOŻENIA

 

Taktyka będzie testowana przez mnie 3 klubami:

 

Bradford PA z najniższej ligi angielskiej, klub ten zresztą jest najgorszą ekipą w tych rozgrywkach. Test ten powinien fajnie pokazać czy dana taktyka działa dobrze również w słabszych klubach.

Pogoń Szczecin, bo to klub, któremu kibicuje i jestem ciekaw jak będzie sobie radził w poszczególnych ustawieniach.

Juventus, jako że to idealny test dla taktyki kiedy zespół jest typowany do mistrzostwa kraju.

 

Rozgrywka:

 

Rozegram jeden pełen sezon z tym że klub będzie prowadził asystent, który z kolei będzie miał obowiązek korzystania z danego ustawienia. Ja natomiast udam się na urlop tak aby sezon zleciał jak najszybciej.

 

Transfery w pierwszym okienku transferowym zostaną wyłączone.

 

Wybiorę jedynie ligi z danego kraju gdzie akurat będzie przeprowadzany test. Baza danych również zostanie wybrana najmniejsza aby jak najmniej wpływała na płynność rozgrywki.

 

Nie będę wybierał składu, zamiast tego zostawie to mojemu asystentowi.

 

I tak naprawdę to tyle, każdej testowanej taktyke poświęce oddzielny post. Zachęcam do sugerowania ewentualnych zmian w formacie testu.

 

Jeżeli ktoś by chciał abym poddał takiemu testowi jego taktyke, to zapraszam na priv.

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Pierwszą testowaną przez mnie taktyką jest, Glimt 4-3-3 w wykonaniu @verlee

 

Pierwszy test, Bradford PA(Vanarama North, kandydat do spadku)

 

Verlee przygotował swoją taktykę w dwóch wariantach, dla sytuacji kiedy jesteśmy faworytami oraz kiedy raczej spodziewamy się wyrównanej walki. Dla Bradfordu wybrałem drugi wariant, jako że jest to jeden z najsłabszych zespołów ligi.

 

Jako że Bradford jest skazywane przez większość fachowców na spadek, to wynik jaki osiągnął ten klub grając taktyką Verlee, budzi szacunek. 11 pozycja i przez długi czas walka o awans to coś czego raczej nikt się nie spodziewał. Dopiero ostatnia seria 11 porażek w 12 spotkaniach sprawiła że klub ten wypadł z walki o awans.

 

Widać że kluczowej w tej taktyke jest pozycja DPŚ, zawodnik grający na tej pozycji osiągnął najwyższą średnią ocen w zespole. Rzuca się również fakt że taktyka ta zdaję się być bezkompromisowa, jako że jedynie 7 razy zespół ten remisował grając tym ustawieniem.

 

90d05d4277a87f6c0c5738e22db9d3a5.jpg

7c6e64390118fb43cf3a51dda2ed3d8c.png

 

Drugi test, Pogoń Szczecin(Ekstraklasa)

 

W tym przypadku zastosowałem wariant (A), jako że Pogoń to mocny klub, który powinien spokojnie celować w europejskie puchary.

Pogoń zdobyła vice-mistrzostwo o jeden punkt przegrywając walkę z Lechem. Wynik ten mimo wszystko chyba trzeba traktować w kategoriach sukcesu, chociaż ciężko na razie wyrokować bez porównania.

Warto też dodać że najlepszym zawodnikiem Portowców okazał się...Manias z 22 golami na koncie. 

 

979a5bdd87138fe7fd06f28a1a88e976.jpg

 

Trzeci test, Juventus Turyn(Serie A, faworyt)

 

W Turynie natomiast bez większych zaskoczeń, Juventus pewnie wygrał ligę przegrywając jedynie dwa razy. Oczywiście głównym aspektem testu są wyniki ligowe, trudno jednak nie zauważyć że w lidze mistrzów Juventus zaszedł jedynie do ćwierć-finału gdzie ulegli OL, o odpadnięciu z LM zadecydowała bramka na wyjeździe.

 

e9bf24be302529fd114546f05d3e9ea8.jpg

 

Kilka słów od autora:

 

Tak jak pisałem na początku, celem tych testów nie jest głęboka analiza każdego aspektu gry danym ustawieniem, co przecież zajęło by wiele godzin. Daleko mi również od oceniania taktyk, pozwolę sobie jedynie na kilka słów od siebie.

 

Ustawienie 4-3-3 z DPŚ w FM20 jest bardzo popularne i skuteczne, sam gram podobnym ustawieniem. Mam jednak z nim taki problem że jest ono wyjątkowo nie efektowne, często wygrywamy 1-0, 2-0. Oczywiście najważniejsze że zdobywamy 3 punkty, fajnie jednak jakby za tym szła fajna efektowna gra o co znów, wg. mnie tylko czasem jest ciężko. 

 

Jak widać jednak, tą taktyką praktycznie w każdej drużynie osiągane wyniki są bardzo dobre, także zdecydowanie można z czystym sumieniem polecić ustawiene od Verlee.

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza

@ajerkoniakkolejną testowaną taktyką będzie, taktyka od @Vami, potem mogę twoją rzucić na ruszt :).

 

Drugą taktyką, którą chce przetestować jest "Crazy Samba 2-3-2-3"  od @jmk

 

 

Nie będę ukrywał że bardzo mnie zaintrygowało ustawienie od @jmk, mocne zagęszczenie w środku plus aż 3 napastników, wygląda mega ciekawie. 

 

Wybaczccie inny format zdjęć niż w poprzedniej omawianej taktyce ale pewne rzeczy jeszcze klaryfikuje. Postaram się aby w przyszłych testach screenshoty pokazywały te same dane.

 

Pierwszy test, Bradford PA(Vanarama North, kandydat do spadku)

 

Nie byłem przekonany czego powinienem się spodziewać po tak eksperymantalnym ustawieniu, biorąc pod uwagę jednak sukcesy w journeymanu @jmk to powinniśmy otrzymać mocną taktykę sprawdzającą się w każdy warunkach.

 

Sprawdźmy zatem jak poradziło sobie Bradford  grając tą taktyką. Oczywiście wspominałem już że nie jest to konkurs i że nie zamierzam jakoś specjalnie porównywać wszystkich wspomnianych taktyk. Ciężko jednak sobie odmówić odrobinę porównania do np. taktyki Verlee, Crazy Samba osiągnęło odrobinę lepszy wynik, zajmując 7 miejsce oraz awansując nawet do baraży o awans. W tych niestety szybko uległo Chester ale pamiętajmy że Bradford to drużyna typowana do spadku.

 

Rzuca się również w oczy duża ilość remisów oraz bardzo przyzwoity bilans bramkowy.

 

632f190dce884d61fb0c5a670d953865.png

 

Drugi test, Pogoń Szczecin(Ekstraklasa)

 

W przypadku Pogoni nie ma mowy o jakichkolwiek wątpliwościach, Portowcy zmiażdzyli resztę stawki osiągając niesamowitą średnią punktów 2.30 oraz aż 75 goli strzelonych. 11 z nich co ciekawe zdobył Kostas czyli środkowy obrońca, jest to zapewne efektem stałych fragmentów gry, które przygotował jmk. Jest jeszcze coś czego nie widać w tabelii czyli ilość stworzonych sytuacji, w przypadku Pogoni oraz Bradford jest to naprawdę liczba imponująca.

 

Pogoń była również bardzo blisko wygrania PP ale ostatecznie uległa w finale Legii Warszawa.

 

29200c04419174248d5b7ab2ba6de310.png

 

Trzeci test, Juventus Turyn(Serie A, faworyt)

 

I ostatni test czyli gra Juventusem, po raz kolejny nie ma mowy o niespodziance. Zespół z Turynu zdominował stawkę pewnie zdobywając tytuł z ogromną przewagą punktową ale również bramkową. 

 

Po raz kolejny możemy zaobserwować dużą ilość strzelonych bramek co pokazuje że jest to bardzo ofensywnie usposobniona taktyka.

 

Jako ciekawostkę wspomnę że królem strzelców został oczywiście Cristiano z 26 golami. Co również ciekawe, przypadek z dużą ilością strzelonych bramek przez OŚ w Pogoni się nie powtórzył.

 

754e07cb73bb646307173ffe3d70e555.png

 

Kilka słów od autora:

 

Po raz kolejny mamy do czynienia z bardzo dobrą taktyką, którą wielu nazwałoby samograjem. W każdej z testowanych drużyn spisywała się nienagannie i do tego bardzo efektownie w ofensywie. Ustawienie od jmk to też fajny przykład na to że można sporo namieszać w ustawieniu samych zawodników a i tak osiągać bardzo dobre wyniki.

 

Nie pozostaje nic innego jak gorąci polecić tą taktykę wszystkim tym, którzy nie widzą nic złego w pożyczaniu gotowych taktyk(ja np. nie widzę) o ile oczywiście ktoś lubi bardzo niestandardowe ustawienia.

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

 

Taktykę, którą dziś będę testował jest przesłana do mnie przez użytkownika @Vami "Geometria Nuova 2072".  Niestety przez brak odpowiedniej rangi nie moge załączyć pliku z taktyką do tego posta ale zainteresowanych odsyłam do autora taktyki.

 

Ustawienie oparte o bardzo mocne w FM20 4-1-2-2-1 ale z bardzo wysoką linią nacisku oraz defensywy.

 

Pierwszy test, Bradford PA(Vanarama North, kandydat do spadku)

 

Jak widać taktyka Vamiego sprawiła się wyśmienicie, pomimo użycia standardowego raczej ustawienia zawodników na boisku to wyniki osiągnięte przez Bradford są zaskakujące.

 

Druga lokata, aż 70 goli strzelonych i aż 75 punktów to wynik, którego szczerze mówiąc się nie spodziewałem. Wygląda na to że co testowana taktyka to osiągamy co raz lepsze wyniki, to tylko pokazuje jak uzdolnionych mamy tutaj taktyków :).

 

c056a1bd0e0d4040e9723301f82d8afd.png

 

Drugi test, Pogoń Szczecin(Ekstraklasa)

 

Dosyć niespodziewanie Pogoń nie zdobyła mistrzostwa grając ustawieniem Vamiego, choć po raz kolejny liczba strzelonych bramek robi wrażenie to okazało się to nie wystarczające aby sięgnąć po tytuł. Zadecydowały o tym dwa najważniejsze mecze z Legią i Lechem, które Pogoń przegrała a następnie jeszcze dwa zremisowała i w taki o to sposób na własne trochę życzenie pożegnała się z mistrzostwem.

 

8f119fe351b37e4be319d1f1f94db529.png

 

Trzeci test, Juventus Turyn(Serie A, faworyt)

 

We Włoszech bez większych zaskoczeń, Juventus zdobył Scudetto tracąc jedynie 22 gole. Poza tym znów taktyka sprawdziła się pod bramką rywala, 88 bramek robi wrażenie.

 

fc184c58fbae318cfd2ec7b45a6dc114.png

 

Kilka słów od autora tematu:

 

Kolejna bardzo udana taktyka, szczególnie dobrze poradziła sobie w słabiutkim Bradford, które miało spaść z ligi a prawie z niej awansowała. Jest to zatem kolejny ciekawy wariant popularnego ustawienia, które jak w przypadku poprzednich taktyk, powinno się sprawdzić w każdej drużynie przy okazji osiągając dużą liczbę strzelonych bramek. I klasycznie już, nie mogę zrobić nic innego jak polecić każdemu przetestowanie taktyki w swojej drużynie. Chętnych do tego odsyłam do @Vamina PW.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

@ajerkoniakledwo zdążył opublikować swoją nową taktykę a ja już biorę ją na "warsztat". Dziś testujemy "Holy Trinity" od Ajera.

 

Najciekawsze dla mnie w tym mini "projekcie" jest właśnie testowanie ustawień bardzo niestandardowych, które odbiegają od najbardziej popularnych ustawień w aktualnej wersji FM.  Tym bardziej z większą ochotą usiadłem do "Holy trinity", szczególnie że sam jestem fanem Manchesteru United. A jako fan Man U to również "święta trójka", która stanowisła za inspirację przy tworzeniu tego ustawienia, mocno jest zakorzeniona w mojej pamięci, oczekiwania zatem są tez ciut większe niż normalnie :). 

 

 

Pierwszy test, Bradford PA(Vanarama North, kandydat do spadku)

 

Ajer już na wstępnie zaznacza że jedną z trudności przy graniu tym ustawieniem jest dobieranie odpowiednich zawodników. Jak wiemy są taktyki, które są samograjami ale są też takie, które wymagają wiele pracy przy kompletowaniu odpowiednich wykonawców dla poszczególnych ról.

 

Pierwszy test w Angli nie był dla tej taktyki zbyt łaskawy, już po 37 kolejkach pewnym było że Bradford się nie utrzyma. Spadkowicz wygrał jedynie dwa spotkania i aż 23 razy przegrywał, wielokrotnie w kompromitujący sposób. Pracę zatem musiał stracić szkoleniowiec tego klubu, jako że nie udało mu się osiągnąc najważniejszego celu czyli utrzymania.

 

Czyżby polecenia taktyke "Holy Trinity" były zbyt skomplikowane na 6 poziom rozgrywkowy w Angli?

 

6b2f6ae8b51f6f4aeb9e89152881d83e.png

 

Drugi test, Pogoń Szczecin(Ekstraklasa)

 

W drugim teście taktyce Ajera poszło dużo lepiej, pytanie jednak na ile to zasługa samego ustawienia a ile mocnego składu Pogoni. Portwocy co prawda awansowali do grupy mistrzowskiej, jednakże 7 lokata to dosyć wierne odwzorowanie wyników klubu z Szczecina w rzeczywistości.

 

Aż 20 spotkań zremisowanych to wynik, który chyba ciężko będzie komukolwiek pobić. Trener jednak dotrwał do końca sezonu pomimo dosyć marnej gry.

 

2210abbc469c57db28125cd19f59b550.png

 

Trzeci test, Juventus Turyn(Serie A, faworyt)

 

Ostatni test standardowo przypadana Juventus, który zdecydowanie jest jednym z najmocniejszych zespół we włoskiej Serie A, aczkolwiek grając ustawieniem "Holy Trinity" poradziło sobie...Cóż, jak na ambicje tego klubu to bardzo bardzo średnio. Aż 10 porażek sprawiło że klub ten zajął dopiero 4 miejsce a to z kolei skutkowało zwolnieniem trenera. Cieszy na pewno duża liczba strzelonych bramek, widać jednak ze w defensywie jest tutaj sporo do poprawy.

 

9c8cdf8a505358ba505a6ba1392a697f.png

 

Kilka słów od autora tematu:

 

Po pierwszych trzech taktykach, które powiedzmy sobie szczerze wszystkie osiągały bardzo dobre wyniki niezależnie od klubu, przyszedł czas na taką, która poradziła sobie bardzo średnio.

 

Zwolnienie z dwóch klubów, cudem uratowana posada Pogoni mogła by wskazywać że nie jest to ustawienie najmocniejsze. Ja jednak po raz kolejny nie podpiszę się pod tym, dlaczego ? A otóż dlatego że z własnego doświadczenia wiem że pewne taktyki wymagają aby trener przyłożył "palca" do każdego aspektu gry i prowadzenia zespołu. Chociażby moja taktyka, którą osiągam znakomite wyniki w wszelakich ligach od Wysp Owczych po Holandi. A która przy testach takich jak te, sprawiły że szybciutko pogoniono mnie np z Pogoni.

 

Także widać że @ajerkoniak włożył mnóstwo pracy w to ustawienie, które jemu w jego karierze przyniosło sukcesy a przy tych testach niestety zawiodła. Także zdecydowanie nie jest to "samograj", daleko mi jednak do odradzania wypróbowania tego ustawienia. Za każdym razem kiedy widzę coś innowaycjnego i niestandardowego to gorąco zachęcam do dania szansy  tej taktyce, która wymyka się wielu standardowym założeniom FM 20.

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...