Skocz do zawartości

Wyndrowicz wędrownik


z0nk

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że moja kariera w FM16  dobiega końca zacząłem w końcu w ciut nowszą wersję grać o czym pisałem w temacie Journeymana, ale jakoś wole pisać to w osobnym temacie, a dwa i tak za chwilę będzie FM20 to pewnie bym sam tam pisał :keke:  A dwa, dla mnie ten sposób gry jest totalnym odstępstwem od tego jak zawsze gram. Zapewne będę wrzucać z 2-3 posty na sezon.

 

Zasady: zacząłem oczywiście bezrobotny, bez doświadczenia, ale z najniższą licencją, ot dla realizmu. Klasycznie kieruję się myślą kasa, kasa i mój rozwój. I dla większej immersji nie będę jednocześnie prowadzić klubu i reprezentacji. Albo jedno, albo drugie.

Dodatkowo ograniczenia w zmianie klubu:

  • zwolniony nie mogę iść do klubu LUB ligi wyższej o więcej niż 0,5*. Druga wartość nie może jednak rosnąć o więcej niż 1*. Np. mogę iść z FC Tramkarze 0,5* w lidze bezrobotnych 1* do FC Gumioki 1* w lidze zabłoconej 2* ale do FC Kapcie 1* w lidze sandałowej 2,5* już nie
  • będąc zatrudnionym mogę wysyłać CV tylko do klubów o reputacji o 0,5* wyższej i tylko w lidze o reputacji 0,5* wyższej

 

I postanowiłem też wrzucić sobie jakieś cele główne w karierze:

  • Mistrzostwa krajów z pięcioma różnymi klubami i przynajmniej na dwóch kontynentach
  • Wygrać Ligę Mistrzów na dwóch kontynentach
  • Puchar kraju z trzema różnymi klubami
  • Mój zawodnik zgarnia złotą piłkę (w sumie to mi się nie zdarzało więc z jednego razu będę zadowolony)
  • Reprezentacja: Mistrzostwo kontynentu
  • Reprezentacja: Mistrzostwo świata

 

Tradycyjnie mój awatar to Jakub Wyndrowicz.

Jak już pisałem rozpoczął w BK Forward grającym w Szwedzkiej 1. Lidze Północnej, czyli 3. lidze w hierarchii. Klub przejął na przedostatnim miejscu i miał 10 spotkań aby dociągnąć do barażu przynajmniej. W 6 spotkań dotarł do pozycji pewnego utrzymania i jej nie oddał.

O dziwo w przerwie sezonowej, czyli od listopada do kwietnia zarząd zgodził się sfinansować kurs trenerski i Wyndrowicz dorobił się krajowej licencji B.

 

Drugi sezon to magia, zarząd oczekiwał środka tabeli, a Wyndrowicz z palcem w.. no łatwo zgarnia mistrzostwo ligi i awans do wyższej klasy rozgrywkowej. To poskutkowało tym, że już 4 czerwca 2020 podpisał nowy kontrakt z BK Forward do 30.11.2021. Zarabiać miał miesięcznie 3 800 €, czyli dostał podwyżkę 1 100 €.

 

1. 2019 - BK Forward - 1. Liga Północ (3. liga): 12. miejsce, utrzymanie

2. 2020 - BK Forward - 1. Liga Północ: 1. miejsce, awans

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Okres przygotowawczy do debiutu klubu w 1. Liga Elita był dość pracowity. Pozbyliśmy się sporej grupy niepotrzebnych zawodników. Większość z nich miała na koncie od 20 do 60 meczy w klubie, ale u mnie nie znaleźli miejsca.

 

Za to do zespołu trafiło sporo ciekawych wzmocnień, wszystkich za darmo:

Rasmus Rosenqvist (24 lata, Szwed, DP/PŚ) z IF Elfsborg - grał u nas sezon temu, ale widząc, że kończy się jego kontrakt z naszym patronem, postanowiłem go podwędzić

Khaled Mohssen (22 lata, Libańczyk, PŚ, 16/0) z Hamburger SV - tu skorzystałem z opinii Josefa Ibrahima, który polecił kolegę z reprezentacji. Oczywiście nigdy nie zagrał w Bundeslidze.

Mattias Bouvin (22 lata, Szwed, P(PL)/OP(PL)) z IK Frej Taby - ma sporo doświadczenia z 1. Ligi Elita, ale jego klub spadł do 1. Ligi Południowej.

Hampus Gustafsson (19 lat, Szwed, BR) z IFK Varnamo - możliwe, że wygryzie Krausa z bramki, a do tego jest 8 lat młodszy. Sezon temu podstawowy bramkarz klubu z 1. Ligi Południowej

Christer Lipovac (24 lata, Szwed, NŚ) z Karlslunds IF - ryzykowny krok, bo pół roku leczył kontuzję, ale sezon wcześniej był królem strzelcem naszej ligi

Per Karlsson (31 lat, Szwed, O(PŚ)/OL) z Tvaakers - do klubu z 1. Ligi Południowej trafił z Eklasy, gdzie pograł sporo. Nie wiem jak mimo wieku spisze się na boku obrony, ale powinien być jej liderem.

 

A do juniorów nawet zakupiłem dwóch zawodników. Za 550 € Emil Bergstrom opuszcza Tvaakers i będzie się uczyć fachu rozgrywającego u nas, a Alil Kasemi odchodzi z Umea FC, które gra w 1. Ldize Północnej za 300 € i będzie liczyć, że kiedyś zostanie snajperem naszej drużyny.

 

Wyndrowicz uzyskał sponsoring kursu i może pochwalić się już krajową licencją A!

Acz w samej lidze na papierze to wygląda kiepsko. BK Forward jest jednym z dwóch klubów bez statusu zawodowego. Drugim półamatorskim klubem jest Akropolis IF, zespół, który jako jedyny pokonał Wyndrowicza w jego debiutanckim sezonie i awansował wtedy do tej ligi. Jak widać da się więc utrzymać bez statusu zawodowego.

 

Wg bukmaherów BK Forward ma zając 12. miejsce i nie obrażę się za tą pozycję w debiutanckim sezonie.

image.thumb.png.370ca06f16c38bbb6b1c1ff6307b83fb.png

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Pierwsza połowa sezonu w 1. Liga Elita jest udana.

 

image.thumb.png.ce85ac902227fd7d2744ed2cc6503809.png

 

Większość czasu okupowaliśmy fotel wicelidera, ale czerwiec to ewidentne zgubienie formy i spadnięcie na miejsce tuż za podium, zatem tuż za barażami.

image.thumb.png.cea8b18930bbbe8a69330b9e803b1683.png

 

A wyróżnieni zawodnicy tak naprawdę i tak zawodzą. Lipovac to materiał na znacznie lepszą grę niż prezentuje obecnie, nie znajduje się dobrze pod bramką rywali, ale Ponciano niestety też zatracił ten zmysł. Ásgeir Örn Arnthórsson niby ma 5 asyst, ale w sumie sporadycznie gra mecze na poziomie, którego bym od niego oczekiwał. Oczywiście jesteśmy tylko beniaminkiem i debiutantem, zatem nie ma co się spalać, aczkolwiek kiedy tyle czasu walczysz o wygranie ligi, oczekiwania rosną ;] A przede mną okno transferowe, w którym mam obawy, że nie utrzymam w klubie naszego najlepszego transferu czyli Mohssena, który świetnie spisuje się w linii pomocy.

image.thumb.png.909be73d1f409a05be6b094069c3c3cc.png

Odnośnik do komentarza

Trzeci sezon w BK Forward dobiegł końca. Celem było utrzymanie się w lidze, które zostało w trakcie sezonu zmodyfikowane na na środek tabeli. Jak nam poszło?

 

W czasie letniego okna transferowego miałem dwa cele. Pozbyć się Yoanna Fellratha, który ostatecznie trafił do Liga2 w Rumunii. I chciałem znaleźc zawodnika, który spełniłby moje oczekiwania w ataku, skoro Lipovac dawał w sumie ciała. Tak oto za 1 000 € trafił do nas Isaac Boye, 24-letni Nigeryjczyk z odrobiną doświadczenia ze Szwedzkiej Ekstraklasy i obecnej ligi. Daje on jakieś optymistyczne spojrzenie w przyszłość, gdyż spisał się lepiej od wcześniej wspomnianego kolegi.

Spoiler

  Boye:

image.thumb.png.80c09949e3555ff3b7f76e007f1a676e.png

 

Lipovac

image.thumb.png.1d292de07bd281c5aeaaded71130dac6.png

Niby Lipovac strzelił 13 goli, ale w ważnych meczach w ogóle go nie ma. Pudłuje na potęgę i ostatni raz strzelił gola 3 miesiące temu.

 

Jednym z pozytywnych aspektów była bardzo solidna postawa 18-letniego Karla Karlssona w obronie, który przebijał się do składu. Niestety gdy dostaliśmy ofertę na 27 000 € prezes postanowił go sprzedać do IK SIrius FK grającego w Szwedzkiej Eklasie.

Za niego kupiłem więc innego młodego, który zwrócił uwagę scoutów: Ludvig Haddad to 17-letni Szwed. I też już puka do składu zespołu.

Spoiler

image.thumb.png.8a9a561146a6050f01eaa07ebbb6d076.png

 

MVP sezonu naszego klubu należy do nabytego w tym sezonie pomocnika Khaleda Mohssena z Libii. Zagrał fenomenalnie i to on jest autorem tego dobrego wyniku. Z resztą to drugi strzelec w drużynie, co jest smutną nowiną.

image.png.4303add302932ccac6144f92a77ddaed.png

 

Bardziej jestem zadowolony z gry Ásgeir Örn Arnthórssona, który w sumie niby nie zrobił przesadnych statystyk, ale brał ciężar gry na siebie gdy wymagała tego sytuacja:

image.png.5936571e1fd22e2e83569edb0e8ed827.png

 

A nowy skrzydłowy Mattias Bouvin budzi me mieszane uczucia. Grywał dobrze, ale miał też mecze beznadziejnie słabe.

image.png.703ed1d02b2c962152fb197ff787252e.png

 

I staty całego zespołu

Spoiler

image.thumb.png.f80a944622d377bb274db95b699be761.png

 

 

To do sedna. Sezon kończymy na 2. miejscu! Wolałbym na 3. i celowo przegrać baraż ponieważ o ile skok jakości między 3. poziomem a 2. to pikuś, to niestety najwyższa klasa może nas zniszczyć zwłaszcza finansowo.

 

image.thumb.png.49cc030311645f2a383f4317204665f3.png

 

 

image.thumb.png.5fe5eff588a6e1dd873bf50c8bc93313.png

 

Oczywiście momentalnie podjęto decyzję o przejściu na zawodowstwo. Za wicemistrzostwo tej ligi do kasy wpływa aż 1,12 mln € co jest niewiarygodnym zastrzykiem gotówki, a w kolejnym sezonie dostaniemy około 2 mln € za nie ważne jaką pozycję. To pozwoli budować lepszy klub, a i może te dwa awanse z rzędu ściągną uwagę mocniejszych pracodawców?

 

1. 2019 - BK Forward - 1. Liga Północ (3. liga): 12. miejsce, utrzymanie

2. 2020 - BK Forward - 1. Liga Północ: 1. miejsce, awans

3. 2021 - BK Forward - 1. Liga Elita: 2. miejsce, awans

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.11.2020 o 15:17, bacao napisał:

grałem w FM 20 w Szwecji, generalnie tego typu maluchem to powypożyczałbym jakichś młodych kocurków do ewentualnego uzupełnienia składu, poutrzymywał się z 2 sezony w elicie i potem zaatakował, zwłaszcza że Malmoe czy inne Goteborgi lubią mieć kryzysy...

Miałem podobne zamiary, ale też myślę że ze wzmocnieniami dam radę. Szwecja to wszak nie jest za silny kraj. Zjadło mi moje wygrywanie troszkę immersji, ale to nic :D

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Trochę przerwy miałem, gdyż przyszedł moment znudzenia FM. Ale wracam do Szwecji, która jest naprawdę dziwnym krajem.

 

Liga rozpoczyna się dopiero w kwietniu. Ale w środku lutego zaczyna się faza grupowa Pucharu Szwecji. Zatem w czasie przygotowań do sezonu należy znaleźć formę na te rozgrywki.

 

Przed nimi zespół wzmacnia kilku zawodników:

Hans Viktor Gudmundsson (25 lat, Islandczyk, OŚ/DP/P(PŚ), 12/1 U21) za darmo z Fjolnir (Islandzka Ekstraklasa)

Karl Bohm (26 lat, Szwed, PP/OPP) za darmo z Utsiktens BK (Szwedzka 1. Liga Południe)

Daniel Dziwniel (29 lat, Polak, OL/WOL, 13/0 U21) za darmo z Korona Kielce (Polska Ekstraklasa)

Spoiler

image.thumb.png.8ba453cced13eb071f6c0fa81b785661.png

Dziwniel

 

image.thumb.png.c24f83a062abf13490408156bb445e98.png

Gudmundsson

 

Niestety zarząd postanawia znowu wpieprzyć się w paradę i sprzedaje Kenta Nilsen (19 lat, Szwed, OL) za nędzne 110 000 € do Orebro SK, naszego przyszłego ligowego rywala. Młody obrońca zagrał u nas 55 spotkań (12 z ławki) i zaliczył 3 asysty i myślę, że miał przed sobą świetlaną przyszłość. No trudno, stąd transfer Dziwniela.

 

Przed Pucharem Szwecji zagraliśmy ledwie 4 sparingi:

image.thumb.png.5eeaef0899f9d196e985a0dcfa5ed9b0.png

 

A sam puchar poszedł nam w sumie dobrze. Z ekipami z Ekstraklasy zagraliśmy dobrze ku zaskoczeniu kibiców i mojemu wygrywając nawet z brązowym medalistą kraju i obrońcą trofeum, a remisując przecież z wicemistrzem Szwecji. Ale no jak idzie dobrze to można spaprać sprawę z jedną z ostatnich ekip zaplecza najwyższej ligi.

image.png.8646678aa881d564a0f4401116874d77.png

 

image.thumb.png.fc6b2d1ffcdc4c9826900a4369ccfda2.png

 

Ćwierćfinał nie dla nas, ale ten puchar daje mi nadzieje na utrzymanie!

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Ponad połowa sezonu debiutanckiego w Szwedzkiej Ekstraklasie za mną. Mini podsumowanie postanowiłem wrzucić po letnim oknie transferowym, zatem po 21 z 30 kolejek.

Pod koniec marca kończę kurs trenerski i już mogę się pochwalić Kontynentalną Licencją C!

 

Kwiecień 2022

Spoiler

image.thumb.png.20d94eb6947982fd03b725fa7035b3f0.png

Debiutujemy z mistrzem, który wygrał ligę 3 razy z rzędu i mogliśmy urwac punkt, ale bramkarz Gustaffson postanawia, że nie będzie bohaterem i praktycznie podaje snajperowi gospodarzy, aby go pokonał. Obie wygrane to nasi potencjalni rywale w alce o utrzymanie czyli u siebie z beniaminkiem i na wyjeździe z 12. miejscem poprzedniego sezonu. Zdobycie jeszcze remisu z Norrkoping, które było 5. to dobry wynik. 7 z 18 punktów brzmi nieźle i kwiecień kończymy na 8. miejscu.

 

Maj 2022

Spoiler

image.thumb.png.022787fe05d8f67a9b9c810fb944a8d9.png

Maj to niesamowity maraton w Szwecji. Aż 8 spotkań wymaga dobrej rotacji składem i tu wykazujemy się nieźle. Wygrywamy tylko 3 mecze, ale z rywalami do walki o pozostanie w lidze, wszystkie remisy to tak naprawdę zmarnowane okazje na wygrane. W tym miesiącu boleśnie widze jak słaby mamy atak. Gdyby nasi napastnicy strzelali chociaż 50% dobrych okazji czy też setek, pewnie mielibyśmy więcej niż 13 z 24 punktów. Zwłaszcza Christopher Lipovac zawodzi na potęgę, który nie strzela gola od 25 spotkań bodajże. Jedyna porażka to mecz z brązowym medalistą poprzedniego sezonu i oczywiście drużyną walczącą o mistrza kraju. W czerwcu utrzymujemy 8. miejsce

 

Czerwiec i Lipiec 2022

Spoiler

image.thumb.png.0dcca82ac9ad4714c52d2da597c0634a.png

Obawiałem się trochę prawie miesięcznej przerwy, ale nie tracimy rytmu. Po meczu z Kalmar FF praktycznie w mordę strzela mnie Lipovac, który przychodzi domagać się nowego kontraktu gdyż "na niego" zasłużył. W tamtym momencie zagrał 10 spotkań (8 z ławki) i nie strzelił gola. Podawał słabo i jego aktywność nie istniała. Odmówiłem mu i po tygodniu pobiegł do prasy co sprawiło, że obecnie ten niby utalentowany zawodnik gnije w rezerwach.

Nie da się ukryć, że Boye gra znacznie lepiej, ale jego skuteczność i tak jest nędzna, a Molin chociaż dokłada aktywność poza strzelaniem goli. I tak w oknie transferowym sprowadzam weterana boisk, wielokrotnego reprezentanta kraju Marcusa Berga

image.thumb.png.440c069bb1e67ca3b5464959db6a5e43.png

Ma on na koncie 420 spotkań ligowych i 210 goli ligowych i to w najwyższych ligach jak Eredivisie, Bundesliga czy Rosyjska. Krasnodar nie chciał przedłużać z nim kontraktu i tak na ostatni rok gry trafia do nas. W debiucie strzela z resztą gola.

A te dwa miesiące są udane. Zdobywamy 10 z 15 punktów i mimo porażki 1-4 z walczącym o mistrza Norrkoping awansujemy aż na 6. miejsce. No i mogliśmy pokonać Malmo FF 2-0, ale moi zawodnicy gubią w końcówce koncentrację.

 

Sierpień 2022

Spoiler

image.png.59366b02b62e2533c4514fb1c34b1c62.png

Ten miesiąc oczywiście jeszcze trwa, ale nie da się ukryć, że jesteśmy w sumie pewni utrzymania.

 

W tym czasie pojawiły się pierwsze oferty pracy dla Wyndrowicza. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną wysłały Gefle IF FF.. grający w 1. Lidze Północ oraz IF Elfsborg w momencie wysłania zaproszenia będący na ostatnim miejscu w naszej lidze. Oba zaproszenia ignoruję, gdyż finansowo nie przebiją znacząco obecnego klubu, a prestiż nie rośnie.

 

No i tabela po zamknięciu okna transferowego

Spoiler

image.thumb.png.3e587efdb09d8d7063e88316211ff3cc.png

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Czwarty sezon w Szwecji za mną. Debiut BK Forward w Ekstraklasie był bardziej niż udany. Ale może pozostanę przy krótkich podsumowaniach miesięcy skoro ich tak niewiele tu.

 

Sierpień 2022

Spoiler

image.thumb.png.baeff67eb4f5555eb3861e60aba4ad29.png

Po wygranej i remisie i zakończeniu transferów miesiąc trwał w najlepsze i poszło naprawdę dobrze. Mecz z Ostersunds FK to był mój 100. mecz w karierze już. I sierpień to jak mówiłem udany miesiąc gdy zdobywamy 13 z 18 punktów i już wiemy iż z ligi nie mamy szans spaść.

 

Wrzesień 2022

Spoiler

image.thumb.png.6bf78ad9f89f82935ca408c2ca3a60ee.png

I tempo zaczęło siadać trochę we wrześniu. Porażka z Orebro to festiwal żenady i przypadkowych naszych goli, a remis z Mjallby to wstyd, gdyż to zespół, który ostatecznie spadł z ligi. Niby 7 z 12 punktów nie brzmi źle, ale wyjątkowo to nie jest dobry wynik. I kończy też ciche myślenie, że może udałoby się powalczyć o TOP 4.

 

Październik 2022

Spoiler

image.png.195fa18a610d715d74061a48b6609a51.png

Kończymy słabiutko i nędznie. Zwłaszcza ostatni mecz sezonu.

 

Ale to nic, gdyż:

image.thumb.png.4bf650a4aa553b796c40568cb7fb7274.png

 

Uważam, że 6. miejsce beniaminka, który niedawno grał na 3cim poziomie ligowym to wielki sukces. Do tego widać nas nawet w statystykach zawodników:

image.png.85ce7386aa9b99483c645d2d3211ba21.png

 

Nie zamierzam przesadnie analizować składu, ale w ataku już 36-letni Marcus Berg w zaledwie 13 występach praktycznie podgonił Boye z 26 meczami, a i do Molina z 33 meczami wiele nie brakowało mu. Czołową postacią jednak był rozgrywający z Libanu Khaled Mohssen

Spoiler

image.thumb.png.88b3c302b2d22e6857bd1217a3cb2072.png

Reprezentant swojego kraju zagrał świetny sezon i może miewał słabsze spotkania, ale nie oczekiwałem przesadnych szaleństw ze strony kogokolwiek. Dobrze spisał się też najdrożej wyceniany zawodnik naszego klubu i nabytek tego sezonu. Dopiero pod koniec trochę opadł z formy, ale był filarem obrony. Mowa o Danielu Dziwnielu, który pokazał, że jego doświadczenie to jednak cenna rzecz dla nas

Spoiler

image.thumb.png.e82a583e915dd5935bf927e300fa0d48.png

 

Nie analizuję składu gdyż to był mój ostatni sezon w BK Forwad. Przed ostatnim meczem odezwał się do mnie nowy pracodawca i od 31.10.2022 Jakub Wyndrowicz zmieni otoczenie.

 

1. 2019 - BK Forward - 1. Liga Północ (3. liga): 12. miejsce, utrzymanie

2. 2020 - BK Forward - 1. Liga Północ: 1. miejsce, awans

3. 2021 - BK Forward - 1. Liga Elita: 2. miejsce, awans

4. 2022 - BK Forward - Szwedzka Ekstraklasa: 6. miejsce

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

1184 dni. Tyle prowadziłem BK Forward. 107 rozegranych spotkań, 67 wygranych, 22 remisy i 18 porażek. 238 strzelonych i 98 straconych goli. Klub biedny, w którym nie usłyszy się o szalonych transferach. Najdroższy zakup to 10 tys € za młody talent, a największy zysk to niechciane 110 tys € za jeszcze większy talent. Mimo tego z 62% win ratio dotarliśmy z 1. Ligi Północ (3. Poziom ligowy w Szwecji) do Szwedzkiej Ekstraklasy, gdzie w debiucie zajęliśmy 6. Miejsce.

 

W normalnym zapisie kontynuowałbym grę w klubie, gdyż zaczynało tworzyć się coś co mogłoby za sezon lub dwa wygrać tą ligę. Ale to Journeyman. Wpadła oferta ze znacznie lepszej ligi, z lepszego klubu. Klubu, który potrzebuje pomocy w utrzymaniu się, gdyż zaczął sezon źle. Klub dostaje za mnie 30 000 € co w sumie jest 3cim transferem w historii tego klubu.

 

image.thumb.png.82158d87b49dfc3fa493e4fdc79d4549.png

 

Arsienał Tuła gra w najwyższej lidze od sezonu 2016/17. Po 3 sezonach byli nawet na 6. Miejscu, ale poprzedni zakończyli na 12. czyli tym pewnym utrzymania. No właśnie jakie są zasady Rosyjskiej Ekstraklasy?

 

30 spotkań, a więc klasycznie zespoły grają ze sobą dwa razy. Miejsca 15. i 16. Spadają z ligi, 13. i 14. Grają baraż o utrzymanie. Za te miejsca dostaje się mniej niż 2mln €. Kwota skacze od 2 mln € za miejsce 12. do 5 mln € za miejsce 6. a miejsca 4 i 5 walczą o EURO Cup II. Brązowy medal daje prawo gry w barażu EURO Cup, wicemistrzostwo grę w 3 rundzie kwalifikacji LM, a mistrz od razu trafia do fazy grupowej. Ale tak wysoko nie ma co mierzyć.

Niesamowite jest to, że kadra meczowa wynosi 23 osoby, aż 12 rezerwowych! Ale liczba zmian to standardowe 3. Nie można zgłosić do gry więcej niż 55 zawodników, co najmniej 30 z nich musi być z kategorii U-21 i co najmniej 4 to wychowankowie klubu. Do tego nie więcej niż 8 obcokrajowców.

Wygląda to więc kompletnie inaczej niż w Szwecji.

 

Klub przejmuję na 15. Miejscu. Strata do miejsca premiowanego utrzymaniem to 8 oczek i do rozegrania mamy jeszcze 18 spotkań. I pierwszy rzut oka sprawia, że już wiem co jest powodem tak niskiej pozycji. Mój poprzednik, niejaki Miodrag Bozovic (54, Czarnogórzanin) to kretyn. Mamy 25 zawodników, z czego 7 niezarejestrowanych do ligi, a przynajmniej 2 nadałoby się do łatania dziur w składzie. Do tego mamy aż 2 napastników w całym składzie... obaj niezarejestrowani do gry. Obaj słabi, ale nadal żaden nie gra. Jest trzeci, który bardziej pasuje na OPŚ niż na snajpera, a i tak prawie nie grał. No jak można tak dać dupy ze składem?

 

Co dalej. Mamy 10 obrońców z czego 7 to boczni obrońcy! 2 bocznych i 1 z 3 centralnych są niezarejestrowani.

Bramkarze są przeciętni, ale nie sądzę, że są w stanie ratować zespół.

Okno trasferowe otwiera się w styczniu zatem musimy dotrwać co nie będzie problemem. Do rozegrania mamy tylko 2 mecze w listopadzie i potem wracamy w marcu.

 

Zanim pokażę 2-3 najlepsze persony klubu rzucę jeszcze okiem na strategię zespołu.

image.thumb.png.ebbd696e20a9414ebfb67b311fcbd62c.png

To mi się bardzo podoba. Nie pakowanie kasy w starych ramoli, a szukanie dobrych młodych.

image.png.16a8c3965d10383b9ba2d1448da33a7b.png

Jak widać raczej nie mam co liczyć na udane nabory młodych i będzie trzeba szukać zakupów.

A tak wygląda plan na najbliższe 5 lat:

image.png.f3fe76518c392a6eeed1d492009b4e70.png

 

Swoją drogą mam 1 100 267 € miesięcznie na płace, a klub obecnie wydaje... 1 324 434 € miesięcznie. Kto tym kur... zarządzał?

 

A to trójka najciekawszych chyba obecnie zawodników

Ivan Oleinikov to młody kopacz, który trafił do klubu 3 sezony temu za 675 tys € i zaliczył dobry sezon debiutancki. Kolejny rok spędził na wypożyczeniach, ale poprzedni znowu w klubie. Nie powalają jego oceny co prawda, ale to chyba jedyny kopacz na poziomie wyższym niż doły tabeli.

Spoiler

image.thumb.png.0d9276370dfedc2f94c9c6ad2f0e3559.png

 

Robert Bauer to całkiem poprawny boczny defender, który w tym sezonie jako jeden z niewielu grał dobrze. W sezonie 19/20 zasilił szeregi klubu za nieujawnioną kwotę po tym, gdy z klubem spadł z Bundesligi.

Spoiler

image.thumb.png.ff0ed06dc24c2070672007aa9b6a2fba.png

 

Goran Causic to chyba czołowy rozgrywający zespołu. I tyle mogę o nim powiedzieć w sumie.

Spoiler

image.thumb.png.c0aaef5223f1f1171064509bcfc4376b.png

 

Edyta mówi, że tak niskiego poparcia w BK Forward na start nie miałem

image.thumb.png.a009d1c5dbab4672a8f0ac6b3aa40289.png

Odnośnik do komentarza

Przygoda w Rosji to nie jest lekki kawałek chleba. Nawet po polaniu go dużą ilością wódki dalej to twardy kloc. Ale Wyndrowicz ewidentnie umie rzeźbić w gó... w słabych klubach.

 

Po transferze do Tuły w listopadzie klub miał do rozegrania dwa mecze. Wyjazd z FK Soczi (13.) i mecz domowy z FK Chimki (16.), a więc ekipy, które należy pokonywać, aby się utrzymać w lidze. I te dwa mecze nastawiły mnie bardzo negatywnie do zadania. Wyjazd z obecnie 13. i 13. w poprzednim sezonie klubem szedł świetnie, prowadziliśmy 2-0 i prawie przegraliśmy 2-3, ale sędzia nie uznał przy wyniku 2-2 dwóch goli gospodarzy. Beniaminek, który zajął 5. miejsce w poprzednim sezonie w 1. Lidze prawie wywalczył z nami remis.

Spoiler

image.png.bc4206a5d4b62180cc00bd696740ed81.png

 

Do marca mieliśmy wolne, a w styczniu otwierało się okno transferowe. Celem było sprzedanie z 3-4 zawodników i może wzmocnienie ataku. Efekt? Dwóch sprzedanych zawodników za 550 000 € co jest moim obecnie najwyższym transferowym zyskiem w sezonie. Ale zakupić nie udało się nikogo. Klub ma duże problemy finansowe i dostaliśmy do dyspozycji ledwie 150 000 € z tych transferów co doprowadziło z trudem do negocjacji dwóch zawodników, na których pensje nie miałem środków. Zatem zostało radzić sobie z tym co miałem w klubie.

 

Marzec 2023

Spoiler

image.thumb.png.dd93b4fe7094e02223ffe5be13740069.png

Oj był to miesiąc... trudny. Z pięciu spotkań aż trzy z walczącymi o tytuł ekipami i każda nas pokonała dość łatwo. Ale wygrana u siebie z Urałem podniosła znacznie morale. Na chwilę. Miesiąc kończymy bardzo ważnym triumfem nad ekipą tuż nad strefą spadkową, ale nie uciekamy z pozycji 15.

 

Kwiecień 2023

Spoiler

image.thumb.png.7f24fdcfa74c058dc45d1af667198782.png

Kolejny miesiąc to prawdziwy maraton, ale trzeba nadrobić wcześniejsze 3 miesiące przerwy. W kwietniu gramy aż 7 spotkań i znacznie odwracamy nasze losy. Zespół zaczyna rozumieć moją taktykę i przynosi to świetne wyniki czyli aż 5 wygranych i tylko 2 porażki. Porażki z drużynami walczącymi o czołowe pozycje. Ale w ostatnim meczu kwietnia pokonujemy Krasnodar, który przecież do ostatecznie dostał się na podium. Kwiecień kończymy już jako 10. ekipa praktycznie pewna iż nawet baraż nam nie grozi.

 

Maj 2023

Spoiler

image.thumb.png.35524f466564db39f3d3ffdeb58f2ef6.png

Maj to tylko 4 mecze kończące ligę. W tym starcie z mistrzem i wicemistrzem kraju czyli Spartakiem Moskwa i Zenitem. Wicemistrza podejmujemy u siebie i po równym meczu przełamujemy passę 7 porażek z tą drużyną i to wygraną! Swoją drogą prawie przepłacili to niedostaniem się nawet do europejskich pucharów. Przegrywamy z mistrzem kraju, który ostatecznie obronił ten tytuł i króluje w Rosji 3. rok z rzędu, ale wyszarpaliśmy i tak dobre 9. miejsce, a to zastrzyk 3,5 mln €!

 

W tym sezonie klub zaliczył przychody w wysokości 32,7 mln €, a wydał 25,7 mln € zatem te dodatkowe 1,5 mln € za pozycję w lidze są bezcenne. Oczywiście i tak kasa klubu wygląda źle i bardzo ujemnie (-13,2 mln €)

 

A no i:

image.png.aaf77192252c300f68ff3ea175c65bc2.png

 

Co nie jest najlepszą nowiną, gdyż jest co zmieniać w składzie. Pierwszy bramkarz dał sobie radę, ale ma 32 lata i brak zmiennika. Mamy po jednym bocznym obrońcy i brak alternatyw, środek obrony jest mocny, ale gdyby nie Czerwiński, pewnie mielibyśmy tu spore problemy.

W rozgrywaniu jest nieźle, mamy 2 solidnych graczy i młodego zmiennika, który przebija się do składu. Skrzydła to problem, gdyż najlepszy zawodnik sezonu to wypożyczony ze Spartaku zawodnik.

Atak to tragedia, najwięcej goli ma... wspomniany zawodnik Spartaku. Potrzebowałbym więc solidnego napastnika: skrzydłowego lub dwóch, gdyż Idrisa Sambu, ten wypożyczony kopacz nie chce podpisać z nami kontraktu, bo płacimy za mało. Do tego chciałbym wzmocnić obronę.

W spoilerze 4 zawodników zasługujących na wyróżnienie. Kolejno: Jakub Czerwiński (31, POL, OŚ), Anton Saletros (27, SWE, PŚ), IDrisa Sambu (25, GNB, PL) i Roman Minaev (25, RUS, NŚ)

Spoiler

image.thumb.png.a0b8c71250068e4e502ae5921575835c.png

 

image.thumb.png.2f842fefa6a3ae8768cc41abf4c9701a.png

 

image.thumb.png.3555f8ace618afc8dbbbdb519c150210.png

 

image.thumb.png.d4d26e2ff3876c84911ec8715749ca96.png

 

Także zarząd oczekuje walki o tytuł, a ja tu widzę walkę o środek tabeli max. Dostałem jednak kurs na licencję kontynentalną B, zatem będę próbować.

A i tabela ligowa:

Spoiler

image.thumb.png.559291378b36c9d5f6da43250e94cb65.png

Tak 13. i 14. wygrali baraż

 

1. 2019 - BK Forward - 1. Liga Północ (3. liga): 12. miejsce, utrzymanie

2. 2020 - BK Forward - 1. Liga Północ: 1. miejsce, awans

3. 2021 - BK Forward - 1. Liga Elita: 2. miejsce, awans

4. 2022 - BK Forward - Szwedzka Ekstraklasa: 6. miejsce

5. 22/23 - Arsienał Tuła - Rosyjska Ekstraklasa: 9. miejsce

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Zarząd stawia cel nierealny, ja sam chcę powalczyć o TOP5, gdyż to jest w sumie w zasięgu o ile transfery okażą się trafne.

 

Sama Rosyjska Ekstraklasa utrzymała 7. miejsce w rankingu rozgrywek. Jako ciekawostkę dodam, że nasza wspaniała Ekstraklasa awansowała o jedno oczko na 22. miejsce. Wyprzedzają Polskę m.in Szwajcarzy, Czesi, Szwedzi czy angielskie Championship.

Spoiler

image.thumb.png.b79eb6c41f7c2557637fe38c39a3e1ac.png

 

 

Ważnym krokiem do poprawienia swojej reputacji są udane transfery. Tutaj nie zamierzałem przesadnie wyłamywać się od oczekiwań czyli poszukiwania zawodników U-23 i kontraktowania perspektywicznych U-20.

Ale i tak konieczne jest zwiększenie budżetu, a zwłąszcza obniżenie wypłacanych pensji, zatem klub opuściło 7 zawodników. Z najważniejszych pożegnań to odejście bohatera poprzedniego sezonu czyli Idrisa Sambu (25, GNB, PL/OPL, 17/3), który był wypożyczony ze Spartaku Moskwa i kończył mu się z nimi kontrakt. Niestety gdy w negocjacjach zaśpiewał sobie 200 000 € miesięcznie musiałem odpuścić, a podchodziłem do negocjacji z myślą o potrojeniu jego obecnej pensji, która wynosiła 25 tys.

 

Poza uwolnieniem około 400 tys € miesięcznie na odejściach zarobiliśmy 600 000 €. To pozwoliło przeprowadzić 7 transferów do klubu.

Djordje Despotovic (31, SRB, NŚ, 15/0 U21) z FK Orenburg za darmo - najważniejszy transfer zapewne, wyraźnie lepszy od obecnych napastników, ma rozwiązać nasz problem ze skutecznością

Spoiler

image.thumb.png.bfba7b6f37e2eab442b651218c81076f.png

 

Sergey Volkov (18, ROS, PL) z Rubin Kazań za 145 000 € - w teorii sprowadzony za 0 €, ale odszkodowania i opłaty i tak dalej. Ma doświadczenie już nawet w ekstraklasie, ale marzy mu się już walka o 11tkę co u nas ma miejsce, gdyż nie mamy w sumie alternatywy na jego pozycji

Spoiler

image.thumb.png.6e6f60aad68c9b48d84171874516b46d.png

 

Michel Stegeman (19, NED, PŚ) z Ajax Amsterdam za darmo - jeden z dwóch zawodników polecony przez mojego holenderskiego scouta. Ajax chciał go zatrzymać, ale jakimś cudem wybrał nas. Dlaczego? Ja nie wiem.

Spoiler

image.thumb.png.804b6dcf32eda4c75c2ac6b062e90086.png

 

Jorge Rivera (19, COL, PŚ, 9/1 U21) z Deportivo Pereira za darmo - to drugi brylant od holenderskiego scouta, wygraliśmy walkę o niego z Ajaxem i Feyenoordem. OD razu też zgłosił się Orenborg proponując mu miejsce w wyjściowym składzie, co postanowiłem przyjąć, zwłaszcza że opłąta za nie granie to druga pensja tego pana.

Spoiler

image.thumb.png.c71d1f99ea5dc68cdcd747fcd7df24bf.png

 

Denis Adamov (25, ROS, BR) z Czajka Piescośtam za darmo - bramkarzem numer jeden jest 32-letni Nigmatullin, ale no właśnie 32 lata. Denis nie ma doświadczenia w wysokich ligach, grał w 1. lidze, którą nawet wygrał z rezerwami Krasnodaru, ale Czajka Piecośtam, do której przeszedł grała słabo i to mimo jego świetnych ocen. Zatem mam nadzieję, że ma talent.

Spoiler

image.thumb.png.b16a22741e85093be973749174478740.png

 

Ivan Magomedov (18, ROS, BR) z Nosta Nowotroick za 19 750 € - tutaj wg scoutó to talent na 5*, ale trenerzy nie zgadzają się z tym za bardzo i mam obawy, że to utopione 20k w odszkodowaniach itp.

Spoiler

image.thumb.png.401ed95087f60dbc4d7d69d309c1a0cb.png

 

Petr Veselov (18, ROS, OŚ) z Lokomotiw Moskwa za darmo - kolejny talent, który nie wiem w sumie czemu przeszedł do nas, ale przez nasze braki w obronie ma szanse na grę, gdyż przesadnie od bardziej doświadczonych kolegów nie odstaje

Spoiler

image.thumb.png.3d5c09d649dfc55da456176432cc6b16.png

 

Sezon zaczynamy mając jeszcze 93 231 € miesięczne na płace i 337 477 € na transfery, ale prawdę mówiąc to za mało na efektowne transfery. Tym nie mniej będę pewnie szukać drugiego PL. A zawodników zacząłem pokazywać, gdyż po cichu liczę iż trafiam tu na jakiś talent, który zrobi karierę ;)

 

Czy to transfery na walkę o mistrza? Nie sądzę, ale z tego co widzę liga rosyjska nie jest zbyt zróżnicowana poziomem i walka o europejskie puchary powinna być w zasięgu. Oby durny zarząd za to mnie nie zwolnił, bo w ciągu 2-3 lat mogę stworzyć ekipę walczącą o mistrzostwo.

 

Będzie ciekawie!

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...