Jump to content

Plotsson

Użytkownik
 • Content Count

  141
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Plotsson

 1. Oni akurat te karne wygrali, odpadli z Portugalią w półfinale (tam w ogóle była gadka w stylu "Holandia zdjęła klątwe" ). Tak, cieszę się, bo też od lat kibicuje Holandii. Tak, w porównaniu do drużyn AD 2000 i 1998 (bo te najlepiej pamiętam i wspominam), a nawet AD 2004 i 2008 grają aż bolą zęby. Robben irytuje nonszalancją, a cała drużyna ma długie momenty, w których zwyczajnie stoi. I na koniec - Niemcy jak nikt inny na tym mundialu zasługują na ostateczny triumf (choć w prawdopodobnym ewentualnym finale Holandia - Niemcy będę oczywiście za Oranje). Już wiem, co ludzie czuli oglądając ME '72. Btw Pierwszy post od chyba ponad dwóch lat, ale za to jaka okazja ;).
 2. Myślę, że raczej Chorzów i Kraków były zbyt pewne swego i ich władze nic nie robiły by lobbować za ewentualną organizacją ME u siebie. Poprzedni marszałek woj. śląskiego wręcz (akurat właścicielem SŚ jest województwo, a nie miasto Chorzów) zrzucił całkowicie odpowiedzialność za przygotowanie projektu na prezydenta Chorzowa. A Chorzów ma po pierwsze najmniejszy budżet spośród miast kandydackich, po drugie prezydenta, który nie jest wzorem pracowitości i dalekosiężnego myślenia. Marszałek myślał zapewne, że argument w postaci Śląskiego i dobrej infrastruktury jest nie do przebicia (i prawdę mówiąc, chyba tak samo było w Krakowie). Niestety, takie wyścigi wygrywa się za kuluarami, a projektem kierować musi osoba, która ma wizję i wierzy w powodzenie. Przynajmniej na Śląsku takowych zabrakło, biuro przy ds. organizacji Euro przy urzędzie marszałowskim powstało dopiero po przyznaniu nam Mistrzostw. Póki GZM jest mrzonką, a na stanowiskach zasiadają miernoty, póty źle widzę przyszłość Stadionu Śląskiego i ewentualnej oragnizacji dużych imprez w regionie (w końcu Spodkowi też rośnie konkurencja). Szkoda tylko, że znów zaprzepaszczono w beznadziejnie głupi sposób szansę na promocję regionu i zmianę jego wizerunku.
 3. Plotsson

  Filmy

  Sam jesteś nudny . "Nostalgia" ma po prostu jeszcze wolniejsze od "Solaris" i "Stalkera" tempo, taka ciekawostka, pojedyncze ujęcia ciągną się minutami. Udowadnianie, że diCaprio to dobry aktor jest równie nudne jak kubasa piszący o nudzie bijącej z "Solaris" .
 4. Plotsson

  Filmy

  Pewnie, że jest przystępny, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Mam wrażenie, że "Pi" swoją domniemaną "ciężkość" zawdzięcza głównie niskiemu budżetowi, który zaważył na kameralności, sposobie kręcenia i stronie wizualnej filmu. I rzeczywiście, ludzie oglądający raczej mainstream mogą tak odbierać debiut Aronofsky'ego. Miał więcej kasy - nakręcił "Requiem dla snu", w sumie dzieło bliskie już głównemu nurtowi. Kubasa - a widziałeś "Nostalgię"?
 5. Plotsson

  Filmy

  To już kwestia własnego wyczucia, co rozumiemy przez to stwierdzenie . Pewnie, inaczej nie zrobiłby takiej kariery, kończąc na statusie studencko-dekaefowego cult movie . Z "Pi" jest tak, że gdy pierwszy raz to obejrzałem, to bylem naprawdę położony na łopatki. Ale to nie jest film, do którego się wraca. Drugi raz był już zawodem, bo nagle niektóre wątki stawały się banalne i trochę amatorskie. No ale ta atmosfera paranoicznego pędu poznania (cóż za stwierdzenie ) jest po prostu genialna. Na szczęście Aronofsky zrobił później "Źródło", które jest wielkie zarówno za pierwszym zetknięciem, jak i później.
 6. Plotsson

  Filmy

  A nie jest? To przecież wizja świata totalnie zrelatywizowanego, gdzie granica między dobrem a złem właściwie przestaje istnieć. Pod płaszczykiem filmu sensacyjnego Fincher przemyca strasznie niewesołe przemyślenia na temat kondycji naszej cywilizacji. Już nie wspominając ostatniej sceny, która swoją grozą zwala z nóg. No ok szanuje i przyjmuję Twoje zdanie, tym bardziej, że jeszcze nie mam swojego. Chodzi mi tylko o to, że stawiasz "ciężkość" i "nieprzyjemność" jako argument przeciw. A to żaden argument, bo mogę podać (co też zresztą zrobiłem) przykłady filmów, które mimo swojej ciężkości i nieprzyjemności można uznać za co najmniej bardzo udane.
 7. Plotsson

  Filmy

  "Plac Zbawiciela był ciężki, "Monster" był ciężki, "Siedem" było ciężkie. I tak dalej, i tak dalej. Jeszcze nie widziałem "33 scen z życia", ale argument, że film jest ciężki w kontekście jego oceny jest trochę dziwny.
 8. No ale jak kogoś nie stać to znaczy że trzeba innemu zabrać by temu dać? Mnie nie stać na Bugatti Veyrona, zróbcie zrzutę w postaci dodatkowego podatku jak tak lubicie oddawać kasę innym. Kogo jak kogo ale Ciebie o socjalizm nie podejrzewałem. Pewnie, że nie. Problem w tym, że od upadku PRL temat biedy mieszkaniowej w Polsce jest przemilczany przez rządzących. Bo co dałoby natychmiastowe skasowanie praw lokatorów bez jakichkolwiek rozwiązań systemowych, wprowadzających jakieś formy zastępcze dla zainteresowanych? Przypuszczalnie skończyłoby się falą eksmisji na bruk, bez żadnych szans na zabsorbowanie przez społeczeństwo tej fali. Właściwie mielibyśmy do czynienia z katastrofą socjalną, która miałaby wpływ nie tylko na tych ludzi, ale na wszystkich obywateli. Ok, jestem za likwidacją praw lokatorów w takim kształcie jakie są obecnie. Bo to czysta niesprawiedliwość i niejednokrotnie hamulec rozwoju nie tylko dla prywatnych właścicieli, ale także dla całych miast. Tylko muszą tu być wprowadzone jakieś formy zastępcze, ale takich nie ma i nie będzie. Kto ryzykowałby elektorat? Lepiej liczyć na czynnik biologiczny.
 9. Ale nikt nie zabraniał mu pozbycia się meneli z dworca, kiedy miasto wyeksmitowało w pewnym momencie lokatorów. Wolał latać po sądach i wywieszać transparenty. Napisałem: od dłuższego czasu kamienica stała pusta, a właściciel liczył na łatwy zysk w postaci odszkodowania, nic nie robiąc z posiadaną przez siebie własnością. Pewnie Vami, ale i tu widzę haczyk. Problem z prawami lokatorów pojawia się w momencie, kiedy chodzi nie o meneli, a o zwykłych ludzi, których nie stać na kupno mieszkania. A to niestety dotyczy całych rzesz ludzi. Już nie wspominając o tym, że wielka płyta za kilkanaście lat zacznie się rozpadać.
 10. Ekhm... a konserwacja to według Ciebie nie jest renowacja? Nie, nie może robić co z tym chce. Zresztą są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, decyzje o warunkach zabudowy itd. Chciałbyś, żeby w centrum Zakopca wybudowali wieżowiec przysłaniający widok z Gubałówki na Giewont?
 11. Man_iac - a jakby tak na ten pomysł wpadł jakiś wpływowy urzędas (zakładam, że Plac Zamkowy należy do miasta) i przekonał do niego wszystkich decydentów? Widzisz, są renowacje spieprzone i renowacje udane. Sukiennice to chyba najbardziej jarmarczny przykład takowej. Ale np. taki Kościół Mariacki już jest ok? A przecież został wyremontowany, bo bez remontu raczej nie przetrwałby tych kilku wieków. Albo Reichstag, gdzie Foster zaplanował zachowanie napisów wyrytych i wypalonych przez radzieckich żołnierzy w 1945 roku. Jeśli oczywiście nie zakładasz, że renowacja ze swej natury jest barbarzyństwem. Twierdząca odpowiedź zamyka temat.
 12. Akurat estetyka przestrzeni publicznej to kwestia decyzji podjętych przez ekspertów. Ja wiem, że nie wolno nikomu zabronić być fanem behatonu i fontann z plastiku, ale jak ktoś taki chce na swoją modłę przerobić Plac Zamkowy w Warszawie to należy reagować. Wiesz, po prostu kwestia smaku, jedni mają ten zmysł bardziej wyczulony, inni mniej. Ale więcej znaczy zdanie tego wrażliwszego, choćby był sam pośród dziesięciu średniaków. Ja też lubię miejsca delikatnie rzecz ujmując klimatycznie zapuszczone, ale jednak to już przesada. Pomijając fakt, że gdyby nie remontować (według Twojego mniemania duplikować, co fałszuje obraz) żadnych budynków, to nie dorobilibyśmy się nigdy jakiegokolwiek zabytku. I taki jeden przykład z bliskiego mi podwórka. http://img.naszemiasto.pl/grafika2/nowy/92...07_1_d_6957.jpg Pokrótce, facet odzyskał od państwa kamienicę na początku lat 90. Z jednym tylko felerem - lokatorami, którym nie mógł podnieść czynszu, ani ich wyeksmitować. Dodajmy, że z dość ciekawych grup społecznych. Postanowił walczyć z państwem i prawem ochrony lokatorów w dość niekonwencjonalny sposób, po prostu przestał wkładać w interes pieniądze, nawet na te najpilniejsze remonty. W rezultacie w ciągu jakichś dziesięciu lat, zaniedbana, ale żyjąca kamienica jakich wiele w centrum Katowic, zamieniła się w ruderę. Co gorsze, po akcji wyrzucenia z dworca PKP ćpunów i bezdomnych, to właśnie oni zajęli miejsce dawnych lokatorów, których i tak wcześniej wysiedlono ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Właścicielowi to nie wystarczyło, postanowił sądzić się z państwem o doprowadzenie budynku do ruiny. Oczywiście nadal nie wkładając w zabezpieczenie tegoż ani grosza. I tak oto w centrum największego w kraju skupiska ludności, które to mozolnie i powoli dźwiga się z peerelowskiej zapaści zaniedbań i celowych zaniechań, stoi gmach doprowadzony do ruiny tylko dlatego, że jego właściciel w imię walki o bezwzględne prawo własności "zapomniał" o tym, że oprócz niego żyje tam jeszcze ponad 3 miliony ludzi. Po prostu, dopóki ludzie w tym kraju nie zrozumieją, że wizerunek ich nieruchomości nie należy tylko do nich, lecz do ogółu, powinien panować zamordyzm. Masz w dupie ład przestrzenny, to płać za to. I nie piję tu do innego palącego problemu, mianowicie praw lokatorów, bo to temat na inny wywód.
 13. Plotsson

  Studia

  xemi - to czy w przypadku braku złożenia pracy jesteś studentem, zależy od uczelni. Mój kolega studiował na AE w Katowicach, zaliczył 9 semestrów, a X składał się tylko z seminarium. Nie złożył pracy do końca semestru, więc go nie zaliczył, a że nie uczynił tego także do października, to został skreślony z listy studentów. Później, żeby złożyć pracę i mieć wyznaczony termin obrony, musiał się reaktywować. Jak widać wszystko zależy od uczelni i toku studiów.
 14. Ha! Czasem nawet niejedną . I rzeczywiście strasznie to podmywa nawet najtrwalsze budowle.
 15. Plotsson

  Filmy

  Byłem ostatnio na "Rysie" Michała Rosy, okrzyczanym w Gdyni jednym z najlepszych obrazów z podobno antylustracyjnym przesłaniem. Muszę powiedzieć, że się nie zawiodłem, bo fim nie dość, że sprawnie poprowadzony i okraszony naprawdę dobrymi kreacjami aktorskimi, to jeszcze zostawia widza w zadumie na długo po wyjściu z kina. Cieszy fakt, że Rosa umknął pokusie zrobiena filmu pod z góry założone tezy i klimat wokół lustracji uczynił tłem dla historii rozpadającego się małżeństwa. W rezultacie dostajemy jakąś wariację na temat "Wstrętu" Polańskiego, a nie szkolną agitkę a la Stuhr w "Korowodzie". Gdyby jeszcze trochę więcej polotu wkradło się w kadry, byłoby rewelacyjnie. Ale i Tak mocne 7/10. A nowy Kusturica niestety FATALNY, żenujący, zawstydzający.
 16. Należy odróżnić przewrażliwienie od objawów psychozy.
 17. Tak nawiązując jeszcze do okoliczności w jakich padły groźby wobec Olejnik, to warto przytoczyć pewną luźną prywatną rozmowę środowiska zgromadzonego wokół obecnego prezydenta jaka odbyła się w 2001 roku. Janusz Kaczmarek poruszył wtedy temat mediów, a konkretnie słabego poziomu ówczesnej inkarnacji "Tygodnika Solidarność". Kaczyński odebrał to jako atak na swojego brata, który był redaktorem naczelnym tegoż jakieś dziesięć lat wcześniej i nie krył oburzenia tym faktem w późniejszej rozmowie. Dla mnie te zależności są przerażające.
 18. Plotsson

  Polityka zagraniczna

  Taki OT trochę. O ile dobrze pamiętam, to głównym problemem Rohma i elit SA nawet nie był powszechnie panujący tam homoseksualizm, ale coś co moglibyśmy nazwać odchyleniem socjalistycznym. Dopiero to przesądziło o losie jego i jego kompanów, wcześniej Hitler z rożnych względów przymykał oko na kwestie homoseksualizmu w SA. Co do ironii losu - facet wracał z imprezy w gejowskim klubie, dwukrotnie przekraczając dozwoloną w miejscu wypadku prędkość, trzykrotnie przekraczając dozwolone normy obecności alkoholu we krwi, a śpieszył się na urodziny swojej 90 - letniej matki. Takie rzeczy chyba tylko w Austrii mogą się zdarzać.
 19. Plotsson

  Studia

  Skomentuję krótko: UŚ . Ja nadal nie mam planu zajęć, pomijając fakt, że takowego de facto nigdy nie uświadczysz na WRiTv. To tak w nawiązaniu do opowieści o naszej kochanej Alma Mater .
 20. Ale ja myślę, że Gosiewski kręci na siebie bicz. Jakby nie było to ta definicja znakomicie opisuje jego poczynania .
 21. Plotsson

  Koncerty

  Eeee, nie znasz się . Szkoda, że nie byłem. Za mojego życia druga szansa na posłuchanie i obejrzenie Kraftwerk na żywo i pewnie ostatnia.
 22. Plotsson

  Koncerty

  Jestem skrajnie na siebie zły, że tam nie dotarłem. Ponoć najlepiej nagłośniony koncert świata, czy coś w tym stylu. Prawda to?
 23. Plotsson

  Filmy

  Wg. Żiżka "Zagubiona autostrada" to analiza psychiki mężczyzny, a "Mullholland..." kobiety na przykładach ich snów i marzeń. I mimo początkowych oporów teoria ta ma ręce i nogi, bo rzeczywiście składnie i klarownie ogląda się te filmy pod takim kątem. tio - możliwe. Mnie podoba się "Volver", a znajomej, która uważa filmy Lynacha za skrajny okaz bełkotu, "Prosta historia".
 24. Plotsson

  Filmy

  To był oczywiście żart poparty pewnymi obserwacjami socjologicznymi . Bywa, że lubię filmy Almodovara, czego świetnym przykładem jest "Volver". Z drugiej strony mamy takiego "Matadora", coś strasznie ciężkostrawnego, albo nietrafiającego (nie za sprawą tematyki, raczej pewnych niuansów) jak "Wszystko o mojej matce". Także z tym jest różnie, a większość moich koleżanek i tak biega do kina na kolejne "almodovary" . Szczurek - a "Prosta historia"? Tak na marginesie, to ostatni odcinek drugiego sezonu TP też jest strasznie skopany, choć przynajmniej nie ma tylu dłużyzn co wcześniejsze. Wygląda to tak, jakby Lynch dowiedział się o planowanym zdjęciu serialu i rozwiązał niektóre wątki za pomocą łopaty (scena w banku z Pete'em i Audrey na przykład). Szkoda, że nie zrealizował planowanego filmu o wydarzeniach, które nastąpiły później, tak jak uczynił z historią ostatnich dni życia Laury w "Ogniu krocz za mną".
 25. Plotsson

  Filmy

  dragonfly - Almodovar jest dla dziewczyn, dla chłopców jest Lynch. Po co zatem tracić czas na "Porozmawiaj z nią"? Lepiej poświęcić się "Eraserhead" . defique - owszem. Dlatego też tegoroczne decyzje Akademii są skandaliczne. Wielki, fantastyczny film, apoteoza życia, choć z szalenie karkołomnej perspektywy. No i jeszcze umocowanie w autentycznych wydarzeniach. Wielki Almaric, wielki Schnabel, wielki Kamiński (wreszcie coś efektownego, ale odcinającego się od efekciarstwa a la "Szeregowiec...").
×
×
 • Create New...