Skocz do zawartości

Mój klub i problemy nowicjusza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkim!

 

Na wstępie chciałbym powiedzieć tylko,że w FM jestem nowym graczem wcześniej mając styczność przez około tydzień z jedną ze starszych wersji(już nie pamiętam którą) także proszę o wyrozumiałość,bo nadal uczę się tej gry na zasadzie "prób i błędów..oraz czytania miliona poradników". Chociaż nadal mam mętlik w głowie.

 

Postanowiłem zacząć karierę swoim klubem który znajduje się w lidze vanarama national league south.Wszystkie ustawienia kariery zabrałem z tematu 

Jaki problem mam to przestarzały dla mnie skład. 25+ 30+latkow ktorzy juz się bardziej nie bede rozwijać wolałbym zastąpić młodymi graczami na lata.Dodatkowo są Zadowalające bazy treningowe oraz Podstawowe obiekty młodzieżowe(akurat lubie tak zaczynać). 

skladjpg_qenxwpn.jpg

Mam również 4 zawodnikow w U-18 którymi warto się zainteresować co podpowiada mi gra,ale po przeglądzie ich pasują do mojej drużyny oraz stylu jaki preferuje.

Moje pierwsze pytanie co do składu brzmi: Czy zostawić tych utalentowanych juniorów w U-18 czy przenieść ich do seniorskiego składu?

Moje drugie pytanie brzmi: Dograć sezon tymi "dziadkami" cały sezon mieszając w meczach ich z młodzieżą,a na nowy sezon sprowadzić juz sama młodzież tych sprzedając? Jak zrobić tzw"zmianę pokoleniową"

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

TAKTYKA

Zapoznałem się z mocnymi i słabymi stronami moich piłkarzy które wyglądają następująco:

 

Pozytywy

Skoczność-dobra w powietrzu

Pracowitość-zostawiaja serce na boisku

Siła-Silny fizycznie skład

Współpraca-wysoki poziom gry indywidualnej i zespołowej

Podania-celność podań na wysokim poziomie

Negatywy

Dezycje-brakuje umiejetnosci podejmowania decyzji

Przyjęcie piłki

Przyda się klasowy zmiennik na bramke,prawa obrone,

Przyda sie lewy obronca

Lepsza ławka

Wzmocnić pozycje prawa i lewa obron

 

Jedyny pomysł jaki przyszedł mi do głowy to styl Diego Simeone. Dodajac do tego częste ataki poprzed dośrodkowania,bo praktycznie cała moja drużyna bardzo dobrze gra w powietrzu.

Niestety zakładka taktyki jest dla mnie czarną magią także nie odnajduje się w niej nawet czytajac już wiele poradników także skorzystałem z gotowca jego taktyki analizując jak się w niej gra oraz co potrzeba i co zrobić itp.(Proszę mnie nie wyzywać za gotowca :( )

https://www.fmscout.com/a-diego-simeone-442-atletico-tactics-fm17.html

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sztab

trenerzyj_qenxwea.jpg

PIERWSZA DRUŻYNA

Kolejną rzeczą z jaką przyszło mi się tu zmierzyć jest sztab szkoleniowy który musiałem zbudować od zera(sugerując się poradami z pierwszego linku oraz własnymi doświadczeniami) i tym razem postawiłem nie na najlepszych specjalistów,ale na trochę gorszych a z odpowiednią osobowością(tak samo dla trenerów U-18). Jest to niższa z lig więc większość osób ma osobowość "dosyć profesjonalny" co moim zdaniem porównywalne jest do "pół profesjonalnej drużyny. Są osoby z osobowością Profesjonalni,ale też są oczywiście zrównoważeni.

U-18

Kolejnym problemem który napotkałem był sztab U-18 gdzie rozstałem się z trenerami którzy ogólnie mówiąc"znali się na swojej pracy jak ja na opracowaniu taktyk".Niestety na mojej drodze została postawiona ściana której nie wiem jak przebić,a mianowicie moi piłkarze z pierwszego zespołu są tam trenerami(marnymi) i zastanawiam się jak im grzecznie powiedzieć,żeby zajęli się swoją karierą,a trenowaniem zainteresowali się później.
SCOUTING

Kolejnym murem jest mój poziom scoutingu. Który obecnie nie istnieje :(

scoutjpg_qenxwxr.jpg

Szukając po ofertach zgłaszających się scoutów niestety nie trafiłem nic ciekawego..tym bardziej są tam sami Anglicy,Walijczycy oraz Szkoci,a chciałbym,żeby moja siatka poszukiwań poszła też w inne kraje także moje jedno z pytań brzmi "Jak zdobyć scoutow krajów poza wyspami?"

 

Moi pracownicy:

ASYSTENT

asystentj_qenxwwh.jpg

TRENER SIŁOWY

silowyjpg_qenxwwx.jpg

1 TRENER BRAMKARZY

1-BRAMKAR_qenxwwn.jpg

2 TRENER BRAMKARZY

2-BRAMKAR_qenxwwe.jpg

KOORDYNATOR PIONU JUNIORSKIEGO

JUNIORjpg_qenxwww.jpg

DYREKTOR

DYREKTORj_qenxwws.jpg

GŁÓWNY SCOUT

gLOWNY-SC_qenxwwq.jpg

TRENINGjp_qenxwsh.jpg

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Obecnie  to wszystko nad czym się obecnie zastanawiam,ale jestem otwarty na krytykę,pomoc i podpowiedzi za co z góry dziękuję :)

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Cześć :) Postaram się odpowiedzieć na niektóre z Twoich pytań :)

 

13 minutes ago, Corem said:

Postanowiłem zacząć karierę swoim klubem który znajduje się w lidze vanarama national league south.

 

Bardzo ambitnie jak na początkującego :) Ja zazwyczaj przynajmniej jedną karierę próbuję zagrać mocną ekipą, bo tam zdecydowanie łatwiej sprawdzać co działa, a co nie :)

 

13 minutes ago, Corem said:

Mam również 4 zawodnikow w U-18 którymi warto się zainteresować co podpowiada mi gra,ale po przeglądzie ich pasują do mojej drużyny oraz stylu jaki preferuje.

Moje pierwsze pytanie co do składu brzmi: Czy zostawić tych utalentowanych juniorów w U-18 czy przenieść ich do seniorskiego składu?

Moje drugie pytanie brzmi: Dograć sezon tymi "dziadkami" cały sezon mieszając w meczach ich z młodzieżą,a na nowy sezon sprowadzić juz sama młodzież tych sprzedając? Jak zrobić tzw"zmianę pokoleniową"

 

Młodzież szybciej rozwija się grając w pierwszym składzie. Mając możliwość (np. jeśli są lepsi od starszych graczy których masz, albo masz bezpieczne miejsce w tabeli, gdzie o awans już nie powalczysz, a na spadek nie ma szans) na pewno warto dać im pograć. Sam akurat szkolę jednego dziewiętnastolatka gry na nowej pozycji i po 20 spotkaniach w pierwszym składzie widać różnicę :) Ważne też jest podpisanie jak najszybciej kontraktu profesjonalnego z takimi graczami. Osobiście niestety nie wiem czy robi różnicę to w którym składzie są ci gracze. Sam zawsze robię tak, że w pierwszej drużynie trzymam juniorów z szansami na grę.

 

W tak niskiej lidze moim zdaniem wiek zawodnika powinien być sprawą drugorzędną. Skupiłbym się na wyszukaniu jak najlepszych graczy dostępnych dla Ciebie i próbie wyrwania się jak najszybciej do wyższej ligi. Nie warto się przywiązywać do zawodników, bo w wyższych ligach nic nimi nie osiągniesz, więc jeżeli scouci znajdą Ci lepszych, to IMO bierz :)

 

14 minutes ago, Corem said:

Niestety zakładka taktyki jest dla mnie czarną magią także nie odnajduje się w niej nawet czytajac już wiele poradników także skorzystałem z gotowca jego taktyki analizując jak się w niej gra oraz co potrzeba i co zrobić itp.

 

Graj jak chcesz, to ma Ci przede wszystkim sprawiać przyjemność. Osobiście wolę grać tym co stworzę sam. Jak miałem problemy z przejściem na inny styl grania to brać forumowa pomogła mi poprawić błędy i ustawić ekipę pod konkretny pomysł. Jeżeli chcesz, to śmiało próbuj coś ułożyć, na pewno ktoś się wypowie i może z czasem uda się stworzyć coś znakomitego ;)

 

14 minutes ago, Corem said:

Szukając po ofertach zgłaszających się scoutów niestety nie trafiłem nic ciekawego..tym bardziej są tam sami Anglicy,Walijczycy oraz Szkoci,a chciałbym,żeby moja siatka poszukiwań poszła też w inne kraje także moje jedno z pytań brzmi "Jak zdobyć scoutow krajów poza wyspami?"

 

Przede wszystkim to na razie nie warto ich szukać. Twój budżet na scouting na 99% pozwala tylko na wyszukiwanie graczy w UK. Poczekaj aż znajdziesz się w wyższej (o dwa-trzy stopnie) lidze i wtedy zacznij się martwić filtrowaniem innych rynków :) 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dziękuję za szybką odpowiedz i porady :) W razie co zaktualizowałem post dodając kilka zdjęć z gry.

 

Cytat

Bardzo ambitnie jak na początkującego :) Ja zazwyczaj przynajmniej jedną karierę próbuję zagrać mocną ekipą, bo tam zdecydowanie łatwiej sprawdzać co działa, a co nie :)

Właśnie jestem osobą która lubi budować coś od zera ucząc się na swoich błędach,a wielkie kluby mnie przytłaczają i nie mam radości z gry.

Cytat

Młodzież szybciej rozwija się grając w pierwszym składzie. Mając możliwość (np. jeśli są lepsi od starszych graczy których masz, albo masz bezpieczne miejsce w tabeli, gdzie o awans już nie powalczysz, a na spadek nie ma szans) na pewno warto dać im pograć. Sam akurat szkolę jednego dziewiętnastolatka gry na nowej pozycji i po 20 spotkaniach w pierwszym składzie widać różnicę :) Ważne też jest podpisanie jak najszybciej kontraktu profesjonalnego z takimi graczami. Osobiście niestety nie wiem czy robi różnicę to w którym składzie są ci gracze. Sam zawsze robię tak, że w pierwszej drużynie trzymam juniorów z szansami na grę.

 

W tak niskiej lidze moim zdaniem wiek zawodnika powinien być sprawą drugorzędną. Skupiłbym się na wyszukaniu jak najlepszych graczy dostępnych dla Ciebie i próbie wyrwania się jak najszybciej do wyższej ligi. Nie warto się przywiązywać do zawodników, bo w wyższych ligach nic nimi nie osiągniesz, więc jeżeli scouci znajdą Ci lepszych, to IMO bierz :)

Nie wiem czy dobrze myślę,ale mam po prostu nie przejmować się swoimi zawodnikami i na razie brać takich którzy dadzą mi wyniki,a i tak po awansie do wyższych rozgrywek będę wymieniał cały skład?

 

Mam jeszcze pytanie jeśli chodzi o rozbudowy. Na czym powinienem się najpierw skupić jeśli chodzi o "marudzenie" zarządowi? Moje rozumowanie jest obecnie takie:

Pierwsze co kupuje stadion(będę miał pełny dochód za mecz oraz stabilizacje z możliwością rozbudowy)

Drugie to rozbudowy baz treningowych oraz młodzieżowych

Trzecie po awansie o np 2 klasy rozgrywek przechodzę na tryb profesjonalny,żeby dawać piłkarzom porządne kontakty

 

Poprawcie mnie,ale mam wrażenie,że napisałem ten post w złym miejscu :D

Odnośnik do komentarza

Na początek nękaj zarząd o klub patronacki, jeśli się uda, wybierz nie jakiś swój ulubiony smile.gif tylko taki z którego rezerw lub zespołu juniorów można wypożyczyć ciekawych graczy. Równocześnie atakuj o wiecej etatów w sztabie szkoleniowym, scoutingu itp. I wymień dyrektora sportowego, ten którego masz to nieudacznik smile.gif Na zakup stadionu czy rozbudowe bazy raczej Cie nie bedzie stać, gdy grasz takim małym klubem

 

 

Odnośnik do komentarza
Cytat

Na początek nękaj zarząd o klub patronacki, jeśli się uda, wybierz nie jakiś swój ulubiony smile.gif tylko taki z którego rezerw lub zespołu juniorów można wypożyczyć ciekawych graczy. Równocześnie atakuj o wiecej etatów w sztabie szkoleniowym, scoutingu itp. I wymień dyrektora sportowego, ten którego masz to nieudacznik smile.gif Na zakup stadionu czy rozbudowe bazy raczej Cie nie bedzie stać, gdy grasz takim małym klubem

Dzięki za radę. Właśnie zgłosiłem poszukiwanie klubu patronackiego. Mam nadzieję,że ktoś się zgłosi,bo w poprzednich podejściach było zero odzewu. Co do dyrektora to niestety musze poczekać z jego zwolnieniem,bo klub blokuje to -,-

 

Ku mojemu zdziwieniu zgłosił się jeden chętny klub :O 

northjpg_qenxsee.jpg

Odnośnik do komentarza

Po dobrym rozpoczęciu sezonu nastąpiło jakieś uśpienie chyba.... Po stracie głównego napastnika który strzelał na zawołanie teraz każdy mecz jest dla mnie wielką niewiadomą. Potrafię wygrać z topową drużyną ligi,a nawet dostać srogie lanie od tej która jest na dnie tabeli,albo z bólami wywalczyć remis... Co oni robią? xD 

tabelajpg_qenxapp.jpg

 

kalendarz_qenxaph.jpg

 

Dodatkowo jeden z moich trenerów postanowił,że zmniejszy sobie statystki do trenowania bramkarzy z 11 do 8.... w sumie wygląda trochę jak taki śmieszek -,-

smieszekj_qenxapr.jpg

Odnośnik do komentarza
5 hours ago, Makk said:

Jeśli wygrywasz z drużyną z topu, a ciężko idzie z dołem tabeli, to trzeba kombinować z taktyką. Ta sama dokładnie nie zadziała. Mentalność, styl trzeba modyfikować pod przeciwnika czy nawet w trakcie spotkania.

 

Zgadzam się z przedmówcą :) Najlepiej szukać w tym prawidłowości i potem modyfikować taktykę pod konkretny typ rywala. Możesz mieć problem z mocnymi ekipami, ze słabymi, ale też z konkretnym ustawieniem rywala. 

 

Oczywiście trzeba też pamiętać, że nie każda porażka jest winą taktyki, czasami np. przegrywa się, bo spadło morale w szatni, czy kluczowi zawodnicy doznali urazów, albo są w zbyt słabej formie fizycznej, a zmiennicy którymi rotujesz są zbyt słabi.

Odnośnik do komentarza

Można i tak zrobić. Czasem z niektórymi rywalami np. trzeba zagęścić środek pola albo coś. Można mieć jedną i ją lekko modyfikować oraz reagować na to, co dzieje się na boisku- jak w normalnej piłce. Są zespoły, które kosmetycznie zmieniają taktyke swoją, są teamy które dopasowują taktykę pod rywala i są zespoły, które mają np. dwa systemy swone (np. Real miał 4-3-3 i 4-4-2). Zależy sporo od kopaczy jakich masz i jak se wymyślisz z zespołem i jego budowaniem.

Odnośnik do komentarza

Ja np. w tej chwili gram 2 ustawieniami teraz.

 

4-4-2 - z ofensywnymi bocznymi obrońcami, nastawione na atak skrzydłami ale też posiadanie piłki. W zamyśle gramy spokojnie, ale przyśpieszamy jak jest przewaga po którejś ze stron boiska. Gdy przegrywam ustawiam wyższy pressing, agresywniejszy odbiór i szybsze tempo gry. Gdy prowadzę zmieniam nastawienie bocznym obrońcom, żeby się nie nadziać na kontry, albo przechodzę na mój drugi system.

 

3-5-2 - styl gdy podobny, ale więcej ludzi w środku pola i przez to większy spokój z tyłu. Zaczynam tak zazwyczaj mecze wyjazdowe :) 

Odnośnik do komentarza

Właśnie zacząłem od nowa bo postanowiłem samemu tworzyc taktyki tym bardziej ze miałem w tamtym klubie same problemy z kontuzjami,przegrywanymi meczami i zarzadem ktory i tak chciał mnie wykopac. Teraz zaczałem gorsza druzyną(tak wiem to nie jest dobre) xd Wlasnie chcialem sie was polecic jaki styl gry polecacie mi dla takich ludzi. Widzac ze wielu stawia na szybkosc,a graja slabo w powietrzu wpadl mi do glowy zeby uruchomić jakos boki ale nie wiem jakie ustawienie bedzie do tego odpowiedni majac w skladzie jednego zawodnika ktory potrafi rozgrywac na srodku. Rozpisałem sobie tu zawodnikow wraz z ich pozycjami oraz mocnymi i slabymi stronami ktore były wazniejsze od innych(czasami straszne pierdoły). Taktyka jaka mi do nich pasuje to 4-2-4,albo 4,-4-2.

Powiedzcie mi jeszcze jak zrobić,żeby mój piłkarz przestał być trenerem. Ma słabe statystyki i chce go wymienić na innego trenera,ale moge tylko wyrzucic go z klubu.

 

 


 

Odnośnik do komentarza

Mały hint ode mnie, bo może nie każdy też wie ;) Najlepiej zrobić jedną taktykę od A do Z, łącznie z SFG (są niezwykle istotne) i potem w slocie 2 i 3 wstawić ich kopie i sobie edytować, wtedy mamy właśnie zapamiętane SFG, a nie trzeba tego od nowa. 

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
48 minut temu, Makk napisał:

Do tego co pisze @jmk - taktyka ta sama w trzech slotach powoduje szybsze uczenie się jej przez zespół.

Nie jestem na 100% pewien, ale w FM18 chyba już tak nie jest. Wydaje mi się, że zespół szybciej się uczy jak ma ustawioną tylko jedną taktykę.

 

Później się upewnię.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, lad napisał:

Nie jestem na 100% pewien, ale w FM18 chyba już tak nie jest. Wydaje mi się, że zespół szybciej się uczy jak ma ustawioną tylko jedną taktykę.

 

Później się upewnię.

Być może, w FM18 grałem może ze 2 godziny tylko. Ja pisałem o trzech slotach i tej samej taktyce w jażdym, tak dla jasności ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...