Skocz do zawartości

Jak gram w FM - krok po kroku


Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

 

Kilka lat temu zobowiązałem się do napisania artykułów na temat taktyki w FM, niestety na chęciach się skończyło. W końcu jednak nadeszła ta chwila w której postanowiłem wtrącić swoje kilka groszy i podzielić się z Wami przemyśleniami na temat tej gry.

 

Wyszedłem z założenia, że zamiast tworzyć wyizolowane tematy dotyczące wybranego stylu gry, formacji czy jakichś taktycznych inspiracji, powinienem Wam pokazać jak "gram w grę" krok po kroku, od samego początku. 

 

Ten temat ma być przewodnikiem po świecie FM'a zarówno dla nowych graczy, jak i tych bardziej doświadczonych. Poniżej przedstawię Wam kompletną strategię obejmującą podstawowe informacje, mój setup (jakie jest polskie słowo?) gry, taktykę, trening, szkolenie młodzieży, sztab szkoleniowy, skauting, oglądanie meczów i rozwój składu. 

 

Nie będzie to na pewno krótka lektura, ale mam nadzieję, że uda mi się przedstawić wszystko w przyswajalnym stylu i zrobić coś pożytecznego dla całej FM'owej "sceny" :)
 

Pierwsze kroki - setup gry

 

1. Aktywne ligi i opcje zaawansowane

 

Po kliknięciu napisu "kariera" lądujemy w pierwszym ważnym dla dalszej rozgrywki ekranie z którym wiązę się jedno z sakramentalnych FM'owych pytań, czyli "jakie ligi masz aktywne?". Ważne żebyście już teraz zdali sobie sprawę, że w FM'owym świecie bardzo rzadko można powiedzieć, że któryś styl grania jest słuszny. FM, podobnie jak futbol w prawdziwym świecie, jest bardzo elastyczny i może być "grany" na mnóstwo sposobów. Wybranie lig, które mają być aktywne podczas naszej kariery jest sprawą zupełnie dowolną - jedyne ograniczenia to te sprzętowe, bo powinniśmy dobrać liczbę piłkarzy w bazie danych dostosowaną do naszych laptopów/komputerów. W każdym razie, screen poniżej przedstawia moje ustawienia startowe.

 

PVoBRj5.png

 

Jak możecie wywnioskować z powyższego obrazka, ja preferuję dość dużą liczbę lig. Uważam, że dobrze wpływa to na rynek transferowy, ułatwia poszukiwania piłkarzy i sztabu szkoleniowego i po prostu sprawia, że gra mi się lepiej :)

 

Pewnie zauważyliście, że przy dacie startu pojawiła się Francja. Nie będę grał w tym kraju, ale zawsze wybieram możliwie najwcześniejszą datę, żeby mieć do dyspozycji więcej czasu przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych lub pucharowych. Zaznaczyłem też wyłączenie budżetów transferowych w pierwszym okienku transferowym. Powód to moja osobista fanaberia - korzystam z apdejtów sortitoutsi i moja baza jest aktualna na 13.07.18, a dodatkowo chcę się sprawdzić z piłkarzami, których będę miał na stanie w klubie.


Czasami gram z odsłoniętymi atrybutami, ale wtedy skauting jest mało przydatny i zdecydowanie ułomny. Na potrzeby tego tematu nie wchodzi więc to w grę.

 

2. Wybór klubu

 

Kolejnym ekranem z którym mamy do czynienia jest ekran wyboru klubu. To ponownie pole do popisu dla kreatywności, bo sposobów gry w FM jest sporo - można zacząć na bezrobociu i pnąć się po szczeblach ligowych, można objąć malutki klub i doprowadzić go na szczyt, albo objąć klub, któremu się kibicuje. Ja nie mam jakiegoś preferowanego stylu - czasem gram w niskich ligach, a czasem prowadzę kluby z najlepszych lig europejskich. W FM18 miałem kilka podejść do Evertonu, ale żadna nie zakończyła się sukcesem i dłuższą rozgrywką. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej, bo to właśnie The Toffees będę w tej karierze prowadził.

 

3. Profil menedżera

 

Element role-playowy wprowadzony jakiś czas temu przez SI ma spory wpływ na rozgrywkę. Wystarczy zapytać uż. @Meler jak prowadzi się klub, który znacznie przerasta reputacją naszego menedżera. Jako, że będę "pracował" w Premier League, mój menedżer posiada najwyższą licencję i jest byłym reprezentantem kraju - w przeciwnym razie ryzykowałbym bunt piłkarzy i nie respektowanie moich decyzji. 

 

Oczywiście również tutaj nie ma wyznaczonej jednej drogi. Możecie w stylu uż. @Vami postawić na rozwój swojego menedżera i zdobywać wszystkie licencje oraz doświadczenie na drodze swojej kariery. Ja próbowałem raz, ale moja przygoda potrwała zaledwie 4 sezony więc chyba to nie dla mnie :)

 

Qi3kOQF.png

 

Tak wygląda profil mojego menedżera. Jak widzicie, moje atrybuty trenerskie, jak i psychiczne zostały nieco zmodyfikowane. Dlaczego postawiłem na taki "build"? Wyjaśnienie poniżej.

 

a) atrybuty trenerskie

 

W świecie FM relatywnie łatwo jest znaleźć trenerów do przygotowania kondycyjnego, bramkarzy oraz tych zajmujących się defensywą. Dużo trudniej jest znaleźć fachowców od taktyki, kontroli piłki i strzałów. Chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego więc postawiłem akurat na te atrybuty? Podbiłem też atrybut pracy z juniorami, bo nasz "awatar" zajmuje się treningiem zarówno seniorów, jak i zespołów juniorskich.

 

b) atrybuty psychiczne

 

W tym przypadku stawiam zawsze na determinację, dyscyplinę, kierowanie zespołem i motywację - wszystko to ma wpływ na to, jak toczą się nasze rozmowy z zarządem, piłkarzami oraz na wszelkie pozostałe interakcje. Myślę, że taki handicap to spore ułatwienie w świecie gry w którym "player power" jest podkręcony do granic możliwości i często decyzje naszych wirtualnych zawodników bywają idiotyczne.

  • Lubię! 8
Odnośnik do komentarza

Pierwszy dzień w klubie

 

Spotkanie z zarządem

 

Po objęciu sterów w Evertonie, pierwszą rzeczą którą zrobiłem była rozmowa z Farhadem Moshirim (właścicielem klubu). Akurat w tej karierze nie mam jakiegoś jasno nakreślonego celu co do stylu gry czy szkolenia młodzieży (o tym będzie trochę później), więc na razie nie przedstawiłem żadnych próśb do zarządu. Zgodziłem się na konferencję prasową i podziękowałem mojemu asystentowi za jakiekolwiek sugestie - według mnie, na tym etapie nie ma sensu wczytywać się w to co ma do powiedzenia. To ja rządzę, a on nie ma zielonego pojęcia jaka jest moja wizja gry zespołu.

Oczywiście jeżeli przywiązujecie uwagę do roleplayowego elementu gry, możecie odbyć wszystkie rozmowy, wziąć pod uwagę sugestie sztabu szkoleniowego i budować dobre relacje od samego początku. Ja nie przykładam do tego większej uwagi :)

 

Poznawanie struktur klubu

 

Dla potrzeb tego "przewodnika" załóżmy, że objąłem klub o którym nie wiem nic. Jestem nowym menedżerem, nie znam zawodników ani sztabu szkoleniowego, nie mam pojęcia w jakim stanie są nasze obiekty treningowe itd. itp. Naturalną rzeczą jest więc zapoznanie się z wszystkim i przeanalizowanie stanu faktycznego, a następnie podjęcie decyzji co powinno zostać zmienione priorytetowo, a co można odłożyć na późniejszy termin. Zacznijmy od sztabu szkoleniowego.

 

1kPB5bd.png


fZgGIdv.png

 

tWTtp1W.png

 

Na pierwszy rzut oka, sztab szkoleniowy prezentuje się dość przeciętnie - zadowolony mogę być tak naprawdę tylko z pionu medycznego pierwszego zespołu, który jest najlepszy w całej lidze. W sztabie trenerskim ponad przeciętność wybijają się trenerzy odpowiadający za ofensywę, mentalność, technikę i taktykę - można więc założyć, że nie są to obszary wymagające nagłych zmian. 

 

Sztab ds. rekrutacji wydaje się być nieco przerośnięty - nie do końca jestem przekonany co do potrzeby posiadania całej armii analityków, ale jeśli nie jest to obciążające dla budżetu, nie będę się tym specjalnie zajmował. Na pewno jedną z najważniejszych dla mnie spraw jest różnorodność wśród skautów - pracują oni efektywniej w rejonach o których posiadają wiedzę. Dokładniejszą analizą zajmiemy się jednak za chwilę.

 

Dyrektor sportowy to rzecz z której kompletnie nie korzystam w FM więc Marcel Brands będzie pełnił tylko rolę reprezentatywną. Są jednak gracze, którzy stawiają w tej sytuacji na realność i to właśnie DoF odpowiada u nich za przeprowadzanie transferów. Ja lubię mieć kontrolę nad wszystkim.

Sztaby szkoleniowe zespołów U23 i U18 prezentują się skromnie i zdecydowanie nie są na poziomie, którego oczekiwałbym od Evertonu. Na pewno w najbliższej przyszłości wezmę to pod uwagę.

 

Jak już wspomniałem, lubię kontrolować cały klub więc moim następnym krokiem jest przydzielenie obowiązków. W zakładce ogólne wszystko co mogę, zostawiam sobie. Nieco bardziej elastyczny jestem jeśli chodzi o pierwszy zespół. Po pierwsze - sam odpowiadam za organizację sparingów, po drugie - strasznie nudzą mnie wszelkie konferencje prasowe w grze, wywiady w tunelach, a odprawy taktyczne uważam za zbędne. Wszystko to ceduje więc na mojego asystenta. Pozostawiam sobie jedynie instrukcje dot. rywali (nigdy z nich nie korzystam, więc nie chcę żeby zajmował się nimi ktokolwiek poza mną), zarządzanie sparingami i rozmowy motywacyjne.

 

Oczywiście chcę też, żeby ludzie zajmujący się zespołami U23 i U18 organizowali sparingi dla tych drużyn w momencie, kiedy nie mają swoich meczów, oraz by grali taktyką pierwszego zespołu - ułatwi to przygotowanie juniorów do awansu do pierwszej drużyny.

 

ciNLRlR.png


Jakość sztabu szkoleniowego

 

a) trenerzy

 

Żeby podnieść efektywność i wykorzystać pełny potencjał umiejętności trenera, powinien on odpowiadać za jedną dziedzinę. FM18 ułatwia nam rozeznanie w tym, jak dany trener będzie się prezentował (ile będzie posiadał gwiazdek) przez podświetlenie najważniejszych dla danej dziedziny umiejętności. 

W Anglii zespoły U23 dzielą obiekty treningowe z drużyną seniorów, więc wszyscy trenerzy zajmują się obiema drużynami - dlatego też w screenach poniżej omijam zespół U23.

Po rozłożeniu zadań wg atrybutów trenerów, których posiadam obecnie w klubie, obraz prezentuje się następująco.

 

JAd4Phb.png

 

tevuO6M.png

 

Nie wygląda to tak tragicznie, ale uważam że klub na poziomie Evertonu powinien posiadać co najmniej 4 gwiazdki w każdej dziedzinie treningu. Po rozmowie z zarządem udało mi się powiększyć liczbę sztabu trenerskiego, więc mam w klubie jeden wakat. Na pewno priorytetem jest dla mnie "zlikwidowanie" wysokich obciążeń dla trenerów - w przeciwnym razie ryzykuje niezadowolenie zawodników, którym trenerzy nie będą w stanie poświęcić czasu. Najgorzej prezentują się dziedziny aerobiku i defensywy, więc znajdą się one na wysokim miejscu na liście zmian.

 

Jeśli chodzi o zespół U18 to sytuacja prezentuje się nieco gorzej i mając do dyspozycji 2 wolne miejsca w sztabie trenerskim, na pewno udam się na poszukiwania. Więcej na ten temat nieco później.

 

Jednym z najważniejszych członków sztabu szkoleniowego jest dla mnie koordynator pionu juniorskiego. Odpowiada on za sprowadzanie do klubu utalentowanych juniorów z akademii piłkarskiej do pierwszego zespołu. O ile na temat tego, jak ważne są jego umiejętności dotyczące pracy z młodzieżą i oceny potencjału chyba nie ma sensu pisać, o tyle pewnie niewielu z was zdaje sobie sprawę, że duży wpływ na generowanie newgenów ma również osobowość naszego pracownika (podobnie jak i pozostałych członków sztabu U18).

Osobowość odpowiada za ukryte atrybuty naszych zawodników spośród których najważniejsze dla rozwoju młodego zawodnika są ambicja i profesjonalizm. Napiszę wkrótce o tym nieco więcej, ale niestety nie posiadam polskich nazw wszystkich wariantów osobowości (może ktoś pomoże?). Najbardziej pożądane są dla mnie model citizen, model professional, resolute, perfectionist i spirited. Mój koordynator posiada, jak widzicie poniżej, osobowość nieustępliwy która cechuje się dużą determinacją i ambicją (i całkiem niezłe atrybuty dot. oceny potencjału i umiejętności). Nie określa jednak poziomu profesjonalizmu, więc w dalszej perspektywie powinienem znaleźć kogoś bardziej odpowiedniego na to stanowisko. Mam nadzieję, że domyślacie się już, że w drużynie U18 moje zatrudnienia będą również opierały się na odpowiednio dobranych osobowościach. W tej chwili każdy z nich jest "zrównoważony", więc stopniowo będę musiał wymienić cały sztab szkoleniowy, jeśli zależy mi na tym żeby moi wychowankowie od samego początku cechowali się wysokim profesjonalizmem, ambicją i zdrowym podejściem do futbolu :)

 

VBNsZ25.png

 

b) sztab medyczny

 

Sztab medyczny na poziomie pierwszego zespołu jest najlepszy w lidze, więc absolutnie nie mam podstaw aby cokolwiek w nim zmieniać. 2 wakaty znajdują się w zespole U23, a kadra U18 mówiąc krótko nie rzuca na kolana, więc tutaj mogą zajść w najbliższym czasie drobne zmiany. O ile znajdę odpowiednich kandydatów.

 

c) sztab ds. rekrutacji

 

Czyli obszar o którym już wspominałem. Idealnie, chciałbym żeby każdy z moich skautów zajmował się innym rejonem świata, a żeby zwiększyć ich efektywność, każdy z nich powinien być z tym rejonem już zapoznany, czyli najprościej mówiąc - każdy z nich powinien pochodzić z innego miejsca na świecie (pomaga to również w zwiększeniu wiedzy o świecie i ułatwia wyszukiwanie większej ilości sztabu/zawodników). O ile mam w klubie kilku zróżnicowanych pracowników (Raymond Libregts z Holandii, Pavel Kucherov z Rosji, Andy de Smet z Belgii i Ole Nielsen z Danii), niewielu z nich spełnia moje oczekiwania jeśli chodzi o umiejętności. Chciałbym, żeby każdy z nich cechował się oceną umiejętności i potencjału przynajmniej na poziomie 15/20. Muszę ograniczyć również liczbę zatrudnionych Anglików, których jest aż 7. Myślę, że nie będę miał problemów ze znalezieniem odpowiednich następców do klubu grającego w Premier League. Ten sztab czekają największe zmiany.

Tak jak już wspominałem, nie bardzo orientuje się jaką rolę spełniają klubowi analitycy więc tutaj moje kroki będą krótkie - ograniczę się do zwolnienia najsłabszych, o ile nie będzie kosztowało to mnie fortuny.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, moje plany odnośnie sztabu szkoleniowego prezentują się następująco.

 

Priorytety:
- zróżnicowanie narodowości zatrudnionych skautów i znalezienie lepszych następców.
- zredukowanie wysokich obciążeń treningowych w pierwszym zespole.
- poprawa jakości w dziedzinach aerobik i defensywa.
- zatrudnienie nowych trenerów do zespołu U18.
- zatrudnienie nowych pracowników do sztabów medycznych zespołów U18 i U23.

 

Dalsza perspektywa:
- znalezienie bardziej odpowiedniego koordynatora ds. juniorskich.
- poprawienie jakości treningu pierwszego zespołu poprzez zatrudnienie nowych trenerów.
- wymiana sztabu U18 na trenerów z "lepszymi" osobowościami.

 

Do punktów na drugiej liście wrócę w styczniu albo po zakończeniu pierwszego sezonu. Natomiast punktami z listy nr 1 zajmę się od razu.

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Kawał tekstu, wszystko rozpisane szczegółowo i dokładnie :) Osobiście robię niemal tak samo (no dobra, sparingi olewam i potem cierpię w pierwszych meczach sezonu), ale np jeśli do wyboru mam trenera krajowego i zagranicznego podobnej klasy, zawsze wezmę cudzoziemca, nawet jeśli nie mówi w tubylczym języku. No i zawsze przyglądam się asystentowi, musi być zajebisty mentalnie, trenować nie musi umieć : )

Odnośnik do komentarza

@stefan1984 - ja właśnie lubię, jak mój asystent ma dobre atrybuty treningowe. Zawsze to bonus, bo nie jest on liczony w slotach dostępnych dla trenerów.

 

Rekrutacja sztabu szkoleniowego

 

Musiałem nieco zweryfikować swoje plany związane z usprawnieniem sztabu szkoleniowego - okazało się, że mogę póki co zatrudnić tylko jednego dodatkowego trenera. W związku z tym zdecydowałem się na poprawę atrybutów związanych z kondycją, ponieważ trenerzy siłowi są najprostsi do znalezienia.

 

VUetmDU.png

 

Ustawienie filtrów tak jak powyżej spowodowało wyświetlenie się dwóch trenerów. Jose Alfonso Morcillo ma "lepszą" osobowość (profesjonalny) i domaga się niższej tygodniówki, więc zostanie moim nowym trenerem siłowym, o ile zaakceptuje kontrakt :)

 

Jeśli chodzi o rekrutację w drużynach młodzieżowych, zawsze używam do tego "biura pracy". Samodzielne wyszukiwanie chętnych do pracy w zespołach U23 i U18 jest bardzo czasochłonne. Co prawda przez biuro pracy zgłaszają się zupełnie randomowi goście, ale spróbujemy przesiać te wszystkie nazwiska przez sito w późniejszym terminie.

 

6ZKfLtF.png

 

Po rozstaniu się z najsłabszymi z moich skautów, zostały mi 4 wolne sloty w tym departamencie. Pamiętacie jak mówiłem, że chcę mieć zróżnicowanych pod względem narodowości pracowników? Właśnie teraz się tym zająłem. Proces jest banalny - ustawiam filtry tak jak widzicie poniżej i przerzucam każdy region w poszukiwaniu odpowiednich pracowników. W ten sposób udało mi się znaleźć ciekawych skautów z Ameryki Południowej, Grecji oraz Afryki - wszystkich regionów o których brakowało nam w klubie "wiedzy". 

 

M2x5TZX.png

 

Wracając do skautingu - w Evertonie nie mam jakiejś szczególnej strategii transferowej, więc każdy z moich skautów odpowiadający za dany region ma się zająć ogólnym raportowaniem bez żadnych wytycznych. W pierwszym sezonie chcę po prostu mieć ogólne rozeznanie co do rynku transferowego w danym kraju/kontynencie. Wygląda to tak jak na screenie poniżej.
 

xqphh7h.png

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...