Skocz do zawartości

Moje 4-3-3, czyli jak rozumiem piłkę nożną


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się chwilę, w którym miejscu na forumke powinienem się uzewnętrznić, i po chwili wylądowałem w Akademii Taktyczno-Treningowej. Poniżej postaram się wam przybliżyć moja wizję gry, którą postaram się przełożyć do kariery w Le Havre (na moment, kiedy rozpoczynam karierę, Le Havre startuje w 3 lidze francuskiej po spadku z Ligue 2). 

 

***


Nie ukrywam, że inspiracją do gry Le Havre był dla mnie JACK, czyli stary użytkownik CMF, którego przygody Les Ciel et Marine opisywane na łamach forum biły rekordy popularności. Niestety, w odmętach internetu nie potrafiłem odnaleźć jego opowiadania, jedynie poszlaką było dla mnie odnalezienie wątku taktycznego na FMOT (https://web.archive.org/web/20060217032350/http://www.fmot.pl:80/index.php/pl/taktyki/komentarze/18/). Skracając – JACK w swoim Le Havre postawił na 4-4-2 z silnym środkiem pola i wybieganymi skrzydłowymi. Ja, nie chcąc kopiować wyczynu JACKa, postanowiłem stworzyć ustawienie 4-3-3 na własną modłę – z dużą wymiennością pozycji, wysokim odbiorem i pełnym polotem w ofensywie. 


Tak jak w temacie – przedstawię wam sposób, jak ja rozumiem piłkarskie 4-3-3. Za wszelką cenę chciałem odejść od standardowego do bólu 4-5-1, czyli rezygnując z klasycznego defensywnego pomocnika (mam tu na myśli rolę DMC). Zanim przejdę do ustawień w Football Managerze, przedstawię wam jak to wygląda na sucho, a do tego posłużą mi poniższe filmiki:

 

 

W skrócie - rozpoczynamy od ustawienia 4-3-3, lecz wraz z postępem akcji przechodzimy na grę 2 napastnikami, jednym ofensywnym skrajnym pomocnikiem i ofensywnie usposobionym lewym obrońcą.

 

***

 

 

W skrócie - rozpoczynamy obronę od 3 w linii pomocy, lecz tuż po stracie piłki jeden ze środkowych pomocników cofa się ZAWSZE za linię piłki, natomiast reszta drużyny w miarę możliwości odbiera piłkę, lekko się przy tym cofając.

 

***

 

Do tego dorzucam jeszcze dwa filmiki, które poglądowo pokazują, jak mamy rozgrywać piłkę w napadzie, a także jak mamy skutecznie bronić. Oczywiście takich schematów rozegrania powinno być o wiele więcej, ja natomiast chciałbym posłużyć się tymi filmikami jedynie jako przykładami.

 

 

 

***

 

Kolejny raport już będzie z FMa, kiedy to opowiem o tym, jak dopasowałem poszczególne role do piłkarzy w ustawieniu 4-3-3.

Odnośnik do komentarza

Kolego @lad, przychodzą Ci do głowy przykłady zespołów, które grają (lub też jakiś czas temu grały) ustawieniem 4-3-3? Jeśli tak, to jakie?  Chciałbym sobie ich trochę podejrzeć w internetach :) 

 

No dobra, chyba wymyśliłem sobie Napoli :-k ale też nie do końca tak, jak ja bym chciał. Kukam dalej.

Odnośnik do komentarza
54 minuty temu, Pulek napisał:

Kolego @lad, przychodzą Ci do głowy przykłady zespołów, które grają (lub też jakiś czas temu grały) ustawieniem 4-3-3? Jeśli tak, to jakie?  Chciałbym sobie ich trochę podejrzeć w internetach :) 

Napoli teraz, PSG za czasów Blanca na pewno (https://spielverlagerung.com/2016/02/12/team-analysis-psg/#), Chelsea Mourinho (http://www.zonalmarking.net/2010/01/25/teams-of-the-decade-13-chelsea-2004-06/), Barcelona Guardioli (http://www.zonalmarking.net/2010/03/24/barcelona-2008-09-pep-guardiola-4-3-3/).

Odnośnik do komentarza

super temat i robota.

Dorzucam Liverpool Kloppa i Bayern Guardioli, który grał bardzo specyficzne 433. No i oczywiście Ajax i cała Cruyffowska spuścizna bazująca na 433

Jeszcze co do tematu: Jestem bardzo ciekawy jak namówiłeś swojego SP aby cofał się za linię piłki grając bez zawodnika na pozycji DMC.

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Yau napisał:

super temat i robota.

Dorzucam Liverpool Kloppa i Bayern Guardioli, który grał bardzo specyficzne 433. No i oczywiście Ajax i cała Cruyffowska spuścizna bazująca na 433

Jeszcze co do tematu: Jestem bardzo ciekawy jak namówiłeś swojego SP aby cofał się za linię piłki grając bez zawodnika na pozycji DMC.

Myślę, że nie namówił :D Chyba jedyna taka opcja to Half-Back na pozycji DMC, ale to trochę zbugowana rola bo środkowi obrońcy ustawiają się szeroko tylko gdy boczni są ustawieni na pozycjach WB.

 

Chociaz teoretycznie CM z funkcja obrony z reguły znajduje się za linia piłki i stanowi łatwa opcje podania.

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, lad napisał:

Myślę, że nie namówił :D Chyba jedyna taka opcja to Half-Back na pozycji DMC, ale to trochę zbugowana rola bo środkowi obrońcy ustawiają się szeroko tylko gdy boczni są ustawieni na pozycjach WB.

 

Chociaz teoretycznie CM z funkcja obrony z reguły znajduje się za linia piłki i stanowi łatwa opcje podania.

 

CM(O) ma hard coded "więcej pressingu" co jak dla mnie mocno koliduje z wyobrażeniem zawodnika, którego zadaniem w fazie obrony jest ustawienie się pomiędzy piłką a obroną.

Ogólnie w FM18 w związku z dodatkową rolą segundo volante nie widzę za bardzo sensu w środkowych pomocnikach. Prawie każdą rolę na pozycji SP można odwzorować rolą startującą z pozycji DMC. Osobiście od premiery 18' ograniczyłem SP do minimum, tylko gdy potrzebuje czegoś mocno specyficznego jak Mezzala czy WPP grający zawsze wysoko.

Odnośnik do komentarza

 

3 godziny temu, Yau napisał:

 

CM(O) ma hard coded "więcej pressingu" co jak dla mnie mocno koliduje z wyobrażeniem zawodnika, którego zadaniem w fazie obrony jest ustawienie się pomiędzy piłką a obroną.

Ogólnie w FM18 w związku z dodatkową rolą segundo volante nie widzę za bardzo sensu w środkowych pomocnikach. Prawie każdą rolę na pozycji SP można odwzorować rolą startującą z pozycji DMC. Osobiście od premiery 18' ograniczyłem SP do minimum, tylko gdy potrzebuje czegoś mocno specyficznego jak Mezzala czy WPP grający zawsze wysoko.

A no - myślałem, że chodzi ci o fazę ataku :) Ale pamiętaj, że więcej pressingu jest i tak relatywne w zależności od mentalności całego zespołu.

Odnośnik do komentarza
20 hours ago, Yau said:

Ogólnie w FM18 w związku z dodatkową rolą segundo volante nie widzę za bardzo sensu w środkowych pomocnikach. Prawie każdą rolę na pozycji SP można odwzorować rolą startującą z pozycji DMC. Osobiście od premiery 18' ograniczyłem SP do minimum, tylko gdy potrzebuje czegoś mocno specyficznego jak Mezzala czy WPP grający zawsze wysoko.

 

Ciekawe zdanie. Troszkę odbiegam od tematu, ale zainteresowało mnie to w kontekście mojej taktyki. Grałem wcześniej zwykłym 4-4-2 (bądź 4-3-2-1 z DM, 2xCM, 2xWinger), gdzie jeden z środkowych pomocników pełnił rolę CM (A) i bardzo często wbiegał w pole karne efektywnie stając się drugim napastnikiem, albo zastępując F9 na szpicy. Czegoś takiego chyba z DM nie ustawię :-k?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...