Skocz do zawartości

Rugby


Meler

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem. 

 

Szkoda Burnsa, bo tam tak naprawdę nie było żadnego showboating. To jest lokalny chłopak, któremu nie dane było nigdy zagrać dla swojego ulubionego klubu, grał w pobliskim Gloucester, później w Leicester, ale dla Bath dopiero od zeszłego sezonu. Przy tej akcji raczej widać radość, na pewno nieostrożność, ale nie popisówkę.

 

No i w przeciwieństwie do Forda, nie jest bucem ;)

 

(tydzień temu w meczu z Exeter po jego podaniu przeciwnik przechwycił i zdobył punkty, więc to jakaś seria u niego)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Christian Wade - 27 lat, jeden z najszybszych w Premiership, kończy karierę rugby w trybie natychmiastowym, bo chce do NFL.

 

Ja nie wiem, że nikt się jeszcze nie nauczył, że żeby wejść w (jakąś efektowną) pozycję w futbolu amerykańskim, trzeba w to celować od dziecka. Nie da się grać z marszu, bo się szybko biega :roll: 

 

Ja wiem, że Eddie Jones go pomija w powołaniach, i kontuzje mu blokowały karierę narodową, ale nic z tego nie będzie. Dobrze jeśli wróci za rok, dwa i coś jeszcze pogra, ale może być, że pogubi talent całkowicie.

Odnośnik do komentarza

No właśnie dla mnie te zmodyfikowane prawa nieco wylały dziecko z kąpielą. Cipriani zaliczył co prawda contact above the shoulders, do tego barkiem (ramieniem), a nie ręką, więc nie było nawet attempt to tackle, ale... moim zdaniem takie zagranie powinno być karane maksymalnie żółtą kartką. Nie było z premedytacją, było raczej niezdarne, do tego powtórka w zwolnionym tempie IMO nie oddaje dynamiki całej akcji, bo Cipriani bardziej starał się to stand ground niż zaatakować przeciwnika, niemal cały impakt uderzenia pochodził od szarżującego zawodnika Munster. Gdyby Cipriani się cofnął, to by skończyło się line breakiem. Teraz co sprytniejsi powinni biec z piłką celując w ramiona obrońców :roll:

 

Z drugiej strony rozumiem motywację twórców prawa i mocno ją popieram. Tyle że powinno się eliminować, i to skutecznie o takie zagrania:

https://video.rugbyrama.fr/rugby/champions-cup/2018-2019/champions-cup-vaipulu-exclu-pour-plaquage-dangereux-contre-exeter_vid1132397/video.shtml

gdzie atak na głowę jest wyraźny (z premedytacją można dyskutować, wydaje mi się, że Cowan Dickie po prostu się znalazł na drodzę Vaipulu :keke: ), a nie każdy przypadkowy kontakt z głową.

Odnośnik do komentarza

No to ciąg dalszy kwestii tackle'ów.


W miniony weekend Anglia podejmowała RPA. Mecz zakończył się taką akcją: 

 

Dla mnie to niemal książkowy przykład shoulder charge, którego prawo 9.16 określa

A player must not charge or knock down an opponent carrying the ball without attempting to grasp that player.

 

Zero nawet chęci złapania przeciwnika, Farrell chciał go powstrzymać i po prostu przyłożył z bara. :roll: A najgorsze jest to, że sędzia zostawił gdzieś jaja i nie dostrzegł jednoznacznego zagrania nieprzepisowego.

 

Ale jest lepsze :D  Rassie Erasmus, selekcjoner Springboks, na konferencji prasowej sarkastycznie zauważył, że jeśli to nie było shoulder charge tylko fair tackle, to Springboks powinni zacząć się tego uczyć. A oto filmik z niedawnego treningu (zawodnik to Esterhuizen, którego powalił Farrell, koleś w białej bluzie to Erasmus)

 

 

:kekeke: 

Odnośnik do komentarza

Zerkam sobie na skróty PRO14 i taka mnie myśl naszła. Jak do Port Elisabeth przyjeżdża Leinster, irlandzka potęga, jeden z najlepszych Europejskich zespołów ostatnich lat, tylko raz w sezonie, i na mecz przychodzi 1000 ludzi... to chyba dołączenie południowoafrykańskich klubów do rozgrywek europejskich nie było zbyt dobrym pomysłem :-k 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

@Meler

Obejrzałem Irlandia - Nowa Zelandia. Rzeczywiście mecz intensywny, pomimo dość niskiego wyniku atrakcyjny. Nie powiem, miło się patrzyło, jak w końcu All Blacks czegoś nie mogą ;) 

 

Ale mimo całego zapału i włożonych sił przez Irlandczyków, chyba to bardziej Nowozelandczycy przegrali, niż Irlandczycy wygrali. Owszem, defensywa świetna, owszem, nieludzki wysiłek włożony przez gospodarzy, ale przynajmniej w dwóch sytuacjach dopisało im szczęście: najpierw zblokowany up and under Stockdale'a (kilka minut później mu się udało i zdobył punkty z przyłożenia w identyczny sposób) wypadł z rąk Readowi, który byłby sam na sam z linią punktową, później cudem złapane podanie do Smitha przez O'Mahoneya. Gdyby w którejś z tych sytuacji szczęście dopisało Nowej Zelandii, to prawdopodobnie scenariusz byłby taki sam jak w dziesiątkach innych ich meczów, cofnięcie się, defensywa i zabójcze kontry.

 

Inna sprawa, że pressing Irlandczyków był naprawdę niesamowity. A i zmiana całej pierwszej linii młyna w 50 minucie też dużo mówi.

Odnośnik do komentarza

#shouldercharge

 

 

No jak nawet angielscy komentatorzy zauważają, że to faul play, to musi być wyraźne :D 

 

Przecież to stary, dobry shoulder charge rodem z rugby league, którego nawet tam zakazano z pięć lat temu. Jaco Piper później powiedział, że nic nie było, bo Rodda też opuścił ramię (dropping in, leading shoulder), choć nie wiem, co to miałoby niby wyjaśnić. :-k 

 

Co gorsze, IMO powinno być co najmniej penalty try i co najmniej żółta kartka dla Farrella.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Pat Lambie zakończył karierę w wieku 28 lat :( Z powodu wstrząśnień mózgu.

 

Jeden z moich ulubionych Springboków, choć kariera w cieniu Morne Steyna, Handré Polladra czy Eltona Jantjiesa, przez co grał albo ogony, albo wystawiali go na FB, a i tak nazbierał występów ponad 50.

 

Pat_Lambie_Racing_Kicks_Toulon_Getty_620

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Nadrobiłem 6NC z weekendu.

 

Francja do 75 minuty przegrywała z Irlandią 26-0, żeby w ostatnich minutach zdobyć dwa przyłożenia (w tym ostatnie po TMO, bo musiał sprawdzić, czy Francuz nie był held up na polu punktowym... przez swoich kolegów :lol: ). Taka forma Les Bleus oznacza, że w najbliższych RWC mogą albo nie wyjść z grupy, albo zdobyć mistrzostwo :keke:

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

W sumie jak się już naprodukowałem, to wkleję i tutaj:

 

(...) na uspokojenie emocji zacząłem oglądać Anglia - Szkocja. Zgodnie z przebiegiem wcześniejszych zdarzeń, mecz nie miał większego znaczenia: Anglia nie miała szans dogonić Walii, a Szkocja mogła co prawda przegonić Francję w walce o czwarte miejsce, ale umówmy się, że to było by mocno symboliczne. Jest jeszcze Calcutta Cup, ale mam wrażenie, że znaczenie symboliczne ma to jeszcze większe. No i urażona duma Anglii, która poza porażką z Walią, gdzie kontrolowali sytuację prawie do samego końca, roznosiła przeciwników na strzępy. Nie dziwcie się więc, że po trzecim przyłożeniu dla Anglii w 31 minucie bardziej zacząłem czytać zabawne tweety na temat meczu (typu 'Gospodarze nie zachowali się jak gospodarze, bo zaczęli grać bez Szkotów') niż śledzić akcję. Nawet akcję Szkockiego hookera bardziej przyjąłem jako zabawne zdarzenie (leżał bez tchu po przebiegnięciu ~40m) niż nawiązanie walki. A więc wyłączyłem mecz i powróciłem do życia rodzinnego ;)

No a wtedy pisała się historia - Szkoci w drugiej połowie zdobyli FIVE UNANSWERED TRIES (jest jakiś fajny polski odpowiednik tego pięknego wyrażenia?), a nawet sześć licząc wyczyn McInally'ego z pierwszej połowy. To jest największa liczba, jaką kiedykolwiek zdobyli na Twickenham. To też pierwsza taka sytuacja, kiedy przeciwko Anglii ktoś zdobył bonus point za liczbę przyłożeń - ale to dość nowa rzecz w 6NC, bo wprowadzona od 2017. No i z racji, że remisy nie są zbyt częste w rugby, to tam też padło kilka odnotowania godnych zdarzeń, między innymi największa przewaga przeciwnika do przerwy zniwelowana ostatecznie na koniec meczu - 24 punkty. No ale co najbardziej ważne, to nie dość, że Walia popsuła przyjęcie, to jeszcze Szkocja utarła trochę nosa Eddiemu Jonesowi, choć mogli bardziej ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...
  • 4 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...