Skocz do zawartości

Czeski film


Feanor

Rekomendowane odpowiedzi

W 1158 roku Włochy rozpadły się na dwa nieco mniejsze królestwa, z których jedno zachowało starą nazwę, a drugie, z uwagi na swe prowincje mauretańskie, przybrało dumne miano Afryki. Nowe, mniejsze Włochy rządzone były przez chrześcijańskiego Maura o imieniu Gianfranco, który zrezygnował z tytułu królewskiego na rzecz dumniej brzmiącego "sułtana". Katolikom błyskawicznie włączyły się w głowach lampki alarmowe i Gianfranco został ekskomunikowany. Andrzej Chwalebny uznał, że to znakomita okazja do ataku.

Od niepamiętnych już czasów władcy na Hradczanach dzierżyli tytuł księcia Ferrary, choć sama Ferrara znajdowała się poza granicami imperium. W 1159 roku cesarz ruszył na wojnę, która miała to zmienić. Ponad 30000 wojowników przekroczyło Alpy i runęło na Półwysep Apeniński, niszcząc wszelki opór.

Ale Andrzej nie doczekał końcowego triumfu. Dyzenteria okazała się być przeszkodą, której cesarz nie potrafił złamać tysiącami mieczy swoich nieprzeliczonych rot. Umarł w danzigerze hradczańskiego zamku otoczony fetorem szkarłatnych fekaliów.

 

MICHAŁ PIELGRZYM

Cesarz Wielkiej Lechii 1160-

Król Czech 1160-

Król Portugalii 1160-

Król Bretonii 1160-

Król Leon 1160-

Król Litwy 1160-

Król Andaluzji 1160-

Król Egiptu 1162-

Król Kastylii 1170-

Król Nubii 1178-

Książę Czech 1160-

Książę Austrii 1160-

Książę Toledo 1160-

Książę Leon 1160-

Książę Prus 1160-1172

Książę Nobatii 1162

Książę Flandrii 1179-

 

Nowy władca Wielkiej Lechii miał zaledwie 4 lata. Michał był jedynym synem Andrzeja Chwalebnego, nazwanym na cześć króla Nawarry Michała Wielkiego, który był najbliższym przyjacielem poprzedniego cesarza. To Michał z Nawarry właśnie został regentem imperium. Odziedziczył po zmarłym bratanku kończącą się, zwycięską wojnę z Włochami i wielu nienawidzących go możnych, z Konradem Pomorskim na czele. Tym niemniej, gdy pół roku później papież Sergiusz II ogłosił V krucjatę przeciw Saadydom z sułtanatu egipskiego, "Dwa Michały" jak powszechnie nazywano wtedy rządzący Hradczanami duet odpowiedziały z entuzjazmem "Deus Vult!".

I dwa lata później Wielka Lechia stała się imperium interkontynentalnym.

Zs8OppR.jpg

 

 

 

 

...zaczyna mnie to przerastać...

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

W roku pańskim 1165 król lechickiej Francji Bouchard Zły wypowiedział wojnę Austrazji. Stawką było kilka hrabstw Flandrii, kuszących swym finansowym prosperity. Do wojny szybko dołączyli Akwitańczycy i Aragończycy, więc sytuacja broniącego się króla Errarda II stała się bardzo zła.

Tym bardziej, że wojnę wypowiedział mu jeszcze cesarz Michał Pielgrzym. Wojnę równoległą, o kasztelanie położone na półwyspie Synaj, de iure część królestwa Egiptu.

Wojna trwała tylko kilka miesięcy. Atakowany z tak wielu stron Errard II poddał się bardzo szybko, tym bardziej, że Bouchard Zły wziął go do niewoli... a przydomek Boucharda nie wziął się znikąd. Zarówno Flandria jak i Synaj cieszyć się zaczęły z włączenia do lechickiej strefy szczęśliwości, a Austrazja... ta zaczęła montować ogólnoeuropejski pakt obronny przeciw Michałowi (threat 50%).

Rok później zmienił się następca tronu. Konrad Pomorski zginął w podejrzanym upadku z konia i koronę polsko-pomorską przejął jego syn, Zdirad. Był to, podobnie jak ojciec, okrutny i cyniczny władca, ale nie odziedziczył po nim nienawiści do głównej linii Drslawowiców. Duet Dwóch Michałów miał jedno poważne zmartwienie mniej, ale skrywana radość dojrzewającego cesarza szybko zmieniła się w rozpacz. W 1168 roku umarł Michał Wielki, król Nawarry, najwierniejszy stronnik Hradczan. Jego następca Tobiasz był co prawda również lojalny, ale nie było już w nim tej przyjaźni do cesarza, która dotąd tak skutecznie ochraniała Pielgrzyma przed wrogimi feudałami. Co więcej, niektórzy z lenników coraz bardziej oddalali się od cesarza. W wyniku niewytłumaczalnych do końca wydarzeń, król Francji Bouchard Zły i król Aragonii Albrecht Ptasznik dokonali konwersji na Romuvę...

W 1173 roku cesarz doszedł do wieku sprawnego i poślubił królową Rusi Ngewę. Sojusz z tą wschodnią monarchią mógł mu się przydać w obliczu spodziewanych religijnych zamieszek w cesarstwie...

 

70fseZQ.jpg

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

W 1178 roku cesarz Michał Pielgrzym cieszył się z urodzin swego pierworodnego syna, Zdirada. Jako, że było to też na razie jedyne dziecko jego małżonki, królowej Rusi Ngewy, to chłopak został przy okazji jej następcą tronu. Pojawiły się w ten sposób perspektywy na połączenie unią wschodniosłowiańskiej monarchii z lechickim imperium. Ngewa urodziła jeszcze dwójkę dzieci (Michała i Joannę), umierając przy trzecim porodzie w 1188 roku... co sprawiło, że lechicki dziesięcioletni następca tronu faktycznie objął ruską monarchię, wyjeżdżając na razie z Hradczan. Jego potężny ojciec dał mu przy okazji za narzeczoną awarską królową Pannonii Hafrid, co rodziło na przyszłość nowe możliwości...

Dwa lata po urodzinach Zdirada cesarz ruszył na swoją nową wojnę. Celem znowu była Austrazja, w drugiej połowie XII wieku regularnie demolowana przez Wielką Lechię. Tym razem poszło o hrabstwo bamberskie, które stanowiło austrazyjską enklawę wewnątrz czeskich posiadłości. Michał po raz kolejny zresztą wykorzystał toczącą się równolegle inwazję Francuzów na swych rządzonych przez Errarda III Mściciela pobratymców: ci z kolei zagięli parol na hrabstwo Vexin. Takich ciosów Errard wytrzymać nie mógł, i już w 1181 roku skapitulował na obu frontach. Zdegustowany tym jego pierworodny syn Mainard zdetronizował ojca, starając się rozpaczliwie znormalizować stosunki ze swym potężnym słowiańskim sąsiadem.

Lechici bynajmniej nie zamierzali przekuwać mieczy na lemiesze. W 1187 roku po raz pierwszy w dziejach doszło do wojny z Bizancjum. Zderzenie dwóch cesarstw wywołane zostało sporem o Księstwo Aleksandrii, de iure terytorium Egiptu. Pielgrzym wykorzystał ten fakt do wszczęcia wojny z imperium Konstantyna VI, wojny która zakończyła się już rok później kapitulacją Wschodniego Rzymu. Przy okazji wasale cesarstwa wymietli na własną rękę muzułmanów z Nubii.

W tej idyllicznej scenerii pojawiła się jednak rysa na monumencie. Michałowi zamarzyło się wybudowanie w Pradze kolosalnego donżonu, który miał być najwyższą budowlą podnoszącej się z kolan Mrocznych Wieków Europy. Donżon faktycznie stanął, ale... równie kolosalne okazały się być cesarskie wydatki. Lechia wpadła w ogromne, sięgające 2,5 tysiąca dukatów długi, skutkujące wzrostem anarchii na drogach i pojawieniem się kandydatów na ludowych rebeliantów. Świętujący wejście w związek narzeczeński z młodziutką następczynią tronu w Armenii imperator poświęcić się musiał żmudnemu wychodzeniu z finansowej zapaści...

 

af6XZaD.jpg

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Któż jak Bóg!

Cesarz Michał Pielgrzym z biegiem lat stawał się coraz gorliwszym wyznawcą chrześcijaństwa. Ten, który niegdyś oburzał się mordami na przypadkowych poganach, w końcówce XII wieku zaczął rozważać przyłączenie się do któregoś ze zgromadzeń monastycznych. Bóg zdawał się hojnie go za to wynagradzać. Baronowie cesarstwa wydawali się spacyfikowani, skarbiec znowu lśnił od czerwonego złota, a oniemiały świat obserwował kolejne triumfy Wielkiej Lechii i jej wasali. Nic, absolutnie nic nie zdawało się być godnym rywalem słowiańskiej superpotęgi. Jej struchlali wrogowie modlili się o nadejście kogoś, kto zatrzyma wreszcie jej miażdżący marsz.

Gdy w 1192 roku papież Urban V ogłosił VI krucjatę, tym razem przeciw usadowionemu na Półwyspie Arabskim sułtanatowi Ibrahimidów, wydawało się, iż ktoś taki wreszcie się znalazł. Ibrahimidzi byli Obrońcami Kaaby, powszechnie szanowanymi w sunnickim świecie panami Mekki. Sułtan Khalil Szlachetny zdawał się być znakomitym wodzem, dysponującym szeroką siecią sprzymierzeńców. W godzinie próby jednak został sam. Żaden emir ani atabeg nie ośmielił się wesprzeć skazanego na śmierć muzułmańskiego sułtanatu. Wykonywanie wyroku zajęło Michałowi dwa lata. Gdy Biały Lew i Płonąca Orlica załopotały nad Kaabą, załamany Khalil poddał się.

Nie on miał powstrzymać przemyślidzkie imperium.

 

WKKF3Ed.jpg

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...