Skocz do zawartości

Moda na sukces z rodem Burakodopulos


z0nk

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Feanor napisał:

Tak wielkiego Protektoratu to ja jeszcze nie widziałem....

Ja w swojej grze też. Raz ktoś na reddicie wrzucił screena gdzie mieli całą Azję i Bizancjum. Ja mam obawy, że ruszą na kalifat Sulayman, a wtedy to już rzut beretem do mnie. Do tego trybut Hashimid może utrudnić obronę, gdyż nie będę mógł wysłać w razie inwazji 100% wojsk na wschód.

 

10 godzin temu, Brachu napisał:

Ilość potomków Ridżosa robi wrażenie!!


Ja myślałem, że cała Europa to już Achaja.

Chciałbym ;) do tego daleko mi niestety i tak po prawdzie mam obawy czy zdążę. Wyzwalanie jest bardzo wolne, mój dyplomata uwija się w okolicach Chorwacji, zawsze lepiej ruszyć na dwa sfabrykowane claimy o księstwa niż o wyzwolenie jednego. O ile Wallachia robi dobrą robotę, to nie robi tego w kierunku granic Rzymu ;)

Odnośnik do komentarza

Odcinek 35 – świat spłynie krwią? Preludium

 

Nastał rok spokoju na świecie. Ridżos Niedźwiedź pozwalał wasalom odpocząć od jego agresywnej polityki. Oczywiście exarchowie nie próżnowali i starali się poszerzać swe wpływy. Sygnał do zmian dało Imperium Yuan. Mongolski cesarz Chin postanowił ruszyć na Królestwo Ayudha (Nepal).

Basileus zaś został uświadomiony przez swoich doradców, że w domenie Achai nie leży kupiecka republika Wenecji. Zszokowany swym niedopatrzeniem cesarz momentalnie przeniósł tam swoje rezerwy i wypowiedział wojnę ostatniej, niepodległej republice leżącej w obrębie Italii. Niedopatrzenie tym większe, że roszczenia do tego terenu basileus miał już ponad dekadę. Wojna trwała dwa miesiące i tydzień. Grand Mayorem wybrany został Anthimos z Wenecji.

 

14.04.1271 zmarł exarch Lazaros z Portugalii. Nie dokonał wiele i w wieku 29 lat wykończyła go jedna z wielu nękających go chorób. Jego następcą został wybrany jego dziedzic, a od tego dnia exarch Maurikios z Portugalii.

Sympatyczna nowina zaś przyszła z Francji. Jak wiadomo to rozbity bardzo kraj, ale część jego terenów wraz z tytułem króla, czy też teraz tyrana uzurpował Kallinikos Niegodziwy z Polski, a teraz z Francji.

 

Zza oceanu przybyła nowina. Otóż za wszystkie problemy, jakie Aztekowie sprowadzili do Europy w końcu karma odpłaciła im tym samym.

NujZ0OA.jpg

 

Wojska cesarza Imperium Yuan potrzebowały 2 lat i 3 miesięcy, aby pokonać Królestwo Ayudha i zmusić Maharadżę Kanvarpala V do uzanania Zachodniego Protektoratu jako swego suwerena.

 

A skoro o trybutach Chin mowa. Dyplomaci basileusa zauważyli, że kalif Najib z Sułtanatu Nazeerid nie dołączył do paktu defensywnego przeciwko Achai. Reakcja Ridżosa Niedźwiedzia? Pchnął swe roszczenia i ruszył na wojnę.

Dwa miesiące po rzuceniu rękawicy Sułtanowi Arabii do uszu władcy dotarła zła i bardzo smutna nowina. Zmarł najwybitniejszy z wicekrólów. Exarch Wallachii i Khazarii Philaretos Pijak z Wallachii dokonał żywota. Znacznie poszerzył domenę cesarstwa Achai kosztem nomadów z Rusi. Nowym władcą tych terenów został exarch Anastasios z Wallachii, dotychczas tylko hrabia Marmaros.

Trzy miesiące później w wieku 79 lat artretyzm wykończył exarchessę Margaritę Niegodziwą z Bułgarii. To wicekrólestwo poszerzyło domenę zarządzaną przez Anastasiosa.

4 miesiące później zakończyły się smutne nowiny. Basileus Ridżos pokonał sułtana Najiba zbliżając się kolejny krok ku upragnionemu SPQR.

 

Władca zrobił sobie jednak przerwę od wojen. Spowdowane to było sporą aktywnością paktów defensywnych w rejonach zbliżonych Achai. Nie było co liczyć na ich odwrócenie uwagi.

Niepokoje panowały w Polsce. Tam koronę uzurpował Manuel, dotychczasowy... hrabia. Zdobył tereny liczące... jedno hrabstwo. Szybko otrzymał wiadomość następującej treści:

"Mości Manuelu. My, basileus Achai i Bizancjum, tyran Achai, Grecji, Bułgarii, Anatolii, Andaluzji, Afryki, Portugalii, Galicji, Mauretanii, Wallachii, Gruzji, Armenii i Egiptu informujemy, że nie jesteśmy zachwyceni ograbieniem z tytułu pełnoprawnego władcy Kallinikosa zwanego Niegodziwym. Doceniamy jednak waleczność więc propozycję stosujemy następującą:

wasza despotyczna mość złoży nam przysięgę i zostanie wasalem cesarstwa Achai unikając krótkiej, lecz niewątpliwie krwawej wojny."

Decyzja była oczywista i Polska wróciła do domeny Achai.

 

A prawie trzy miesiące później basileus Ridżos wypowiedział wojnę sułtanowi Muhsinenowi Liberatorowi z Sułtanatu Fami. Władca Syrii stał się ofiarą Achai, gdyż od trzech miesięcy prowadzona była wojna o wyzwolenie Norwegii.

Ridżos nie angażował za wielkich sił na północy Jerozolimy w razie reakcji defensywnych paktów. Po ponad roku wiadomość, która obiegła cały świat zmroziła krew w żyłach nawet takich twardzieli jak władca Achai.

0d6BVZW.jpg

 

Zaniepokojony basileus przyspieszył swe działania w sułtanacie Syrii i w trzy miesiące zakończył konflikt. Nowe księstwo Tripoli dostał syn władcy Maximos. Nie chodziło o lęk przed czarną śmiercią. Chodziło o zaburzenie równowagi świata. Cesarz jako człowiek nieśmiertelny wiedział, że przetrwa drugą morderczą plagę, ale obawiał się jak wielu jego godnych zaufania wasali wyjdzie z tego cało. Wybierać następców w razie potrzeby miał z czego, obecnie żyło 310 Burakodopulosów.

 

Czując jednak zbliżającą się atmosferę przemijania władca Achai wypowiedział odważnie wojnę Sułtanatowi Jerozolimy, która po prostu nie dołączyła w czas do paktu defensywnego. Zbliżyłby się dzięki temu znacznie do terenów potrzebnych do przywrócenia na świat Imperium Rzymskiego. Ale 12 lutego roku pańskiego 1277 stało się to, czego syn Szatana obawiał się najbardziej. Z Imperium Yuan przyszła propozycja nie do odrzucenia:

3DgkWXt.jpg

 

W obliczu nadchodzącej plagi, która na pewno zbierze potężne żniwo decyzja była trudna. Syn Szatana, czy też Sławka, najpotężniejszy człowiek w Europie, a może i na świecie nie wiedział co robić. Uklęknąć przed cesarzem Yuan? Czy dumnie podjąć walkę, wiedząc, że lada moment utrzymanie nawet 5 tysięcy zbrojnych w jednym hrabstwie będzie niewykonalne? Słuszna odpowiedź była tylko jedna.

 

e6bHLWW.jpg

 

Świat i tak spłynie krwią, a więc skromna pomoc basileusa i protektora Zachodniego Protektoratu mogła sprawić, że nazwisko Ridżos Burakodopulos przyszłe pokolenia zapamiętają jeszcze lepiej. Pomijając więc trybuty Imperium Yuan, Chiny wysłały naprawdę imponujące wojska do walki. 203 tysiące zbrojnych z samych Chin, to nie to samo co 180 tysięcy bardziej prymitywnych Azteków.

  • Lubię! 3
  • Zmieszany 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
41 minut temu, Profesor napisał:

1. jak daleko mają (czy dla nich attrition w ogóle obowiązuje, czy jest jak z Mongołami)?

2. jaka jest szansa, że zaraza ich napocznie po drodze?

Jednostki zespawnione w evencie nie są podatne na attrition. Co za tym idzie nawet zaraza ich nie ruszy, a ja będę zapewne musiał z nimi walczyć w akompaniamencie czarnej śmierci. Zaczynają w Jiuquan, najbardziej jak się da na wschodzie, ale mają też trybuty, które wezwali na wojnę, dodatkowo ja muszę się jeszcze szybko uporać z wojną z Jerozolimą zanim cesarska mość wpadnie z wizytą. Mam pewne obawy więc co do tej rozgrywki nagle :P

Odnośnik do komentarza

historie upadku to przecież w tej grze clue rozgrywki. z aztekami się nie udało, z koalicjami też nie, jak z chinami nie wyjdzie, to zostanie chyba oczekiwanie aż tyran ridżos upadnie i sobie[...]. mam nadzieję, że 310 burakodopulosów zrobi wtedy klasyczną akcję z kościoła w kingsmanie.

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Keith Flint napisał:

ile lat ma Ridzos i jak to możliwe ze nie zdechnie. 

151 lat rocznikowo :P nieśmiertelny nie może umrzeć od choroby. Może kipnąć tylko od egzekucji, zamachu, prowadząc wojska czy w pojedynku. Ale mając demon spawn w formie nieśmiertelnego jest praktycznie nietykalny.

 

8 godzin temu, Monti napisał:

historie upadku to przecież w tej grze clue rozgrywki. z aztekami się nie udało, z koalicjami też nie, jak z chinami nie wyjdzie, to zostanie chyba oczekiwanie aż tyran ridżos upadnie i sobie[...]. mam nadzieję, że 310 burakodopulosów zrobi wtedy klasyczną akcję z kościoła w kingsmanie.

Owszem i jestem dumny z tego, że tak długo unikam problemów. Aztekowie okazali się bardzo słabi, ale Chiny i ich wsparcie to już inna bajka. Po stronie Achai stanie tylko papież, jako trybut synka szatana ^^

Co do kingsmana nie oglądałem, ale wujek gugle podpowiada krwawą łaźnię. Otóż przyjęcie taoizmu to był genialny krok, bo znacznie poprawia popularność mego nieśmiertelnego władcy. A z personal combat bodajże około 15 to on sam by wyrżnął pewnie spory oddział najeźdźców, więc 310 buraków to za mało ;P

Odnośnik do komentarza

Odcinek 36 – wejście smoka

 

A5ov0gP.jpg

 

Czarna śmierć pojawiła się już w północnych, prymitywnych granicach Achai. W tym czasie basileus Ridżos Niedźwiedź pierwszy raz od wielu lat wydał polecenie do wszystkich wasali. W cesarstwie nastąpiła ogólna mobilizacja wojsk. 180 tysięcy zbrojnych powołano do służby w imię korony.

30 tysięcy już w tej chwili walczyło z królestwem Jerozolimy. 12 tysięcy odesłane zostało do walki z wojskami powołanymi przez kalifat Nazeerid na północ od Sahary. Kolejne 12 tysięcy miało eliminować w przyszłości wojska w okolicy Egiptu.

Co za tym idzie domyślnie do walk z najeźdźcą Achaja mogła oddelegować 156 tysięcy zbrojnych.

 

Wojnę z frakcją chcącą zmiany władcy Italii wygrali buntownicy co pozwoliło Ridżosowi uzurpować tytuł tyrana Włoch. Od razu to uczynił.

A dwa miesiące później skończyła się wojna o księstwo Antioch. Żadne ziemie nie zasiliły Achai, gdyż były one pod władaniem Syrii, która jednak nie miała tytułu książęcego więc nie można było im wypowiedzieć wojny. (tak to chyba jakiś bug, bo wszystkie ziemie de jure należały do Syrii, a Jerozolima miała tytuł duke, który zmuszał mnie do zaatakowania ich najpierw).

Swoją drogą wojnę próbowali wydłużyć wojownicy kalifa Arabii. Napadli oni jeden z większych oddziałów Achai, dowodzony przez samego basileusa. I szybko sobie przypomnieli, że z tym demonem nie ma żartów.

yeSbQYX.jpg

 

W pierwszy dzień roku pańskiego 1278 wybucha nietypowa plaga w Foggii.

mxgvQDJ.jpg

Czyżby ludziom po prostu odbiło gdy dowiedzieli się, że czarna śmierć jest tuż za progiem?

 

Wojna jeszcze nie wkroczyła w decydującą fazę. Póki co dochodziło do starć Achai z Arabią, które zwykle wygrywali greccy wojacy, ale też nie miały prawie wpływu na wojnę. Największa bitwa odbyła się z udziałem wojsk papieża, który naturalnie zaakceptował wezwanie do walk.

W Italii postanowili zbuntować się chłopi, zbierając aż 10 tysięcy zbrojnych. Wściekły cesarz wysłał tam 15 tys wojsk z jednym poleceniem - zabić kogo się da. Naturalnie po 3 miesiącach wojska te wracały zwycięsko do Konstantynopola. Tam basileus osobiście poddał buntownika torturom, a następnie nabił go na pal. Następnie jego głowa miała kolejno przyzdobić bramy wszystkich miast, z których zebrano buntowników.

 

A 25.07.1278 do stolicy Achai dotarła nowina. Pierwsze armie Imperium Yuan zameldowały się w granicach cesarstwa. Oczywiście na miejsce inwazji protektor Ghazan wybrał tereny ogarnięte plagą. Zaledwie niewielka część jego armii była podatna na nią, więc to logiczne rozwiązanie.

Do pierwszego starcia doszło pod Ltavą. Był to klasyczny błąd basileusa, który nie zdążył wycofać małego oddziału przed przybyciem posiłków.

 

Zaczął się trudny taniec, w którym mikromanagament był kluczem do triumfu. Do dyspozycji cesarz miał trzy prowincje mogące utrzymać łącznie 70 tysięcy zbrojnych. Wszystko wokół już było ogarnięte plagą i zimą, więc nawet 100 ludzi zmarłoby tam z głodu.

Protektor zajmował kolejne plemienne prowincje znacznie podkręcając wynik wojny na swoją korzyść. Achaja zaatakowała dopiero 9 miesięcy po wypatrzeniu miejsca inwazji. 31.03.1279 doszło do bitwy pod Kaniv. Basileus osobiście prowadził szarżę swych wojsk gdy przeważające siły zaatakowały tereny wokół Kaniv. Był to odważny ruch, ale też głupi. Przekroczenie rzeki przerażająco obniżyło ich możliwości bojowe.

 

W normalnej wojnie Ridżos Niedźwiedź zarządziłby ruszenie do przodu, ale mimo iż minęła zima, to większość prowincji mogła utrzymać do 5 tysięcy zbrojnych. Zdarzały się mogące przyjąć 7 tysięcy, ale i zdarzały się takie, które ledwo tysiąc przekraczały. Zostało czekać i bardzo ostrożnie przesuwać się do przodu.

A 21.04.1279 zmarł cesarz Imperium Yuan!

I1OzROM.jpg

 

Xianzu Borjigin może i nie popierał ekspansywnej polityki, ale oczywiście nie zamierzał przerwać wojny z Achają!

 

Z Kaniv wycofano większość wojsk. W prowincji zostało 12 tysięcy wojsk pod sztandarem basileusa. Momentalnie rzucił się na nie generał Ghazan. Nie przewidział, że trening chińskiego stratega nauczył dowódców Achai szybkiego przemieszczania armii. Druga bitwa pod Kaniv ponownie została wygrana przez Greków!

 

Przyszedł czas na kontratak. Pod Bohopol mogło przetrwać wojsko liczące około 10 tysięcy. Cesarz nakazał egzarchowi Wallachii Anastasiosowi ruszyć z całym swoim korpusem. 63,5 tysiąca Achajczyków dopadło okupujących prowincję mongolskich zbrojnych w liczbie 20 tysięcy. Generał Ghazan dosyłał kolejne posiłki, ale docierały one za późno. W efekcie w bitwie pod Bohopol przelano sporo krwi najeźdźców ostatecznie ją wygrywając mimo ciężkiego terenu.

Niestety Anastasios z Wallachii nie doczekał triumfu. Zmarł nękany plagą, ledwo trzymając się na grzbiecie swojego rumaka. Do końca obserwował swoją armię i kontrolował jej poczynania. Kolejny świetny egzarch tego królestwa udowodnił, że Ridżos potrafi sobie dobierać podwładnych.

 

Jednym z najlepszy dowódców w historii Achai był Babur (32 martial, strateg, mistrz lekkiej piechoty i płaskich terenów), przesłany przez cesarza Imperium Yuan. Nie oczekiwał śmierci w łóżku. W pewnym sensie miał rację. Zmarł w swym namiocie, ale nie nękany plagą. W wieku 79 lat odszedł we śnie, w spokoju.

Wojna szła dobrze, ale powoli kończyli się w Achai wybitni dowódcy. Anastasios był przecież jednym z nich (29 martial, way of the dog, way of the dragon, dowodzenie ciężką piechotą, inspiring leader). Kolejnym był egzarch Ioustinos Niegodziwy z Egiptu. Mający 29 martial, nauczony way of the tiger i way of the leopard, aggresive leader. Zmarł przez plagę.

 

Basileus Ridżos okopał się w okolicy plemienia Korsun. Jego 8 tysięcy zbrojnych przyjęło na siebie atak 21 tysięcy Mongołów. Oczywiście szybko zlecił dosłanie 10 tysięcy posiłków co w połączeniu z koniecznością przekroczenia rzeki i wzgórz dało miażdżący triumf!

W tym czasie Achaja przypuściła atak na tereny Pereyaslavl. Mimo wielkiej przewagi liczebnej poniesione starty były spore, ale liczy się kolejny triumf.

 

Kolejny atak to bitwa pod Oleshye. Basileus dowodził pierwsza falą uderzeniową, mającą 12 tysięcy zbrojnych. Atakował 10 tysięcy Mongołów, którzy szybko dosłali jeszcze 25 tysięcy zbrojnych. Achaja dosłała jednak więcej. Udało się wygrać, ale straty były ogromne.

 

Od jakiegoś czasu małe oddziały liczące góra 5 tysięcy zbrojnych odbijały zajęte przez najeźdźcę ziemie. Udało się dobic 99% warscore, gdy drobna, licząca 5 tysięcy armia królestwa Ayudha zajęła JEDEN zamek. To obniżyło premię posiadania wszystkich holdingów i warscore wróciło do poziomu 89% wydłużając krwawą wojnę.

 

Ważny więc był triumf pod Ltavą, którą dopadła plaga i utrzymanie tam nawet tysiąca zbrojnych było samobójstwem. Trzeba więc dodać do strat w bitwie śmierć aż 3 tysięcy zbrojnych opuszczających ogarniętą plagą prowincję.

 

Źle zaczęło się dziać w okolicy Egiptu. Wojska papieża sukcesywnie zajmowały zamki i biły małe oddziały Muzułman. Aż w końcu w bitwie pod Tafila dostali oni niespodziewany łomot.

 

Stepy były już zdewastowane plagą.

JNZgJ1f.jpg

 

To sprawiało, że nawet wygrane bitwy kosztowały dwukrotnie więcej, gdyż trzeba było szybko opuszczać zdewastowane prowincje. Tak wyglądała na przykład obrona pod Novogrodem. Cofając wojska zginęło jeszcze około tysiąca zbrojnych.

 

Dłuższy czas Achaja była o krok od ostatecznego triumfu. Cesarz Xianzu może i wierzył w otwartą politykę, ale szanując pamięć poprzednika postanowił ostatecznie przysłać posiłki.

n2iYb7v.jpg

Zaczęła się walka z czasem. Dotarcie tych wojsk, które liczyły 50 tysięcy zbrojnych bez watpienia przechyliłoby szalę zwycięstwa na korzyść Imperium Yuan.

 

Nawet papież odczuł niepokój gdyż z furią rzucił się pod Negev na jednego z sułtanów.

 

Zdesperowany był też cesarz i popełnił paskudny błąd. Doprowadził do bitwy pod Starodub, która przyniosła niepotrzebną porażkę!

 

Dwie znacznie mniejsze bitwy i odbicie wszystkich prowincji pozwoliły jednak na osiągnięcie długo oczekiwanego celu. 07.09.1280 roku cała Achaja świętowała:

TTQv7K9.jpg

 

Cesarz Xianzu z Imperium Yuan poddał się. To dało 15 tysięcy prestiżu Achai i 5 tysięcy złota. Wiele jednak to kosztowało wielkie Imperium Achai.

Przed wybuchem wojny Achaja mogła powołać dokładnie 183 tysiące zbrojnych. Obecnie przetrwało ledwie 68 tysięcy żołnierzy! Ogromna część zmarłych to nie efekty bitwy, a walki w terenach ogarniętych czarną śmiercią. Ridżos doceniał jednak męstwo swych wojowników i zarządził święto narodowe czczące pamięć poległych 115 tysięcy wojowników.

 

Sam władca również nie uniknął plagi. W dzień podpisania pokoju zdiagnozowano u niego chorobę, ale jako antychryst męczył się z nią ledwie tydzień. Dux Adrianos II bez problemu, dość odważnymi metodami, dzięki męstwu basileusa zdołał go wyleczyć. Odnotował jednak w swych księgach, że siła fizyczna i tempo regeneracji cesarza zdecydowanie nie jest normalne i widać jego nieludzkie pochodzenie.

hzEK2n9.jpg

 

Co teraz? Skoro cały świat wie, że nawet Imperium Yuan nie potrafi pokonać wielkiej Achai wypada w końcu zebrać potrzebne ziemie do przywrócenia SPQR. Trzeba jednak poczekać na zakończenie plagi. W jej czasie zmarło większość wielkich dowódców. Z pięciu, którzy mieli martial powyżej 25 i zdolności przekazane przez chińskiego stratega nie przeżył żaden.

Świecie... drżyj, bo czarna śmierć to będzie wasz najmniejszy problem za kilka lat!

  • Lubię! 2
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
37 minut temu, Feanor napisał:

 Meatgrinder...

 

A za wyjście z Plagi jest rzadki acziwment, ciekaw jestem, czy immortal też go dostaje :)

Ja go nie otrzymam więc, bo miałem władcę z ruler designera ;P połapałem się około 200 lat w trakcie gry, że użycie tego wyłącza acziki ;P

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...