Skocz do zawartości

Moda na sukces z rodem Burakodopulos


z0nk

Rekomendowane odpowiedzi

Odcinek 28 – koniec XII wieku

 

Basileus Ridżos Niedzwiedź zajął się temperowaniem wasali. Głównie niepokoił go Sergios z Alexandrii, który zaczął zyskiwać za dużą potęgę i miał 19% sił swego władcy. Daleki kuzyn cesarza był człowiekiem ambitnym i jego błędem było prowadzenie intrygi mającej zamordować przywódcę imperium Achaja. Wokół jego 6 hrabstw rozstawione zostały cesarskie wojska, a Ridżos wydał rozkaz pojmania niesfornego duxa. Ten oczywiście uniknął więzienia i zaczął bunt.

Walki trwały ponad rok i dux Alexandrii i Epirusu w końcu trafił do lochu. Ridżos odebrał mu część tytułów i wtrącił go do ciemnicy. Ten zmarł dokładnie 10 dni później.

 

Nastał czas zmian. Ridżos oddał przywództwo w bractwie hermeneutycznym. Dlaczego? Otóż uznał, że to czas zmniejszyć prestiż chrześcijaństwa i założył tajny kult taoistyczny.

Szybko odkrył, że prowadzenie tej organizacji to ciężki kawał chleba. Dopiero półtora roku po zaczęciu kultu zdołał zwerbować pierwszą członkinię. Była to Margarita, jego córka i żona duxa Wysp Egejskich. Z czasem udało się dobrać więcej wyznawców, ale zaledwie jedną księżną, zwykle to następcy byli bardziej podatni na wpływy cesarza.

 

Tymczasem w Chinach:

mUO1F1I.jpg

 

Można powiedzieć, że Ridżos postarzał się, gdyż zrezygnował z uwodzenia i postanowił skupić się na bankietach. W trzy lata zorganizował trzy spotkania i... zjadł na nich swoich gości.

 

W końcu świat zapomniał, jak bardzo boi się syna szatana i rozwiązał pakty defensywne skupiające całe grupy religijne. Momentalnie Ridżos wysunął roszczenia do Armenii i ruszył na wojnę z Bizancjum. Pomogło to jego synowi Juliuszowi władającemu wicekrólestwem Sycylii.

Bizancjum nie jest żadnym rywalem dla Achai. To tak jakby naprzeciwko wyszkolonego i doświadczonego rycerza postawić starego, ledwo trzymającego się na nogach rolnika. W półtora roku Ridżos powiększył więc domenę cesarstwa o cztery hrabstwa.

 

W czasie tej wojny Khazaria porzuciła nomadzki styl życia. Dość dodać, że momentalnie to zainteresowało cesarza Achai, wszak mają malutką wspólną granicę.

 

Ale póki co celem Ridżosa byli najbliżsi sąsiedzi. 5 lat po wygraniu wojny z Bizancjum Ridżos doczekał się spreparowania roszczeń o księstwo Ancona, należące do Włoch. Wybuchła wojna z królestwem jego syna, którą łatwo wygrał w rok, ponownie bez angażowania nawet swych wasali. Ponownie jednak w efekcie świat założył pakty defensywne skupiające całe religie razem.

 

Achaja w roku 1200:

hPXG6ix.jpg

 

Rzućmy okiem na najsilniejszych wasali. Regularne lata użerania się z nudą przez wygenerowane zagrożenie sprawiło, że Ridżos znacznie zmniejszył siły wasali i ewenementy osiągające prawie 20% już nie istnieją. Oto pięć najpotężniejszych władców w cesarstwie Achai (mapy ich domen po kliknięciu w odnośnik w imieniu):

 

Eunike z Bułgarii - 8. królowa Bułgarii, włada wicekrólestwem decyzją cesarza. Księżna Moesii i Epirus. Nie jest przedstawicielką rodu Burakodopulos, ale warto wspomnieć, że jej dynastia powstała w 1143 roku. Jej założycielem jest Alexios z Benghazi, bękart Sergiosa z Krunoi, a więc wywodzi się od Buraków. Eunike powiększyła domenę Achai na północy ograniczając tereny Bizancjum, które wyrwało parę hrabstw Khazarii. W efekcie ma 10% sił cesarza. Warto dodać, że dostała tytuł królowej, aby dać wytchnienie cesarzowi od dwóch upierdliwych wasali. Obaj dziwnym trafem zostali zamordowani!

 

Theokiste z Sycylii - 8. królowa Sycylii, księżna Armenii Mniejszej i Neapolu. Otrzymała od cesarza tytuł władczyni Sycylii po śmierci jej ojca Juliusza, najwybitniejszego syna Ridżosa. O ile ojciec starał się rozwijać domenę swego wicekrólestwa, Theokiste nie ma tej możliwości gdyż regularnie musi tłumić bunty wasali. Nieraz cesarz jej pomaga to zmuszając jakiegoś duxa do poddania się, to podsyłając jej trochę drachm. Wnuczka cesarza osiągnęła 10% jego sił.

 

Isaias z Charsianon - dux Charsianon i Anatolii. Waleczny Burakodopulos, który raz zbuntował się przeciwko Ridżosowi. W czasie bitwy jego twarz została zdeformowana, a on stracił sporo ziem, ale to utemperowało go. Od 12 lat grzeczny wasal, naturalnie dołączający do każdej frakcji w państwie z 9% sił.

 

Eunike z Krety - księżna Krety, Alexandrii i Longobardii. Młoda i bardzo zdolna dziewczyna, niestety zdiagnozowano u niej raka. Ridżos osobiście zadbał o to, aby jej mąż był płodny i szybko dał jej dziedzica, ale liczył, że za kilka lat zrobi ją królową Sycylii lub Bułgarii. Najbardziej wpływowa członkini kultu Taoistycznego w państwie z 7% sił.

 

Anatolios z Cibyrrhaeot - dux Cibyrrhaeot i Paphlagonii. Mąż królowej Bułgarii. Dziwny przypadek. Zanim powstał kult taoistyczny zbuntował się, został okaleczony na torturach przez Ridżosa. Mimo tego dołączył do tajnej organizacji nadal nienawidząc swego cesarza. 7% sił władcy. Oczywiście jest członkiem każdej silnej frakcji w imperium.

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Odcinek 29 – religijne machinacje bezbożnego demona

…czyli jak sprawić, aby nienawidzący zaczęli cię akceptować

 

Odcinek krótszy, gdyż gra stała się wolniejsza i ja wolniej w nią gram, ale parę ważnych rzeczy się wydarzyło.

 

Ciężko zachować zdrowy umysł. Zwłaszcza gdy żyje się w czasach krucjat, napaści, gwałtów i ogólnie miecza, topora i wideł. Basileus Ridżos Niedźwiedź wiedział, że czeka go jeszcze wiele lat na tym szalonym świecie, zanim jego ojciec Szatan, czy też według jego matki Sławek, wezwie go do swego królestwa piekielnego. Pytanie co go tam czeka. Tortury i wieczne cierpienie, jak tych wszystkich prostaków, którzy mieli wybór między dobrem, a złem? Czym jest zło? Dla jednych to mordowanie bezbronnych wieśniaków. Drudzy złem nazwą nadużywanie swej pozycji społecznej i wykorzystywanie młodych dziewek w zamian za korzyści materialne dla nich. A inni stwierdzą, że to nie poszczenie kilka razy miesięcznie i nieodmówienie modlitwy przed posiłkiem.

Ridżos sam nie wiedział czy jest zły. Większość świata tak uważała, w końcu sam cesarz Achai nie ukrywał nawet, że jest synem Szatana, a i ma na swoim koncie wiele morderstw, wiele gwałtów, wiele podpaleń i wiele pominiętych postów i modlitw. Wszyscy twierdzili "to co robisz jest złe", ale czy wszystko jest złe? Budował potęgę dziedzictwa rodu założonego przez Alexandra Despotę. Wierni mu poddani nie mieli wcale złego życia. Nie groził im głód, nie groziły im nagłe napady barbarzyńców.

Nic dziwnego, że spotykając się z regularną krytyką Ridżosowi zaczęło odbijać. Nadworny lekarz Dan Xao stwierdził, że władca po prostu zwariował. Dwa dni później został wysłany do cesarza Chin, a za niego cesarz Achai sprowadził wielkiego stratega Hua Jin.

 

Swoją drogą w Chinach działo się sporo. 12 lat trwały ich zmagania z hordą mongolską. Ponad dekadę potęga dynastii Fang zmagała się z najeźdźcą i w końcu ich odparła.

 

Ridżos szybko znalazł wspólny język ze strategiem z Chin. Ba nawet podarował mu baronię odebraną niewiernemu wasalowi. Hua Jin stał się jego przyjacielem i doprowadziło to do ciekawego zdarzenia. Otóż Ridżos miał spore problemy z rekrutowaniem nowych wyznawców Taoizmu, ledwie przez lata jego kult osiągnął 35% wpływów. Konfrontacja z grupką przyjaciół postawiła go przed wyborem. Mógł zignorować teorie swych kompanów, przyjąć potajemnie afrykańskie wierzenia, albo przyznać się do wyznawania taoizmu. I tak 06.11.1203 roku pańskiego w świat poszła wieść. Władca drugiego imperium świata (lub trzeciego, nikt nie wie jak wielkie są Chiny) zmienił wyznanie.

Za tą decyzją szły przemyślenia sprzed lat, które Ridżos kazał spisać skrybie i czytał je co rano. Otóż wyznawcy taoizmu darzą szacunkiem osoby potężne i nieśmiertelne. Oba warunki Ridżos spełnia w 100%. Po drugie taoizm nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem czy innymi religiami monoteistycznymi. Zatem obniżał ich wpływy szerząc tą wiarę w swoim państwie.

 

Oczywiście droga do nawrócenia wasali jest daleka, ale przecież od czegoś trzeba zacząć. Kilku poszło za cesarzem od razu, kilku zostało przekupionych. Nawet paru biskupów dołączyło do nowego wyznania. W przeciągu 4 lat pierwszy raz od kilku dekad siła frakcji w kraju spadła poniżej 30%!

 

Znowu nie działo się za wiele. Aż do roku pańskiego 1208. Nastąpił rozłam Francji. Podzieliła się na dwa kraje: Francia i France. Francia stała się największym imperium świata (realm 617) z armią liczącą 43 tys wojsk. Achaja zajmowała drugie miejsce z rozmiarem 489 i armią liczącą 99 tys zbrojnych! France to trzecie imperium świata (435) z armią liczącą 30 tys.

 

I znowu nastał spokój. Do 06.10.1210. Świat stanął przed obliczem pewnej skromnej hordy:

YszDHAu.jpg

Komentarz Ridżosa? "Dawać tu tych brudasów, dawno nikogo nie zjadłem, ciekaw jestem jak smakuje mongolskie mięcho". Dość dodać, że po tym kucharz musiał przyrządzić potrawkę z jednego z najeźdźców niedawno pojmanych w Tracji.

 

A Mongołowie nie nauczyli się niczego i ruszyli drugi raz na Chiny. 18.03.1211 oficjalnie zaczęli drugą inwazję przeciwko imperium Fang.

 

W końcu zaś cesarz Burakodopulos mógł pochwalić się sukcesem. 21.08.1213 Konstantynopol stał się pierwszym hrabstwem w Achai wyznającym oficjalnie taoizm. Ridżos uznał, że trzeba to hucznie świętować. Wyprawił wielką wieczerzę, a następnego dnia mimo silnego paktu defensywnego chrześcijan ruszył na wojnę z Armenią o księstwo, którego nazwa umknęła kronikarzom.

 

I była to najtrudniejsza wojna w życiu ponad 80-letniego Ridżosa. Do walki u boku Armenii stanęło Bizancjum, Jeruzalem, Krzyżacy, Wenecja, France i patriarcha kościoła ortodoksyjnego. Dwóch ostatnich sojuszników atakowanego jednak było niegroźnych. Francuzi walczyli ze swymi rodakami, a patriarcha został momentalnie zgnieciony. Jego armia 5 tysięcy robi wrażenie, ale spotkała się z 10 tysiącami powołanymi w Konstantynopolu. Główne wojska Achai szybko stanęły w Armenii i Bizancjum i doszło do kilku wielkich bitw.

31.12.1213 - 17 tysięcy wojsk Achai starło się z połączonymi siłami Bizancjum i Armenii w liczbie 21 tysięcy. Ginie ledwie 4 tysiące Achajczyków, za to prawie 10 tysięcy wrogów.

17.04.1214 - 22 tysiące Achajczyków wpadło w sidła wojsk Krzyżaków, Jeruzalem i Armenii w liczbie 47 tysiecy. Korpus Achai został zgnieciony, zginęła 1/4 wojsk.

28.06.1214 - wróg rozdzielił swoją armię liczącą prawie 45 tys. Połowa tego wpadła w sidła oddziału dowodzonego przez samego basileusa. 23 tys Achajczyków wyrżnęło 20 tys wrogów. Straty: 3300 cesarskich do 12 tys wrogów

30.11.1214 - główna armia najemników Wenecji zawitała tam gdzie się jej spodziewałem. 17 tys rozstawiło oblężenie pod Konstantynopolem. Powitał ich oddział złożony z 12 tys najemników i 13 tys wasali. Zginęła połowa wojsk Achai i 3/4 wojsk z Wenecji

08.07.1215 - kończy się ostatnia wielka bitwa. 16 tys wojsk Ridżosa wpadło w zasadzkę dwukrotnie większych sił Bizancjum i Krzyżaków. Zginęło 5 tys Achajczyków i 15 tys wrogów.

 

Achaja wygrywa wojnę w ledwie dwa lata, ale kosztowała ona wiele pieniędzy i ludzi. Siły Achai stopniały z 99 tys do 69 tys. Tak się prezentuje mapa świata:

EbruVI7.jpg

 

I mapa religii:

hLGMxr2.jpg

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Feanor napisał:

Orda... A Azteków masz?

Owszem, spodziewam się ich w przeciągu paru dekad i dobrze się złożyło, że Francja się posypała, bo tak na pewno by ich zmiażdżyła. Do rozpadu miała armie na poziomie chyba 120k. Mongołowie sam nie wiem czy będa groźni, pierwszy raz będę widział jak wpływają Chiny na ich rozpędzanie się ku zachodowi.

 

8 minut temu, Profesor napisał:

A wszystko to o jakieś zadupie nieznane z nazwy nawet kronikarzom. Jakie typowe.

W sumie podbiłem jakieś tam księstwo składające się z 3 sporych hrabstw, ale nie chciało mi się logować, aby sprawdzić co to więc uznałem, że to pięknie wyrazi średniowiecze ;)

 

8 godzin temu, Brachu napisał:

Podziwiam Ciebie i Feanora za umiejętność grania i pisania. U mnie to idzie słabo. Mój Gerward to szlachcic zagrodowy.

O pisaniu nic nie wiem, ale jak to bywa z grami paradoxu uczy się jej przez łzy, krew i dostawanie łomotu ;) a dwa, że fajnie się złożyło, bo to moja najlepsza gra póki co w ck2. Na steamie mam około 200h i myślę, że drugie tyle, może z 1,5 nawet nabiłbym offline. I dalej odkrywam rzeczy takie jak możliwość wysunięcia wszystkich spreparowanych roszczeń na raz ;)

Odnośnik do komentarza
Tak jak nawet do tego nawiązałem w ostatnim odcinku. Alexander zaczynał jako dux Achai. Księstwo mające 4 prowincje i realm size 12 ;D odrobinkę się Achaja rozrosła, ale ciągle nie mogę doczłapać do mego celu, czyli przejęcia Bizancjum :sad: 
Pytałem w kontekście działań wodza Gerwarda Łudzkiego.
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...