Skocz do zawartości

Rosa Bella


peżet

Rekomendowane odpowiedzi

na pewno tak, zabrakło liczebności w składzie. Nie zapominajmy też, że to FM10, w którym jeszcze Serie A jest mocarną ligą i nawet 5 miejsce to bardzo dobry wynik

 

Odcinek 14. Podsumowanie sezonu

 

Czas na indywidualne podsumowanie piłkarzy za sezon 2009/2010.

 

Guillermo Ochoa - 39 meczów/ 34 stracone gole/ 21 czyste konto/ 1 gracz meczu/ 6,94 średnia nota

Salvatore Sirigu – 2/3/0/0/

 

Meksykanin nie spotkał się z ciepłym przyjęciem przez kibiców, których gorszyła cena zapłacona za tego bramkarza. Gui jednak swoją pewną i efektowną grą szybko zaskarbił sobie ich uwielbienie. Był to transferowy strzał w dziesiątkę. Wtedy gdy zawodzili zawodnicy z pola, na niego zawsze można było liczyć. Czołowy bramkarz ligi i chyba w ogóle w Europie. Sirigu był w kadrze i z musu zagrał w dwóch meczach. Na pewno trzeba będzie sprowadzić zmiennika dla Ochoy.

 

 

Cesare Bovo – 32(2) mecze/ 1 gol/ 1 asysta/ 1 gracz meczu/ 6.81 średnia nota

Kamil Glik – 41/1/3/1/ 6.91

Simon Kjaer – 30/2/2/1/ 6.85

Dorin Goian – 12(3)/1/0/0/ 7.01

Jan Verthongen – 8(5)/1/0/0/ 6.65

 

Mamy tu odpowiednią jakość, ale brakuje trochę ilości. Konieczne wydaje mi się sprowadzenie co najmniej jednego stopera, który zmusi Kjaera do większego wysiłku. Nie wykluczam także transferu libero, ale tutaj sprawa nie jest pilna. Na nadchodzący sezon Cesare Bovo na pewno wystarczy. Kamil Glik to kluczowy zawodnik zespołu.

 

Giammarco Corsino – 20(4)/0/1/1/ 6.69

Mattia Cassani – 14(10)/1/5/2/ 6.77

Michel Morganella – 6(6)/0/1/2/ 6.92

Federico Balzaretti – 40/1/5/6/ 7.09

Ondrej Celustka – 2/0/0/0/ 6.95

 

Wspaniały sezon ma za sobą Balzaretti, którego efektowana gra została doceniona przez kibiców. Ci uznali Federico za najlepszego zawodnika zespołu! Były gracz Juve szalał na lewym skrzydle siejąc spustoszenie w szeregach obronnych rywali, a jeśli sam miał pomóc w destrukcji to też wywiązywał się z tego zadania bardzo dobrze. Po przeciętnej jesieni całkiem nieźle wiosną grał Cassani, który musi coraz poważniej podchodzić do rywalizacji z młodym Corsino. Czech Celustka wraca do Pragi, a Morganella raczej odejdzie. Powinienem sprowadzić zmiennika dla Balzarettiego.

 

 

Manuel Blasi – 10(15)/0/0/1/ 6.84

Giulio Migliaccio – 27/0/1/0/ 7.00

Fabio Liverani – 7(6)/0/3/0/ 6.59

Fabio Simplicio – 20(14)/4/8/1/ 6.84

Sebastian Eguren – 4(3)/0/0/0/ 6.78

Antonio Nocerino – 28(7)/3/0/0/ 6.73

 

Tutaj także czekają nas pewne zmiany. Niepodważalną pozycję w zespole ma oczywiście Migliaccio, który swoją silną i zdecydowaną postawą potrafi w pojedynkę zdominować środek pola. Dwaj zawodnicy o imieniu Fabio pozostaną w zespole dalej pełniąc swoje role. Liverani to kapitan zespołu, ale też gracz, który niekoniecznie pasuje do mojej taktyki. Blasi i Eguren wracają do swoich zespołów i raczej nikt za nimi tęsknić nie będzie. Rozczarowaniem okazał się Antonio Nocerino. Będę chciał go sprzedać, ale oczywiście za jakąś rozsądną kwotę. Jeśli takiej nie otrzymamy to zawodnik po prostu trafi na ławkę rezerwowych.

 

Javier Pastore – 20(11)/2/10/2/ 6.94

 

Jedyny nominalny ofensywny pomocnik. Javier ma za sobą całkiem udany debiutancki sezon w Serie A. Musi jeszcze poprawić skuteczność. W nadchodzącym sezonie otrzyma doświadczonego konkurenta do walki o miejsce w składzie. Na tej rywalizacji powinien wiele zyskać.

 

Edinson Cavani – 34(2)/16/2/3/ 7.02

Abel Hernandez – 15(6)/7/3/3/ 6.90

Lewan Mczedlidze – 23(12)/11/3/2/ 6.86

Igor Budan – 2(1)/0/0/0/ 6.53

 

Edinson Cavani z 16 golami został najlepszym strzelcem zespołu, ale myślę że to zawodnik o wiele większym potencjale. Oczekuję od niego ponad 20 goli na sezon. Zaskakująco dobrze zaprezentował się wypożyczony z Empoli Gruzin Mczedlidze. Kończy mu się tam kontrakt, a my już się dogadaliśmy i od następnego sezonu Lewan będzie już pełnoprawnym zawodnikiem Palermo. Hernandez to melodia przyszłości, a Budan to z kolei relikt zamierzchłych czasów. Chorwat na pewno odejdzie. Czy będą transfery do klubu? Nie sądzę, ponieważ planuję dać szansę dwóm zawodnikom powracającym z wypożyczeń.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 15. Wieści ze świata, lipiec 2010.

 

W odległej Republice Południowej Afryki odbyły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Mistrzostwa, w których nie zabrakło niespodzianek, by nie powiedzieć sensacji. Największe zaskoczenie wywołała postawa reprezentacji Serbii i Rosji, które zmierzyły się ze sobą w półfinale. W tym lepsi okazali się Rosjanie. W meczach o medale jednak obydwie te ekipy przegrały swoje spotkania. W meczu o złoto lepsi okazali się Niemcy, a brąz przypadł wielkim faworytom Mundialu Brazylijczykom.

 

Mimo wszystko największą sensacją był jednak świetny występ zespołu Tunezji. Afrykanie odpadli dopiero w ćwierćfinale przegrywając z Brazylią. W pierwszej rundzie wyeliminowali zespół Oranje. W fazie grupowej lepsi okazali się od Słowaków, broniących tytułu Włochów oraz Paragwaju. Największymi przegranymi Włochy i Hiszpania. Obrońcy tytułu, a także Mistrzowie Europy polegli już w fazie grupowej. Po znakomitej końcówce eliminacji w Mundialu udział wzięli także Polacy! Drużyna Franza Smudy nie przyniosła wstydu i przegrała walkę o awans z grupy Ghaną poprzez gorszy bilans bramkowy.

 

Wcześniej emocjonowaliśmy się rozgrywkami klubowymi w Europie. W Lidze Mistrzów jak już wspomniałem wcześniej tryumfowali Nerazzurri pod wodzą Jose Mourinho. Mecz o Superpuchar będzie rozgrywką wewnątrz włoską, ponieważ w Lidze Europy wygrali podopieczni Gian Piero Gasperiniego z Genuy. Geona w finale sensacyjnie wygrała 2-1 z Realem Madryt! Królewscy źle finiszowali także w Primera Division gdzie ostatecznie okazali się gorsi o zaledwie dwa punkty od mistrzowskiej Barcelony. Wygrać udało im się tylko Puchar Króla, gdzie w finale okazali się lepsi od zespołu Villareal.

 

W uznawanej przez wielu za najlepszą ligę świata, czyli w Premiership byliśmy świadkami pasjonującej rywalizacji i niespodziewanego zakończenia. Mistrzem Anglii zupełnie nieoczekiwanie został Tottenham, który o punkt wyprzedził Chelsea, a o 3 punkty Man Utd. Dopiero szóste miejsce zajął Arsenal, jednak nie kosztowało to posady Arsene Wengera. W pucharze najlepsi okazali się piłkarze West Hamu, którzy w finale wygrali 2-0 z Hull.

 

We Francji tytuł mistrzowski odzyskali zawodnicy Lyonu, którzy jednak musieli o to walczyć do samego końca. Drugie Auxerre okazało się gorsze o zaledwie dwa punkty. Podopieczni Jeana Fernandeza zanotowali w ogóle kapitalny sezon i do wicemistrzostwa dołożyli wygranie krajowego Pucharu.

 

Także w Bundeslidze było w tym sezonie wiele emocji! Tytuł mistrzowski wrócił do Monachium, ale Bayern musiał walczyć o to do ostatnich minut. Ostatecznie o punkt wyprzedzili Borussię Dortmund, a o dwa Hoffenheim. Zawodnicy z Bawarii sezon zakończyli w podwójnej koronie po tym jak w finale Pucharu Niemiec wygrali z Werderem.

 

Na koniec zostawiamy to co najlepsze czyli polską Ekstraklasę, a w niej w dość zdecydowany sposób mistrzostwo Polski wywalczył Lech. Na mecie Kolejorz wyprzedził Wisłę i Polonię Warszawa. Poznaniacy w tym sezonie byli zdecydowanie najlepsi, a potwierdzili to wygrywając także Puchar Polski. Obarczona dziesięcioma ujemnymi punktami Jagiellonia dzielnie walczyła, ale nie potrafiła uniknąć degradacji do 1 Ligi.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 16. Transferowe szaleństwo.

 

Okres transferowy w Palermo do najspokojniejszych nie należał. Drużyna wymagała wzmocnień i jestem bardzo zadowolony, że udało nam się ich dokonać. Wcześniej wspominałem, że zamierzam ściągnąć na stałe do klubu Lewana Mczedlidze. Szybko dogadaliśmy się w sprawie kontraktu i pierwszego lipca Gruzin oficjalnie został piłkarzem Palermo. Na tej samej zasadzie doznaliśmy innego poważnego wzmocnienia. Drugi raz na podbój Europy przyjechał Juan Roman Riquelme! Zawodnik, którego raczej przedstawiać nie trzeba, nie przedłużył umowy z Boca i zgodził się do nas dołączyć. Javier Pastore na pewno wiele się od niego nauczy. Z wolnego transferu pozyskaliśmy jeszcze jednego gracza, a jest nim zwolniony z Interu Luca Caldirola. Młody obrońca na razie dołączył do zespołu Primavery.

 

Spotka się tam z już dużo wcześniej zakontraktowanym młodym napastnikiem z Ameryki. Z zespołu Kansas City za 700 tys euro pozyskaliśmy bardzo utalentowanego snajpera Giuseppe Pastorellego. Zawodnik oprócz amerykańskiego ma też włoski paszport co jest istotne ze względu na ograniczenia w sprowadzaniu zawodników nonUE.

 

Do pierwszego zespołu przeprowadziliśmy też transfery gotówkowe. I to na niezwykle dużą skalę, wydaliśmy w tym sezonie rekordowe 46 milionów euro. Oczywiście dysponowałem odpowiednio mniejszym budżetem, a dodatkowe środki uzyskaliśmy ze sprzedaży niepotrzebnych zawodników. Jeszcze w czerwcu do ligi francuskiej, a konkretnie do Lyonu przeniósł się Igor Budan. Za Chorwata otrzymaliśmy 2,5 miliona. Man Utd niespodziewanie zdecydował się wykupić za umówione 9 milionów Jana Verthongena. Kamień spadł mi z serca, gdyż obawiałem się, że fatalna gra Belga w barwach Czerwonych Diabłów (11 meczów, średnia 6.25) sprawi, że ci nie zdecydują się na transfer. Na szczęście sir Alex Ferguson zdjął mi ten problem z głowy. Kolejnym zupełnie niepotrzebnym graczem był Szwajcar Morganella. Bordeaux zdecydowało się zapłacić za niego aż 5 milionów co w mojej ocenie jest ogromna kwotą za zawodnika tej klasy. Dla niektórych kibiców niezrozumiałym transferem była sprzedaż Antonio Nocerino. Ten pomocnik jednak grał słabo w ubiegłym sezonie i zdecydowałem się z nim rozstać. Ostatecznie za 6,5 miliona trafił na Wyspy do Wolves. Niezłe pieniądze zarobiliśmy też na dwóch piłkarzach, którzy w poprzednim sezonie grali na wypożyczeniu. Napastnik Davide Succi za 2,5 miliona odszedł do Atalanty, a albański bramkarz Samir Ujkani za 3 miliony do Werderu Brema.

 

A kogo udało nam się kupić dowiecie się w następnym odcinku.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 17. Transferowe szaleństwo vol. 2

 

Po sprzedaży Nocerino potrzebowałem koniecznie dobrego środkowego pomocnika, który spełnił by rolę ‘box to box’. Niełatwo było znaleźć odpowiedniego gracza i ostatecznie zdecydowałem się na ryzykowny ruch. Za 17,75 miliona euro z Galatasaray kupiłem świetnego zawodnika Ardę Turana. Sęk w tym, że Turek to nominalny ofensywny pomocnik, a ewentualnie skrzydłowy. Ja na razie widzę go bardziej cofniętego, ciekawe czy sobie tam poradzi. Kosztował niemało, ale znaczna część tej kwoty wypłacana będzie w ratach rozłożonych na cztery lata. Tą praktykę zamierzam stosować negocjując transfery do klubu. Potrzebowaliśmy także zwiększyć rywalizację na skrzydłach. Moi scouci poinformowali mnie, że możliwy jest transfer zawodnika Man Utd Fabio. Negocjacje nie były łatwe ani szybkie, ale ostatecznie Brazylijczyk za 12,75 miliona przeniósł się na Sycylię! Dwudziestoletni zawodnik to duży talent! Dziwne, że taki klub pozwala sobie na tak łatwe oddanie zawodnika określanego jako przyszłą gwiazdę.

 

W trakcie przygotowań stwierdziłem, że potrzebuję jeszcze jednego klasowego środkowego obrońcę. Mój wybór padł na Lorenzo Ariaudo z Juventusu, który ma za sobą świetny sezon spędzony na wypożyczeniu w Cagliari. Turyńczycy chyba nie zdążyli poznać się na talencie Lorenzo i zgodzili się na wart 14 milionów transfer. Wydaje się dużo, ale za tej klasy stopera byłbym gotów zapłacić nawet dużo więcej. Lorenzo ma w dodatku dopiero 21 lat, przyszłość przed nim.

 

Dla zwiększenia liczebności składu wypożyczyłem dwóch doświadczonych zawodników. Z Napoli na rok ściągnąłem argentyńskiego bramkarza Nicolasa Navarro. Z kolei z Juventusu trafił do nas na tej samej zasadzie środkowy pomocnik Christian Poulsen.

 

Oprócz tych wszystkich sprowadzonych zawodników do pierwszego składu dołączyło jeszcze trzech nowych graczy, którzy do tej pory grali w juniorach bądź na wypożyczeniach. Naturalnym następcą Antonio Nocerino jest nasz wychowanek Guido Davi. Dwudziestoletni środkowy pomocnik ma za sobą świetny sezon w Primaverze i teraz czas na szansę w dorosłym futbolu. Guido ma wszystkie potrzebne argumenty żeby grać na odpowiednim poziomie. Uzupełnieniem formacji ataku będą Edgar Cani, który w zeszłym sezonie strzelił 13 goli w Serie B dla Piacenzy oraz Daniele Conti. Ten drugi to nasz wychowanek, który w poprzednim sezonie nastrzelał goli na wypożyczeniu w Arezzo. Co prawda był to poziom trzeciej ligi, ale zakładam że jako nr 5 w ataku Daniele powinien sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
  • Makk zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...