Skocz do zawartości
Zapraszamy do udziału w tradycyjnym plebiscycie CMF Awards, edycji 2017! Swój głos można oddać w poniższym dziale do 25.01 do godziny 23:59.
CMF Awards 2017
jmk

Typowi zawodnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Taki temat do luźnej dyskusji. Jak moglibyście scharakteryzować typowych zawodników na konkretnych pozycjach względem np. ich narodowości, przykłady:

Bramkarz: dla mnie to przede wszystkim Włoch. To w tej kadrze było najwięcej, najlepszych bramkarzy.

Defensywny pomocnik: Afrykanin, silny fizycznie, "od czarnej roboty".

Ofensywny pomocnik "10" - Dla mnie kreatywny Argentyńczyk, jak Veron, Riquelme.

Napastnik - kojarzy mi się, że najlepsi napastnicy pochodzą z Brazylii.

Środkowy pomocnik - Chyba jednak Hiszpanie.

A co z bokami obrony, środkiem? Skrzydłowi?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale to tak w FMie?

Dla mnie bez różnicy. Nigdy w sumie nie patrzę na narodowość jak ot tak gram. No chyba, że są jakieś wymogi. Na każdej jednej pozycji ma być dobry gracz i tyle. W zasadzie zazwyczaj dążę do wypełnienia składu zawodnikami z danego kraju, w którym gram lub/i wychowankami swoimi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W rzeczywistości, z własnych doświadczeń i historii.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bramkarze- na pewno nie Anglicy ;) Włosi? Zapewne, tylko czy zawsze byli świetni na tej pozycji, czy po prostu mieli świetne obrony? :) Dorzuciłbym jeszcze na bank Hiszpanów, zawsze mieli ciekawych golkiperów. Piszę tu o czasach, które pamiętam, a nie jakieś tam zamierzchłe lata 50, 60 itp.

Obrona środek- tu bym postawił na Włochów i Niemców.

Boczne sektory obrony to Brazylia.

Defensywny pomocnik- Afryka, Francja.

Pomoc- Niemcy, Anglicy, Hiszpanie. Tak mi się zdaje, że tam najwięcej było takich świetnych graczy.

Ofensywna pomoc- Argentyna, Brazylia, Portugalia.

Napastnicy- Brazylia, Hiszpania. W Holandii też mieli sporo ciekawych graczy na tej pozycji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przede wszystkim to stereotypizacja narodowa to rak. Można najwyżej mówić o statystkach - w których krajach historycznie rozwijało się najwięcej bramkarzy dobrych, itd. - natomiast nie mówi nam to nic o przyszłości, gdyż uwarunkowania narodowe nie istnieją. Oczywiście w przypadku podobnego zaplecza treningowego, finansowego i sztabowego - to jednak inny temat. Mogę więc jedynie pokusić się o irrelewantne zestawienie osobistych preferencji na podstawie własnych doświadczeń, bez przekładania ich na jakiekolwiek ogólne trendy.

Jeśli chodzi o bramkarzy, to zawsze ceniłem golkiperów latynoamerykańskich: Campos, Higuita, Chilavert, Ceni, Ochoa. Boczni obrońcy - tu musieli być to zawodnicy w stylu wręcz cofniętego skrzydłowego - obrońca grający z boku, ale ograniczający się do defensywy - był dla mnie niekompletny. Tu znów w sukurs przychodzi Ameryka - a konkretnie Brazylia - archetypem doskonałego bocznego obrońcy na zawsze pozostaną u mnie Roberto Carlos i Cafu. Z kolei na środku obrony ceniłem parę: wychodzący mocno do przodu gracz obdarzony techniką i rozegraniem (Lucio, Sammer, Matthaeus, Arbloeda ( :keke: )) oraz solidna skała nie do przejścia (Desailly, Nesta). W drugiej linii najbardziej podobali mi się piłkarze bez ścisłej pozycji, obdarzeni maksymalnym indywidualizmem (czym często denerwowali trenerów), magią techniczną, dryblingiem i szaleństwem (Okocha, Djalminha, Kojasević ( :keke: )), a także rozgywający z oczami dookoła głowy (Riquelme, Valderrama, Zidane, Moeller). Skrzydłowi to przede wszystkim niscy i szybcy zawodnicy (Overmars, Lennon, Al-Taib). Napastnicy imponowali mi zarówno bramkostrzelni, wysocy Holendrzy (van Basten, Bergkamp), jak i brazylijscy czarodzieje (Ronaldinho).

Wychodzi z tego więc pi razy oko:

Meksyk - Brazylia, Włochy, Niemcy/Francja, Brazylia - Nigeria, Argentyna/Francja, Holandia, Libia/Anglia - Holandia, Brazylia

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

jeśli chodzi o bramkarzy nie można zapomnieć o Brazylijczykach: Claudio Taffarel, Dida, Rogerio Ceni (ale chyba tylko przez wzgląd na ilość strzelonych bramek, w zasadzie w bramce Brazylii nie zasłynął), Julio Cesar, Marcos (podstawowy bramkarz Brazylii na mistrzostwach świata 2002, gdzie w składzie był jeszcze Dida), ze starej gwardii to jeszcze pewnie Gilmar (dwukrotny mistrz świata)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby taki temat założyć :)

U mnie osobiście poza podejrzanie częstymi przypadkami świetnych fizycznie pomocników z inklinacjami do gry w defensywie rodem z Afryki nie zauważyłem jakichkolwiek prawidłowości czy skojarzeń. Może jeszcze bramkarze z Hiszpanii i Niemiec :-k ale to tak na siłę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A dacie radę ułożyć swoją najlepszą 11 za Waszego życia?

Mega problem... chyba tylko atak bym miał Ronaldinho-C.Ronaldo-Messi :-k

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ulalala i to mnie zainteresowało. Przybliżone 4-4-2

Oliver Kahn - Javier Zanetti, Paolo Maldini, Carles Puyol, Roberto Carlos - Luis Figo, Zinedine Zidane, Ronaldinho (w sumie grywał w pomocy tez nie?), Arien Robben - C. Ronaldo, Messi

Chociaż z wielkiego sentymentu chciałem tu upchnąć jeszcze Raula to nie oszukujmy się Ronaldo i Messi kręcą takie wyniki, że nie da się ich nie wstawić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Edwin van der Sar - Cafu, Paolo Maldini, Carles Puyol, Roberto Carlos - Javier Zanetti, Zinedine Zidane, Ronaldinho, C. Ronaldo - Ronaldo, Messi

Zanetti grywał też trochę na prawej pomocy, dlatego takie ustawienie. Heh pewnie złożyłbym tu jeszcze co najmniej jedną 11 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

|-------------------------------------------Buffon----------------------------------------------|

| |

|Thuram --------------- Maldini©, --------------------Cannavaro, ---------Carlos |

| |

|------------------------Xavi----------------------Gattuso-------------------------------- --|

| |

|Messi ---------------------------Ronaldinho ----------------------------C.Ronaldo--|

| |

|--------------------------------------Ronaldo------------------------------------ ------------|

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Buffon - Roberto Carlos - Maldini - Puyol - Cafu - Zidane - Gerrard - Ronaldinho - Messi - C. Ronaldo - Henry

Brakuje jakby nie patrzeć Torresa za czasów Lfc i Ronaldo ale ciężko to upchnąć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta