Skocz do zawartości

Overclocking


Gość MikeMitnick

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej podciągać stopniowo magistralke i sprawdzać stabilność Prime, 3d markami... jak nie ma problemów to podnosisz dalej :) aż do utraty stabilności, wtedy wracasz do ostatniego stabilnego ustawienia i tyle.

 

Co do ogólnej dyskusji, to podkręcanie dla mnie to podstawa, nigdy nie było mnie stać na wypaśne kompy, tylko na coś z segmentu low-end. W tym przypadku wyciągnięcie dodatkowych darmowych megaherców to podstawa ;) Mój sempron 2200+ cały czas od kupna chodził na magistrali 200 Mhz (standardowo 166) i nie było żadnych problemów ;) Baa, 220 Mhz robił bez podniesienia napięcia i z temp 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Powtórzę klepane milion razy zdanie: 'każdy procesor podkręca się inaczej'. ;) Trudno trafić procki kręcące się tak samo co do jednego MHz. Masz Windsora a one poza nielicznymi wyjątkami (rewizja F3 - trudno dostępna w niższych modelach, za to każdy powyżej 5200+ jest w niej wykonany) nie robią 3GHz.

Natomiast większość bez podoszenia napięcia robi 2.5GHz, także w tyle spokojnie bez obaw uderzaj. Zmniejsz dzielnik pamięci i jedź z HTT w górę.

Potem sprawdź stabilność orthosem, jeśli jest w porządku to jedż dalej, myślę, że 2.7GHz przy nieznacznym podniesieniu napięcia jest w zasięgu, potem raczej trzeba ostro woltować i kupić dobre chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Korzystając z nowej płyty zabrałem się za grzanie swego E2160 i jak na razie osiągnąłem 3.0 GHz (FSB 1333). Jest to OC stabilne - proc na Orthosie osiąga 56 stopni) - na razie wyżej nie próbowałem. Na nominalnym napięciu procesor wstał na FSB 1066, aby osiągnąć 3.0 musiałem mu dołożyć 0.05V. Dziwna rzecz natomiast ma się z RAMem. Chyba coś pochrzaniłem z dzielnikami bo FoxOne pokazuje mi, że RAM biega na 1111 MHz a jest to przecież Kingston 667 MHz. Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby dodanie 0.1V na kościach dało takiego kopa RAMowi. To w ogóle możliwe - tak potężne przestawienie FSB RAMu? :|

Odnośnik do komentarza

Nie sugeruj się oprogramowaniem płyty (FoxOne z moim mobo na AM2 pokazywał głupoty), zobacz w CPU-Z. To na jakich kościach jest pamięć możesz zwyczajnie odczytać (napis na kostkach), ale nawet Microny D9 (zdaje się, ze któraś partia Kingstonów była na niej zrobiona) nie dałyby rady na takim niskim V. Na Elpidach robią spokojnie 900-950MHz, w porywach do 1000-1050MHz.

Odnośnik do komentarza

Daj spokój, większość radiatorów ze średniej półki pamięci są bardziej dla atrakcyjności wizualnej niż dla odprowadzania temperatury. Do 2.0-2.1V nic im sie nie stanie, nawet więcej, choć można wtedy pomyśleć o jakimś dodatkowym chłodzeniu, ale nie radiatorem, a jakimś nawiewem (listewka mod :keke:). Tylko pytanie po co takie wysokie napięcie? Zmniejsz dzielnik i po sprawie, różnicy pomiędzy 800, a 1000MHz i tak nie odczujesz - oprócz Super PI.

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

Zmieniłem sobie chłodzenie procka na Scythe Katana i z tej okazji puściłem swoje E2160 na 3.2 GHz :D Na razie swądu nie czuć więc zaraz jadę wyżej :) Przy okazji zmieniłem też chłodzenie na VGA (Palit 8600GT) i od razu GPU ruszył na 660 MHz (+20%). Smark 05 pokazuje mi niemal 12.000 pkt w porównaniu do nieco ponad 10.000 na domyślnych ustawieniach. Niestety, nawet o 10 MHz nie chce ruszyć RAM. Podejrzewam, że chodzi o za niski woltaż i chyba pora zabrać się za VR-mody :-k

Czynił to ktoś na tym Palicie? Wieści z sieci są obiecujące (1000 MHz na rdzeniu i 950 MHz na RAM [domyślnie 540/800]).

Odnośnik do komentarza

Mając dzisiaj trochę czasu zabrałem sie za mody vr na moim Palicie 8600GT (wersja nie Sonic). Po zamalowaniu rezystora SR26 karta dostała kopa i przestała marudzić w okolicy 650 MHz na rdzeniu. Obecnie hula na 750 MHz (540 MHz default), shadery na 1650 MHz (1188 MHz default) i problemem staje sie nie temperatura karty (chłodzenie wymienione na Revoltec - w stresie okolice 55-56 stopni) a zakres możliwości OC z poziomu Riva Tunera, który kończy się na 810 MHz. Czy da się jakoś ten próg przesunąć (podwyższyć) czy nie? Jeżeli nie to czym innym można karty Nvidii kręcić?

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

W sumie nie wiem, czy moje pytanie pasuje tutaj, czy może do kwadratury pieca :)

Ale do rzeczy.

Moja płyta to Gigabyte k8NE s754. Mam do tego Semprona 2800+, czyli 1,6 ghz oraz 768 ram 400mhz.

Jako iż wyczytałem, że na takim sprzęcie można raczej bezproblemowo trochę podkręcić procka, więc tak też uczyniłem :)

Standardowo mnożnik to 8x200mhz.

Ustawiłem sobie takie oto ustawienia: CPU CLOCK = 250MHz, czyli mam teraz 2,0ghz, HT FREQUENCY RATIO = 3, CPU/DDR CLOCK RATIO 2/1.66, - DDR TIMING AUTO.

I teraz mam takie objawy. Komp chodzi stabilnie. Żadnych zwisów. Jednak przy odpalaniu kompa wyskakuje komunikat, że procesor jest podkręcony, a następnie zamiast szukać napędów, restartuje się.

Czasami uruchomi się za pierwszym razem, a czasami za 5-6.

Czym może być to spowodowane?

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Chciałem podkręcić mojego E5200. Podniosłem w BIOS-ie FSB o 10 i... komp zrestartował się przy uruchomieniu systemu :| Nie wierzę, że nie da się go podkręcić nawet o marne ~100 MHz. Temp. CPU to wg. BIOS-u ~30 stopni w idle. Tylko, że wg. SpeedFana Core0 i Core1 mają po 55 stopni :| RAM-y to A-Data EE.

 

 

Co może być przyczyną problemu?

Odnośnik do komentarza
Chciałem podkręcić mojego E5200. Podniosłem w BIOS-ie FSB o 10 i... komp zrestartował się przy uruchomieniu systemu :| Nie wierzę, że nie da się go podkręcić nawet o marne ~100 MHz. Temp. CPU to wg. BIOS-u ~30 stopni w idle. Tylko, że wg. SpeedFana Core0 i Core1 mają po 55 stopni :| RAM-y to A-Data EE.

Co może być przyczyną problemu?

Co to za płyta? Jak ustawiłeś dzielniki pamięci?

Odnośnik do komentarza
Płyta to Gigabyte EP35-DS3L. Trochę poczytałem i rzeczywiście problemem mogą być pamięci. Pobawię się dzielnikiem i zdam relację później :]

Podnieś FSB w taki sposób, by dzielniki pamięci (jakiś zakres wyboru na pewno masz) ustawiły szynę dla RAMu w pobliżu domyślnej FSB dla pamięci.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...