Skocz do zawartości

Overclocking


Gość MikeMitnick

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta to Gigabyte EP35-DS3L. Trochę poczytałem i rzeczywiście problemem mogą być pamięci. Pobawię się dzielnikiem i zdam relację później :]

Podnieś FSB w taki sposób, by dzielniki pamięci (jakiś zakres wyboru na pewno masz) ustawiły szynę dla RAMu w pobliżu domyślnej FSB dla pamięci.

Wiem, wiem :] Niepokoi mnie jedynie temperatura na rdzeniach w idle (zarówno BIOS jak i CoreTemp pokazują 50 stopni). Zastanawiam się nad zakupieniem wiatraka na przód obudowy (na tyle już mam).

Odnośnik do komentarza
Wiem, wiem :] Niepokoi mnie jedynie temperatura na rdzeniach w idle (zarówno BIOS jak i CoreTemp pokazują 50 stopni). Zastanawiam się nad zakupieniem wiatraka na przód obudowy (na tyle już mam).

Jaka to wersja CoreTemp? U mnie dopiero 0.99.1 pokazuje prawdziwą temp.

0.99.3

 

Pamięci 2x2 GB?

Tak.

 

Na spokojnie wezmę się pewnie do tego dopiero w piątek ;)

Odnośnik do komentarza

To tak:

Sprawdź docisk coolera do procesora. Jeśli to BOX'owy wiatrak, to możesz mu zmienić pastę (jeśli masz inną), posprawdzaj, czy żaden z kołków nie odskoczył w czasie montażu innego, bo tak często bywa w chłodzeniach monotwanych na intelowskie kołki.

RAM-om daj napięcie 2.1 V. Timingi obniż do 5-5-5-18. tRFC daj na 52 (bardzo często w o/c pamięci 2x2 GB przeszkadza nisko ustawiany tRFC, na 52 powinno pójść) i próbuj. Oczywiście inne napięcia na najniższe możliwe na sztywno (oprócz vcore). Na procek wrzuć 1.3 V. Jeśli nie ruszy, to proponowałbym pożyczyć od kumpla pamięci i dopiero wtedy spróbować.

Odnośnik do komentarza

Pierwszy test, FSB 220 (RAM 733). Temp. na rdzeniach ~62 stopnie po 15 minutach w Orthosie. Napięcie 1.3 V. Na razie potestuję w grach, później zobaczymy jakie będą temperatury na wyższym FSB :]

 

EDIT: Zmniejszyłem napięcie, idzie bez problemów.

Odnośnik do komentarza
  • 6 lat później...

Po radach Smetka, że procesor mógłbym spokojnie podkręcić zacząłem szukać w internecie jak to zrobić i znalazłem taki poradnik. Niestety nie mam pojęcia czy opisany sposób jest ok, dodatkowo informacja o podnoszeniu napięcia jest dość szczątkowa, ale może tylko taka się wydaje dopóki nie zacznę tego testować w praktyce.


 	Obudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD (BT-410) 	
	Zasilacz XFX Core 550W 120mm 80+ ( P1-550S-XXB9 ) 	
 	Pamięć Corsair XMS3 8GB, 1600MHz DDR3, 9-9-9-2, with Classic Heat Spreader,for Core (CMX8GX3M2A1600C9) 	
 	Lite-On iHAS124-19 	
 	Karta graficzna XFX Radeon HD6870 1GB DDR5 256BIT 2xDVI+HDMI+2xDisplayPort BOX (HD-687A-ZHFC) 	
 	Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA 1155 	
 	Dysk Seagate Barracuda 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM, 16MB, NCQ (ST500DM002) 	
 	Procesor Intel CORE I5 2500K 3.3GHz LGA1155 BOX (BX80623I52500K) 	

Mój komputer składa się z części opisanych wyżej.

 



 

Odnośnik do komentarza

Z cyklu "o mój boże, co za skleroza...". :picard:

 

Gdy odpaliłem komputer, a moim oczom ukazał się wielki napis ASUS, którego obecność przestałem rejestrować już kilka dni po zakupie komputera przypomniało mi się, że płyty głównej podanej w zestawie kilka postów wyżej najzwyczajniej w świecie nie mam. Nie mam bo nie mieli na stanie i zamiast tego wysłali mi ASUSa P8H61-M LE.USB3. A teraz latam po internecie i próbuje zrozumieć jak ogarnąć AI Tweakera :-k

 

Edyta dodaje, że znalazłem opcję auto-tuning i prędkość wzrosła do 3811Mhz, a konkretnie 103,00 x 37 i wg. programu jest to wzrost o 15%. Nieźle, ale pobawię się dalej :P

Odnośnik do komentarza
z 3700 zrobiłeś 3811MHz, to wzrost o 3% a nie 15%... dość spora różnica

 

Ja tylko cytowałem komunikat z Al Suite :P

 

 

to jakiś farmazon, Twoja płyta nie ma odblokowanego mnożnika, więc... o poważnym OC możesz pomarzyć.

Też właśnie do tego doszedłem gdy najpierw okazało się, że nie mam opcji, w której zmienia się mnożnik, a CPU Ratio zawsze, niezależnie od tego co wpiszę, zmienia się na 33.

 

No cóż, chyba można się rozejść :/

 

Tak przy okazji - czy to oznacza, że razem z kartą graficzną powinienem pomyśleć nad wymianą płyty głównej?

Odnośnik do komentarza

rodzi to pytanie czy jest sens... http://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/0.00,0.00,,,,,,,,,8173O501199,29695O957723.957715.957702/1/#product_list

 

ja swojego czasu myślałem o wymianie mojej płyty - ASRock Z 68, ze względu na brak USB 3.0 na front panel...

 

zawsze możesz poszukać na allegro używki w gre wchodzą chipsety P67 Z68 i Z77, asus asrock godne polecenie, innych bym unikał

wszystkie umożliwiają ustawianie mnożnika

Odnośnik do komentarza

Ano właśnie, bo jeśli nawet wymiana płyty głównej i karty graficznej nie da mi przynajmniej z dwóch lat spokoju to chyba nie ma sensu w to wchodzić. To już lepiej ponownie uzbierać na jakiś zestaw za 3k, a stary rozłożyć i sprzedać na części :-k

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...