Skocz do zawartości

Nowe technologie


Reaper

Rekomendowane odpowiedzi

Nie boję się zakładać nowych tematów, więc założyłem.

 

Było sporo ciekawych dyskusji m.in. dot. samochodów autonomicznych w Maryni, więc stwierdziłem, że warto wrzucić to w osobny wątek.

 

Tutaj bardzo ciekawy artykuł pokazujący w jaki sposób nawet jeden samochód autonomiczny jest w stanie rozładować korki powodowane przez ludzi na przykładzie 20 samochodów jeżdżących w kółko: https://www.technologyreview.com/s/607841/a-single-autonomous-car-has-a-huge-impact-on-alleviating-traffic/?utm_campaign=add_this&utm_source=facebook&utm_medium=post

 

Dla tych, którzy wyznają zasadę tl;dr mam wideo:

https://d267cvn3rvuq91.cloudfront.net/v/files/experiment-a-plain-no-bookends.mp4?sw=600

 

Najciekawszy kawałek informacji:

 

The numbers are impressive: the presence of just one autonomous car reduces the standard deviation in speed of all the cars in the jam by around 50 percent, and the number of sharp hits to the brakes is cut from around nine per vehicle for every kilometer traveled to at most 2.5—and sometimes practically zero. Because fuel use increases when when cars slow down and have to get back up to speed, the presence of the autonomous vehicle also reduces fuel consumption. According to the calculations by the team, in fact, the savings is as much as 40 percent when averaged across all the cars in the traffic flow.
Odnośnik do komentarza

Pierwszy telefon komórkowy zdatny do codziennego użytku dla zwykłego Kowalskiego (czyli pomijając walizkowe itp.) to początek lat 80- tych. W połowie lat 90 komórki były już bardzo popularne. Myślę, że nawet te 20-30 lat Reapera są przeszacowane i nastąpi do jeszcze szybciej. Oczywiście samochody to droższa rzecz, więc przypuszczam, że osoby, które dzisiaj nie mogą sobie pozwolić na nowy samochód i wtedy nie będą mogli, tylko będą musieli zaczekać kilka lat na dostępność używanych. Dodatkowo podejrzewam, że samochody autonomiczne będą się wolniej zużywać (bardziej ekonomiczna jazda i mniejsza ilość kolizji), więc i ten rynek wtórny może zadziałać z opóźnieniem (mniejsza motywacja do wymiany na nowy), ale i tak przypuszczam, że to kwestia kilku- kilkunastu lat.

 

Mam natomiast nadzieję, że jednak pozostanie możliwość wyboru i nie będzie to dotyczyło wszystkich samochodów, tylko zostanie segment rynku z normalnymi samochodami (nawet bez automatycznej skrzyni biegów) dla tych, którzy po prostu lubią prowadzić.

Odnośnik do komentarza

Inteligentny dom - trochę się tym zacząłem ostatnio interesować, ale przyznam szczerze, że nie ma zbyt wielu opcji, które faktycznie ułatwiają jakoś życie. Jak będę wyposażał swój dom, to na pewno będę chciał kontrolować termostat zdalnie, żeby móc obniżać/zwiększać temperaturę kiedy tylko sobie przypomnę. Dodatkowo są opcje zasłaniania/odsłaniania żaluzji, ale to też trochę przesada.

 

Obecnie mam w domu Google Home, który działa na tej samej zasadzie co Amazon Echo, czyli wykonuje polecenia głosowe. Na ten moment używam go głównie do puszczania muzyki ("Hey Google, play music" -> odpala spotifaja), sprawdzania pogody, wyszukiwania jakichś pierdół w Google itp. Dodatkowo integracja z Chromecastem pozwala na odpalanie Netflixa na TV, wystarczy że powiem "Hey Google, play Sense8 on Netflix on Chromecast" i automatycznie mi się włącza telewizor i ostatni oglądany przeze mnie odcinek. Tak samo mogę głosowo sterować i muzyką i filmem - pauza, następna piosenka/odcinek itd. Oczywiście jest też do tego integracja chociażby z oświetleniem, ale to trzeba zainwestować w specjalne żarówki od Philipsa czy Osram, a już niedługo mają pojawić się także od IKEA. Fajna też funkcja to alarm - nie muszę szukać komórki, nastawiać godziny itd. tylko mówię "Hey Google, wake me up at 6.30" i dzwoni o tej godzinie.

Odnośnik do komentarza

a co myślicie o tak zwanym wijarze, fajnie jest wtedy czy tak jak pan klocuch powiedział 'już wtedy ludzie wymyślali te durne kaski na głowe i patrzcie, marne, rozmazane, boli głowa, no, to wtedy już tak myśleli i co, teraz nagle pozapominali??' w swoim omówieniu dawnych czasopism komputerowych?

Odnośnik do komentarza

Dom na pewnie bym chciał zbudować kiedyś pasywny, a tym samym dorzucić też nowoczesność w technologii i zrobić go inteligentnym.

 

Absurdami są dla mnie na pewno lodówki z dostępem do internetu bo to już w mojej opinii (ale ja uwielbiam gotować i zawsze "zarządzam" sprawnie zawartością lodówki ;) )lenistwo totalne. Ale bardzo bym chciał mieć jak najwięcej bezkablowych urządzeń, no i ładowanie bliskościowe? Słyszałem tylko o plotkach w kwestii telefonów, nie wiem też na ile to działa, czy to prawda, nie ma wpływu na zdrowie itepe itede, ale przyszłość bez kabli mi się marzy :wub:

Odnośnik do komentarza

Dom na pewnie bym chciał zbudować kiedyś pasywny, a tym samym dorzucić też nowoczesność w technologii i zrobić go inteligentnym.

 

Absurdami są dla mnie na pewno lodówki z dostępem do internetu bo to już w mojej opinii (ale ja uwielbiam gotować i zawsze "zarządzam" sprawnie zawartością lodówki ;) )lenistwo totalne. Ale bardzo bym chciał mieć jak najwięcej bezkablowych urządzeń, no i ładowanie bliskościowe? Słyszałem tylko o plotkach w kwestii telefonów, nie wiem też na ile to działa, czy to prawda, nie ma wpływu na zdrowie itepe itede, ale przyszłość bez kabli mi się marzy :wub:

 

Nooo... chodzi Ci o telefony ładowane indukcyjnie? :-k Działa w Samsungach co najmniej od S5, a ja mam smartwatcha, który też tak się ładuje.

 

Przyszłość bez kabli też jest już bardzo blisko, dużo jest rozwiązań audio, do których nie potrzebujesz kabli, ale wtedy cierpisz na jakości dźwięku. Więc coś za coś ;)

Odnośnik do komentarza

Nie, indukcyjne oznacza położenie na czymś co ładuje. Mi chodzi o ładowanie poprzez bliskość do akumulatora. Siedzisz na kanapie, a telefon ładuje się z racji tego, że ma do źródła zasilania 2-3 metry. Nie wiem na ile to wizja przyszłości, a na ile coś się z tym robi :P

 

Przyszłość bez kabli też jest już bardzo blisko, dużo jest rozwiązań audio, do których nie potrzebujesz kabli, ale wtedy cierpisz na jakości dźwięku. Więc coś za coś ;)

 

No właśnie, więc dla mnie to półśrodek ;) czekam na to by nie musieć podłączać TV, konsoli i głośników do czegoś. Wygoda, bezpieczniej, mniej się może zepsuć, mniej się kurzy ;)

Odnośnik do komentarza

 

Dom na pewnie bym chciał zbudować kiedyś pasywny, a tym samym dorzucić też nowoczesność w technologii i zrobić go inteligentnym.

 

Absurdami są dla mnie na pewno lodówki z dostępem do internetu bo to już w mojej opinii (ale ja uwielbiam gotować i zawsze "zarządzam" sprawnie zawartością lodówki ;) )lenistwo totalne. Ale bardzo bym chciał mieć jak najwięcej bezkablowych urządzeń, no i ładowanie bliskościowe? Słyszałem tylko o plotkach w kwestii telefonów, nie wiem też na ile to działa, czy to prawda, nie ma wpływu na zdrowie itepe itede, ale przyszłość bez kabli mi się marzy :wub:

Nooo... chodzi Ci o telefony ładowane indukcyjnie? :-k Działa w Samsungach co najmniej od S5, a ja mam smartwatcha, który też tak się ładuje.

 

Przyszłość bez kabli też jest już bardzo blisko, dużo jest rozwiązań audio, do których nie potrzebujesz kabli, ale wtedy cierpisz na jakości dźwięku. Więc coś za coś ;)

 

Indukcja jest spoko, gdy nie trzeba do tego mieć oddzielnej podstawki. Czytałem kilka miesięcy temu o restauracjach w USA ze stołami z zintegrowaną ładowarką indukcyjną pod blatem. Szafeczka koło kanapy, biurko i szafka przy łóżku z takim systemem, i można zapomnieć o ładowarce :)

Odnośnik do komentarza

Z doświadczenia tylko powiem jedno - komendy głosowe są spoko jak się jest samemu w domu. Bo jak zapraszam gości i leci muzyka z Google Home i chcę ściszyć/podgłośnić, to muszę podejść do urządzenia i zrobić to ręcznie, bo komendą nie da rady, bo musiałbym wszystkim powiedzieć, żeby się zamknęli ;) Ewentualnie przez apkę w telefonie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...