Skocz do zawartości

FM 2017 - porady taktyczne


Rekomendowane odpowiedzi

Kompletnie nie radzę sobie z taktyką w nowym FMie. To, co działało w 16 niekoniecznie chce działać w 17. Poniżej screeny z dwiema taktykami (442 i 4231). Może ktoś z Was pomoże, albo naprowadzi co jest nie tak.

442 Założenia:
Granie skrzydłami, wrzutki do napastników, wymiana krótkich podań między napastnikami. Szybkie granie, do tego szybkie kontry. Napastnicy między sobą mają wymienność pozycji. Cofnięty ma cofać się po piłkę i ją rozgrywać.

442:

 

1z4k100.jpg

 

 

5piq08.jpg

 

 

 

4231 Założenia:
Krótka, cierpliwa wymiana piłki, mózgiem drużyny Wysunięty rozgrywający. Na skrzydłach wymiana pozycji. Długie utrzymywanie się przy piłce.

 

4231:

 

rktw0j.jpg

 

 

6dx3b8.jpg

 

Odnośnik do komentarza

Bo 4231 próbujesz grac na utrzymanie a jedynymi poleceniami które to ułatwiają są krótsze podania i podania w pole karne. Kontrola to mentalność ryzykowna, dlatego ciężko będzie o wysoki % posiadania; do tego skrzydłowy przy 'podaniach w pole karne' sam pewnie nie wie co ma robić.

 

Czy w tej 442 masz jakieś dodatkowe PI? Nie wygląda to źle, na pewno lepiej niż 4231. Jakie zadania mają ci BP? Czemu akurat styl bardzo płynny? Z tymi słabymi zespołami masz większy problem ze strzeleniem bramki czy sporo ich tracisz po kontratakach? Twoja prawa strona wygląda na bardzo odsłoniętą, czy to właśnie z tamtej strony przeciwnicy zaliczają najwięcej asyst? (analiza>bramki>miejsca asyst)

Odnośnik do komentarza

Bo 4231 próbujesz grac na utrzymanie a jedynymi poleceniami które to ułatwiają są krótsze podania i podania w pole karne. Kontrola to mentalność ryzykowna, dlatego ciężko będzie o wysoki % posiadania; do tego skrzydłowy przy 'podaniach w pole karne' sam pewnie nie wie co ma robić.

Z samym utrzymaniem nie ma problemu, 60-70 % w trakcie meczu z reguły jest. Gorzej z tworzeniem akcji, a najgorzej z obroną, dużo bramek tracę z podań prostopadłych między dwóch obrońców.

 

 

 

Czy w tej 442 masz jakieś dodatkowe PI? Nie wygląda to źle, na pewno lepiej niż 4231. Jakie zadania mają ci BP? Czemu akurat styl bardzo płynny? Z tymi słabymi zespołami masz większy problem ze strzeleniem bramki czy sporo ich tracisz po kontratakach? Twoja prawa strona wygląda na bardzo odsłoniętą, czy to właśnie z tamtej strony przeciwnicy zaliczają najwięcej asyst? (analiza>bramki>miejsca asyst)

Prawy obrońca: trzymaj się linii

Lewy obrońca: centruj częściej, centruj z linii końcowej, biegnij z piłką

Prawy pomocnik: zejścia do środka i częstsze dośrodkowania

WPP: mniej ryzykownych podań i podawaj krócej

Lewy pomocnik: trzymaj się linii i częściej dośrodkować z linii końcowej

Cofnięty napastnik ma szukanie gry i podawaj krócej, a LPK ma wyjścia na wolne pole i podawaj krócej. Do tego napastnicy mają wymienność pozycji.

 

Tracone bramki:

 

x605g1.jpg

 

 

Asysty:

 

msce2w.jpg

 

Odnośnik do komentarza

Aktualnie AC Milan, skład raczej top5 ze spokojem. W zamyślę chcę ofensywnej gry, dużej ilości wrzutek na napastników. Problemem jest stwarzanie akcji i ogólnie ilości strzałów celnych z tymi drużynami z dołu tabeli, co ciekawe z tymi lepszymi jakoś to wygląda.

 

Kiedy wydawałoby się, że coś zaskoczyło przychodzi taka seria (to wszystko drużyny z dołu tabeli). Do tego w tych spotkaniach praktycznie nie zagroziliśmy przeciwnikowi.

 

 

28bd4c4.jpg

 

Odnośnik do komentarza

A może po prostu te kluby bardziej się cofają i nie dają Tobie stworzyć sytuacji? Też mam taki problem gdy gram w Serie A moją Fiorentiną i też chciałbym grać 442 albo chociaż 4321 z ofensywnymi skrzydłowymi ale coś nie idzie mimo ,że wiele klubów z czuba tabeli też tak gra czyli 4321 :)

Odnośnik do komentarza

teoretycznie pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo mocny pressing całego zespołu. Długa piłka przeciwnika na skrzydło po przejęciu piłki zastaje tylko 3 twoich zawodników z tyłu. Pierwsze czego bym spróbował to zmniejszenie pressingu i zmniejszenie mentalności. To powinno 'zaprosić' przeciwnika do ustawienia się trochę wyżej co powinno stworzyć trochę więcej miejsca. Jeśli jest bardzo źle jeśli chodzi o stwarzanie sytuacji zawsze możesz też spróbować wysłać do pomocy napastnikom kolejnego gracza, który wbiegałby w linie ataku z pomocy czy też zwiększenie tempa żeby spróbować zaskoczyć przeciwnika zanim przejdzie do fazy obrony.

Odnośnik do komentarza

Jestem po 2 meczach (taktyką 442_FM16). Pierwsze co muszę napisać, to że cholernie ciężko o rzetelną analizę tej taktyki. Grasz stylem bardzo płynnym jednocześnie korzystając z bardzo dużej liczby poleceń indywidualnych. Ciężko w takich warunkach określić co ma decydujący wpływ na decyzję obserwowanych graczy. Czy są to polecenia indywidualne, polecenia zakodowane w jego roli, jego PMM czy może jego własne decyzje wynikające z dowolności i totalnej swobody w kreacji wynikające ze stylu gry.

 

Druga sprawa to styl gry do którego dążysz. Chcesz gry opartej o wrzutki tymczasem w twoim składzie jest zaledwie 3 graczy potrafiących dośrodkowywać na poziomie +14. Trochę mało jak na potentata ligowego, ale będziemy rzeźbić w tym co mamy.

 

Przejdźmy do konkretów :P

Jeszcze przed rozegraniem meczów, w zakładce analiza widać że z twojego prawego pomocnika masz mało pożytku. W ofensywie daje mniej niż lewy pomocnik (BP, któremu nadałeś polecenia bycia po prostu skrzydłowym :D ) jednocześnie w defensywie nie wspiera należycie prawego BWO(A) (8 do 4 asysty dla przeciwnika po jego stronie).

 

A_C_Milan_Analiza_Bramki.png

 

To jest pierwsza rzecz, przy której trzeba będzie kombinować - cała prawa strona.

 

Druga rzecz to WPP(W). Nie wiem jaki jest jego opis ale podejrzewam że może być bardzo mylący. To jest człowiek - biegacz. Gość próbuje "pokryć" całe boisko, nierzadko będzie grał zaraz za napastnikami.

 

A_C_Milan_Palermo_Analiza_Zespoly.png

 

Jego przeciętna pozycja może być mocno myląca.

Dużo więcej o jego grze mówią statystyki:

 

A_C_Milan_Palermo_Statystyki_A_C_Milan_S

Fiorentina_A_C_Milan_Statystyki_A_C_Mila

 

W obu meczach zagrywał piłkę najczęściej nie licząc cofniętego rozgrywającego. To pokazuje jakim typem zawodnika powinien być WPP(W). Wytrzymałość i odbiór piłki to zbyt wąski wachlarz umiejętności dla tej roli.

W meczu z Palermo u siebie czyli teoretycznie w takim z jakimi masz największy kłopot okazał się najbardziej kreatywnym zawodnikiem zespołu. Praktycznie cała gra zespołu w ofensywie opierała się o ataki (dośrodkowania) prawego KBO(A) i przebłyski naszego bohatera. Jako jedyny zaliczył kluczowe podanie oraz był najczęściej dryblującym (6!) zawodnikiem zespołu.

W meczu z Fiorentiną miał najwięcej kontaktów z piłką z czego większość były to kontakty między linią środkową a polem karnym rywali.

 

Fiorentina_A_C_Milan_Analiza_Pilkarze_3.

 

Jednocześnie nakazałeś mu nie zagrywać ryzykownych piłek co miało zapewne spory wpływ na jego decyzje pod bramką rywali.

 

Fiorentina_A_C_Milan_Analiza_Pilkarze.pn

 

5 strat w kluczowych momentach akcji. CR(O) był za głęboko więc nie wspomagał akcji a BP byli już na zaawansowanej pozycji gotowi do kończenia ataku. Tymczasem WPP był osamotniony w tej fazie akcji. Nie mógł zagrać ryzykowanej piłki a jednocześnie był jedynym piłkarzem z rolą wsparcia ataku. Nie jego wina że czekał tam aż do momentu w którym stracił piłkę.

 

Naprawić to zachowanie możemy na bardzo wiele sposobów ale ja nie chce podejmować takich decyzji.

Odnośnik do komentarza

Kilka kolejnych spostrzeżeń co do WPP po oglądaniu pełnego meczu:

1. Znacznie więcej pressingu powoduje że bardzo często w trakcie meczu CR(O) i WPP(W) pressują tego samego pomocnika rywali

2. WPP(W) jest praktycznie jedynym łącznikiem między pomocom a atakiem (CN(W)).

3. Za mało jest wsparcia a za dużo atakujący zawodników:

 

wszyscy_atakujo.png

 

4. Po szybkim przejęciu piłki przez WPP (dzięki wysokiemu pressingowi) nie ma nikogo w środku pola do kogo można by zaadresować piłkę:

 

dziura.jpg

 

5. WPP(W) jest jedynym piłkarzem rozgrywającym piłkę w fazie budowania ataku. Cała reszta ofensywnych graczy "atakuje":

 

rozgrywa.png

 

6. Pomimo okazji do penetrującego podania WPP(W) wybiera prostsze opcje "mniej ryzykownych podań", (w tym przypadku wybrał opcję nr 1, podczas gdy opcje nr 3 i 4 to 100% okazje):

 

zero_ryzyka.png


Jakie masz pomysły aby usprawnić środek pola i prawą stronę?

Odnośnik do komentarza

Świetna analiza, wow!

W takim razie, jeśli dobrze wywnioskowałem:

 

Zmniejszamy lekko pressing drużynowy, styl gry z bardzo płynnego na elastyczny.

 

- CR(O) w poleceniach indywidualnych zmniejszam maksymalnie pressing.
- WPP(W) usuwam mniej ryzykownych podań.
- BP(A) z lewej strony zmieniam na S(W).

Co do prawej strony, w zamyśle było, żeby PO był takim wahadłowym, który będzie często obiegał i wrzucał piłki, dlatego BP(A) z prawej strony miał zejścia do środka.
Mój pomysł: zmieniam funkcję z Atak na Wsparcie, do tego usuwam mu dośrodkowania spod końcowej linii i centruj częściej (w końcu robić ma to PO).

Żeby wzmocnić środek można by dać CR zamiast obrony - wsparcie, ale wtedy czy nie za mało będzie ludzi broniących?

Odnośnik do komentarza

Proponujesz sporo zmian na raz, osobiście robiłbym to etapami. Skąd będziesz wiedział, które z twoich poleceń zadziałało dobrze? ;)

 

 

 

Co do prawej strony, w zamyśle było, żeby PO był takim wahadłowym, który będzie często obiegał i wrzucał piłki, dlatego BP(A) z prawej strony miał zejścia do środka. Mój pomysł: zmieniam funkcję z Atak na Wsparcie, do tego usuwam mu dośrodkowania spod końcowej linii i centruj częściej (w końcu robić ma to PO). Żeby wzmocnić środek można by dać CR zamiast obrony - wsparcie, ale wtedy czy nie za mało będzie ludzi broniących?

 

Podoba mi się ten pomysł! zamienił bym też stronami środkowych pomocników, tak aby ten bardziej defensywny był po stronie ofensywnego PO.

 

Pooglądaj mecz, dwa i daj znać co się zmieniło. Czy na lepsze czy na gorsze :P

Odnośnik do komentarza

Ok, więc póki co nastąpiły zmiany:

- Zamiana pozycjami CR(O) i WPP(W).
- CR(O) dostał polecenie indywidualne: Znacznie mniej pressingu.
- WPP(W) dostał polecenie indywidualne: Więcej ryzykownych podań.
- BP(A) z lewej strony został zmieniony na S(W).
- BP(A) z prawej strony dostał rolę (W) oraz zmianę poleceń indywidualnych, teraz ma: Zawęź pole gry oraz Ścinaj z piłką do środka.
- Przejście z elastyczności bardzo płynnej na płynną.

 

1. Po zmianie BP(A) na BP(W) widać jak asekuruje on wychodzącego PO - zmiana na +.
20161215171220_1.jpg

2. Niestety dalej jest problem z CR(O), który zostaje i nie daje wariantów rozegrania dla WPP(W).

a)
20161215171245_1.jpg

 

b)
20161215171536_1.jpg

 

3. Problemem przy wyprowadzaniu szybkich kontr jest brak jakiegokolwiek wsparcia dla osamotnionych napastników:

20161215171748_1.jpg

 

4. Bardzo fajnie BP(W) ścina do środka, co fajnie widać tu:
20161215174427_1.jpg

 

 

Wnioski:
1. W związku z częstymi zejściami BP(W) do środka i możliwością fajnych rozegrań dodam mu polecenie: Więcej ryzykownych podań.
2. CR(O) niestety nadal nie do końca odnajduje się w środku pola, przez co często WPP(W) jest osamotniony.
3. BWO(W) z lewej strony praktycznie dubluje pozycję S(W) (jak widać na niektórych screenach) - w trakcie meczu tylko raz go obiegł.

- Pomysłem na rozwiązanie punktów 2 i 3 jest zmiana funkcji Wsparcia na funkcję obrony dla lewego obrońcy - doda nam to więcej ludzi z tyłu, dodatkowo usunę mu rajdy z piłką, a centry z linii końcowej zmienię na
centry z głębi pola.
- Przy okazji, z racji cofnięcia go do tyłu spróbujemy zmienić funkcję Obrony na funkcję Wsparcia dla CR, zobaczymy jak przy CR(W) będzie wyglądać środek pola.
- Dodatkowo pozwoli to zmienić funkcję dla Skrzydłowego na Atak oraz spróbuje dać mu polecenie Graj wyżej.

4. Częstym problemem jest wyjście do zawodnika przez środkowych obrońców, w związku z tym w poleceniach indywidualnych postaram się zmniejszyć im pressing.

Odnośnik do komentarza

Bardzo fajne, idziemy w dobrym kierunku! :kutgw:

 

 

 

3. Problemem przy wyprowadzaniu szybkich kontr jest brak jakiegokolwiek wsparcia dla osamotnionych napastników:

 

to nie jest kontra!

To zwykła akcja. Przykład mentalności 'kontrola' - szybka faza przejścia z obrony do ataku. Belotti przede wszystkim atakuje nie czekając na wsparcie.

 

Generalnie taktyka, którą tworzysz jest bardzo skomplikowana. Będzie wymagała odpowiedniej budowy składu. BP(L), KBO(P) a w szczególności ten WPP będzie musiał mieć specyficzne atrybuty. Nie wiem czy znajdziesz odpowiedniego kozaka, szczególnie w kwestii fizycznej i psychicznej.

Nie wiem jak z atrybutami fizycznymi u Adnrei Poliego, ale w poprzedniej wersji Milan miał chyba najlepszego zawodnika do takich zadań - Jose Mauri. Watro sprawdzić jak z jego potencjałem w 17. Warto by też sprawdzić jak wyglądają Alessandro Mastalli i Manuel Locatelli. Na pewno nie będzie się tam dobrze spisywał zawodnik taki jak Kucka czy Tiote.

Odnośnik do komentarza

Jose Mauri:
20161216102532_1.jpg

 

Ale myślę, że znalazłem tego kozaka ;-)
20161216102545_1.jpg


Kilka obserwacji:

CR(W) gra zdecydowanie wyżej, środek z przodu wygląda lepiej.. natomiast, mimo iż lewy obrońca ma funkcję obrona - nie daje to odpowiedniej równowagi z tyłu - za dużo okazji dla kontr ma przeciwnik, lewy obrońca zostaje z tyłu, ale na swojej pozycji. W środku z kolei gdy WPP i CR(W) się zapędzą powstaje duża luka.

S(At) - nie do końca się sprawdza, wchodzi w za dużo dryblingów i zejść do środka, wracamy do opcji S(W) + dodajemy mu polecenie Graj wyżej.

Prawa strona funkcjonuje dobrze, to jest to czego oczekiwałem. Zejścia BP(W) do środka też fajnie się sprawdzają.

Niestety dalej mam problem z brakiem alternatyw dla rozegrania w środku przy CR(O).
Może mała podpowiedź? Jak Ty byś spróbował to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
  • Makk przypiął i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...