Skocz do zawartości

Jagiellonia 2024/25


kenvi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Trafiłem dzisiaj na to forum i pomyślałem, że podzielę się moja obecną karierą, którą prowadzę z krótką przerwa mniej więcej od jesieni poprzedniego roku. Pochodzę także z Białegostoku, wybrałem na początek Jagiellonię :) Mam nadzieję, że dla wszystkich użytkowników bardzo spodoba się moje prowadzenie klubu.

 

Jak już wspomniałem w temacie, trwa sezon 2024/2025, a konkretnie mamy 24 kwietnia 2025 roku. Prowadząc Jagiellonię już od samego początku starałem się wprowadzić mój ulubiony system ściągania zawodników tzn. młodzi, niekiedy baardzo młodzi gracze z krajów Europy Wschodniej takich jak Bułgaria, Serbia, Rumunia, Rosja i wiele innych. Obecnie muszę także posiłkować się lepszymi, trochę starszymi graczami z krajów Europy Zachodniej, niemniej pierwotny model polityki transferowej nadal jest dla mnie najważniejszy.

DANE ROZGRYWKI

Football Manager 2015, wersja 15.3.0

Duża Baza Danych

Ligi pełne:

- Anglia (Premier League, Championship)

- Bułgaria (1 Liga)

- Chorwacja (1 Liga)

- Czechy (1 Liga)

- Francja (Ligue 1)

- Hiszpania (Liga BBVA)

- Holandia (Eridivisie)

- Niemcy (Bundesliga)

- Polska (Ekstraklasa i 1 Liga)

- Rosja (1 Liga)

- Serbia (1 Liga)

- Włochy (Serie A)

- Użyty dodatek dodający wszystkie możliwe herby do rozgrywki

 

SKŁAD

(stan na 24 kwietnia 2025)

 

(kolejno: wiek, wartość rynkowa, poprzedni klub, ew. kwota kupna, rok kupna)

 

Bramkarze:

22px-Flag_of_Poland.svg.png Marcin Cichocki (23 lata, 1,8 mln £, wychowanek)

22px-Flag_of_Serbia.svg.png Milos Vukadinovic (22 lata, 2,5 mln £, Crvena Zvezna Belgrad, 3,4 mln £)

 

Marcin Cichocki jest w klubie od dłuższego czasu, bardzo solidny zmiennik, gdy jest w formie wypada często lepiej, niż Milos, który miał jako nastolatek adnotację wielki talent. Serb znakomicie gra na przedpolu i już teraz interesują się nim takie firmy Dynamo Moskwa czy Olympique Marsylia. Kupiłem go w sezonie 2020/21, po czym dwa lata przebywał na wypożyczeniach kolejno w GA Eagles oraz w Realu Sociedad. Do tej pory zagrał w 48 meczach ligowych oraz w 22 meczach europejskich pucharów, puszczając łącznie 73 bramki, czyli mniej więcej jedną na mecz.

Prawi obrońcy:

22px-Flag_of_Russia.svg.png Ruslan Baranovskyi (19 lat, 4,4 mln £, Karpaty Lwów, 7,25 mln £)

22px-Flag_of_Cyprus.svg.png Xander Wright (19 lat, 3 mln £, APOEL Nikozja, 2 mln £)

 

Ruslana kupiłem na początku obecnego sezonu za niemałe pieniądze z Ukrainy. Zakup ten był spowodowany odejściem mojego poprzedniego prawego obrońcy Alexandra Sergeeva do Paris Saint Germain za bagatela 19 mln funtów. Przez ten sezon miewał lepsze i słabsze momenty, nie spisuje się tak znakomicie jak Alexandr i jestem z niego umiarkowanie. Xandera pozyskałem z jego rodzimego klubu w wieku 16 lat ze względu na fantastyczny potencjał oraz wysokie jak na taki wiek umiejętności. Przez większość gry w Jagiellonii był rezerwowym, ale podczas obecnej rundy wygryzł ze składu Ruslana. Jak na razie rozegrał w lidze 40 spotkań ligowych oraz 10 europejskich, przez co przykuł uwagę takich klubów jak: Feyenoord, Newcastle czy Olympique Marsylia.

Środkowi obrońcy:

22px-Flag_of_Poland.svg.png Michał Czerniak (18 lat, 200 tys. £, wychowanek)

22px-Flag_of_France.svg.png Mark David (24 lata, 9 mln £, AS Monaco, 13 mln £)

22px-Flag_of_Bulgaria.svg.png Kiril Dimov (24 lata, 5 mln £, Southampton F.C., 11 mln £)

22px-Flag_of_Slovakia.svg.png Jan Vavrik (26 lat, 3 mln £, AS Trenčín, 600 tys. £)

22px-Flag_of_Germany.svg.png Matthias Werner (25 lat, 6 mln £, FC Augsburg, 10 mln £)

Młody Michał jest wychowankiem klubu z niezłym jak na polskie warunki potencjałem. Mark został kupiony tuż przed końcem letniego okienka 2024 roku i jak na razie spisuje się dobrze - jako jedyny w pięciu środkowych obrońców ma pewny plan gry w najważniejszych meczach. Kirila kupiłem rok wcześniej, tak samo jak Matthiasa Wernera i obaj spisują się dobrze, chociaż nie tak znakomicie jak w ich debiutanckich sezonach. Mimo tego zainteresowanie Wernerem objawia CSKA Moskwa. Jan Vavrik jest w klubie najdłużej spośród każdego obrońcy, gdyż załatwiłem sobie jego podpis po Mistrzostwach Świata w 2018 roku po tym, jak zagrał 4 fenomenalne mecze jako 18-latek. Przez te wszystkie lata pełnił różne funkcje w klubie, rozgrywając łącznie 169 meczów ligowych oraz 54 kontynentalnych. Strzele sporo bramek z rzutów karnych.

 

Lewi obrońcy:

22px-Flag_of_the_Czech_Republic.svg.png Jan Jisa (22 lata, 4,5 mln £, Dynamo Kijów, 8 mln £)

Janek jest w klubie od dwóch lat, i jest wprost rewelacyjny! Wyciąga znakomite średnie ocen, zalicza wiele asyst, a jego wartość rynkowa nie oddaje pełni wartości tego gracza. Możecie się dziwić, dlaczego mam tylko jednego lewego obrońcę... Ponieważ Xander oraz Ruslan (prawi obrońcy) a także Dimov (środkowy) również mogą grać na lewej stronie.

 

Defensywni pomocnicy:

22px-Flag_of_France.svg.png Jean-Christophe Delorme (20 lat, 10 mln £, Olympique Lyonnais, 12 mln £)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Aleksander Żytko (21 lat, 3,4 mln £, Zagłębie Lubin, 1,5 mln £)

Jean-Christophe to mój jedyny nabytek z ostatniego okna transferowego spowodowany aktywowaniem klauzuli odstępnego za mojego poprzedniego defensywnego pomocnika, Yuri'ego Ignashevicha przez Zenit St. Petersburg. Kosztował ich 25 mln funtów. Niestety, Jean-Christophe został przeze mnie kupiony już po zatwierdzeniach składów na Ligę Europy, więc gra jak na razie tylko w lidze. Natomiast Aleksander Żytko to jeden z dwóch w moim składzie utalentowanych Polaków z innych polskich klubów. Przed nim jeszcze dużo nauki, ale razi sobie w Europie lepiej niż bym się spodziewał. Rozegrał łącznie 88 meczów w Jagiellonii.

 

Prawi pomocnicy:

22px-Flag_of_Belgium.svg.png Robby Bollen (23 lata, 4,5 mln £, PSV Einthoven, 8 mln £)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Kamil Grosicki (36 lat, 80 tys. £, Chrobry Głogów, 200 tys. £)

22px-Flag_of_Spain.svg.png Javier Rojas (20 lat, 3 mln £, Atletico Madrid, zakończenie kontraktu)

 

"Grosik" został ściągnięty tylko i wyłącznie dlatego, ponieważ po zakończeniu kariery planuję włączyć go do sztabu szkoleniowego, w którym już teraz jest wielu byłych graczy Jagiellonii. Hiszpan Javier Rojas został zatrudniony w poprzednim roku i już w debiucie ustrzelił hat-tricka. Niestety, od tamtej pory ładuje rzadko, niemniej jest wartościowym zmiennikiem, który średnio raz na 2 i pół meczu zalicza asystę. Ostatni z prawych pomocników to jeden z moich najlepszych graczy. Kupiony w 2021 roku zaliczył łącznie 108 spotkań o stawkę i strzelił w nich 40 bramek i dołożył do tego dorobku tyle samo asyst.

Lewi pomocnicy:

22px-Flag_of_France.svg.png Rostrand Atangana (25 lat, 12,25 mln £, AS Roma, 20 mln £)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Paweł Baranowski (25 lat, 4 mln £, wychowanek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Mateusz Paszkowski (20 lat, 2,5 mln £, wychowanek)

 

Rostrand to jeden z nowszych nabytków Jagiellonii, i zarazem mój rekord transferowy. Miałem dużo wątpliwości, czy warto dawać aż 20 baniek za niego, ale zaryzokowałem, a on rozgrywając w tym sezonie 34 mecze ma średnią 7.45... Chyba dobrze, co nie? ;) Dwaj Polacy to moi wychowankowie, z czego Pawła uważam za najlepszego zawodnika, który wyszedł spod moich skrzydeł, jeśli chodzi o szkółkę. Rozegrał do tej pory 215 spotkań w żółto-czerwonych barwach.

 

Ofensywni pomocnicy:

22px-Flag_of_Wales_2.svg.png Chris Cook (20 lat, 6 mln £, Swansea City, 10 mln £)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Igor Dębicki (17 lat, 1 mln £, wychowanek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Patryk Pietrowski (21 lat, 1,5 mln £, Lech Poznań, 2 mln £)

Cooka obserwowałem ponad dwa lata, zanim zdecydowałem się na jego zakup w 2023 roku, ale nie zawiodłem się na nim. Brakuje mu jedynie systematycznego trafiania do bramki rywala. Patryk to były gracz Lecha i na początku radził sobie znakomicie. Jednak w tym sezonie jest strasznie chimeryczny i regularnie mnie zawodzi, co wykorzystuje cztery lata młodszy Igor, który przebojem wydarł miejsce w składzie nie tylko Patrykowi, ale też Chrisowi.

Napastnicy:

22px-Flag_of_Poland.svg.png Emil Gajko (28 lat, 2,7 mln £, wychowanek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Artur Grzybek (17 lat, 800 tys, £, wychowanek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Dariusz Kasprzak (15 lat, 750 tys. £, wychowanek)

22px-Flag_of_Bulgaria.svg.png Ivaylo Nikolov (23 lata, 7 mln £, Ludogorec Razgrad, 4 mln £)

22px-Flag_of_Spain.svg.png Ignacio Vazquez (24 lata, 6 mln £, Sevilla F.C., 9 mln £)

Grzybek i Kasprzak to dwaj juniorzy, którym regularnie staram się dawać szanse, obaj zresztą mają już co najmniej po bramce w Ekstraklasie. Nikolov to jeden z klubowych weteranów, ponieważ jest ze mną juz od 2019 roku. Geniusz pola karnego, który w łącznej liczbie 207 meczów strzelił 116 bramek. Non stop widnieje obok niego adnotacja "Obiekt zainteresowania innych drużyn", jednak żadna nie chce wpłacić kwoty odstępnego w wysokości 30 mln funtów. Z kolei Ignacio prawdopodobnie zmieni klub w letnim okienku transferowym mimo, że jest również perfekcyjnym egzekutorem w moim klubie. Niestety, kwotą 18 mln funtów nie odstraszę konkurencyjnych klubów, wśród których znajdziemy taki marki jak Aston Villa, Liverpool czy West Ham. Na sam koniec zostawiam Emila Gajko - jedynego gracza, który był w klubie na samym początku kariery. Absolutna legenda klubowa, maszyna do strzelania bramek. Jakichkolwiek napastników nie sprowadzałem - na końcu najlepszy był i tak Emil. Oto porcja statystyk: 294 mecze, 169 bramek, 74 asysty, średnia ocena ze wszystkich meczów - 7.31, 3-krotny król strzelców ekstraklasy. Majstersztyk.

 

BYLI ZAWODNICY WARCI ZAPAMIĘTANIA

 

(kolejno: wiek, pozycja, obecna wartość rynkowa, aktualny klub, sezony, mecze i bramki w Jadze)

(zawodnicy w kolejności przyjścia do klubu)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Bartłomiej Drągowski (27 lat, bramkarz, 6 mln £, Reading F.C., 9 sezonów, 340 meczów)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Kamil Biliński (37 lat, napastnik, Piast Gliwice - asystent, 2 sezony, 42 mecze, 23 bramki)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Kamil Drygas (33 lata, pomocnik, 500 tys. £, Heracles Almedo, 3 sezony, 57 meczów, 9 bramek)

22px-Flag_of_Ghana.svg.png Daniel Amartey (30 lat, obrońca, 2 mln £, Levante, 4 sezony, 94 mecze, 10 bramek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Igor Łasicki (29 lat, obrońca, Roda Kerkrade, 500 tys. £, 7 sezonów, 236 meczów, 26 bramek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Sebastian Rudol (30 lat, obrońca, FC Koeln, 100 tys. £, 6 sezonów, 239 meczów, 34 bramki)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Paweł Wszołek (32 lata, pomocnik, AJ Auxerre, 50 tys. £, 4 sezony, 94 mecze, 19 bramek)

22px-Flag_of_Nigeria.svg.png Chuks Aneke (31 lat, pomocnik, RB Lipsk, 1,5 mln £, 2 sezony, 73 mecze, 7 bramek)

22px-Flag_of_the_Czech_Republic.svg.png Radim Bilek (25 lat, obrońca, Sheffield Wednesday, 16 mln £, 2 sezony, 57 meczów, 6 bramek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Bartosz Pikul (27 lat, pomocnik, Betis Sevilla, 18 mln £, 1,5 sezonu, 61 meczów, 22 bramki)

22px-Flag_of_Bulgaria.svg.png Stanimir Andreev (25 lat, pomocnik, Wolfsburg, 11 mln £, 3 sezony, 105 meczów, 45 bramek)

22px-Flag_of_Bulgaria.svg.png Daniel Peshunov (24 lata, pomocnik, Newcastle, 32 mln £, 1,5 sezonu, 59 meczów, 10 bramek)

22px-Flag_of_Russia.svg.png Alexey Valiakhmetov (24 lata, pomocnik, Norwich, 26 mln £, 3 sezony, 88 meczów, 11 bramek)

22px-Flag_of_Russia.svg.png Alexandr Sergeev (20 lat, obrońca, Paris Saint-Germain, 16 mln £, 2 sezony, 66 meczów, 1 bramka)

 

BYLI JUNIORZY WARCI ZAPAMIĘTANIA

 

(kolejno: wiek, pozycja, obecna wartość rynkowa, aktualny klub, sezony, mecze i bramki w Jadze)

 

(zawodnicy w kolejności przyjścia do klubu)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Marek Jurczak (24 lata, obrońca, 400 tys. £, Jeonbuk FC, 8 sezonów, 112 meczów, 7 bramek)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Maciej Pomian (23 lata, obrońca, 500 tys. £, Górnik Zabrze, 8 sezonów, 93 mecze, 3 bramki)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Michał Kapica (26 lat, pomocnik, 1,5 mln £, Śląsk Wrocław, 4 sezony, 1 mecz, 0 bramek)

22px-Flag_of_Croatia.svg.png Igor Matovina (22 lata, pomocnik, 800 tys. £, Wisła Płock, 4 sezony, 18 meczów, 1 bramka)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Marek Nowak (20 lat, obrońca, 100 tys. £, Cracovia Kraków, 4 sezony, 37 meczów, 1 bramka)

22px-Flag_of_Poland.svg.png Witold Michalski (22 lata, napastnik, 3 mln £, Mordowia Sarańsk, 7 sezonów, 49 meczów, 16 bramek)

SYTUACJA W SEZONIE

T-MOBILE EKSTRAKLASA

 

i49496_TMobileEkstraklasaWidokoglnyProfi

 

IGA MISTRZÓW

i49497_LigaMistrzwMeczeSpotkaniaiwyniki.

i49498_LigaMistrzwMeczeSpotkaniaiwyniki2

LIGA EUROPEJSKA

i49499_LigaEuropejskaMeczeSpotkaniaiwyni

AKTUALIZACJE

 

 

Będę regularnie aktualizować ten temat co każdy rozegrany miesiąc, chyba, że coś ciekawego się wydarzy :) Będę wrzucać każdy rozegrany mecz, transfery, wieści klubowe i sytuacje piłkarską na świecie. Jeśli macie sugestie i pytania - piszcie śmiało. Pozdrawiam

Edytowane przez MaKK
Formatowanie czcionki
Odnośnik do komentarza

Nawet fajnie opisane, ale koniecznie wrzuć historię poprzednich sezonów - jak ci szło w różnych rozgrywkach ;).

 

Postaram się coś na jakiś czas maznąć :)

---------------------------------------------------------------------------------------

 

29 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (27.04.2025)

 

pogon-szczecin.ceagwyqp.64.pngvs. jagiellonia-bialystok.64.png

 

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 2:2 (0:2)

 

9' - Emil Gajko (0:1)

18' - Javier Rojas (0:2)

55' - Grzegorz Zdunek (1:2)

61' - Ionut Putanu (2:2)

 

Zawodnik meczu: Wojciech Golla (Pogoń) - Ocena 7.7

Na mecz z wiceliderem wystawiłem silny skład, co dało szybki rezultat w postaci dwóch bramek strzelonych przez Emila (asysta Rostranda Atangany) i Javiera (sytuacja sam na sam z bramkarzem po prostopadłym podaniu Bollena). Po tej drugiej do końca pierwszej nic się nie działo. Niestety, w drugiej połowy wdarło się do drużyny zbyt duże rozluźnienie, czego następstwem była bramka kontaktowa strzelona przez Zdunka (trafienie z 16 metrów w krótki róg). Nie minęło wiele czasu a Putanu trafił niemalże do pustej bramki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego przez Zdunka - w tej sytuacji nie popisała się moja obrona, która kryła po prostu fatalnie. W końcówce meczu Pogoń nas zdominowała, ale nie udało im się strzelić zwycięskiej bramki.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

30 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (30.04.2025)

 

gks-leczna.64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png

 

Górnik Łęczna - Jagiellonia Białystok 3:3 (1:2)

 

19' - Ignacio Vazquez (0:1)

24' - Emil Gajko (karny) (0:2)

33' - Rade Krunić (1:2)

47' - Karol Angielski (2:2)

69' - Bartosz Kopacz (3:2)

83' - Dariusz Kasprzak (3:3)

 

Zawodnik meczu: Ignacio Vazquez (Jagiellonia) - ocena 9.0

Ostatnia kolejka sezonu zasadniczego miała zakończyć się z zespołem, który na pewno zakończy tą rundę na 9. miejscu. Ponieważ w przeciągu 7 dni był to trzeci mecz zagrało w nim wielu zawodników rezerwowych, z poprzednich meczów na boisku pojawili sie jedynie Vukadinovic i Gajko. W 19 minucie Jagiellonia objęła prowadzenie po błędzie obrońców Górnika, którzy wręcz podali piłkę dla Ignacio, któremu zostało tylko pokonać bramkarza. Już 5 minut później Vazquez był faulowany w polu karnym przez Bartosza Kopacza, po czym Emil Gajko bez trudu trafił do bramki z rzutu karnego. Jednak przed przerwą "Górnicy" zdołali strzelić bramkę kontaktową, której autorem był Rade Krunić. Zaraz po zmianie stron szybki kontraatak 3 na 3 wyprowadził Marcelinho, który zakończył płaskim strzałem z "szenastki" Karol Angielski. Byłem wściekły, nie powiem... Tym bardziej, że 22 minuty później nie popisał się mój bramkarz, Milos Vukadinocić, który w prostej sytuacji wypuścił piłkę przed siebie, do której dobiegł Bartosz Kopacz i podcinką dał prowadzenie drużynie z Łęcznej. Postawiłem wszystko na jedną kartę, wprowadziłem zaledwie 15-letniego Dariusza Kasprzaka jako 3 napastnika, a Gajkę cofnąłem na pozycję ofensywnego pomocnika. Dało to skutek, gdyż właśnie po podaniu Emila Kasprzak strzelił pod poprzeczkę z rogu pola karnego. Więcej w tym meczu nic się nie wydarzyło, dzięki czemu zakończyłem sezon zasadniczy z 64 punktami i 7 punktami przewagi nad Pogonią Szczecin.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

1/2 Finału Ligi Europy (Pierwszy mecz) (08.05.2025)

 

254.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png

 

Bayer 04 Leverkusen - Jagiellonia Białystok 2:1 (0:0)

 

66' - Hakan Çalhanoğlu (1:0)

83' - Simone Zaza (2:0)

87' - Ivaylo Nikolov (2:1)

 

Zawodnik meczu: Fred (Bayer) - Ocena 9.0

Na mecz w Leverkusen wyszedł najsilniejszy skład, wypadł jedynie bramkarz Milos Vukadinović, który po wielu błędach w kwietniu został zastąpiony wychowankiem, Marcinem Cichockim. Pierwsza połowa była tak senna, jak mało co. Coś więcej zaczęło się dziać dopiero w drugiej połowie, gdyż Bayer zaczął coraz groźniej atakować. W końcu w 66 minucie Hakan Çalhanoğlu przyjął piłkę przy biernej postawie moich środkowych obrońców i huknął pod poprzeczkę z kilku metrów. Niestety to tylko zachęciło niemiecki zespół do częstszych ataków, grałem bardziej defensywnie, ale i tak Bayer ustrzelił mnie ponownie. Bollen stracił piłkę przed polem karnym, dostał ją Zaza i trafił w dolny prawy róg bramki. Myślami już byłem tydzień później w Białymstoku, ale wtem w moje serce wlała się nadzieja! Nikolov po dograniu Chrisa Cooka strzelił nie do obrony i została tylko jedna bramka do odrobienia u siebie. Była nadzieja!

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

31 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (11.05.2025)

 

jagiellonia-bialystok.64.png vs. pogon-szczecin.ceagwyqp.64.png

 

Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:0 (0:0)

 

60' - Dariusz Kasprzak (1:0)

70' - Mateusz Paszkowski (2:0)

 

Zawodnik meczu: Wojciech Golla (Pogoń) - ocena 8.1

Drugi raz w ciągu dwóch tygodni grałem z "Portowcami", którzy 4 dni wcześniej przegrali finał Pucharu Polski z Lechem Poznań. Możemy więc powiedzieć, że obie drużyny przystępowały z podobnym nakładem sił. Mecz bez większej historii, dwie bramki dla mnie padły po sytuacyjnych strzałach moich wychowanków. Ważne zwycięstwo w kontekście walki o mistrzostwo, gdyż Pogoń od 3 lat jest moim najgroźniejszym rywalem.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

1/2 Finału Ligi Europy (Rewanż) (15.05.2025)

 

jagiellonia-bialystok.64.png vs. 254.png

 

Jagiellonia Białystok - Bayer 04 Leverkusen 3:1 (3:1)

Pierwszy mecz: 1:2, awans: Jagiellonia Białystok

 

6' - Robby Bollen (1:0)

16' - Javier Rojas (2:0)

18' - Rostrand Atangana (3:0)

45' - Fred (3:1)

 

Zawodnik meczu: Rostrand Atangana (Jagiellonia) - ocena 8.7

Mamy to!!! Był to jeden z najpiękniejszych meczów od kiedy trenuję Jagiellonię. W najśmielszych marzeniach nie spodziewałem się takiego otwarcia mojej drużyny. W szóstej minucie fenomenalną klepkę zagrali Javier Rojas oraz Ignacio Vazquez (co się dziwić - jedyni Hiszpanie w drużynie), którą zakończył płaskim strzałem pod pachą bramkarza Robby Bollen. Moim nadal było mało, ponieważ 10 minut później Aleksander Żytko wyprowadził szybki kontraatak zakończony strzałem nie do obrony Javiera Rojasa. A jeszcze dwie minuty później Atangana dobił strzał Janka Jisy z rzutu rożnego i było 3:0. Pod koniec pierwszej połowy trafił jeszcze Fred, ale w drugiej połowie moja drużyna zagrała w obronie znakomicie i zarezerwowała bilety do Sztokholmu na finał, w którym zagramy z Olympique Marsylia. Francuzi w półfinale wyeliminowali ukraiński Metalist Charków w dwumeczu 6:2.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

SYTUACJA PIŁKARSKA W POLSCE, EUROPIE I NA ŚWIECIE :)

 

1. W finale piłkarskiego Pucharu Polski Lech Poznań pokonał Pogoń Szczecin 2:1. Królem strzelców tych rozgrywek został 27-letni Portugalczyk Renato Oliveira grający w Lechu, a najlepszym piłkarzem rozgrywek ze średnią 8.80 został Chris Jastrzębski, na co dzień piłkarz I-ligowej Bytovii Bytów.

2. Do finału piłkarskiej Ligi Mistrzów awansowały Paris Saint-Germain oraz Chelsea F.C. Ci pierwsi rozgromili w półfinale Manchester United łącznym rezultatem 6:2, natomiast Chelsea wymęczyła awans wygrywając 3:2 z Bayernem Monachium.

3. Mistrzem angielskiej Premier League został Manchester City, mając aż 14 punktów przewagi nad drugą Chelsea i 17 punktów nad Manchesterem United. Czwartym zespołem mającym szanse na awans do LM jest Everton F.C. Królem strzelców tej ligi został Jack Owen grający w Evertonie, a zawodnikiem z najlepszą średnią jest... 40-letni Cristiano Ronaldo ze średnią 7.78. Niestety, to jego ostatni sezon, ponieważ kończy karierę.

4. Zwycięską drużyną Ligi BBVA została Valencia. Jako że w 2025 roku tylko 3 hiszpańskie drużyny mogą grać lidze mistrzów z pewnością rozśmieszy Was fakt, że 4 i 5 miejsce zajęły... Barcelona i Real Madryt :) . Królem strzelców został gracz Atletico Manu Serrajo z 28 bramkami na koncie.

5. Bundesligę wygrał Bayern, a królem strzelców został nasz Robert Lewandowski mający na karku 36 lat.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

SYTUACJA W KLUBIE
Nowy, 4-letni kontrakt podpisał 22-letni bramkarz Milos Vukadinović :) W jego kontrakcie tak jak poprzednio jest zawarta klauzula odstępnego w wysokości 10 milionów funtów.
Promesę kontraktową podpisa 15-letni napastnik Dariusz Kasprzak, który w zaledwie 6 meczach Ekstraklasy strzelił 4 bramki. Nowy Robert? ;)

---------------------------------------------------------------------------------------

PYTANIA?
Jeśli macie jakieś sugestie, pytania, jak się potoczyły w mojej karierze losy znanych dzisiaj graczy - pytajcie :) Mam nadzieję, że Wam się spodobało. Następna aktualizacja będzie mieć miejsce po rozegraniu ostatnich 6 meczów Ekstraklasy oraz finału Ligi Europy z Marsylią. Pozdrawiam :)
---------------------------------------------------------------------------------------
PS: :)
rsGtAao.png
Edytowane przez MaKK
Wyrównanie do lewej
Odnośnik do komentarza

AKTUALIZACJA #2

 

32 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (18.05.2025)

legia-warszawa.64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png
Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:2)
10' - Chris Cook (0:1)
19' - Ryan Inniss (samobój) (0:2)
Zawodnik meczu: Chris Cook (Jagiellonia) - ocena 8.3
Jedną z najpiękniejszych bramek w sezonie strzelił Chris Cook mierzonym strzałem z 20 metrów w samo okienko bramki Legii. Po około 10 minutach fatalny błąd popełnił bramkarz Legii, który wykopując piłkę "nadział się" na Ryana Innissa, po czym piłka wpadła do bramki..Mecz, w którym niewiele się działo, ja nie musiałem szarżować, więc graliśmy bardzo spokojnie.
---------------------------------------------------------------------------------------
33 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (21.05.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs. lech-poznan.64.png
Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 3:2 (2:0)
5' - Paweł Baranowski (1:0)
37' - Dariusz Kasprzak (2:0)
53' - Biro (2:1)
68' - Renato Oliveira (2:2)
84' - Mark David (3:2)
Zawodnik meczu: Karol Linetty (Lech) - ocena 8.3
Kolejny mecz, który odbył się 3 dni po poprzednim... Rotacja składem po raz kolejny przyniosła zwycięstwo, które zostało wręcz wydarte zespołowi z Poznania. Ale po kolei. Bardzo szybka bramka strzelona przez Pawła ustawiła połowę pod moją drużynę, a przed końcem dobił, jak myślałem, Kasprzak. Niestety, coś się zadziało w przerwie, ponieważ szybki gol kontaktowy strzelony przez Biro po dobitce strzału Linettego spowodował dużą nerwowość u moich zawodników. 15 minut później był już remis, a bramkę strzeliła największa gwiazda Lecha, Renato Oliveira. Zrobiłem 2 defensywne zmiany oraz jedną ofensywną i czekałem na okazję do kontr. Po jednej z nich faulowany przed polem karnym był Baranowski, z wolnego uderzył Nikolov, bramkarz obronił strzał, ale przed dobitką Marka Davida nie miał już żadnych szans. Mistrzostwo Polski coraz bliżej!
---------------------------------------------------------------------------------------
34 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (24.05.2025)
slask-wroclaw.64.png vs, jagiellonia-bialystok.64.png
Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 3:1 (2:0)
5' - Łukasz Kamiński (1:0)
13' - Adama Ba (2:0)
64' - Michał Kapica (3:0)
90+3' - Dariusz Kasprzak (3:1)
Zawodnik meczu: Michał Kapica (Śląsk) - ocena 9.0
Już za 3 dni gram najważniejszy mecz sezonu w finale Ligi Europy, więc na mecz ze Śląskiem jak nigdy dałem pograć rezerwowym, a nawet dwóm juniorom, dla których był to debiut w Jagiellonii. Śląsk to bardzo szybko wykorzystał prowadząc po kwadransie gry już 2:0. W 64 minucie mój wychowanek w drużynie z Wrocławia, Michał Kapica zakończył kontrę Śląska płaskim strzałem w prawy dolny róg bramki. A honorową bramkę dla mojej drużyny zdobył Kasprzak, który mimo 15 lat rokuje fantastycznie.
---------------------------------------------------------------------------------------
Finał Ligi Europejskiej (27.05.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs. Marseillelogo0.png_64x0.png
Jagiellonia Białystok - Olympique Marseille 5:2 (1:1)
22' - Bacary Diallo (0:1)
33' - Ivaylo Nikolov (1:1)
52' - Rostrand Atangana (2:1)
66' - Ivaylo Nikolov (3:1)
72' - Rostrand Atangana (4:1)
85' - Robby Bollen (5:1)
86' - Jeffrey Maas (5:2)
Zawodnik meczu: Rostrand Atangana - ocena 9.4
Cóż mogę powiedzieć... Spodziewałem się trudnej przeprawy, nawet bardzo trudnej, a w drugiej połowie Jaga robiła co chciała! Marsylia nie istniała, na co się nie zapowiadało po pierwszej połowie, kiedy moi rywale oddale na bramkę 11 strzałów, a ja tylko jeden, za to celny :) . Dobre zmotywowanie drużyny w przerwie poskutkowało i oglądaliśmy festiwal akcji oraz bramek w wykonaniu mojej drużyny. W 52 minucie fenomenalnie za linię obrony dośrodkował Javier Rojas, gdzie nabiegał Atangana i strzelił z kilku metrów nie do obrony. Około 15 minut później kontrę wyprowadzoną przez Xandera Wrighta zakończył strzałem w słupek Bollen, ale na całe szczęście nabliżej piłki był niezawodny Ivaylo Nikolov, który po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Zaraz po tej akcji było 4:1, kiedy Atangana dobił strzał Nikolova. Pod koniec meczu padły bramki i dla mnie, i dla Marsylii. Jagiellonia po raz pierwszy w swojej historii wygrała Europejski puchar! Cudowne uczucie! :)
---------------------------------------------------------------------------------------
35 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (31.05.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs. zaglebie-lublin.8ipedfd8.64.png
Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
87' - Paweł Baranowski (1:0)
Zawodnik meczu: Jan Vavrik (Jagiellonia) - ocena 8.6
Po 4 dniach od triumfu w Lidze Europy rozegrałem mecz z Zagłębiem Lubin. Zbyt wiele się nie działo, atakowało częściej Zagłębie, ale wyrachowanie Pawła Baranowskiego w indywidualnej akcji było nie do opisania. Skromne i wywalczone 1:0 po meczu, którego nie powinienem wygrać. Po tym meczu byłem pewny zdobycia Mistrzostwa Polski.
---------------------------------------------------------------------------------------
36 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (04.06.2025)
lechia-gdansk.64.pngvs. jagiellonia-bialystok.64.png
Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 0:3 (0:0)
49' - Ivaylo Nikolov (0:1)
69' - Javier Rojas (0:2)
74' - Javier Rojas (0:3)
Zawodnik meczu: Javier Rojas (Jagiellonia) - ocena 9.5
Muszę przyznać, że końcówka sezonu w wykonaniu Javiera jest imponująca! Ładuje aż miło do tego stopnia, że jego wartość na rynku transferowym lekko wzrosła. Każda z trzech bramek padła po kontrach mojej drużyny. Mecz totalnie zdominowany przez mój zespół, czas się przygotować do ostatniej potyczki w sezonie!
---------------------------------------------------------------------------------------
37 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (07.06.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs. gks-tychy.64.png
Jagiellonia Białystok - GKS Tychy 3:0 (3:0)
11' - Javier Rojas (1:0)
27' - Paweł Baranowski (karny) (2:0)
45+1' - Ivaylo Nikolov (3:0)
Zawodnik meczu: Javier Rojas (Jagiellonia) - ocena 8.5
I po sezonie! Superpuchar Polski, Liga Europy, a teraz Mistrzostwo Polski. Pierwszy sezon, w którym zdobyłem aż 3 trofea! Wybaczcie, ale o meczu nie chcę mi się pisać, gdyż marzę już, by zacząć sezon 2025/26 ;)
---------------------------------------------------------------------------------------
TABELA LIGOWA W SEZONIE 2024/2025
1. Jagiellonia Białystok - 50 pkt (Faza Grupowa LM)
2. Lech Poznań - 40 pkt (3 runda Kwalifikacyjna LM)
3. Pogoń Szczecin - 35 pkt (Faza Grupowa LE)
4. Zagłębie Lubin - 35 pkt (3 runda Kwalifikacyjna LE)
5. Legia Warszawa - 33 pkt (2 runda Kwalifikacyjna LE)
6. GKS Tychy - 32 pkt
7. Śląsk Wrocław - 32 pkt
8. Lechia Gdańsk - 27 pkt
-----
9. Podbeskidzie Bielsko-Biała - 31 pkt
10. Górnik Łęczna - 26 pkt
11. Arka Gdynia - 26 pkt
12. Wisła Kraków - 25 pkt
13. Sandecja Nowy Sącz - 24 pkt
14. Wisła Płock - 24 pkt
15. GKS Katowice - 20 pkt (spadek do I Ligi)
16. Dolcan Ząbki - 19 pkt (spadek do I Ligi)
Awans z I Ligi - PGE GKS Bełchatów i Termalica Bruk-Bet Nieciecza
---------------------------------------------------------------------------------------
NAGRODY INDYWIDUALNE:
Król Strzelców:
1. Lasse Iversen (Zagłębie Lubin) - 26 bramek
2. Jules Kawaya (GKS Tychy) - 18 bramek
3. Emil Gajko (Jagiellonia) - 16 bramek

---------------------------------------------------------------------------------------

 

SYTUACJA PIŁKARSKA W POLSCE, EUROPIE I NA ŚWIECIE

 

1. Ligę Mistrzów po rzutach karnych wygrało Paris Saint-Germain.

2. Polska spadła z 11 na 13 miejsce w rankingu awansów do europejskich pucharów, co oznacza, że mistrz Polski nie będzie mieć zapewnionego awansu do fazy grupowej, tylko będzie musiał walczyć w eliminacjach do tych rozgrywek. Oprócz tego nic się nie zmieniło.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Następna aktualizacja będzie mieć miejsce tuż przed rozpoczęciem sezonu 2025/26, w której opiszę ruchy transferowe Jagiellonii i innych czołowych drużyn kontynentu, a także pokażę, jak grałem w meczach przedsezonowych :) Pozdrawiam

Edytowane przez MaKK
Formatowanie czcionki
Odnośnik do komentarza

AKTUALIZACJA #3 (17 lipca 2025)

 

PRZEDŁUŻENIE KONTRAKTÓW

 

Jagiellonia przedłuża kontrakty z ośmioma piłkarzami. A Ci piłkarze to:

- Jan Jisa - jedyny lewy obrońca w klubie, znakomity, nie mam w planach go sprzedawać,

- Marcin Cichocki - bramkarz, który w końcówce poprzedniego sezonu wykazał nieziemską formę musiał zostać nagrodzony nowym kontraktem,

- Ruslan Baranovskiy - przedłużenie kontraktu o rok miało na celu podbicie kwoty odstępnego o 9 mln funtów,

- Xander Wright - w ramach zasług za poprzedni sezon również i Xanderowi przedłużyłem kontrakt, niestety jego agent zażądał wpisania klauzuli odstępnego w wysokości 8 mln funtów, wiec długo u mnie nie pogra, niemniej będę walczyć

- Igor Dębicki - jeden z najbardziej perspektywicznych juniorów Jagi zasłużył na podwyżkę :)

- Robby Bollen - absolutna gwiazda drużyny, super, że udało mi się nakłonić go do pozostania, miał wiele ofert, ale całe zainteresowanie się zakończyło po podpisaniu kontraktu ;)

- Mark David - bardzo chciał przedłużyć kontrakt,, to proszę bardzo, najlepszy środkowy obrońca w klubie i drugi najlepiej zarabiający piłkarz]

- Emil Gajko - piąty podpisany kontrakt przez Emila, to mówi samo za siebie

 

ZAINTERESOWANIA

 

Byłem mocno zainteresowany ściągnięciem Króla Strzelców T-Mobile Ekstraklasy z poprzedniego sezonu, Lasse Iversena, ale Zagłębie postawiło dość ciężkie warunki negocjacyjne, które spełnił tylko PSV Einthoven, i tam też Lasse trafił

 

TRANSFERY JUNIORÓW

 

Do klubu wraz z dniem 1 lipca trafiło trzech 16-latków, których sprowadziłem z klubów Europy Środkowej i Wschodniej z myślą o przyszłości. Pierwszy z nich to David Blacha, zakupiony ze Sparty Praga za 1,5 mln funtów. Drugi to David Dragoun, kupiony z Bohemians 1905 za 80 tysięcy funtów, a trzeci to Mindaugas Zukauskas, którego ściągnąłem z Suduvy Marijampol za 180 tysięcy funtów. Oby jeden z nich zrobił kiedyś karierę w moim klubie :)

 

TRANSFERY Z KLUBU

(nie będę wspominać o sprzedaży, wypożyczeniach graczy lub rozwiązaniach kontraktu piłkarzy, którzy nie rozegrali minimum jednego meczu w dorosłej drużynie)

 

Artur Grzybek (wypożyczenie roczne) do Pogoni Siedlce

 

jagiellonia-bialystok.64.png -----> pogon-siedlce-64x64.png

 

W poprzednim sezonie Artur - zawodnik średnio utalentowany jak na wszystkich w szkółce, wykorzystał swoją szansę w 100 procentach, dlatego żeby cały czas się ogrywał dam mu szansę na wypożyczeniu w 1-ligowej Pogoni Siedlce, która w poprzednim sezonie zajęła 3 miejsce w tych rozgrywkach.

 

Adam Lisowski (wypożyczenie roczne) do Chojniczanki Chojnice

 

jagiellonia-bialystok.64.png -----> chojniczanka.64.png

 

Adam to jeden z lepszych juniorów z kilkoma meczami w Ekstraklasie na koncie. Podobnie jak Arturowi, potrzeba mu ogrania na niższym poziomie rozgrywkowym, dlatego gdy przyszła oferta z Chojnic długo sie nie zastanawiałem.

 

Patryk Pietrowski (transfer gotówkowy - 1,2 mln £) do Sandecji Nowy Sącz

 

jagiellonia-bialystok.64.png -----> 86-sandecja-nowy-sacz.png

 

Patryk kompletnie nie pokazał w ciągu dwóch sezonów tego, czego od niego oczekiwałem, w łącznej ocenie grał zdecydowanie poniżej oczekiwań, dlatego bez bólu sprzedałem go 13 w poprzednim sezonie Ekstraklasy Sandecji. A mógł wylądować gdzieś naprawdę wysoko... szkoda.

 

Matthias Werner (transfer gotówkowy - 6 mln £) do CSKA Moskwa

 

jagiellonia-bialystok.64.png -----> 67-cska-moscow.png

 

Dwa sezony w Jadze, dwa dobre sezony - tylko mogę powiedzieć. Spełnił swoje oczekiwania, jednak miałem na celu lekkie odmłodzenie składu i Matthias niestety się nie załapał. Powodzenia w Rosji! :)

 

Igor Dębicki (wypożyczenie roczne) do Zawiszy Bydgoszcz

 

jagiellonia-bialystok.64.png -----> zawisza-bydgoszcz.bgj4rr8b.64.png

 

Igor potrzebuje znacznie więcej gry, a ponieważ u mnie dużo jej nie dostanie - wypożyczenie do klubu 1-ligowego dobrze mu zrobi.

 

TRANSFERY DO KLUBU

 

Neil Conaty (zakończenie kontraktu) ze Swansea City

 

swansea-city-icon.png -----> jagiellonia-bialystok.64.png

 

Jak co roku jednego gracza kontraktuję, ponieważ kończy mu się kontrakt w innym klubie i tym razem trafiło na 20-letniego Walijczyka, Neila Conaty'ego. Gra on na pozycji wysuniętego napastnika i w domyśle ma być napastnikiem numer 4 w drużynie. A jak wyjdzie? Zobaczymy...

 

Dragan Jokić (transfer gotówkowy - 2 mln £) z Vojvodiny Nowy Sad

 

2042-vojvodina.png-----> jagiellonia-bialystok.64.png

 

Jokić to 16-letni defensywny pomocnik, który w odróżnieniu od trójki juniorów wymienionych wyżej od razu wylądował w szerokiej kadrze zespołu. Mam co do niego duże oczekiwania i liczę, że Dragan szybko pokaże, co potrafi.

 

Christian Cuello (transfer gotówkowy - 12,25 mln £) z Dinama Zagrzeb

 

dinamo.aawpczbx.64.png -----> jagiellonia-bialystok.64.png

 

Christian miał wpisaną w kontrakcie klauzulę odstępnego w wysokości 12,25 mln funtów. Mam w planie umieścić go z miejsca w pierwszym składzie, w końcu ma fenomenalny potencjał, i jest bardzo młody, ma tylko 20 lat.

 

Bruno Pauwels (transfer gotówkowy - 10 mln £) ze Standardu Liege

 

875.png-----> jagiellonia-bialystok.64.png

 

Na koniec najważniejszy transfer, jakiego dokonałem. Bruno był numerem jeden na mojej liście życzeń, a kwota 10 milionów funtów, jaką za niego wyłożyłem to naprawdę frytki w porównaniu z tym, co już potrafi jak na 17-latka z adnotacją "wielki talent". Z miejsca pierwszy skład i powodzenia w Jadze! :)

 

MECZE PRZEDSEZONOWE

 

Mecz towarzyski (28.06.2025)

Jagiellonia Białystok - Anderlecht Bruksela 2:0 (1:0)

 

15' - Javier Rojas (1:0)

75' - Rostrand Atangana (2:0)

 

Zawodnik meczu: Rostrand Atangana (Jagiellonia) - ocena 7.8

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Półfinał Jaga Cup (05.07.2025)

Jagiellonia Białystok - Bayern Monachium 3:0 (1:0)

 

13' - Rostrand Atangana (1:0)

51' - Emil Gajko (2:0)

75' - Javier Rojas (3:0)

Zawodnik meczu: Rostrand Atangana (Jagiellonia) - ocena 8.2

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Finał Jaga Cup (06.07.2025)

Jagiellonia Białystok - Evian TG FC 3:1 (1:0)

 

11' - Neil Conaty (1:0)

48' - Andres Bonifacio (1:1)

64' - Dariusz Kasprzak (2:1)

75' - Dariusz Kasprzak (3:1)

 

Zawodnik meczu: Dariusz Kasprzak (Jagiellonia) - ocena 8.7

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Superpuchar Polski (09.07.2025)

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 6:2 (2:1)

 

2' - Emil Kowalczyk (0:1)

5' - Ivaylo Nikolov (1:1)

32' - Bruno Pauwels (2:1)

48' - Kiril Dimov (3:1)

58' - Ivaylo Nikolov (4:1)

63' - Ljubomir Matić (4:2)

65' - Ivaylo Nikolov (5:2)

90+3' - Robby Bollen (6:2)

 

Zawodnik meczu: Ivaylo Nikolov (Jagiellonia) - ocena 9.8

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Mecz towarzyski (12.07.2025)

Jagiellonia Białystok - Valencia C.F. 4:3 (3:1)

 

15' - Emil Gajko (1:0)

24' - Jean-Christophe Delorme (2:0)

34' - Emil Gajko (3:0)

44' - Manu Cordero (3:1)

61' - Chris Cook (4:1)

69' - Marko van Ginkel (4:2)

76' - Fede Cartabia (4:3)

 

Zawodnik meczu: Julian Draxler (Valencia) - ocena 9.0

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

SKŁAD NA SEZON 2025/2026

(zaznaczam, że okienko transferowe trwa, niemniej jest to niemal pewna kadra 26 zawodników na ten sezon)

(kliknięcie na imię i nazwisko zawodnika otworzy link na imgur z danymi konkretnego gracza)

(kolejno: wiek, wartość rynkowa, poprzedni klub, ew. kwota kupna)

 

Bramkarze:

22px-Flag_of_Poland.svg.png Marcin Cichocki (23 lata, 2,7 mln £, wychowanek)

22px-Flag_of_Serbia.svg.pngMilos Vukadinović (22 lata, 2,6 mln £, Crvena Zvezna Belgrad, 3,4 mln £)

Sezon w pierwszym składzie rozpocznie Marcin, który zaimponował mi w końcówce poprzedniego sezonu. Spisywał się także super podczas przygotowań przedsezonowych.

Prawi obrońcy:

22px-Flag_of_Ukraine.svg.pngRuslan Baranovskyi (19 lat, 4,7 mln £, Karpaty Lwów, 7,25 mln £)

22px-Flag_of_Cyprus.svg.pngXander Wright (20 lat, 3,5 mln £, APOEL Nikozja, 2 mln £)

Xander ma większe szanse na pierwszy skład, ale Ruslan na pewno nie słoży broni. PS: Ruslan jest Ukraińcem, nie Rosjaninem jak podałem w pierwszym poście tego tematu ;)

 

Środkowi obrońcy:

22px-Flag_of_Uruguay.svg.pngChristian Cuello (20 lat, 8 mln £, Dinamo Zagrzeb, 12,25 mln £)

22px-Flag_of_France.svg.pngMark David (24 lata, 8 mln £, AS Monaco, 13 mln £)

22px-Flag_of_Bulgaria.svg.pngKiril Dimov (24 lata, 4,5 mln £, Southampton F.C., 11 mln £)

22px-Flag_of_Slovakia.svg.pngJan Vavrik (26 lat, 2,9 mln £, AS Trenčín, 600 tys. £)

Podstawową dwójką stoperów na chwilę obecną tworzą Cuello i David, aczkolwiek dobrze w przygotowaniach przedsezonowych spisał się Kiril Dimov. Zobaczymy jak im pójdzie w pierwszych meczach i zadecyduję ostatecznie.

 

Lewi obrońcy:

22px-Flag_of_the_Czech_Republic.svg.pngJan Jisa (23 lata, 4,5 mln £, Dynamo Kijów, 8 mln £)

22px-Flag_of_Poland.svg.pngAndrzej Rzemień (18 lat, 180 tys. £, wychowanek)

 

Janek w pierwszym składzie, a do dorosłej kadry trafił junior Andrzej Rzemień, który zdążył już rozegrać kilka spotkań w drużynie. Dobry zmiennik z niego będzie.

 

Defensywni pomocnicy:

22px-Flag_of_France.svg.pngJean-Christophe Delorme (20 lat, 8 mln £, Olympique Lyonnais, 12 mln £)

22px-Flag_of_Serbia.svg.pngDragan Jokić (16 lat, 1,5 mln £, Vojvodina Nowy Sad, 2 mln £)

22px-Flag_of_Poland.svg.pngAleksander Żytko (21 lat, 3,7 mln £, Zagłębie Lubin, 1,5 mln £)

Tu mam dylemat, ponieważ każdy z tych grajków jest fantastyczny. Będą się zmieniać, przynajmniej na początku.

Prawi pomocnicy:

22px-Flag_of_Poland.svg.pngKamil Grosicki (36 lat, 60 tys. £, Chrobry Głogów, 200 tys. £)

22px-Flag_of_Spain.svg.pngJavier Rojas (21 lat, 3,9 mln £, Atletico Madryt, zakończenie kontraktu)

Rojas w pierwszym składzie, a Grosik jako zmiennik, niestety słaby zmiennik, na tej pozycji będę się dodatkowo posiłkować juniorami.

Lewi pomocnicy:

22px-Flag_of_France.svg.pngRostrand Atangana (25 lat, 11 mln £, AS Roma, 20 mln £)

22px-Flag_of_Poland.svg.pngPaweł Baranowski (25 lat, 3,6 mln £, wychowanek)

22px-Flag_of_Poland.svg.pngMateusz Paszkowski (20 lat, 2,9 mln £, wychowanek)

Atangana > Baranowski > Paszkowski - banał :)

Ofensywni pomocnicy:

22px-Flag_of_Belgium.svg.pngRobby Bollen (23 lata, 4,2 mln £, PSV Einthoven, 8 mln £)

22px-Flag_of_Wales_2.svg.pngChris Cook (21 lat, 5,5 mln £, Swansea City, 10 mln £)

Bollen jako jedna z największych gwiazd zespołu ma pewny skład choćby się waliło i paliło. Cook mnie irytuje i chciałem go sprzedać, ale potem przejrzałem rynek transferowy i zdałem sobie sprawę, ze ciężko będzie znaleźć równie solidnego zmiennika.

Napastnicy:

22px-Flag_of_Wales_2.svg.pngNeil Conaty (20 lat, 1,1 mln £, Swansea City, zakończenie kontraktu)

22px-Flag_of_Poland.svg.pngEmil Gajko (29 lat, 2,6 mln £, wychowanek)

22px-Flag_of_Poland.svg.pngDariusz Kasprzak (15 lat, 800 tys. £, wychowanek)

22px-Flag_of_Bulgaria.svg.pngIvaylo Nikolov (23 lata, 4,4 mln £, Ludogorec Razgrad, 4 mln £)

22px-Flag_of_Belgium.svg.pngBruno Pauwels (17 lat, 6,5 mln £, Standard Liege, 10 mln £)

22px-Flag_of_Spain.svg.pngIgnacio Vazquez (24 lata, 4,4 mln £, Sevilla F.C., 9 mln £)

 

Aż 6 graczy na dwie pozycje... Na początku grać będzie Pauwels z Nikolovem, na ławce Gajko.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Następna aktualizacja będzie mieć miejsce po po rozegraniu meczu o Superpuchar Europy z PSG. Opiszę w tej aktualizacji ruchy transferowe na świecie. I pytanie do moderatorów: czy robię coś z czcionką nie tak? Bo w każdym poście widzę edycję moda :P Pozdrawiam

Edytowane przez MaKK
Formatowanie czcionki
Odnośnik do komentarza

 

 

I pytanie do moderatorów: czy robię coś z czcionką nie tak? Bo w każdym poście widzę edycję moda

Tak, na czarnej skórce Twój tekst jest czarny. Jak wklejasz tu post, to usuń formatowanie, a później możesz już pogrubiać, robić kursywę itd.

Odnośnik do komentarza
fajna karierka, wreszcie ktoś wyszedł po za schemat i wrzucił trochę "kolorów", niby sprowadzasz zawodników ze wschodu a i tak główne skrzypce grają u Ciebie zawodnicy z zachodu ;)

 

 

Wiesz, jestem juz na etapie gry, że samymi młodziakami ze wschodu nie pociągnę drużyny tak wysoko jak tylko się da, więc posiłkuję się też graczami z klubów wschodnich, ale zawsze są to bardzo młodzi zawodnicy.

 

Pauwels wygląda konkretnie.

To co zrobił na początku sezonu pokazuje, że jak najbardziej masz rację, ale o tym później ;)

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

AKTUALIZACJA #4 (13.08.2025)

 

1 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (18.07.2025)

jagiellonia-bialystok.64.png vs. lechia-gdansk.64.png
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 2:0 (1:0)
16' - Bruno Pauwels (niewykorzystany karny)
17' - Bruno Pauwels (1:0)
24' - Jan Jisa (kontuzja)
60' - Christian Cuello (2:0)
Cichocki - Wright, David (79' Baranowskyi), Cuello, Jisa (24' Dimov) - Delorme (67' Jokić), Rojas, Atangana, Bollen - Pauwels, Nikolov
Zawodnik meczu: Christian Cuello (Jagiellonia) - ocena 7.4
Pierwsza kolejka nowego sezonu przyniosła spotkanie z nielubianym w Białymstoku rywalem - Lechią Gdańsk. Początek meczu to walka o wygranie środka boiska, niestety często za pomocą brutalnych fauli, którymi gdańszczanie często się musieli ratować. Dało to efekt w 16 minucie, kiedy w polu karnym faulowany był Javier Rojas przez Martina Odegaarda. Do piłki poszedł mój najnowszy talent... i koncertowo spartolił strzał... Na jego szczęście już minutę później trafił do siatki z gry po dośrodkowaniu Rojasa. Kilka minut później agresywna gra Lechii spowodowała kontuzję Janka Jisy, za którego wszedł Kiril Dimov. Po tej sytuacji praktycznie nic się nie działa aż do 60 minuty, kiedy mój drugi nabytek strzelił bramkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Po meczu okazało się, że kontuzja Janka nie jest straszna, jednak nie wystąpi on w następnym spotkaniu ligowym.
---------------------------------------------------------------------------------------
2 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (25.07.2025)

 

86-sandecja-nowy-sacz.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png

 

Sandecja Nowy Sącz - Jagiellonia Białystok 0:4 (0:0)

 

31' - Robby Bollen (kontuzja)

40' - Krystian Kujawa (Sandecja) (nietrafiony karny)

57' - Bruno Pauwels (karny) (0:1)

71' - Paweł Baranowski (0:2)

76' - Bruno Pauwels (0:3)

77' - Kiril Dimov (0:4)

 

Cichocki - Wright, David (71' Dimov), Cuello, Rzemień - Jokić, Rojas, Atangana (67' Baranowski), Bollen (31' Cook) - Pauwels, Nikolov

 

Zawodnik meczu: Javier Rojas (Jagiellonia) - ocena 9.0

 

Bardzo długo nie widziałem tak słabej pierwszej połowy w wykonaniu naszej drużyny, zaledwie jeden strzał na bramkę przeciwnika, Sandecja nas zdominowała i tylko cud powodował, że remisowaliśmy w tym meczu. Na drugą połowę trzeba było zmotywować piłkarzy, co się udało, ponieważ sytuacja na boisku się odwróciła, to Jagiellonia stwarzała sobie sytuacje, z tą różnicą, że także trafiała do bramki :) Najpierw Pauwels stanął na 11 metrze po faulu na Javierze Rojasie (znowu na nim) i tym razem trafił do siatki. Po tej bramce Sandecja rozleciała się totalnie, czego efektem były 3 bramki strzelone w ciągu 7 minut :) Mimo 4-bramkowego zwycięstwa jest jednak sporo pracy i postarałem się, by piłkarze po meczu dowiedzieli się o tym.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

3 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (01.08.2025)

 

jagiellonia-bialystok.64.pngvs. pogon-szczecin.ceagwyqp.64.png

 

Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:0 (0:0)

 

3' - Christian Cuello (kontuzja)

63' - Bruno Pauwels (1:0)

82' - Rostrand Atangana (2:0)

 

Cichocki, Wright, David, Cuello (3' Dimov), Jisa - Delorme (75' Jokić), Rojas, Atangana, Cook - Pauwels, Nikolov (46' Gajko)

 

Zawodnik meczu: Rostrand Atangana (Jagiellonia) - ocena 8.3

 

Masakra... Pierwsza połowa to powtórzenie tej sprzed tygodnia... Moi zawodnicy kompletnie nie wiedzieli co robić, a "Portowcy" - chyba zdziwieni takim obrotem spraw - nawet nie atakowali. Efektem była najnudniejsza pierwsza połowa od lat. W przerwie zmieniłem fatalnie spisującego się Nikolova na Gajkę, przemówiłem piłkarzom do rozsądku i jedziemy. Gra trochę się polepszyła, ale tylko i wyłącznie błysk Pauwelsa spowodował, że prowadziliśmy w 63 minucie 1:0. Rojas dośrodkował mniej więcej na 11 metr, tam piłkę przyjął Bruno i z prostego podbicia trafił w samo okienko. Ta bramka rozwścieczyła szczecinian, którzy zaczęli atakować co minutę. 2 słupki i heroiczna parada Cichockiego spowodowały jednak, że cały czas prowadziłem, a Atangana zabił mecz w 82 minucie wykorzystując zamieszanie w polu karnym Pogoni. To była ostatnia ciekawa akcja tego meczu, który powinien zakończyć się remisem, jeśli nie porażką naszej drużyny.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

4 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (09.08.2025)

 

legia-warszawa.64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png

 

Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 2:1 (1:0)

 

36' - Mariusz Niedźwiedzki (1:0)

57' - Bruno Pauwels (1:1)

68' - Radek Smola (2:1)

 

Cichocki - Wright, Dimov, Cuello, Jisa - Jokić, Rojas (66' Baranowski), Atangana, Cook (71' Paszkowski) - Pauwels, Gajko (68' Conaty)

 

Zawodnik meczu: Bartłomiej Suchanek (Legia) - ocena 8.7

 

Jak mówią młodzi ludzie, masakracja. Tak właśnie było. Nie wiem, co jest z Jagą, w meczach przedsezonowych cała drużyna prezentowała się znakomicie... Przez cały mecz dominowała Legia, nam udało się dojść do głosu przez pierwsze 15 minut drugiej połowy, kiedy to po raz kolejny ukłuł 17-latek Pauwels - jedyny pozytyw dzisiejszego meczu. Powiem szczerze, że po tym meczu stwierdziłem, dość na dziś ;)

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Superpuchar Europy (Sclessin, Belgia) (12.08.2025)

 

jagiellonia-bialystok.64.png vs. logo-psg-1.png

 

Jagiellonia Białystok - Paris Saint Germain 1:1 (1:0, 1:1, 1:1) karne: 11:12

 

5' - Bruno Pauwels (1:0)

80' - Nahuel Rago (1:1)

-----

JAG: Bruno Pauwels - GOL (1:0)

PSG: Nahuel Rago - GOL (1:1)

JAG: Jean-Christophe Delorme - GOL (2:1)

PSG: Ruben Neves - GOL (2:2)

JAG: Ruslan Baranovskyi - GOL (3:2)

PSG: Alexandr Yemelianov - GOL (3:3)

JAG: Paweł Baranowski - GOL (4:3)

PSG: Mateo Kovacic - GOL (4:4)

JAG: Javier Rojas - GOL (5:4)

PSG: Matias Krenevitter - GOL (5:5)

JAG: Rostrand Atangana - GOL (6:5)

PSG: Joel Peixoto - GOL (6:6)

JAG: Emil Gajko - GOL (7:6)

PSG: Gabriel Bogado - GOL (7:7)

JAG: Xander Wright - GOL (8:7)

PSG: Andriy Turanskyi - GOL (8:8)

JAG: Mark David - GOL (9:8)

PSG: Dave Hoyt - GOL (9:9)

JAG: Kiril Dimov - GOL (10:9)

PSG: Sebastien Bilger - (10:10)

JAG: Marcin Cichocki - GOL (11:10)

PSG: Quentin Leroy - GOL (11:11)

JAG: Bruno Pauwels - POPRZECZKA (11:11)

PSG: Nahuel Rago - GOL (11:12)

 

Cichocki - Wright, Dimov, David, Jisa (72' Baranovskyi) - Delorme, Rojas, Baranowski, Cook (63' Atangana) - Pauwels, Vazquez (91' Gajko)

 

Zawodnik meczu: Dave Hoyt (PSG) - ocena 8.5

 

Początek meczu w wykonaniu Jagi perfekcyjny, szybki gol Pauwelsa po kolejnej asyście Rojasa wskazuje, że ten duet może być jednym z najlepszych w historii klubu :) Do końca pierwszej połowy nic się nie działu, z wyjątkiem obicia poprzeczki w 44 minucie przez zawodnika PSG. W 77 minucie fantastyczną okazję sam na sam miał Rojas, ale trafił w bramkarza, cały czas prowadzę 1:0. Zemściło się to w 80 minucie kiedy z kontry trafił Rago. Na początku dogrywki wprowadzam za Vazqueza Gajkę. W 102 minucie aktualny posiadacz dwóch Złotych Piłek, Joel Peixoto trafił w 30 metrów w spojenie słupka z poprzeczką... Co za ulga :) W drugiej części dogrywki nic się nie działo, a więc o meczu zadecydują karne. Pauwels trafia w dolny prawy róg! Rago pięknie zerwał pajęczynę, bramkarz nawet się nie ruszył... Delorme odwrotnie niż Bruno, w lewy górny róg... i bramka! Ruben Neves tak samo jak Rago, nie pomylił się. Ruslan zmylił bramkarza i lekko uderzył w sam środek! Yemelianov po rękach, ale trafia... Paweł Baranowski... i siedzi! 4:3! Kovacic z wielkim spokojem lekko w róg, nie do obrony... Rojas jak jego koledzy z PSG, w sam róg! Decydujący karny PSG... i gol! Niestety... Tak więc będą kolejne serie! Rostrand nie czaił się, mocno i pewnie! Peixoto mocno w boczną siatkę po stronie bramki i mamy 6:6. Gajko skopiował uderzenie poprzednika i znowu PSG pod presją! Bogado w róg, Cichocki był blisko... Xander baaardzo blisko bramkarza, ale jednak trafia! Turanskyi celnie. David tak samo, 9:8! Hoyt ryzykownie, ale trafił... Co tu się dzieje! Dimov po rękach, ale piłka jakos wpadła do bramki!! Bilger zachował zimną krew i strzelił nie do obrony... Czas na bramkarzy! Cichocki... i gooooool! Leroy w środek, po 11. Pauwels uderza... i trafia w poprzeczkę. A Rago trafia i przegrywamy.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Transfery w Polsce i na świecie opiszę jak już skończy się okienko transferowe, czyli po rozegraniu całego sierpnia. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza

Meega dobrze się to czyta :D Super masz wyniki, tylko tego Superpucharu szkoda :/

 

Dzięki wielkie, postaram się, by było jeszcze ciekawiej, o czym za chwilę. A co do superpucharu to nie spodziewałem się, że uda się doprowadzić do karnych, PSG w mojej karierze to najlepszy klub na świecie, ze zdobywcami Złotej Piłki i chyba czterema mistrzami świata, więc i tak jestem dumny z chłopaków...
---------------------------------------------------------------------------------------
AKTUALIZACJA #5 (01.09.2025)
PIŁKARZ LIPCA W JADZE
Postanowiłem wprowadzić taki ranking aby sprawdzić, który piłkarz najlepiej się spisywał w sezonie wg mnie, a nie ocen FM-a. Wybiorę trzech najlepszych graczy, którzy robili grę w drużynie, a na sam koniec sezonu podsumuję wyniki. W lipcu będę brać pod uwagę także mecze towarzyskie (w tym rozegrany 28 czerwca sparing z Anderlechtem), ale oceniać będę głównie pod względem meczów o punkty. Tak więc zaczynamy!
(kraj, pozycja, mecze, bramki, asysty, średnia ocena FM-a)
3. Kiril Dimov (Bułgaria, środkowy obrońca, 7 meczów (w tym 3 z ławki), 2 bramki, 1 asysta, 7.07)
W średnich ocenach Kiril był dopiero siódmy, ale gra i zaangażowanie, które mogłem oglądać spowodowały, że chociaż w planach miał być rezerwowym, będzie grać w pierwszym składzie - dla mnie bombowe otwarcie sezonu w wykonaniu Bułgara.
2. Bruno Pauwels (Belgia, napastnik, 6 meczów, 4 bramki, 2 asysty, 7.37)
Jako nowy nabytek z tak gigantycznym talentem, jakiego jeszcze w Białymstoku nie miał żaden zawodnik, spodziewałem się po prostu solidnej gry i szybkiego zgrania z kumplami. Ale to, co pokazał w pierwszych meczach o punkty, zaszokowało mnie. Nie będę zdziwiony, jeśli ktoś za jakiś czas zdecyduje się wpłacić kwotę odstępnego w wysokości 55 milionów funtów - oczywiście o ile utrzyma swoją znakomita formę.
1. Javier Rojas (Hiszpania, prawy pomocnik, 7 meczów (w tym 2 z ławki), 2 bramki, 3 asysty, 7.61)
Nagrodę dla gracza lipca mógł zgarnąć tylko on - Javier Rojas. W lipcu gdy tylko grał przechodziły przez niego niemal wszystkie akcje bramkowe, sam wielokrotnie dokładał ostatnie podanie, a drukrotnie nawet zdołał ukłuć rywali. Nieźle jak na gracza, którego ściągnąłem z Atletico Madryt za okrągłe ZERO złotych!
---------------------------------------------------------------------------------------
5 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (15.08.2025)
slask-wroclaw.64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png
Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
17' - Ivaylo Nikolov (0:1)
Cichocki - Baranovskyi, Cuello, Dimov, Jisa - Żytko (75' Jokić), Atangana, Paszkowski (75' Rojas), Cook (64' Bollen) - Pauwels, Nikolov
Zawodnik meczu: Robert Urbański (Śląsk) - ocena 7.4
Jaga ma przewagę od samego początku meczu, najpierw próbował Pauwels, ale niecelnie, jednak już w 17 minucie ten sam zawodnik dośrodkowuje idealnie na nogę Nikolova, który z łatwością pokonuje bramkarza wrocławian, Wojciecha Pawłowskiego. Do końca pierwszej połowy miałem przewagę (można powiedzieć, że w końcu, bo ostatnio ani razu sie to nie udało...). W drugiej pierwsza groźna akcja warta uwagi to strzał gracza Śląska w słupek około 80 minuty. Ustawiłem się defensywnie i czekamy do końca. Udało się dociągnąć skromne zwycięstwo.
---------------------------------------------------------------------------------------
6 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (24.08.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs. lech-poznan.64.png
Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 5:1 (3:1)
15' - Robby Bollen (1:0)
30' - Bruno Pauwels (2:0)
35' - Dawid Kloc (2:1)
41' - Christian Cuello (3:1)
63' - Ivaylo Nikolov (4:1)
65' - Ivaylo Nikolov (5:1)
Cichocki - Wright, Dimov, Cuello (84' David), Jisa - Jokić, Rojas, Atangana, Bollen (84' Cook) - Pauwels, Nikolov
Zawodnik meczu: Ivaylo Nikolov (Jagiellonia) - ocena 9.1
W 15 minucie po koszmarnym błędzie obrońców Lecha Bollen trafił do pustej bramki (jak???). To była pierwsza akcja meczu... dosłownie! Już 3 minuty później najlepszy w lipcu Rojas wyprowadzić cudną kontrę, dzięki której Atangana stanął sam na sam z bramkarzem i STRZELIŁ!!! W kibica w ostatnim rzędzie... Koszmarne wykończenie mojego rekordu transferowego... W 30 minucie kontrę rozpoczął Pauwels, posłał prospopadłą piłkę do Nikolova, którego niestety uprzedził bramkarz wybijając wślizgiem... pod nogi Pauwelsa... Trafienie po raz drugi do pustej bramki nie było trudne... Kilka minut później ładną akcję rozegrał "Kolejorz" którą zakończył Dawid Kloc. Tuż przed końcem pierwszej połowy po raz trzeci błąd popełniła defensywa Lecha, oddając pustą bramkę Christianowi Cuello, który mimo, że strzelał z ostrego kąta z główki, nie mógł się pomylić. Po przerwie gola strzelił Pauwels z podania Wrighta, ale sędzia dopatrzył się spalonego... Nasza dominacja nie podlegała dyskusji. A w 63 minucie po raz czwarty trafiłem do pustej bramki... tym razem dlatego, że po strzale Pauwelsa piłka trafiła w słupek tak, że zatańczyła na linii, a pierwszym graczem który do niej dobiegł, był Ivaylo Nikolov. Dwie minuty później w końcu normalny gol! Strzał Nikolova zzaa szesnastki w okienko po ekstra dograniu mistrza asyst, Rojasa.
---------------------------------------------------------------------------------------
LOSOWANIE GRUP LIGI MISTRZÓW
Rozstawiony w drugim koszyku - tak rozpoczynam losowanie do fazy grupowej Ligi Mistrzów... Zaczynamy! Po losowaniu pierwszego koszyka wiem, że nie chcę trafić na kogoś z trójki - Paris Saint-Germain, Manchester City i Manchester United. Reszta lata koło tyłka. Tak więc na kogo trafimy? PSG ominięte! Na MC i MU też nie trafię, bo wpadam na Bayern Monachium... zespół no najwyżej dobry w moich czasach :) Do tego w grupie dostałem RC Lens oraz Everton. Grupa absolutnie do sprzątnięcia, o awansie nie mówiąc :) Nie ma grupy wybitnie mocnej, najsilniejszą moim zdaniem jest Man Utd, Sevilla, Monaco i Grasshoppers Zurych. PSG po losowaniu może dopisać sobie 18 pkt, Ajax, Stuttgart, Sparta Praga. Frytki.
Jagiellonia:
fc-bayern-munchen.aztsk3xf.64.pngjagiellonia-bialystok.64.png64.pngeverton.png
LOSOWANIE GRUP LIGI EUROPY
Do fazy grupowej LE awansowały dwie polskie drużyny: Pogoń (awans zapewniony w wyniku zajęcia 3 miejsca w lidze), a także Lech Poznań, ktory nie przeszedł 3. rundy kwalifikacyjnej o Ligę Mistrzów, ale w decydującej fazie walki o LE pokonał w dwumeczu 2:0 szwajcarski FC Thun. Zagłębie Lubin odpadło w ostatniej, 4 rundzie kwalifikacyjnej przegrywając łącznie aż 3:0 z Austrią Wiedeń. Natomiast ostatni pucharowicz, Legia Warszawa nie dała rady drużynie CS U Craiova z Rumunii, odpadając w 3 rundzie kwalifikacji.
Pogoń w grupie trafiła na Sporting Lizbona, FC Basel i FC Kopenhagę... Będzie bardzo ciężko, ale nieprzekreślam ich. A Lech zagra z moim zeszłorosznym rywalem o tytuł, Olympique Marsylią oraz Spartakiem Moskwa i Lazio Rzym... Chyba jeszcze gorsza sytuacja, ale do boju Poznaniacy!
Pogoń Szczecin:
4112-sporting-lizbona-b.png264-fc-basel.png832.gifpogon-szczecin.ceagwyqp.64.png
Lech Poznań:
Marseillelogo0.png_64x0.png6474-spartak_mol.jpg46.pnglech-poznan.64.png
---------------------------------------------------------------------------------------
7 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (31.08.2025)
zaglebie-lublin.8ipedfd8.64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png
Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 1:7 (0:5)
11' - Bruno Pauwels (0:1)
21' - Mateusz Jagiełka (samobój) (0:2)
29' - Ivaylo Nikolov (0:3)
44' - Javier Rojas (kontuzja)
44' - Bruno Pauwels (karny) (0:4)
45+4' - Ivaylo Nikolov (0:5)
48' - Ivaylo Nikolov (0:6)
52' - Naoki Uchino (1:6)
54' - Ignazio Vazquez (kontuzja)
81' - Ivaylo Nikolov (1:7)
Cichocki - Wright, Dimov, Cuello, Jisa - Jokić (90+1' Delorme) , Rojas (44' Bollen), Atangana - Vazquez (54' Baranowski), Pauwels, Nikolov
Zawodnik meczu: Ivaylo Nikolov (Jagiellonia) - ocena: 9.9
Postanowiłem spróbować zagrać taktyką na trzech napastników, ponieważ jest ich w kadrze aż sześciu... Ciekawe jak pójdzie. W 11 minucie 9 bramkę w sezonie strzelił najlepszy i jedyny Bruno Pauwels - będzie hitem transferowym najlepszym od wielu lat, mówię Wam! 10 minut później po dośrodkowaniu Rojasa (kogóż innego) strzeliłby drugą, ale uprzedził go Jagiełka z Zagłębia i zapakował samobója. W 29 minucie Vazquez urwał się obrońcy, wystawił piłkę na strzał dla Nikolova, a ten przyładował tuż obok słupka i mamy 0:3. Po meczu. W 44 minucie zadrżało mi serce, ponieważ Rojas doznał kontuzji i musiałem go zdjąć z boiska. Diagnoza po meczu... Zaraz po tej akcji faulowany w polu karnym był Nikolov, do piłki podszedł Pauwels i... trafił! Tak więc jego bilans karnych w Jadze wynosi 3:2. Pewnie myśleliście, że to koniec emocji w pierwszej połowie? Hehe, a gdzie tam. W ostatniej akcji połowy podanie w polu karnym od Pauwelsa do Nikolova i strzał w lewy dolny róg bramki. 0:5. Zaraz po rozpoczęciu drugiej części spotkania hat-tricka kompletuje Nikolov. Dla bramkarza humor popsuł Uchino, chociaż akcja bramkowa bardzo ładnej urody... Pod koniec meczu kolejna akcja duetu Pauwels-Nikolov zakończona celnym strzałem tego drugiego. Nikolov z czterema bramkami, Pauwels z dwoma, ale do tego dorobku dołożył dwie asysty... Piękny mecz! Kontuzja Rojasa nie jest straszna, wróci na wrześniowe mecze bez problemu, tak samo jak Ignazio!
---------------------------------------------------------------------------------------
TRANSFERY W POLSCE
Transfery do Polski:
01. Christian Cuello (z Dinama Zagrzeb do Jagiellonii) za 12,25 mln £.
02. Bruno Pauwels (ze Standardu Liege do Jagiellonii) za 10 mln £.
03. Dragan Jokić (z Vojvodiny Nowy Sad do Jagiellonii) za 2 mln £.
04. David Blacha (ze Sparty Praga do Jagiellonii) za 1,5 mln £.
05. Patryk Pietrowski (z Jagiellonii do Sandecji Nowy Sącz) za 1,2 mln £.
06. Svilen Genchev (z Ludogorca Razgrad do Lechii Gdańsk) za 850 tys. £.
07. Zeljko Pankov (ze Crveny Zvezny Belgrad do Lechii Gdańsk) za 800 tys. £.
08. Konrad Janczyk (z Dolcanu Ząbki do Termalici Nieciecza) za 700 tys. £.
09. Marek Leszczyński (z Górnika Zabrze do Sandecji Nowy Sącz) za 575 tys. £.
10. Zdenek Linhart (z GKS-u Katowice do Termalici Nieciecza) za 575 tys. £.
Transfery z Polski:
01. Matthias Werner (z Jagiellonii do CSKA Moskwa) za 6 mln £.
02. Lasse Iversen (z Zagłębia do PSV Einthoven) za 3,5 mln £.
03. Cesar Garcia (z GKS-u Katowice do APOEL-u Nikozja) za 2,2 mln £.
04. Paweł Szołtys (z GKS-u Katowice do Maccabbi Hajfa) za 1,9 mln £.
05. Willy Achy (z Lechii Gdańsk do Wigan Athletic) za 1,6 mln £.
06. Adam Dźwigała (z Lechii Gdańsk do Cordoby) za 1,3 mln £.
07. Achraf Ayoub (z Lecha Poznań do FC Lorient) za 700 tys. £.
08. Rafał Leszczyński (z Dolcanu Ząbki do FK Jablonec) za 400 tys. £.
09. Gino van Kessel (z Lecha Poznań do Austrii Wiedeń) za 150 tys. £.
10. Patrick Bauer (z GKS-u Katowice do VfL Bochum) za 110 tys. £.
---------------------------------------------------------------------------------------
TRANSFERY NA ŚWIECIE
01. Emiliano Maidana (z Udinese Calcio do Valencia C.F.) za 49 mln £.
02. James Gill (z Chelsea do Manchesteru City) za 26 mln £.
03. Lofti Hamzaoui (z Chelsea do Manchesteru City) za 22 mln £.
04. Samuel Moreira (z SL Benfica do Barcelony) za 21,5 mln £.
05. Iosu Barbero (z Realu Sociedad do Valencia C.F.) za 19 mln £.
06. Roberto Prieto (z Realu Madryt do Valencia C.F.) za 18,75 mln £.
07. Angelo Costa (z SL Benfica do Paris Saint-Germain) za 18,75 mln £.
08. Pintado (z Corinthians Sao Paulo do Juventusu Turyn) za 16 mln £.
09. Carabina (z FC Porto do Realu Madry) za 15,75 mln £.
10. Cocada (z Corinthians Sao Paulo do Wolfsburga) za 13 mln £.
11. Donin Rotariu (z Girondins Bordeaux do Juventusu) za 12,25 mln £.
12. Christian Cuello (z Dinama Zagrzeb do Jagiellonii) za 12,25 mln £.
13. Marek Nowosielski (z Dinamo Moskwa do Manchesteru United) za 12 mln £.
14. Giovanni Simeone (z Granady do Tottenhamu) za 12 mln £.
15. Neto (z Atletico Mineiro do Steauy Bukareszt) za 11,5 mln £.
---------------------------------------------------------------------------------------
Z innych wieści poinformuję, że w 5. rundzie piłkarskiego Pucharu Polski zagram na wyjeździe z II-ligowym Chrobrym Głogów. Następna aktualizacja będzie mieć miejsce po rozegraniu 5-6 meczów we wrześniu i prawdopodobnie wkleję ją w niedzielę, jeśli nie w poniedziałek. Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza

Pokaż kadrę Lecha i Polski :)

---------------------------------------------------------------------------------------
AKTUALIZACJA #6 (02.10.2025)
ZAWODNIK SIERPNIA W JADZE:
Za 3-cie miejsce jest jeden punkt, za drugie - dwa, za pierwsze - trzy :)
(kraj, pozycja, mecze, bramki, asysty, średnia ocena FM-a)
3. Ivaylo Nikolov (Bułgaria, napastnik, 4 mecze, 7 bramek, 1 asysta, średnia ocena: 8.15)
Początek sierpnia nie był dla Bułgara udanym okresem, kiedy to w dwóch meczach nawet nie dostał się na ławkę rezerwowych, ale druga połówka tego miesiąca była absolutnym popisem strzeleckim Nikolova, który z dwóch ostatnich spotkaniach sierpnia ukłuł rywali aż 6 razy. Ocena powyżej ośmiu z tego miesiąca całkowicie zasłużona.
2. Christian Cuello (Urugwaj, środkowy obrońca, 4 mecze, 1 bramka, średnia ocena: 7.90)
Już pierwszego sierpnia Christian odniósł lekką kontuzję, przez co musiał przedwcześnie zejść z boiska w starciu przeciwko Pogoni Szczecin. Jednak szybko się wykurował i w pozostałych meczach sierpnia spisał się znakomicie. Udało mu się także strzelić debiutancką bramkę w naszym zespole. Bardzo udany miesiąc urugwajskiego obrońcy!
1. Bruno Pauwels (Belgia, napastnik, 6 meczów, 6 bramek, 5 asyst, średnia ocena: 7.85)
Zwycięzca, tak jak w lipcu, mógł być tylko jeden. Tym razem jest to Bruno Pauwels, zawodnik z największym potencjałem, jakiego widziałem w swojej drużynie. Fenomenalne statystyki jak na 6 meczów. Z miejsca stał się najważniejszym graczem zespołu! Powodzenia we wrześniu
1. Bruno Pauwels - 5 pkt.
2. Javier Rojas - 3 pkt.
3. Christian Cuello - 2 pkt.
4. Ivaylo Nikolov - 1 pkt.
. Kiril Dimov - 1 pkt.
---------------------------------------------------------------------------------------
8 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (12.09.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs. arka.64.png
Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia 2:0 (1:0)
10' - Javier Rojas (nieuznana bramka)
24' - Ivaylo Nikolov (asysta: Baranowski) (1:0)
80' - Javier Rojas (asysta: Gajko) (2:0)
Cichocki - Baranovskyi, David, Cuello (73' Dimov), Jisa - Delorme (59' Jokić), Rojas, Baranowski, Bollen - Pauwels, Nikolov (80' Gajko)
Zawodnik meczu: Javier Rojas (Jagiellonia) - ocena 7.6
Od początku meczu dominacja moich zawodników naznaczyła swoje piętno na meczu. Pierwsze ostrzeżenie dla graczy Arki dał Rojas, który chociaż trafił do bramki po podaniu Pauwelsa, to sędzia zauważył spalonego i bramki nie uznał... Kilkanaście minut później akcja po drugiej stronie boiska przyniosła Jadze bramkę! Baranowski pociągnął po skrzydle, dośrodkował po ziemi wzdłuż linii szesnastki, gdzie czaił się Nikolov i z prostego podbicia przymierzył obok słupka nie do obrony! Po tej akcji nie działo się nic ciekawego, więc zaczynami drugą połowę. Kolejny słaby mecz z rzędu zaliczył Delorme, byłem zmuszony go zmienić na znacznie lepiej prezentującego się w tym sezonie 16-latka, Jokicia. Zaraz po tej zmianie piękną klepkę naszej drużyny zakończył Pauwels, ale mimo znakomitego strzału, jeszcze lepiej zachował się bramkarz gdynian, Artur Krysiak. W 79 minucie zmieniłem Nikolova na Gajkę, co dało efekt już minutę później, kiedy to Ruslan Baranovskyi dośrodkował w pole karne, tam Gajko odegrał Rojasowi z główki, a ten z chirurgiczną precyzją ustrzelił pająka w okienku bramki. Mimo 2-bramkowego zwycięstwa nie jestem zadowolony z gry zespołu i będziemy musieli ciężko popracować przed wtorkowym meczem z RC Lens w Lidze Mistrzów...
---------------------------------------------------------------------------------------
1 kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów (16.09.2025)
64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png
Racing Club de Lens - Jagiellonia Białystok 3:3 (1:2)
4' - Javier Rojas (asysta: Pauwels) (0:1)
9' - Rostrand Atangana (asysta: Dimov) (0:2)
45:1' - Jan Aarts (asysta: Andrade) (1:2)
60' - Maxime Diaz Maturana (2:2)
70' - Maxime Gerard (asysta: Andrade) (3:2)
81' - Ignacio Vazquez (asysta: Cook) (3:3)
Cichocki - Baranovskyi, Cuello (70' David), Dimov, Wright - Jokić, Rojas, Atangana, Bollen (70' Vazquez) - Pauwels, Nikolov (76' Cook)
Zawodnik meczu: Bruno Pauwels (Jagiellonia) - ocena 8.6
Szybkie otwarcie naszej drużyny w wykonaniu duetu Pauwels-Nikolov ustawiło mecz. Gracze RC Lens nie mieli zamiaru się poddawać, czego efektem był strzał w poprzeczkę Jana Aartsa w 7 minucie meczu. Zaledwie dwie minuty później po dośrodkowaniu Nikolova w pole karne powstało duże zamieszanie, w którym najlepiej zachowali się Rostrand Atangana i asystujący Kiril Dimov. 0:2 po 10 minutach gry! A po 12 mogło być 0:3, ponieważ Nikolov z sytuacji sam na sam przegrał z bramkarzem Lens. W 43 minucie francuski zespół wyprowadził groźną kontrę, ale na posterunku był mój bramkarz, Marcin Cichocki. Niestety, mimo 2-bramkowego prowadzenia zespołem częściej atakującym było RC Lens, i tuż przed końcem pierwszej połowy strzelili bramkę kontaktową na 1:2. Druga połowa będzie bardzo ciekawa! Tymczasem w drugim meczu naszej grupy Everton prowadzi z Bayernem Monachium 1:0. W 59 minucie Adria Flores, napastnik Lens dwukrotnie w jednej akcji ustrzelił słupek... Było bardzo blisko remisu. A minutę później fatalny błąd popełnił Marcin Cichocki, który po strzale główką z dośrodkowania wybił piłkę przed siebie, gdzie czyhał już Maxime Maturana i trafił do pustej bramki. 10 minut później już przegrywałem. Strzelec drugiej bramki wyprowadził kontrę trzech na dwóch, którą zakończył płaskim strzałem Gerard. Masakracja, jak mówią młodzi ludzie. Dokonałem kilku zmian i nadal liczę na korzystny wynik. W 79 minucie Jan Aarts nie trafił w sytuacji sam na sam... Zemściło się to na RC Lens dwie minuty później, kiedy to po podaniu Cooka Vazquez ustrzelił bramkarza rywali! A w 85 minucie mogłem znów prowadzić! Jednak próba przelobowania bramkarza przez Cooka skończyła się na poprzeczce, a dobitka Atangany na bramkarzu... Co za niefart. Rzut rożny powstały z poprzedniej akcji również nie dał rezultatu, David trafił w słupek. Doliczony czas gry to moja dominacja, strzelał Vazquez, Cook, Pauwels ustrzelił kolejny w tym meczu słupek! Ostatni rzut rożny meczu, dośrodkowuje Atangana i... wybijają obrońcy Lens... Remis 3:3, który trzeba szanować po takim meczu. W drugim meczu grupy D, Everton pokonał Bayern 2:0. Po tym meczu asystent dał mi sugestię, że Jokić zasługuje na dłuższy odpoczynek, więc dostał dwa tygodnie urlopu.
---------------------------------------------------------------------------------------
9 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (19.09.2025)
belchatow.64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png
PGE GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok 1:2 (1:2)
8' - Bruno Pauwels (asysta: Rojas) (0:1)
10' - Tomas David (asysta: Charles) (1:1)
34' - Ivaylo Nikolov (asysta: Pauwels) (1:2)
Cichocki - Baranovskyi (46' Wright), Dimov, David (74' Cuello), Jisa - Delorme, Rojas, Baranowski, Bollen - Pauwels (74' Conaty), Nikolov
Zawodnik meczu: Tomas David (PGE GKS) - ocena 8.6
W ósmej minucie mój ulubiony duet strzelił kolejną bramkę w sezonie. Spodziewałem się po tej akcji łatwego meczu, ale już dwie minuty później kubrł zimnej wody na moją głowę wylał Tomas David... i mamy 1:1! Następnie fenomenalne prostopadłe podanie zaliczył Pauwels, które bez problemu wykorzystał Nikolov. Był to dla niego setny gol w najwyższej klasie rozgrywkowej Polski. Poza akcjami bramkowymi nic się nie działo, mecz bardzo nudny, ale zwycięski!
---------------------------------------------------------------------------------------
1/16 finału Pucharu Polski (23.09.2025)
chrobry.64.png vs. jagiellonia-bialystok.64.png
Chrobry Głogów - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)
53' - Neil Conaty (nieuznana bramka)
59' - Neil Conaty (0:1)
Vukadinovic - Baranovskyi, David (70' Cuello), Zwoliński (junior) (75' Wright), Rzemień - Żytko, Grosicki, Paszkowski - Kasprzak (70' Gajko), Conaty, Dragoun (junior)
Zawodnik meczu: Robert Tomiuk (Chrobry) - ocena 8.0
Moim rywalem jest Chrobry Głogów, zespół, który w sezonie 2019/2020 zakwalifikował się do europejskich pucharów po zajęciu trzeciego miejsca w Ekstraklasie. Nie potrafili jednak tego dobrze wykorzystać, czego efektem był spadek do I ligi 3 lata później. Na Puchar Polski zawsze mam mocno wywalone, dlatego gram zawodnikami, który dostają najmniej szans, a także wwalam tam zdolnych juniorów. Ponownie spróbowałem zagrać na trzech napastników, oby się udało. W pierwszej połowie dominował Chrobry, ale zawsze na posterunku byli obrońcy i bramkarz Milos Vukadinovic. W drugiej moi zawodnicy próbują przejąć inicjatywę. Jednym ze skutków tego postępowania był gol Conaty'ego, ale jednak strzelony ze spalonego... Kilka minut później fenomenalną piłkę posłał Andrzej Rzemień, David Dragoun dośrodkował tuż przed bramkę, gdzie czekał Kasprzak, ten strzelił wprost w bramkarza, ale dobitka Walijczyka nie pozostawiła złudzeń! W 75 minucie Wright po rzucie rożnym trafił w słupek... I po meczu. Awans, tak więc w październiku zagram z Legią Warszawa w piątej rundzie ;)
---------------------------------------------------------------------------------------
10 kolejka T-Mobile Ekstraklasy (27.09.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs. wisla-plock.64.png
Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 5:0 (3:0)
23' - Bruno Pauwels (asysta: Vazquez) (1:0)
26' - Bruno Pauwels (rzut karny) (2:0)
33' - Bruno Pauwels (rzut karny) (3:0)
35' - Peter Dobias (Wisła) (czerwona kartka)
62' - Ignacio Vazquez (asysta: Pauwels) (4:0)
66' - Bruno Pauwels (rzut karny) (5:0)
Cichocki - Wright, Dimov, Cuello (62' David), Jisa - Delorme (75' Baranovskyi), Bollen, Atangana, Cook - Vazquez (62' Conaty), Pauwels
Zawodnik meczu: Bruno Pauwels (Jagiellonia) - ocena 9.9
Tuż przed meczem na tydzień wypadł ze składu Javier Rojas, a więc mój najlepszy asystent w tym sezonie. W jego miejsce wstawiłem Chrisa Cooka. Pierwsza groźna akcja meczu miała miejsce w 23 minucie i od razu padł gol. Dośrodkowanie Vazqueza i gol Pauwelsa z bliskiej odległości. Chwilę później w polu karnym faulowany jest Cook, do piłki podchodzi Pauwels i z 11 metrów... trafia! 2:0! W 33 minucie kolejny faul, tym razem na Vazquezie i Pauwels ładuje pod samą poprzeczkę, tym samym kompletując pierwszego w Jadze hat-tricka! Chwilę po karnym czerwoną kartkę dostaje Dobias, i mam już 100%-ową wygraną! W 62 minucie z 28 metrów ładuję Ignacio i gol! W 66 minucie trzeci w tym meczu rzut karny , oczywiście trafiony przez Pauwelsa! Miażdżąca przewaga, i przepiękna gra Pauwelsa, który strzelił cztery bramki, a przy piątej asystował!
---------------------------------------------------------------------------------------
Druga kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów (01.10.2025)
jagiellonia-bialystok.64.png vs, everton.png
Jagiellonia Białystok - Everton F.C. 3:2 (3:0)
6' - Chris Cook (asysta: Atangana) (1:0)
26' - Chris Cook (asysta: Pauwels) (2:0)
28' - Christian Cuello (czerwona kartka)
45' - Bruno Pauwels (asysta: Bollen) (3:0)
65' - Pascal Ablinger (asysta: Barkley) (3:1)
77' - Keith Fryatt (3:2)
Cichocki - Wright, Dimov, Cuello, Jisa (67' Baranovskyi) - Delorme (79' Jokić), Bollen, Atangana, Cook - Nikolov (28' David), Pauwels
Zawodnik meczu: Chris Cook (Jagiellonia) - ocena 9.0
Za mecz z Evertonem oddelegowałem niemal identyczny skład jak na Wisłę Płock. Jedyna różnica jest taka, że za najbardziej zmęczonego po tym spotkaniu Ignacio Vazqueza wstawiłem Ivaylo Nikolova. Zaczynamy! Chris Cook w ostatnich meczach pokazuje, że jego forma cały czas rośnie w górę. Nie inaczej jest w meczu przeciwko Evertonowi, gdzie już w szóstej minucie zamienia dośrodkowanie Atangany na bramkę! Zaledwie minutę później bliski szczęścia był Kiril Dimov, który z trzech metrów trafił w bramkarza, po dośrodkowaniu Nikolova... A w 9. minucie w poprzeczkę po podaniu Chrisa ładuje gwiazda zespołu, Pauwels... Tak wielkiej dominacji w meczu Ligi Mistrzów jeszcze nie widziałem. Następna warta wspomnienia akcja ma miejsce 15 minut później, gdy podanie Pauwelsa na bramkę zamienia ponownie Cook! 2:0. Ale kto myśli, że już po meczu, srodze się zawiedzie, gdyż dwie minuty po bramce Cooka czerwoną kartkę dostaje mój najlepszy środkowy obrońca, Cuello... Dokonuję zmiany i gramy duużo ostrożniej. Do końca pierwszej połowy praktycznie nic się nie dzieje. A jednak! Pauwels strzela gola mimo przewagi rywala! Do przerwy prowadzimy wysoko. Po zmianie stron fenomenalny strzał z 25 metrów oddał Cook, ale bramkarz rywali zachował się nienagannie, nadal 3:0. Następnie mój były zawodnik, Alex Grimaldo próbował swoich sił w strzale z dystansu, na nasze szczęście była to niecelna próba. Chwilę później bliski szczęścia był Pauwels, ale trafił w bramkarza. Na 25 minut przed końcem gola strzela Everton po kontrze, musimy się bardziej pilnować. 10 minut po zmianie Jisy na Baranovskyi'ego jest 3:2... Co się dzieje! Tak mało do końca, bronimy się całą drużyną... Udało się dociągnąć to jednobramkowe zwycięstwo. Brawo moi piłkarze! W drugim meczu Bayern przegrał u siebie z RC Lens 0:1.
---------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------
Następną aktualizację wkleję po rozegraniu następnych czterech meczów ligowych, 1/8 finału Pucharu Polski z Legią oraz trzeciego meczu Ligi Mistrzów, z Bayernem Monachium. Myślę, że najpóźniej w środę można się tych meczów na forum spodziewać. Pozdrawiam!
Edytowane przez MaKK
Formatowanie czcionki
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...