Skocz do zawartości

Dobór taktyki [FM 15 & 16]


Rekomendowane odpowiedzi

Dobór taktyki

 

Z nadmiaru wolnego czasu postanowiłem naskrobać moją wizję budowania zespołu. Nie traktował bym tego jako poradnika, a bardziej jako moje spojrzenie na to jak wycisnąć maximum z dostępnego materiału ludzkiego. Tekst ten kieruję do mniej doświadczonych graczy, jako zbiór podstaw.

Osobiście preferuję gry długofalowe, gdzie mogę sobie pozwolić na mozolne 5 czy nawet 10 letnie budowanie zespołu do mojej wizji tego jaką piłkę chce grać. Zdaje sobie jednak sprawę że dla większości graczy coś takiego nudne. Dlatego chce pokazać jak tworzę taktykę w sejwach gdzie trzeba osiągać wyniki „od zaraz” oraz takie gdzie to taktykę dobieram do dostępnych mi zawodników.

 

 

 

Przykładem będzie coś mocnego, przyjemnego:

Sport Lisboa e Benfica

Część pierwsza: Analiza oczekiwań.

W tym przykładzie minimalne oczekiwania to zwycięstwo w lidze oraz wyjście z grupy LM.

Mówi mi to jedna ważną rzecz: większość ligowych drużyn będzie się przede mną bronić, zagęszczając własną połowę w oczekiwaniu na swoje okazję.

 

 

Część druga: Analiza mocnych i słabych stron zespołu.

Przyjrzyjmy się porównaniu zespołu.

 

Raport_o_zespole_Por_wnanie.png

Raport_o_zespole_Por_wnanie_2.jpg

Raport_o_zespole_Por_wnanie_3.png

Raport_o_zespole_Por_wnanie_4.png

 

Plusy:

- Świetna gra z pierwszej piłki

- Siła

- Agresja

- Dobra w odbiorze silna linia obrony.

- Kreatywna, techniczna linia pomocy

- Świetny Atak

Minusy:

- Współpraca

- Powolna linia obrony

 

Porównanie to będzie definiowało sposób gry mojego zespołu.

Co wiem na pewno to to że gra wysoką linią obrony nie byłoby zbyt mądre z dwóch powodów: powolnej defensywnie oraz tym iż większość zespołów jak już to wcześniej określiliśmy będzie tylko czekała żeby wrzucić piłkę za linię mojej obrony.

Słaba współpraca oraz ilość gwiazd w składzie podpowiada mi również iż dobrze byłoby dać chłopakom więcej swobody.

Wysoki poziom agresji mógłby być przydatny do wysokiego pressingu mojego zespołu. Tutaj jednak w opozycji staje poziom współpracy. Więc do określenia pressingu jaki byłby najlepszy muszę zebrać więcej informacji.

Sk_Bad_Pi_Bkarze_Pi_Bkarze.png

 

(Tryb widoku w którym uwzględniłem ważne według mnie atrybuty do gry pressingiem: Wytrzymałość, Sprawność, Determinacja, Pracowitość, Waleczność, Współpraca.)

 

Poza paroma wyjątkami nie wygląda to za ciekawie, dlatego też nie zdecyduję się grać szaleńczym pressingiem.

 

Świetna gra z pierwszej piłki oraz kreatywność pozwoli mi grać na wysokim tempie, a technika moich zawodników pozwala dowolnie dobrać bezpośredniość podań.

 

 

Część trzecia: Definicja jakościowa i ilościowa dostępnych piłkarzy.

Definicja jakościowa i ilościowa pomoże mi w doborze ustawienia formacji oraz ustalenia polityki transferowej klubu.

 

Definicja jakościowa: W tym miejscu staram się odnaleźć najlepszych oraz najlepiej rokujących piłkarzy mojego zespołu. W tym przypadku najlepszymi graczami mojego zespołu będą: Gaitan, Samaris, Luisao, Jonas, Jardel, Lopez, Pizzi i Jimenez. Najlepiej rokującymi: Guedes, Sanchez oraz Cristante. Jest to 11 piłkarzy, z których większość stanowić powinno trzon mojego zespołu. Przyjrzyjmy się zatem ich pozycjom:

Środkowi obrońcy: Luisao, Jardel, Lopez

Środkowi pomocnicy: Samaris, Sanchez, Cristante

Skrzydłowi: Gaitan, Pizzi, Guedes

Napastnicy: Jonas, Jimenez

Wniosek z definicji jakościowej: 3 z kluczowych zawodników zespołu to skrzydłowi, dlatego też w doborze formacji muszę uwzględnić taką pozycję. Odpadają wszelkie formacje „wąsko”.

 

Definicja ilościowa: W zależności od polityki zespołu, w tym przypadku „szkol piłkarzy z wykorzystaniem klubowego pionu młodzieżowego” oraz ilości i jakości graczy zespołów podległych (drużyna B, drużyna U-19) staram się określić optymalna liczebność pierwszego zespołu. Optimum na które może sobie pozwolić ligowy potentat jakim niewątpliwie jest Benfica jest 2 zawodników na każdą pozycję.

Tutaj zaczynają się schody. Czy mam wystarczającą ilość zawodników aby grać formacją, która pozwala mi na optymalne wykorzystanie wcześniej wyselekcjonowanego trzonu zespołu?

Na środku obrony, chcąc grać nawet wszystkimi trzema środkowymi obrońcami na raz mamy solidnych zmienników w postaci Victora Lindelofa oraz Joao Nunesa.

Boki obrony wydają się co najwyżej solidne jakościowo. Poza Nelsonem Semedo, mam do dyspozycji Almeide, Silvio i Eliseu, więc ilościowo jest optymalnie.

Na środku pomocy niestety nie znajdę odpowiedniej ilości głębi. Odpada więc opcja korzystania ze wszystkich 3 kluczowych pomocników na raz. Bardzo solidnym zmiennikiem Samarisa wydaje się być Fejsa, jednak pozostali 2 kluczowi dla mojego klubu środkowi pomocnicy nie znajdą solidnych zmienników. Logicznym rozwiązaniem wydaje się więc gra 2 środkowymi pomocnikami.

Na skrzydłach mamy nawet więcej niż ilość optymalną, jako że jeden z dwójki Pizzi, Guedes będzie musiał zadowolić się grą z ławki rezerwowych pozostanie mi jedno dodatkowe miejsce na które chętnych jest aż…7 zawodników. Tutaj mamy więc okazję do zamiany ich na większą ilość gotówki.

W ataku poza Jimenezem i Jonasem mam tylko wypożyczonego Mitroglou. Dobrym pomysłem więc będzie korzystanie z Jonasa na pozycji OPS, gdzie z łatwością jego zmiennikiem może być kilku z 7 rezerwowych skrzydłowych, którym gra na tej pozycji nie jest obca.

Niewątpliwie największą gwiazdą zespołu jest Nico Gaitan i to on powinien być centralną postacią w mojej taktyce.

 

Z powyższej analizy wyłaniają się dwie formacje, które w najlepszy sposób wykorzystają moich kluczowych piłkarzy.

 

3-5-1-1:

3511.png

 

Oraz

 

4-4-1-1:

4411.png

 

 

O ile w pierwszym przypadku zmieszczę 10 z 11 kluczowych graczy w pierwszej jedenastce, to wymagać będzie ona zakupu 2 środkowych pomocników. Dodatkowym mankamentem będzie tutaj wykorzystanie najmocniejszego punktu mojego zespołu czyli skrzydeł. Formacja bez bocznych obrońców obligować będzie moich skrzydłowych do zaawansowanego uczestniczenia w grze obronnej, co nie pozwoli mi na maksymalne wykorzystanie ich potencjału ofensywnego.

W drugim przypadku obejdzie się bez transferów, a dodatkowo moja największa gwiazda będzie mogła być zwolniona z obowiązków defensywnych.

Moim pierwszym wyborem formacji jest więc 4-4-1-1 oraz jej wariacje.

 

Część czwarta: Taktyka

Mam już wybraną formację oraz wstępny sposób gry zespołu wywnioskowany z części drugiej tj.

- Niska linia obrony,

- więcej swobody,

- wysokie tempo,

- brak mocnego pressingu.

Z części pierwszej wiem też że przeciwnicy zazwyczaj będą się przede mną bronić.

 

Dobór Mentalności:

Kluczową kwestią w taktyce jest mentalność. To ona definiuje wszystkie aspekty gry, i to ona jest nadrzędna względem dalszych poleceń. Jako że w większości spotkań będę faworytem, gra defensywna czy kontratak nie jest dobrym pomysłem. Rio Ave czy Tondela na pewno będą zadowolone z remisu z moją drużyną dlatego gra z nimi mentalnościami nastawionymi na nie tracenie bramek nie będzie zbyt bystre. W tym momencie chce zaznaczyć że w mentalności defensywnej wciąż można zdobywać bardzo dużo bramek i odwrotnie, można stworzyć taktykę opartą na ofensywie, która będzie bardzo dobra w obronie, jednak moim celem jest pokazanie prostoty gry, dlatego nie będę bawił się tutaj w zaawansowane taktyki.

 

Odpadły więc dwie mentalności (nie licząc skrajnych czyli powstrzymania oraz szarży): kontratak oraz defensywa. Pozostały trzy. Standardową również odrzucam w związku z tym że moja taktyka ma być prosta. Pozostaje mi więc wybór pomiędzy Kontrolą a Ofensywą. Czym one się różnią?

FM podpowiada nam tak:

 

Kontrola: kontrola.jpg

 

Warta odnotowania jest wzmianka o szerokości boiska, oraz ta o pomaganiu drugiej linii w rozgrywaniu.

Moim zdaniem opis ten może wydawać się jednak lekko mylący

 

Ofensywa: ofensywa.jpg

 

Stąd wyczytać można że ofensywa charakteryzuje się:

- szybkim tempem

- bezpośrednimi podaniami na połowie przeciwnika

- krótkimi podaniami na własnej połowie

- dużą swobodą taktyczną.

 

Przechodząc do szczegółów obydwóch mentalności, które możemy zaobserwować oglądając grę naszego zespołu, różnicę będą znaczne.

 

Kontrola będzie charakteryzowała się:

 

Dość wysoko ustawioną linią obrony.

Pressingiem na połowie przeciwnika

Grą bez pułapek ofsajdowych

Normalnym odbiorem piłki

Szybkim przejściem do ataku

Krótkimi podaniami w obronie i bezpośrednimi w ataku

Szybkim tempem gry

Szerokim polem gry

Ofensywa będzie charakteryzowała się:

 

Wysoko ustawioną linią obrony

Pressingiem na wysokości finałowej tercji boiska (ciężko to napisać po polsku : )

Grą na pułapki ofsajdowe

Agresywnym odbiorem piłki

Bardzo szybkim budowaniem ataku

Bardzo krótkimi podaniami w defensywie i bardzo bezpośrednimi w ataku

Większą swobodą w ustawianiu się na boisku

Bardzo szybkim tempem gry

Bardzo szerokim polem gry

 

Wynika z tego że są to bardzo podobne mentalności. Kontrola ustawia nasz zespół ofensywnie a Ofensywa jeszcze bardziej ofensywnie w terminologii FMowej.

Do mojego wstępnego sposobu gry mniej lub więcej pasują obie te mentalności. Jako że różnica w poziomie ligowym między mną a resztą stawki jest znaczna wybiorę tą bardziej agresywną mentalność czyli Ofensywną.

 

Dobór poleceń drużynowych:

W tym momencie muszę skorygować mój wstępny sposób gry z opozycyjnymi instrukcjami jakie nadawać będzie mentalność ofensywna. Przypomnę moje wstępne założenia: Niska linia obrony, więcej swobody, wysokie tempo, brak mocnego pressingu. Wybrana mentalność ofensywna ustawi tempo gry na wysokie, oraz większą swobodę, tutaj wszystko się zgadza. Jednak ustawi też moją linię obrony wysoko więc do instrukcji drużynowych dodam: „cofnięcie do obrony” co ustawi moją linie obronną „nieco głębiej”. Zgodnie z tym powinienem też nakazać moim zawodnikom mniej pressingu, jednak zanim zdecyduję się na takie polecenie chce zobaczyć jak będą poruszać się po boisku moi zawodnicy.

 

Dobór stylu gry zespołu:

Nie będę kładł specjalnego nacisku na styl gry zespołu. Wybiorę styl sztywny bądź też elastyczny w zależności od tego jak będzie wyglądała gra mojej drużyny.

Podstawą będzie styl sztywny jako że chcę aby piłkarze trzymali się swoich boiskowych ról. Nie potrzebuję zbyt dużej kreatywności wszystkich zawodników ponieważ moja mentalność i tak pozwala im na dużo.

Być może zdecyduje się na styl elastyczny w wypadku gdyby moja cofnięta linia obrony grała za daleko od linii pomocy.

Role zawodników:

Dobór roli zawodników to po doborze mentalności druga kluczowa kwestia w tworzeniu taktyki.

Rola będzie definiowała to jak będą poruszać się po boisku piłkarze bez oraz z piłką przy nodze. Rola narzuci zawodnikom również to jakie decyzje będą podejmować. O tym czy zawodnik opuści swoją strefę, czy podejdzie do przeciwnika z piłką aby ograniczyć jego pole manewru, czy też poczeka na to co zrobi przeciwnik definiuje jego rola. To czy zdecyduje się na drybling, podanie czy strzał również definiuje jego rola. Nie chce tutaj wdawać się w szczegóły dotyczące każdej z dostępnych ról, bo to wymagałoby opisu szerszego niż cały ten takst. Bardzo przydatny w tym zakresie będzie ten poradnik: (niestety po angielsku) http://www.guidetofootballmanager.com/tactics/central-midfielders

Wyjaśni on zadania jakie maja do wykonania w tym przypadku role środkowych pomocników. Jest to poradnik do części z 2015 roku, jednak nic się w tej kwestii nie zmieniło w silniku meczowym nowej wersji.

 

Żeby unaocznić jaki wpływ na ustawienie na boisku ma dobór ról posłużę się przykładem:

 

Benfica_Arouca_Taktyka_Og_lne.png

 

Wyjściowy kształt naszej formacji jaki ustawimy w widoku taktyki jest kształtem defensywnym. Nasza formacja będzie wyglądała tak tylko w momencie gdy nasz zespół broni.

Gdy nadam piłkarzom role takie jak powyżej, w momencie konstruowania ataku (oczywiście w zależności od tego na jakim etapie konstruowania akcji jesteśmy) moja formacja będzie wyglądała mniej więcej tak:

 

Benfica_Arouca_Taktyka_Og_lne_2.png

 

Jak widać, nie jest to taktyka zbyt grywalna, i zapewne piłkarze Błękitnych ze Stargardu Szczecińskiego nie mieli by zbytnich kłopotów aby wygrać z nami bardzo wysoko.

Ta sama wyjściowa formacja jednak z takimi przykładowymi rolami:

 

Benfica_Arouca_Taktyka_Og_lne_3.png

 

Nie będzie się zbytnio różnić czy będziemy mieć piłkę czy też nie. Wszyscy piłkarze zachowają wyjściowy kształt formacji w tym przypadku.

 

Pierwszym mój pomysł co do doboru ról dla mojej drużyny jest więc taki:

 

Taktyka_Og_lne.png

 

Tylko Nico Gaitan ma dodatkowe polecenia indywidualne, jako że chce aby jego poruszanie się po boisku było połączeniem skrzydłowego ze schodzącym napastnikiem. Atakuje lewym skrzydłem ponieważ to tam gra mój najważniejszy zawodnik więc chciałbym go częściej wykorzystywać. Nie wiem czy się to sprawdzi, wymaga to na pewno głębszej analizy meczowej. Na pewno muszę spróbować dla niego rolę bocznego rozgrywającego w ataku.

Samaris jest utalentowany technicznie, ma ulubione zagranie „dyktuje tempo gry” więc będzie świetnie pasował jako cofnięty rozgrywający. Ma zapewnić mojej drużynie stabilność w obronie zarazem pomagając obrońcom budować atak z własnej połowy.

Rola jego partnera ze środka pomocy to sprawa otwarta. Prawdopodobnie będzie to SP(W) lub też SP(O) z dodatkowymi poleceniami. Nie wykluczam również PD w meczach z outsiderami. Role na pozycji OPS jak i NS to również coś nad czym będzie trzeba popracować. Musze obejrzeć kilka meczy żeby zdecydować co będzie z najlepszą korzyścią dla drużyny.

 

Z takimi wyjściowymi ustawieniami puściłem półroczny urlop na czas formatowania tego tekstu. Mój asystent miał za zadanie grać wyznaczoną jedenastką i taktyką. Wyniki jakie osiągnął:

 

Primeira_Liga_Widok_og_lny_Fazy.png

 

Primeira_Liga_Statystyki_Pi_Bkarz_szczeg

 

Nicol_s_Gait_n_Widok_og_lny_Atrybuty.png

Dodatkowo mały przykład ile można wycisnąć z grania na kluczowego piłkarza, ustawiając optymalnie jego oraz zespół:

Pan Alexis Garcia:

 

Alexis_Garc_a_Widok_og_lny_Atrybuty.png

i jego statystyki:

 

Alexis_Garc_a_Historia_Statystyki_karier

------------------------------------------------------------------------

 

To co zrobiłem w przypadku doboru ról jak i poleceń drużynowych to dobór „na sucho” ;) w ogromnym procencie przypadków coś takiego nie ma prawa działać. Żeby system gry dał wyniki potrzebne jest sporo czasu poświęconego na analizę zachowania piłkarzy podczas meczu, oraz korektę ich ról. Najlepiej korzystając z opcji oglądania całego spotkania. Świetnym ułatwieniem jest też system statystyk, z którego możemy się dowiedzieć naprawdę sporo.

 

Będę starał się napisać podobny tekst na temat analizy spotkań, korekty ustawień i tworzeniu szczegółów taktyki gdy znajdę kilka wolnych godzin w przyszłości.

Edytowane przez MaKK
Kolory i entery
Odnośnik do komentarza

Fajny, przydatny poradnik na sam początek. Mam nadzieję, że napiszesz coś więcej o nieco bardziej skomplikowanych wyjściach, bo masz ogromną wiedzę na te tematy. Mam jedno zastrzeżenie - w innym tekście nt. FM'a wyczytałem, że polecenie "więcej swobody" koliduje się z bardzo sztywnym, jak i sztywnym stylem gry. Spotkałeś się kiedyś z taką opinią?

Odnośnik do komentarza

W zamierzeniu tekst ten nie miał być o tworzeniu taktyki per se, ale o tym jak dobrać jej kluczowe elementy do składu jakim dysponujemy.

 

 

Styl gry jest dość dobrze opisany w samej grze.

 

Taktyka_Og_lne.pngTaktyka_Og_lne_2.png

 

Jak można z tego wyczytać swoboda taktyczna jest tylko jednym z elementów stylu gry.

 

W moim pierwotnym założeniu chciałem żeby zawodnicy wypełniali role jakie im powierzyłem. Nie chciałem aby wszyscy bronili i wszyscy atakowali. Zespół miał budować atak w określony sposób od bramkarza przez Samarisa na lewe skrzydło do Gaitana. Jednocześnie dałem im więcej swobody aby piłkarze odpowiadający za ofensywę mogli improwizować więcej niż pozwalał im na to sztywny styl gry.

Odnośnik do komentarza

Bardzo ładnie się Pan nam tu przedstawił, przed milionami słuchaczy... ;)

Przydatny tekst choć go jeszcze w całości nie przeczytałem. Jutro w pracy nadrobię.

Poprawiłem lekko kolory, bo nieczytelne były.

 

Może by tak w tytule dać i FM15? Silnik ten sam jest i działa to chyba tak samo, nie :-k

Odnośnik do komentarza

kolory w charakterystyce mentalności oddzielały aspekty defensywne od ofensywnych :P

Tytuł rzeczywiście można by zmienić, bo tekst można odnieść również do FM15.

Dzięki za edycje, bo średnio mi idzie to formatowanie tekstu. Jest opcja dodawać odnośniki? w sensie chciałbym aby to_jest_przykładowy_napis był linkiem, który przenosi do zewnętrznej strony, niestety opcja odnośnik po prostu skraca mi link, nie umiem zmienić jego "nazwy". To samo chciałbym zrobić z częścią screenów.

Odnośnik do komentarza

Jak chcesz by konkretny napis przenosil Cie do zewn odnosnika, to najpierw go napisz, potem zaznacz ten tekst i daj dodaj odnosnik. Wklejasz linka, zatwierdzasz i dziala.

Odnosnie stylu gry, mozna jeszcze dodac, ze im bardziej plynny, tym formacja jest bardziej zwarta. Jest najkrotsza "odleglosc" miedzy napastnikiem, a obronca.

Poradnik bdb. Dobra robota :)

Edytowane przez MaKK
Sprawa wyjaśniona, załatwiona. Wszystko już wiadomo. Proszę nie pisać w tym temacie o linkowaniu
Odnośnik do komentarza

 

 

takie gdzie to taktykę dobieram do dostępnych mi zawodników

Tak się nie powinno robić ;)

Zawsze trzeba mieć koncepcję gry i później szukać wykonawców do tego.

Ja wielkim znawcą taktyki nie jestem, ale tak zawsze to widziałem i nadal widzę.

To samo tyczy się mentalności Defensywnej- uważam, że (przynajmniej w FM14) to dobry sposób na słabsze drużyny u siebie, które się murują. Defensywa+elastyczność daje nam szanse na skontrowanie ładnie rywala. Tak grywałem i przynosiło to skutek. Podkreślę- w FM14.

W FM15 gram Bardzo Płynnie+Ofensywa zazwyczaj. Role zawodników do tego to już inna para kaloszy.

Odnośnik do komentarza

Przy stylu bardzo płynnym role zawodników mocno się rozmywają.

Mentalność Defensywna może pomóc w meczach z drużynami które się murują, czasem może to być dobry sposób na zaproszenie rywala na swoją połowę, by zyskać więcej miejsca. Ja jednak nie lubię podejmować tego ryzyka. Jest wiele drużyn, które widząc miejsce, które im zostawię ustawiając zespół defensywnie, po prostu z niego nie skorzysta. Zagrają na 0:0 :) Są lepsze sposoby na rozciągnięcie obrony rywala, czy to horyzontalnie czy wertykalnie.

Co do doboru taktyki do zawodników: nie lubię tego robić, bo preferuję wielosezonowe gry. Wymyślam sobie jakiś chory twór bądź też zainspirowany jakimś trenerem próbuje dążyć do rekonstrukcji jego stylu. Wiem jednak że są ludzie którzy lubią np. skakać od klubu do klubu, wtedy trzeba lepić z tego co się ma dostępne, a nie rzadko grać piłkę jakiej się nie lubi :P

Odnośnik do komentarza

[OT] Proszę już nie pisać o linkowaniu itd. Wszystko zostało wyjaśnione. Inne rzeczy na PW. [EOT]

 

1. Musi być dalej :P

3. IMO do pokazania tworzenia/zrozumienia taktyki to zbędna rzecz. Jak było pisane/radzone w innym temacie- najlepiej włączyć FMC.

Odnośnik do komentarza

1. Czy bedzie ciag dalszy? Chodzi mi o korekty jakie wykonales po tym polrocznym urlopie i jakie one przyniosly rezultaty?

2. Jak Benfica radzila sobie w Lidze Mistrzow na jesieni?

3. Czy kombinowales cos z treningiem / przygotowaniem przedmeczowym?

1. nie, to był przykładowy testowy save, odpalony tylko po to aby pokazać dobór taktyki. Mam zamiar zrobić napisać osobny tekst o analizie meczowej i korektach taktycznych.

2. Słabo, 2 porażki z Realem, 2 remisy z Romą i 2 wygrane z najsłabszym zespołem, nie pamiętam już kto to był.

3. Nie, nic. Nie ruszałem treningu, przygotowań, transferów, nic.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...