Skocz do zawartości

Highway to heaven


z0nk

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Lucifer Morningstar napisał:

Ja to w ogóle mam jakiś wstręt do wydawania dużej kasy. (...) Wydaje mi się(zapewne błędnie) że taki gwiazdor mniej się przykłada do gry w klubie i jest dużo mniej lojalny.

 

Zupełnie jakbym czytał własne eFeMowe doświadczenia, bo moje największe transferowe niewypały we wszystkich moich karierach to były właśnie te zaczynające się od miliona € w górę ;)  Poważnie, nie przypominam sobie ani jednego piłkarza sprowadzonego za kwotę co najmniej siedmiocyfrową, który kiedykolwiek spełniłby moje oczekiwania i mógłbym nazwać go wzmocnieniem drużyny.

 

Na ogół najlepszych zawodników, którzy później rzeźniczyli w lidze/pucharach i szybko zaczynały zabijać się o nich największe europejskie kluby, zawsze sprowadzałem na prawie Bosmana. "Cień wielkiej trybuny" to moja pierwsza kariera w FM, w której jakimś cudem mi się to nie udało.

 

40 minut temu, z0nk napisał:

Ogółem ja rzadko wydaję grube miliony na zawodników, zwykle jednak wolę młodych, zdolnych i niekoniecznie jeszcze drogich :keke:

 

Tak! :D  Nie ma to jak sprowadzić utalentowanego juniora i wyszkolić go na świetnego zawodnika :cool:

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Tak pomyślałem, że są wyjątki kiedy mogę płacić duża kasę(dużą, nie olbrzymią) ale musi być to młody zawodnik. Zdarzyło mi się zapłacić 16 mln za 16 letniego ŚO ale chłopak jest tak zajebisty, że zostanie legenda klubu. W ogóle środek obrony i bramkarz to dla mnie tak newraligiczne pozycje, że tutaj muszę mieć zawsze pewność co do zawodników. Ale bez przesady, gdy widzę zawodnika gdzie wycena zaczyna się od 30 mln to nawet nie skautuję go, szkoda czasu i pieniędzy. Podobnie jak @Ralf wolę wyszukać darmowych, rok w rok przeszukuje najlepsze zespoły i wylawiam okazję. Ostatnio jednego darmowego po pół roku obchnalem za 50 mln;) 

Odnośnik do komentarza

Dokonałem paru wypożyczeń z klubu. I to paru nawet ciekawych:

Ferhat Akin (18 lat, Turek, P(PL)/OP(PL)) do Mordowia Sarańsk (Rosyjska Ekstraklasa)

Anderson Sandoval (19 lat, Kolumbijczyk, PŚ) do AS Saint-Etienne (Ligue 1)

Damian Augustyniak (21 lat, Polak, PŚ) do GKS Katowice (Ekstraklasa)

Guntars Gizatulins (18 lat, Łotysz, PŚ) do Teplice (Czeska 1. liga)

 

To tyle dobrych nowin, gdyż w lidze szybko poznajemy smak porażki. Kompletny blamaż podczas wizyty w Watford jest niewytłumaczalny.

 

A nie zapowiadało się źle. Już w 5. minucie Locatelli (PŚ) z Williamsem (PŚ) rozegrali efektowną akcję wymieniając jakieś 8 podań bez przyjęcia, gdy Anglik huknął w samo okienko zdobywając gola na 1-0.

Z każdą minutą jednak graliśmy coraz słabiej. Fantastyczna postawa Saverio Conte (OP) i Rubena Duarte (OL) sprawiła, że obaj nasi skrzydłowi niby byli aktywni, ale nie mieli okazji do czystych zagrań. Do tego Fieber (NP) i Czerwiec (NL) byli paskudnie niecelni.

Aż nastąpiły tragiczne 4 minuty.

W 39. Kevon Drummond (BR) wybił z całej siły piłkę na naszą połowę. Ta minęła głowę Hary (OŚ) i George Puscas (NŚ) znalazł się w sytuacji sam na sam z Le Cozem (BR). Snajper gospodarzy pewnie wykorzystał prezent i wyrównał wynik spotkania.

A 4 minuty później Conte zagrał piłkę na 11 metr, gdzie Ramon (OPŚ) nie pilnowany przez nikogo potężnym wolejem dał swojemu zespołowi prowadzenie.

I to tyle. Gra zwolniła. My niby atakowaliśmy, ale obrona gospodarzy była bezbłędna. Nasza defensywa też się ogarnęła, ale trochę za późno.

 

Cytat

 

Georges Le Coz - Juha Leskela (71' Bengt Sundstrom), Maxence Bocquet, Tomoyuki Hara, Aaron Dickgießer - Sergi Canos, Manuel Locatelli (C), Ben Williams, Astrit Neziri (67' Carl Young żk) - Vladimir Fieber (56' Barry Molesley), Mateusz Czerwiec

 

21.08.2027, Premier League (3/38)

Vicarage Road, Watford: 22 077 widzów

[9] Watford 2-1 Leeds Untied [1]

0-1 Ben Williams 5'

1-1 George Puscas 39'

2-1 Ramon 43'

 

MVP: Manuel Locatelli - Leeds, PŚ - 9.0, 1 asysta

 

 

Odnośnik do komentarza

Nie może zabraknąć porcji polskich newsów!

Tym razem jednak zacznę od powołań na mecze reprezentacji Polski (35.) ze Słowenią (70.) i Serbią (9.). Oba wyjazdowe, a więc czekają nas dwa bardzo cięzkie mecze eliminacyjne.

 

BRAMKARZE

Cytat

 

Bartłomiej Drągowski (30 lat, PSG, BR, 38.5 mln, 60/0)

Tomasz Kucz (28 lat, Greuther Furth, BR, 1.9 mln, 0/0)

Kamil Grabara (28 lat, Lechia Gdańsk, BR, 4.5 mln, 0/0)

 

Nie ma tu wielkich niespodzianek. Aczkolwiek mam dylemat czy wystawić zdecydowanie lepszego na papierze Drągowskiego, który w pierwszych meczach PSG sygnalizuje już świetną formę czy równie świetnie prezentującego się Grabarę.

 

 

STOPERZY

Cytat

 

Szymon Walczak (30 lat, Hutnik Kraków, OŚ, 25 mln, 61/0)

Mateusz Bondarenko (28 lat, Stade Rennais, OŚ, 14 mln, 43/0)

Damian Garbacik (31 lat, Dynamo Kijów, O(LŚ)/WOL, 4.9 mln, 44/0)

Ernest Dzieciol (29 lat, Lechia Gdańsk, OŚ/PŚ, 8.25 mln, 21/0)

 

Tutaj również bez zmian i bez niespodzianek. Cała czwórka prezentuje w pierwszych meczach bardzo dobrą dyspozycję.

 

BOCZNI OBROŃCY

Cytat

 

Bartłomiej Kazimierczuk (26 lat, Leverkusen, OL/WOL, 17 mln, 7/0)

Bartosz Szymański (27 lat, Schalke, OL/WOL, 16.75 mln, 17/0)

Ryszard Kucyniak (22 lata, AEK Ateny, O(LŚ), 1.2 mln, 0/0)

Witold Filipkowski (22 lata, AS Monaco, OP/WOP, 14.5 mln, 11/0)

 

I tutaj bez zmian, chociaż już nie wygląda to tak dobrze. Otóż obaj panowie z Bundesligi w pierwszych meczach wyglądali słabo. Witold trafił do francuskiej czołówki za 11.5 mln € i póki co ogląda ich z trybun. Jedynie sprzedany za 750 tys € z OM Francuz... tfu Ryszard coś tam poprawnego zagrał, ale też nie powalił na kolana.

 

ROZGRYWAJĄCY

Cytat

 

Kamil Matysiak (27 lat, Manchester City, P(PŚ)/OP(PŚ), 64 mln, 64/7)

Piotr Zieliński (33 lata, Hutnik Kraków, PŚ/OPŚ, 4.6 mln, 81/10)

Piotr Jonczyk (23 lata, RBL, PŚ/OPŚ, 10 mln, 4/0)

Radoslaw Kanach (28 lat, Inter Mediolan, PŚ, 35.5 mln, 56/5)

Krystian Grabowski (22 lata, Sparta Praga, OPŚ, 235 tys, debiutant)

 

Dwa nowe nazwiska. No może nie do końca nowe. Kanach to do niedawna polska czołówka w rozgrywaniu. Zdobywca Ligi Europy z 2024 stracił jednak miejsce w Sportingu i za darmo zmienił zespół na znaną markę w Italii. Tu póki co miał okazję zagrać w 1 meczu i już wywalczył nagrodę MVP. Drugie nowe nazwisko z kolei zaskoczyło wielu. Grabowski ma na koncie aż 30 spotkań w kadrze U-21 i od 5 lat jest zawodnikiem klubu z Pragi. To jednak jego pierwszy sezon w pierwszym składzie ekipy ze stolicy Czech. Markę wyrobił sobie sezon temu będąc czołową postacią Metalist Charków. Warto dodać, że wszyscy zawodnicy mają już bardzo dobre występy na koncie.

 

SKRZYDŁOWI

Cytat

 

Pawel Swiatko (23 lata, Braga, P(PL)/OPL, 13.5 mln, 3/2)

Kamil Mierzejewski (23 lata, Dusseldorf, PL/OPL, 1.8 mln, 1/1)

Miłosz Szczepański (29 lat, Hertha, P(LŚ)/OP(LŚ), 15 mln, 22/2)

Remigiusz Malinowski (26 lat, Norwich, PP/OP(PŚ), 6.25 mln, debiutant)

 

Tutaj mamy w końcu jakąś zmianę. Mający problemy zdrowotne Jozwiak zwolnił miejsce i skorzystał na tym zawodnik, którego niedawno sprzedałem z Leeds. W nowym klubie w Championship nie powala może na kolana, ale gra nieźle. Na tyle, że zasłużył na powołanie! Ogólnie jednak forma naszych skrzydłowach poza Swiatko nie powala.

 

NAPASTNICY

Cytat

 

Arkadiusz Milik (33 lata, Hutnik Kraków, NŚ, 3.9 mln, 84/29)

Mateusz Czerwiec (28 lat, Leeds United, NŚ, 30 mln, 41/30)

Jakub Gordziejewski (26 lat, Fenerbahce, NŚ, 9.75 mln, 11/5)

 

A tu znowu bez zmian. O ile dwaj pierwsi panowie mają już gole na koncie (Milik 5/4, Czerwiec 3/2) to Jakub jeszcze nie zaczął sezonu. Zaufałem mu, chociaż warto wspomnieć, że bliski byłem wysłania powołania debiutantowi. Za jego plecami czai się grający Kamil Witoń (24 lata, Hertha, NŚ, 8.75 mln, 11/8 U-21), który ma 2 gole w 2 meczach w tym sezonie oraz Damian Capek (24 lata, Ganclerbirligi, NŚ, 5.75 mln, 5/2), który w 3 meczach zdobył 1 gola.

 

 

Dopełnieniem polskich newsów niech będą poczynania naszych klubów w Europie.

25.08.2027, Liga Mistrzów, baraż:

[4 SPA] Athletic Bilbao 3-1 (3-3w) Lechia Gdańsk [2 POL]

A. Gorostidi (17), M. Aarab (24), J. Perez (79) - S. Cvetkovic (55)

Było blisko, ale ostatecznie wicemistrz Polski awansuje do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a to oznacza przyjemny zastrzyk gotówki!

 

26.08.2027, Liga Europy, baraż:

[4 CZE] Viktoria Pilzno 0-2 (0-4) Wisła Płock [4 POL]

P. Vacha (33, 68)

Brawo! Pewna wygrana i zapewnienie sobie dodatkowych dochodów dla obecnie jednej z moich ulubionych ekip w Polsce!

 

[5 POL] Korona Kielce 0-1 (0-3) Real Sociedad [7 SPA]

A. Ounas (88)

Tutaj bez niespodzianki. Polacy znowu byli tłem dla rywala.

Odnośnik do komentarza

No dobra to bonusowe informacje o wynikach losowań. Zacyznam od Leeds United. Wartość mojego klubu wynosi teraz 726 mln € i to w sumie tyle z pobocznych informacji. resztę wiecie.

W grupie zagramy z:

AS Monaco (3. Ligue 1).

Francuski klub wart jest 995 mln €. 10 rok za sterami tej ekipy świętuje Philip Cocu (56 lat, Holender, 101/10). Wcześniej pracował pr zez 5 lat jako manager PSV. Wywalczył z nimi dwa mistrzostwa Holandii, dwa pucharu Holandii i Superpuchar Holandii. Za to jego przygoda z Monaco jest pełna trofeów. Ot chociażby przed poprzednim sezonem miał na koncie cztery mistrzostwa Francji z rzędu, a ostatni raz Monaco wypadło poza podium w sezonie przed przyjściem Cocu! Łącznie ma on 5 złotych medali, jedno srebro i trzy brązy! W Pucharze Francji wygrywał trzy razy.

W LM też idzie im dobrze, ostatnie dwie edycje kończyli w półfinale z późniejszym zwycięzcą rozgrywek. I to dwa najlepsze starty Cocu. W LE ostatni raz grał w sezonie 22/23, ale spadając do LE w sezonach 19/20 i 20/21 dotarł do finału. Za pierwszym razem wygrał, za drugim przegrał.

Gwiazdy: Alvaro Mosquera (28 lat, Kolumbijczyk, OPŚ/NŚ, 72 mln, 79/35) czołowa postać klubu od 8 sezonów, Koray Sari (28 lat, Turek, PŚ, 71 mln, 64/14) lider drugiej linii od 6 lat, Marco Espinoza (26 lat, Ekwadorczyk, P(PL)/OP(PL), 51 mln, 40/11) demon skrzydła od 5 lat. Do tego w klubie mamy jednego Polaka: Witold Filipkowski (22 lata, Polak, OP/WOP, 14.5 mln, 11/0). A także gra tu doskonale mi znany Kenta Morikawa (26 lat, Japończyk, O(PŚ), 18.75 mln, 34/1) i Tatsuhiro Murai (23 lata, Japończyk, PL/OPL, 36.5 mln, 46/4)

 

SLB (1. Portugalska Ekstraklasa).

Mistrz Portugalii jest wart nawet więcej, bo 1,05 mln €. Managerem od poprzedniego sezonu jest Pablo Guede (52 lata, Argentyńczyk), wcześniej selekcjoner Argentyny przez rok i manager San Lorenzo przez 7 lat. Z tym klubem zdobył mistrzostwo Argentyny, dwa razy Południowoamerykańskie Recopa (nie wiem co to) i Copa Libertadores.

Samo SLB poprzedni sezon z nowym managerem miało świetny. Mistrz Portugalii, Puchar i Superpuchar Portugalii, Superpuchar Europy i Liga Europy. Robi wrażenie!

Dodajmy, że SLB ostatni raz za podium ligowe wypadło w 2008 roku. Triumf w Lidze Europy to pierwszy triumf od 1962 w Europie. W LM grają naturalnie regularnie i rzadko odpadają po fazie grupowej. Poprzedni sezon był pierwszym od 4 lat, a najdalej zaszli do ćwierćfinału.

Gwiazdy: Jose Carlos Monteir Bessa (23 lata, Portugalczyk, PŚ, 48.5 mln, 19/1) to się nazywa wychowanek!, Predrag Rajkovic (31 lat, Serb, BR, 25.5 mln, 127/0), Dunga (26 lat, Brazylijczyk, OP, 38.5 mln, 29/0), Paulo (27 lat, Japończyk, NŚ, 30 mln, 4/1).

 

Olympiakos SF Pireus (1. Grecka Superliga)

Mistrz Grecji to naturalnie najsłabsza ekipa w grupie, wart jest ledwie 137 mln €. Prowadzi ich Nikos Karabelas (42 lata, Grek, 1/0) od 2020 roku. W tym czasie zdobył 7 na 7 mistrzostw, 6 na 7 pucharów Grecji (ten 1 raz przegrał w finale).

W LM Grecy grywali regularnie, ale mieli dwa lata przerwy, aczkolwiek sezon temu wrócili i awansowali nawet do fazy play-off. W LE, jeżeli już tam trafiali nigdy nie przeszli 1. rundy play-off.

Gwiazdy: Luiz Gustavo (25 lat, Brazylijczyk, PŚ/OPŚ, 7 mln, 4/1 U20), Andres Tello (31 lat, Kolumbijczyk, DP/PŚ, 3.5 mln, 40/2), Martin Dominguez (27 lat, Argentyńczyk, NŚ, 7 mln, 2/0). Do tego gra tu znany mi Yoshiaki Nagamine (26 lat, Japończyk, OŚ, 7.75 mln, 18/1).

 

Jak sądzicie? Które miejsce w grupie zajmie Leeds?

 

 

No i Polacy.

Hutnik Kraków (1. Ekstraklasa), wart 528 mln €, prowadzony od tego sezonu przez Rui Vitoria (57 lat, Portugalczyk), znanego z Juventusu, Portugalii i SLB.

Historii Gumioków nie trzeba przedstawiać, ale za bardzo to lubię. 8 lat mistrza Polski z rzędu, po 6 latach wygrywania Pucharu Polski odpadali dwukrotnie we wcześniejszych rundach, aby sezon temu przegrać finał.

W LM bywa różnie. Poprzedni sezon to odpadnięcie już w fazie grupowej, ale wcześniejsze 3 lata wychodzili do fazy play-off. Do LE wrócili rok temu po 4 latach przerwy i odpadli w 1szym meczu.

Gwiazdy: Piotr Zieliński (33 lata, Polak, PŚ/OPŚ, 4.6 mln, 81/10), Arkadiusz Milik (33 lata, Polak, NŚ, 3.9 mln, 84/29), Philippe Coutinho (35 lat, Brazylijczyk, PL/OP(LŚ), 2.3 mln, 70/10).

 

Juventus Turyn (2. Serie A), wart 1.15 mld €. Ogółem nic tu nie zapisałem, ani screenów, ani info. Ale no Juve to europejska czołówka, prowadzona przez Jakuba Błaszczykowskiego. Tyle :P

 

BMG (2. Bundesliga), wart 620 mln €. Od 2015 roku prowadzeni przez Andre Schuberta (52 lata, Niemiec), dla którego to nadal pierwsze zatrudnienie w roli managera w najwyższej lidze. Nie ma wiele trofeów bo ledwie dwa puchary Niemiec i Superpuchar Niemiec. Ostatni raz jednak poza podium BMG znalazło się w sezonie 21/22. Od tego czasu zdobyli cztery wicemistrzostwa.

W LM w poprzednim sezonie odpadli dopiero w półfinale (po drodze eliminując nas) i był to ich najlepszy występ. W LE ostatni raz zagrali w sezonie 23/24, dotarli do półfinału co też było ich najlepszym występem.

Gwiazdy: Andreas Beck (26 lat, Niemiec, OPŚ/NŚ, 53 mln, 46/34) wychowanek, którego bardzo bym chciał mieć u siebie, Barata (26 lat, Brazylijczyk, PL/OPL, 36.5 mln, 19/7), Mahmoud Dahoud (31 lat, Niemiec, PŚ, 23.5 mln, 62/8) cała kariera w tym samym klubie robi wrażenie. W kadrze tego klubu mamy też jednego Polaka, ale noooo mimo debiutu w klubie raczej oczywistym jest, że tam nie pogra. Bartosz Soszyński (18 lat, Polak, BR, 105 tys).

 

Ajax Amsterdam (1. Eredivisie), wart 170 mln €. Managerem klubu jest Jaap Stam (55 lat, Holender, 67/3) zatrudniony od 2024. Wcześniej 3 lata prowadził Brugge, z którym zdobył 3 na 3 mistrzostwa Belgii, 2 Superpuchary Belgii i Puchar Belgii.

Ajax przez 8 lat był nieprzerwanie mistrzem Holandii, gdy w końcu w sezonie 2024/25 zajęli zaledwie 2. miejsce. To był pierwszy sezon Stama, ale dwa kolejne lata to już mistrzostwa. Ostatni Puchar Holandii wygrali w sezonie 2022/23, a najbliżej byli w sezonie 25/26 gdy przegrali w finale.

W LM zwykle jeżeli się zakwalifikują, to odpadają w fazie grupowej. W poprzednim sezonie zdołali jednak wyjść z grupy i to ich najlepszy wynik. W LE najdalej dotarli do ćwierćfinału w sezonie 16/17.

Gwiazdy: Bob Schilder (25 lat, Holender, WOP/PP/OPP, 13 mln, 1/0), Ali Adel (28 lat, Egipcjanin, NŚ, 9 mln, 107/62), Rayan Fihri (28 lat, Marokańczyk, OŚ, 16 mln, 43/2).

 

FC Basel (1. Szwajcarska Superliga), wart 113 mln €. Od poprzedniego sezonu prowadzony przez Torstena Frings (50 lat, Niemiec, 79/10). Wcześniej przez 9 lat prowadził Hamburg St. Pauli, który po 6 latach wprowadził do 2. Bundesligi.

Sam Basel od 18 lat nieprzerwanie jest mistrzem Szwajcarii i od 12 lat regularny zdobywca Pucharu Szwajcarii. Co ciekawe w tym czasie udział w tych sukcesach miało aż 8 managerów.

Pomaga im w tym regularna gra w LM (poza sezonami 23/24, 20/21, 19/20), ale tylko w sezonie 24/25 zdołali wywalczyć 3. miejsce w grupie. To tez ich ostatni udział w LE, w której nigdy nie przekroczyli 1. rundy play-off.

Gwiazdy: Thomas Ott (28 lat, Szwajcar, BR, 9.25 mln, 25/0), Houssem Aouar (29 lat, Francuz, OPŚ, 11 mln, 1/0 U21), Endri Cekici (30 lat, Albańczyk, OPL, 3.8 mln, 31/1).

 

Pytanie ankietowe 2: czy Hutnik wyjdzie z grupy?

 

 

Lechia Gdańsk (2. Ekstraklasa), wart 160 mln €. Od 2018 roku prowadzi ich Jacek Zieliński (59 lat, Polak, 60/1).

Marzą o mistrzu Polski od sezonu 17/18, ale od sezonu 2021/22 nie spadają poza podium, zamieniając się co sezon tam miejscem z Lechem Poznań. Ostatni Puchar Polski wywalczyli w sezonie 2017/18, a w latach 22/23 ostatni raz dotarli do finału.

W LM to ich pierwszy udział w fazie grupowej. Najdalej dotarli w sezonie 23/24 do barażu. W LE nie zakwalifikowali się niespodziewanie sezon temu, ale poza tym wychodzą do fazy play-off. Nie przeszli jednak nigdy 1. rundy.

Gwiazdy: Carlos Hidalgo (27 lat, Hiszpan, OL/WOL, 12.5 mln, 21/1 U21), Krystian Bielik (29 lat, Polak, OŚ/DP/PŚ, 9 mln, 3/0), Miroslav Strafner (20 lat, Niemiec, OŚ, 18.5 mln, 10/0 U21), Takuya Hirose (26 lat, Japończyk, PŚ, 7.75 mln, 14/0).

 

Chelsea Londyn (1. Premier League), wart 2.26 mld €. Od 2020 roku prowadzi ich Paco Jemez (57 lat, Hiszpan, 21/0), wcześniej selekcjoner Hiszpanii przez 2 lata i manager Lazio (2 lata), Rayo (4 lata) i wielu klubów w ligach niższych.

The Blues odzyskali mistrza Anglii po dwóch latach zdobywania brązowego medalu. Wygrali ostatnie 2 Puchary Anglii, ale w sumie w ostatnich 7 startach ledwie raz nie wygrali tych rozgrywek (odpadli w sezonie 24/25 w 5. rundzie z WHU). Capital One Cup padł ich łupem ostatni raz w sezonie 24/25, a rok później przegrali w finale.

Są obrońcą tytułu LM. Wcześniej wygrali te rozgrywki w sezonie 23/24. W sezonie 21/22 zdarzyła się wpadka i spadnięcie do LE, które więc wygrali.

Gwiazdy: Emilio Gace (26 lat, Francuz, NŚ, 87 mln, 61/38), Takuma Nishiguchi (26 lat, Japończyk, OŚ, 78 mln, 70/2), Allan (26 lat, Brazylijczyk, OPŚ, 79 mln, 36/6).

 

Bayer Leverkusen (3. Bundesliga), wart 495 mln €. Od 2020 roku prowadzi ich Diego Simeone (57 lat, Argentyńczyk, 107/11).

Aptekarze w ostatnich 6 latach 4 razy zostali mistrzem kraju. Ogółem poza sezonem 24/25 za podim wypadli w sezonie 17/18, ale to dopiero SImeone przywrócił mistrzostwo Niemiec do Leverkusen. Puchar Niemiec zdobyli ledwie raz w sezonie 21/22, a finał przegrali w sezonach 24/25 i 26/27.

W LM bardzo regularnie końcżą w ćwierćfinale, wyjątkiem były sezony 18/19, 19/20 i 25/26, gdy przegrali w 1. rundzie play-off.

Gwiazdy: Jorge Rodriguez (28 lat, Argentyńczyk, PŚ, 52 mln, 64/12), Norberto Ray (30 lat, Argentyńczyk, NŚ, 24 mln, 37/13), Luciano Piyuka (25 lat, Argentyńczyk, NŚ, 37 mln, 22/8). No i mamy tu Polaka: Bartłomiej Kazimierczuk (26 lat, Polak, OL/WOL, 17 mln, 7/0).

 

GNK DInamo Zagrzeb (1. Chorwacka 1. Liga), wart 116 mln €. W tym sezonie przejął ich Vedran Corluka (41 lat, Chorwat, 105/4), zwolniony po roku pracy kolejno z Niecieczy (nie dotrwał do końca sezonu) i Piasta Gliwice (6.).

Sam klub to jednak dominator Chorwacji. Od 22 sezonów są mistrzem kraju, a w ostatnich 20 startach w Pucharze Chorwacji wygrali 18 razy.

W LM grają bardzo regularnie, ostatni raz nie zakwalifikowali się w sezonach 20/21 i 21/22 przegrywając w barażu z... Hutnikiem Kraków! Poza tym zwykle walczą o 3. miejsce w grupie, ale w sezonie 25/26 dotarli aż do ćwierćfinału! W LE nigdy nie przeszli 1. rundy play-off.

Gwiazdy: Davor Jalusic (24 lata, Chorwat, BR, 6.25 mln, 17/0), Mohamed Drame (22 lata, Senegalczyk, NŚ, 2.7 mln, 15/4).

 

Pytanie 3: Czy Lechia zagra wiosną w Europie? A może wywalczy nawet awans?

 

No i mamy dwa kluby w Lidze Europy!

 

Lech Poznań (3. Ekstraklasa), wart 137 mln €. Od 2022 prowadzi ich Miroslav Romaschenko (53 lata, Białorusin, 15/1).

Kolejorz ostatni raz mistrzem Polski był w sezonie 2014/15, ale od 2022/23 są na podium, wymieniając się lokatą z Lechią Gdańsk. Lepiej wygląda Puchar Polski, który wygrali w sezonie 26/27. Mieli okazję już sezon wcześniej, ale przegrali w finale z Błękitnymi Stargard.

W LM dostali się nawet w sezonie 24/25 do fazy grupowej, gdzie zajęli 3. miejsce. Są za to weteranami LE, a sezon temu dotarli do ćwierćfinału, co póki co było ich najlepszym występem.

Gwiazdy: Timo Werner (31 lat, Niemiec, NŚ, 9.75 mln, 11/3), Hossam Hamdy (27 lat, Egipcjanin, NŚ, 28 mln, 56/14), Lukas Straka (26 lat, Czech, OŚ, 6 mln, 3/0).

 

Napoli (5. Serie A), wart 493 mln €. Od 2022 pod wodzą Massimo Carnevale (55 lat, Włoch).

Nie wywalczyli mistrza Włoch, a najwyżej dotarli na najniższy stopień podium w sezonie 23/24. Za to wygrali Puchar Włoch w sezonach 18/19, 21/22 i 25/26.

W LM ostatni raz grali w sezonie 24/25 i odpadli w 1. rundzie play-off. Za to regularnie grają w LE, ale rzadko przekraczają 2. rundę play-off. Najlepszy wynik, to półfinał w sezonie 22/23.

Gwiazdy: Yuta Morisaki (26 lat, Japończyk, PŚ, 65 mln, 93/10), Thomas Lemar (31 lat, Francuz, OPŚ, 39 mln, 114/27), Enrico Merlino (24 lata, Włoch, NŚ, 39 mln, 13/8), Yusuke Takeda (26 lat, Japończyk, OŚ, 45.5 mln, 77/5) podpisał nowy kontrakt, zabijając moje nadzieje na sprowadzenie go.

 

FK Rostów (4. Rosyjska Ekstraklasa), wart 56 mln €. Od 2018 prowadzi ich Murat Yakin (52 lata, Szwajcar).

To typowy średniak, mający aspirację na czołówkę. Dobry sezon w okolicy podium przeplatają pozycją w środku tabeli. W Pucharze Rosji najbliżej triumfu byli w sezonach 20/21 i 25/26 odpadając w półfinale.

W LE nigdy nie wyszli poza fazę grupową.

Nie mam przescoutowanych gwiazd, więc mniejsza z nimi.

 

Sparta Praga (2. Czeska 1. Liga), wart 35.5 mln €. Od 2025 prowadzi ich Pavel Kostal (46 lat, Czech).

Kiedyś potęga kraju ostatni raz mistrza zdobyli w sezonie 2021/22. Nadal są w czołówce, ale już nie są dominatorem. Zdobywcy Pucharu Czech w sezonach 15/16, 20/21, 23/24 i 25/26.

W LM ostatni raz grali w sezonie 19/20. W LE nie wyszli z grupy od sezonu 15/16.

Gwiazdy: Krystian Grabowski (22 lata, Polak, OPŚ, 235 tys, 30/4 U21), Michal Kaplan (26 lat, Czech, OŚ, 4 mln, 20/0). Tego drugiego miałem przescoutowanego, ale skasowałem raport, a dwa nie okazał się za wielkim talentem.

 

Pytanie 4: Czy Lech zdoła zbliżyć się do świetnego wyniku z poprzedniego sezonu?

 

 

Wisła Płock (4. Ekstraklasa), wart 35 mln €. Od 2020 prowadzi ich Mirosław Hajdo (57 lat, Polak).

Nie byli mistrzem Polski, ale najwyżej dotarli na 3. miejsce w sezonach 18/19 i 21/22. Nie mają też na koncie Pucharu Polski, docierali maksymalnie do ćwierćfinału.

W LE sezon temu nie zdołali się zakwalifikować przegrywając w barażu. Mają więc na koncie jeden występ w sezonie 22/23, gdzie zajęli ostatnie miejsce w grupie.

Gwiazdy: Eduardo Garrido (24 lata, Hiszpan, NŚ, 6 mln), Adrian Świst (26 lat, Polak, PŚ/OPŚ, 1.3 mln, 12/1 U21), Hwang Hee-Chan (31 lat, Koreańczyk, OPP/NŚ, 1.2 mln, 7/0 U20).

 

Hoffenheim (5. Bundesliga), wart 369 mln €. Prowadzi ich od 2010 roku Julian Nagelsmann (40 lat, Niemiec) i jest chyba dowodem, że jednak czasem zmiany są potrzebne.

Są liczącym się klubem, ale nie wkraczają na podium. Ostatni raz, na 3. miejsce wepchnęli się w sezonie 17/18 i to był ich najlepszy sezon w historii. Nie zdobyli też Pucharu Niemiec, najdalej dochodząc do półfinału.

W LM zagrali raz, w sezonie 23/24, ale zajęli 3. miejsce w grupie. Często grają w LE, gdzie najdalej dotarli do ćwierćfinału w sezonie 23/24 i ledwie raz nie awansowali z grupy, w sezonie 19/20.

Gwiazdy: Dequinho (29 lat, Brazylijczyk, OL/WOL/PL, 41 mln, 65/0), Arjan van der Schaaf (27 lat, Holender, BR, 16.25 mln, 35/0) chciałem go kupić, ale Le Coz jest lepszy, Quincy Bolland (24 lata, Holender, NŚ, 26.5 mln, 6/4) chciałem go w Hutniku, ma ogromny talent.

 

Dnipro Dniepropetrowsk (3. Ukraińska Ekstraklasa), wart 221 mln €. Od 2025 prowadzi ich Ruslan Rotan (45 lat, Ukrainiec, 91/7).

Nie mają na koncie mistrza, a wicemistrzem byli ostatni raz w sezonie 23/24. Poza tym regularnie zajmują 3. miejsce. Wygrali dwukrotnie Puchar Ukrainy w sezonach 19/20 i 20/21.

Nie zakwalifikowali się do LM w obu próbach, w sezonie 24/25 uznając wyższość Lecha Poznań. W LE za to grają zawsze i poprzedni sezon przerwał passę 5 awansów z rzędu.

I znowu tutaj nie scoutowałem, więc mniejsza, znacznie przerastają siłą Wisłę niestety.

 

AEK Ateny (3. Grecka Superliga), wart 31.5 mln €.

Ostatni raz mistrzem byli dawno temu, regularnie jednak walczą o wicemistrza, którego ostatni raz wywaliczyli w 2024.

Nie mam dodanej ligi Greckiej, więc nie mam tu za wiele informacji.

 

Pytanie 5: czy Wisła ma szanse na chociaż 3. miejsce?

 

Na udział w specyficznej ankiecie macie tydzień :D

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Ostatni mecz sierpnia to wizyta drużyny, którą sezon temu wypchnęliśmy z podium. Wszyscy byli ciekawi jak poradzimy sobie z Manchesterem City, który przecież w teorii więc powinien to być wyrównany pojedynek.

 

I w sumie był. Każdy atak w tym meczu mógł się zakończyć golem. W przypadku gości to Russell Reld (OŚ) i David Alaba (OL) zatrzymywali nasze ataki, a w naszym zespole to Maxence Bocquet (OŚ) i Georges Le Coz (BR). W drugiej linii oba zespoły miały momentami problemy. To my Manuel Locatelli (PŚ) przejmował wraz z Williamsem (PŚ) kontrolę to goście, a dokładniej Kamil Matysiak (OPŚ) i Martin Odegaard (OPP).

Ale goście mieli jeden atut, którego nie wyrównaliśmy. To niesamowity Daisuke Otsuka (NŚ), który w 52. minucie zdobył jedynego gola w tym meczu. To dzięki swojej fantastycznej technice zdobył tą bramkę i zapewnił swojej ekipie 3 punkty.
 

Cytat

 

Georges Le Coz - Aaron Dickgießer, Maxence Bocquet żk, Tomoyuki Hara, Alan Granger (75' Bengt Sundstrom) - Sergi Canos (56' Carl Young), Manuel Locatelli (C) żk, Ben Williams (67' Daniel Dąbrowski), Astrit Neziri - Vladimir Fieber, Mateusz Czerwiec

 

28.08.2027, Premier League (4/38)

Elland Road, Leeds: 40 242 widzów

[3] Leeds United 0-1 Manchester City [6]

0-1 Daisuke Otsuka 52'

 

MVP: Daisuke Otsuka - Man City, NŚ - 8.0, 1 gol

 

 

To też była ostatnia chwila, aby znaleźć następcę Girauda. Oto i mój transfer w tym kierunku:

Daniel Krejcik (24 lata, Czech, O(PŚ), 22 mln, 53/0) z AS Monaco za 15 000 000 € - doświadczony reprezentant kraju ostatnie 4 sezony raczej wolałby zapomnieć. Był zmiennikiem w swoich klubach i dziwi, że mimo tego grał w kadrze, ale jak widzimy nieźle się rozwinął. Co ważne dla Monaco, kupili go za 11 mln €, więc coś tam zyskali.

 

Na treningu kontuzję złapał Ben Williams i do 2 tygodni nie będę mógł z niego skorzystać.

Odnośnik do komentarza

Ooo Czech. Miałem kiedyś czeską fazę ale chłopaki raczej nie rozwinęło się na miarę swojego talentu. Zostali dwóch z kilku osobowej kolonii i raczej ich dni są policzone.

 

Co do ankiety:;) 

Leeds - 3

Hutnik - yyy dlaczego jest 5 zespołów w grupie? E: ok w takim razie Hutnik zdecydowanie 1 miejsce

Lechia - będzie blisko kolejnej rundy ale ostatecznie skończą na 3

Lech - powinni wyjść z grupy z palcem w... 

Wisła - 2

Odnośnik do komentarza

Sierpień 2027

 

TABELA LIGOWA

 

Puchar Anglii: nierozpoczęty

Capital One Cup: nierozpoczęty

Liga Mistrzów: nierozpoczęty

 

Kiepski w sumie miesiąc w naszym wykonaniu, zdobywamy 6 na 12 punktów i w tym tracimy punkty z Watford. Prasa już krzyczy, że gramy słabo, ale no uważam, że poprzedni mecz z Man City był niezły w naszym wydaniu.

 

Najlepszy strzelec: Barry Molesley i Mateusz Czerwiec (2)

Najwięcej asyst: Sergi Canos (3)

Najwyższa ocena: Barry Molesley (8.05)

 

Bilans Leeds: 2-0-2, 8-3

 

-

 

Bilans Polski: 0-0-0, 0-0

 

Ranking FIFA: 35. (-1)

 

FIFA: 1. (-) Japonia [1 507], 2. (-) Francja [1 329], 3. (-) Brazylia [1 310], ... 35. (-1) Polska [705]

 

Inne ligi:

Hiszpania: Atletico (6), Valencia (6), R. Madryt (6)

Polska: Lech Pń (18), Hutnik Kraków (18), Lechia (15) - Lech i Hutnik niepokonani jeszcze (6W)

Francja: PSG (18), FC Nantes (15), AS Monaco (15)

Niemcy: BMG (9), Hamburg (9), Shcalke (9)

Włochy: Juventus (6), AC Milan (6), Lazio (6)

Portugalia: FCP (9), SLB (9), Braga (9)

Rosja: Zenit (17), Krasnodar (14), Spartak Moskwa (14) - Zenit bez porażki (5W, 2R)

Holandia: Ajax (15), FC Groningen (15), ADO (10)

Championship: Norwich (12), Brentford (11), Liverpool (10)

 

Najwyższe transfery w Anglii:

1. Sylvain Giraud (25 lat, Francuz, OŚ, 12.25 mln) z Leeds do FC Barcelona za 22 500 000 €

2. Mehdi Ma El Ainin (27 lat, Marokańczyk, BR, 32.5 mln, 51/0) z Roma do Man Utd za 21 500 000 € - czyżby dziadek De Gea miał się zacząć martwić o miejsce w składzie?

3. Cesar Ginez (26 lat, Hiszpan, NŚ, 26.5 mln, 5/4 U21) z RC Lens do Blackburn za 17 000 000 €

 

Najwyższe transfery w Polsce:

1. Witold Filipkowski (22 lata, Polak, OP/WOP, 14.5 mln, 11/0) z Hutnik Kraków do AS Monaco za 11 500 000 €

2. Lukas Pilar (26 lat, Czech, DP/PŚ, 14 mln, 74/3) z AC Milan do Lech Poznań za 10 000 000 €

3. Thibault Andre (22 lata, Francuz, O(PL), 6.75 mln, 11/1 U21) z AS Monaco do Hutnik Kraków za 8 250 000 € - zamienił stryjek siekierkę na kijek?

 

Najwyższe transfery na świecie:

1. Nikolay Maximov (23 lata, Rosjanin, OP/WOP, 35 mln, 24/4 U21) z Krasnodar do Real Madryt za 28 500 000 €

2. Edgar Jose Almela (23 lata, Hiszpan, PP/OPP, 24 mln, 45/6 U21) z FC Barcelona do PSG za 27 500 000 €

3. Sylvain Giraud (25 lat, Francuz, OŚ, 12.25 mln) z Leeds do FC Barcelona za 22 500 000 €

Odnośnik do komentarza

Jak zwykle rzuciłem okiem w tył, zobaczyć co ciekawego działo się w Polsce w okresie transferowym. O dziwo do poprzednich transferów nasze rodzime zespoły dołożyły jeszcze jakieś transakcje.

 

Hutnik Kraków

TRANSFERY DO KLUBU:

Thibault Andre (22 lata, Francuz, O(PL), 6.75 mln, 11/1 U21) z AS Monaco za 8 250 000 €

Danilo (31 lat, Brazylijczyk, DP/PŚ, 10.25 mln, 8/0) z West Ham United za 5 250 000 € - tego pana nie trzeba przedstawiać raczej nikomu, chociaż pewnie żałował swojego powrotu do PSG, to nadal trzeba pamiętac, że to wybitny zawodnik, co przez ostatnie 2 sezony we WHU udowodnił, będąc ich kluczowym zawodnikiem.

 

TRANSFERY Z KLUBU:

Witold Filipkowski (22 lata, Polak, OP/WOP, 14.5 mln, 11/0) do AS Monaco za 11 500 000 €

 

Nowy manager poszalał wydając 75,59 mln €, a zarabiając 13,28 mln €. Czyżby Gumioki chciały walczyć o coś więcej w LM?

 

 

Lech Poznań

TRANSFERY DO KLUBU:

Lukas Pilar (26 lat, Czech, DP/PŚ, 14 mln, 74/3) z AC Milan do Lech Poznań za 10 000 000 € - to zawodnik, który nawet u mnie miałby szanse na grę, małe, ale jednak.

Alessandro Semprini (29 lat, Włoch, OŚ, 5.25 mln, 17/0 U21) z Brentford za 3 800 000 € - filar obrońcy zespołu, który stara się w końcu utrzymać w PL. Oczywiście spadek z PL nie jest najlepszym wpisem w CV, ale ogółem Alessandro wyróżniał się w tej ekipie

Krzysztof Baranowski (26 lat, Polak, P(PL)/OPP/NŚ, 3.5 mln, 1/2) z Stuttgart za 725 000 € - bardzo mnie cieszy powrót Krzyśka do Polski. Grał w poprzednim sezonie w swoim klubie, ale Lech wydaje mi się po prostu lepszym zespołem. Jeżeli przebije się do składu, kto wie, może czeka go przygoda z kadrą?

 

TRANSFERY Z KLUBU:

Jiri Machala (21 lat, Czech, OP/WOP, 5.25 mln, 10/0 U21) do Metalist za 1 700 000 €

 

Niby Lech wydał mniej, bo 15.25 mln € i zarobił 1.74 mln €, ale to są bardzo dobre transfery, które wcale nie zostawiają ich za bardzo z ta plecami Hutnika.

 

 

Lechia Gdańsk

TRANSFERY DO KLUBU:

Krystian Bielik (29 lat, Polak, OŚ/DP/PŚ, 9.25 mln, 3/0) z Celta za 4 200 000 € - wielki powrót, chociaż kariery za granicą nie zrobił, przez 7 lat głównie grzał ławę. Czy sprawdzi się u mocnego wicemistrza Polski?

Dragan Dimitrjevic (26 lat, Serb, BR, 600 tys, 1/0 U21) z Crvena Zvezda za 600 000 € - nie mam pojęcia po co im on. Gwiazda Serbskiej ligi, ale co z tego?

Davor Jalusic (24 lata, Chorwat, BR, 12.25 mln, 17/0) z Dinamo Zagrzeb za 7 000 000 € - a to bomba. Jak widzicie raport scouta, to jest zawodnik, który sprawdziłby się i u mnie, niestety nie odkryłem go wcześniej. I dlatego nie rozumiem zakupu Dragana i Dariusza

Dariusz Popczynski (25 lat, Polak, BR, 600 tys, 9/0 U21) z Everton za 825 000 € - kiedyś uznawany za talent, teraz za nieudacznika, jego kariera to tylko oglądanie zespołów z trybun i to się na pewno tutaj nie zmieni.

 

TRANSFERY Z KLUBU:

Andre Poko (34 lata, Gabończyk, OL/DP, 375 tys, 99/3) do Real Betis za 250 000 € - mimo wieku był świetny sezon temu, jak na darmowy transfer to świetny deal

 

Wicemistrz kraju łącznie wydał 18,03 mln € i zarobił 1,22 mln €. Tutaj jednak część transferów była bardzo niezrozumiała, ale są i świetne wybory.

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, Lucifer Morningstar napisał:

Lechia ciekawe transfery. Ten Chorwat raczej długo tam nie pogra, dlatego za drobne sciagneli tego Serba. Popczyńskiego sprowadzili aby zapełnil dodatkowe krzesełko na trybunach 

Porwać go będzie w stanie tylko top5 lig, a i to powinno kosztować. Chociaż to FM, to sprzedanie go za 3-4 mln mnie nie zaskoczy. I kurde szkoda mi tego Popczynskiego, w końcu w Hutniku miał 4* potencjału przy takim Kushibikim jako wzorcu światowej klasy, zatem powinien chyba mieć wysoki potencjał. A tymczasem o ile ma zauważalne od biedy umiejętności, to doświadczenie ma żadne i regularnie ogranie na poziomie 60-70% :roll: a w Lechii pewnie nawet w rezerwach nie pogra jak mają tam 4 bramkarzy już, bo przecież gra tam Grabara, którego powołuję do kadry ^^

Odnośnik do komentarza

To może mają kupca na Grabare? Albo nie chce podpisać kontraktu który mu się kończy. Bo w tej konfiguracji to nie wiem czy Polak będzie coś grał, a wtedy to będzie kłopot również dla ciebie jako selekcjonera. 

Wychodzi na to, że z dwójki Popczyńskich większą karierę zrobił ten drugi(pomocnik) który był teoretycznie słabszy. Ale już sam zauwazylem po swoich juniorach z lyonu, że większe kariery robią nie ci którzy zapowiadali się na największe gwiazdy tylko ci trochę słabsi. 

Odnośnik do komentarza

Jestem pod wrażeniem, że pamiętasz o istnieniu Patryka Popczyńskiego, wszak to jednak zawodnik, który nie miał u mnie znaczenia. No karierę prowadzi lepiej, ale też nie wybitnie ;) a Darek po prostu poszedł do za mocnych klubów. To się zdarza, ale wierzę w nich. Dragowski jeszcze ma z 4-5 lat gry, więc jeżeli zacznie cokolwiek robić w kadrze, to problem pojawi się póóóóźniej.

Odnośnik do komentarza

W meczach reprezentacji zagrała masa moich zawodników, ale uwagę zwłaszcza przykuło kilku zawodników. Daniel Krejcik (Czechy 2-0 Ekwador) był powodem, dla którego goście nie istnieli w ataku. Astrit Neziri (Albania 5-2 Katar) zaliczył gola i asystę. W tym meczu zagrał też wypozyczony z klubu Onedo Dibra. Wybitnie wypadł też Tomoyuki Hara jako OL, ale to nie dziwi gdyż w eliminacjach MŚ Japonia rozpierdo... rozje.. nooo pokonała Pakistan na wyjeździe 11-0! Daisuke Otsuka wpakował w tym meczu aż 8 bramek!

 

Do kadry Polski zaś musiałem dokonać dodatkowe powołanie. Tomasz Kucz złapał kontuzję na treningu. Za niego do składu wezwałem Dawida Migdał (29 lat, Wisła Płock, BR, 1.3 mln, 1/0 U21), wychowanka... Hutnika Kraków, a jakże!

Do tego pogratulowałem sobie nie powoływania Daniela Dąbrowskiego. Ten po treningu został zdiagnozowany z obustronną przepukliną co eliminuje go z gry na 6-7 tygodni.

 

No i w końcu przyszedł czas na spotkanie wyjazdowe ze Słowenią. Gospodarze są niżej od nas w rankingu FIFA (my 35. oni 70.), ale to przecież nie ma znaczenia. Znaczenie ma, że 3 dni później musimy być w Belgradzie, gdzie czekać na nas będzie Serbia (9.). Celem więc było zdobycie 3 punktów w Lublanie jak najmniejszym nakładem sił.

Zmieniła się więc nasza formacja do 4-4-1-1 w wariancie z OPŚ. Na tej pozycji pojawił się Piotr Jonczyk, a osamotnionym napastnikiem miał być najbardziej doświadczony w drużynie Arkadiusz Milik. W obronie dałem odpocząć Filipkowskiemu i Kazimierczukowi na bokach oraz Bondarenko w środku. Postanowiłem też, że liderem drugiej linii będzie Piotr Zieliński w towarzystwie Kanacha, a Matysiak będzie odpoczywać. Ah no i w bramce zrezygnowalem z Drągowskiego.

 

Efekty? Od początku przeważaliśmy i chcieliśmy szybko zadać cios rywalom. W 3. minucie Pawel Swiatko (PP) minął dwóch rywali i dograł idealnie do Milika (NŚ), ale jego strzał obronił Jan Oblak (BR).

W 8. minucie pierwszy strzał oddali gospodarze, a znany z Ekstraklasy Mitja Dobnik (NŚ) oddał kąśliwy strzał przy słupku, ale jego klubowy kolega z trudem sparował futbolówkę na rzut rożny. Już ta interwencja sprawiła, że Grabara (BR) zrobił dla nas więcej niż Dragowski w poprzednich spotkaniach.

W 11. minucie gra znowu przeniosła się pod bramkę strzeżoną przez Oblaka. Swiatko zagrał po ziemi do Milika, a snajper Hutnika zakręcił w polu karnym Stojanoviciem (OŚ) i odegrał do Jonczyka (OPŚ). Ten mocnym strzałem nie dał szans golkiperowi. 1-0!

Spotkanie było wyrównane, ale to my dochodziliśmy do okazji strzeleckich, a nie gospodarze. Ale do przerwy nikt nie strzelił gola, a Grabara dodał jeszcze jedną dobrą interwencję przy aż trzech Oblaka.

 

Po przerwie ruszyliśmy do ataku i Swiatko doczekał się asysty. Jego podanie trafiło na skraj pola karnego do Kanacha, a ten mocnym strzałem pod poprzeczką dał nam dwubramkowe prowadzenie.

Gospodarze trochę jakby opadli z sił, stracili wiarę w siebie i ich ataki nie były już tak groźne. Ale i nasze wyglądały nieciekawie.

Kropkę nad "i" postawił zawodnik Lechii Gdańsk. Mitja Dobnik doczekał się trafienia, bezbłędnym strzałem w samo okienko z 12 metrów nie dając szans Grabarze. To było w 81. minucie i gospodarze chcieli rzucić się do ataku, ale moi zawodnicy wykazali ogromną dojrzałość i nie pozwolili sobie odbierać łatwo piłki.

W ten sposób zdobywamy bezcenne 3 punkty w Lublanie i to bardziej rezerwowym składem niż podstawowym!

 

Cytat

 

Kami Grabara - Bartosz Szymański, Szymon Walczak, Ernest Dzieciol, Ryszard Kucyniak - Pawel Swiatko (73' Remigiusz Malinowski), Piotr Zielinski (C), Radoslaw Kanach, Miłosz Szczepański, Piotr Jonczyk (73' Krystian Grabowski) - Arkadiusz Milik (59' Mateusz Czerwiec)

 

04.09.2027, Eliminacje ME (5/8)

Sportni park Stozice, Lublana: 16 038 widzów

[3] Słowenia 1-2 Polska [1]

0-1 Piotr Jonczyk 11'

0-2 Radoslaw Kanach 47'

1-2 Mitja Dobnik 81'

 

MVP: Piotr Jonczyk - Polska, OPŚ - 8.0, 1 gol

 

 

W drugim meczu naszej grupy doszło zaś do efektownej niespodzianki:

 

[4] Norwegia 4-4 Serbia [2]

S. Babarogic sam. (32), R. Hasselberg (46), K. Terjesen (76), S. Svendsen (88) - C. Haug sam. (8), B. Stevanovic (44), A. Zivkovic (50), L. Jovic (88)

 

| Pz | Zespół    | M | W | R | P | R.B.| Pkt|

| 1. | Polska    | 4 | 4 | 0 | 0 | +5  | 12 |

| 2. | Serbia    | 3 | 2 | 1 | 0 | +6  | 7  |

| 3. | Słowenia  | 5 | 1 | 2 | 2 | -2  | 5  |

| 4. | Norwegia  | 4 | 0 | 2 | 2 | -2  | 2  |

| 5. | Łotwa     | 4 | 0 | 1 | 3 | -7  | 1  |

 

Wygrana za 3 dni z Serbią może dać nam przewagę aż 8 punktów, a to już stawia nas o jedną wygraną od zapewnienia sobie awansu! Oczywiście to dzielenie skóry na niedźwiedziu, wszak Serbia to bardzo mocny rywal.

Odnośnik do komentarza

Mecz w Belgradzie rozgrywany był przy większej publiczności niż w Lublanie. Do tego Serbia to jednak czołówka światowa, przynajmniej według rankingu FIFA (9. a my 35.).  W tym meczu postawiłem w nasz teoretycznie najmocniejszy skład i liczyłem na chociaż remis.

 

Zaczęło się jak się spodziewałem, od przewagi gospodarzy. Cvetkovic (NP) i Ignjatovic (NL) zmarnowali jednak po dobrej okazji, nie trafiając w światło bramki w ledwie 10 minut. 10 minut, a ja już byłem spocony ze stresu, bo powinniśmy przegrywać.

A w 13. minucie Paweł Swiatko (PP) minął Savo Babarogicia (OL) i zagrał piłkę dwa kroki przed nos Mateusza Czerwca (NŚ). Ten dopadł do niej i mocnym strzałem dał nam prowadzenie!

To przytłumiło gospodarzy, a także dodało pewności siebie Bondarence (OŚ), który w końcu zaczął blokować bardzo aktywnego Ignajtovicia. Drugi napastnik w miarę radził sobie z Dzieciolem (OŚ), ale nie na tyle, aby oddać jakiś groźny strzał na bramke Dragowskiego (BR).

A w 25. minucie Kamil Mierzejewski (PL) skopiował zagranie Swiatko i wystawił piłkę naszemu napastnikowi. Ten identycznie uderzył i już było 2-0!

W sumie to zupełnie usadziło spotkanie w miejscu, ale zryw Mitrovicia (PŚ) w doliczonym czasie pierwszej połowy sprawił, że Dzieciol nie zdążył za Ignajtoviciem i padł gol kontaktowy. Był to pierwszy celny strzał gospodarzy, nie koniecznie stuprocentowa okazja, ale i tak Dragowski nie zdążył z interwencją. A to nowość.

 

W 51. minucie powinno być 2-2, ale Cvetkovic uderzył za lekko i Dragowski wybronił w końcu jakiś strzał!

Sztukę tę powtórzył w podobnej sytuacji w 70. minucie i był to ostatni groźny atak gospodarzy. My przez całą drugą połowę raczej klepaliśmy piłkę i nie oddaliśmy żadnego celnego strzału, ale i tak dowozimy wygraną. Niespodziewane 3 punkty na trudnym terenie biorę z pocałowaniem ręki!
 

Cytat

 

Bartlomiej Dragowski - Witold Filipkowski, Mateusz Bondarenko, Ernest Dzieciol żk (62' Damian Garbacik), Bartłomiej Kazimierczuk żk (80' Ryszard Kucyniak) - Pawel Swiatko, Kamil Matysiak, Piotr Zieliński (C) (68' Radoslaw Kanach), Kamil Mierzejewski żk, Krystian Garbowski - Mateusz Czerwiec

 

07.09.2027, Eliminacje ME (6/10)

Rajko Mitić, Belgrad: 44 210 widzów

[2] Serbia 1-2 Polska [1]

0-1 Mateusz Czerwiec 13'

0-2 Mateusz Czerwiec 25'

1-2 Darko Ignajtovic 45+1'

 

MVP: Mateusz Czerwiec - Polska, NŚ - 8.9, 2 gole

 

 

W drugim meczu nie doszło do niespodzianki

[4] Norwegia 3-0 Łotwa [5]

R. Hasselberg (17, 27), I. Fossum (80)

 

| Pz | Zespół    | M | W | R | P | R.B.| Pkt|

| 1. | Polska    | 5 | 5 | 0 | 0 | +6  | 15 |

| 2. | Serbia    | 4 | 2 | 1 | 1 | +5  | 7  |

| 3. | Norwegia  | 5 | 1 | 2 | 2 |  1  | 5  |

| 4. | Słowenia  | 5 | 1 | 2 | 2 | -2  | 5  |

| 5. | Łotwa     | 5 | 0 | 1 | 4 | -10 | 1  |

 

W tej chwili jesteśmy o krok od awansu! Przy dobrym obrocie sprawy, możemy zapewnić sobie awans już w kolejnym meczu. Naturalnie media już przesadzają i okrzyknęły mnie zbawicielem polskiego futbolu, ale do tego jeszcze bardzo daleko.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Czego nie cierpię najbardziej w tej pracy to konferencje prasowe. Wiecznie te same pytania, wieczne szukanie sensacji i regularnie pojawiający się 'dziennikarze' stron bliższych pudelkowi niż sportowym serwisom pytający o życie prywatne. Czy naprawdę kogokolwiek obchodzi w jakiej piżamie śpię czy co robię w weekend po meczu? Albo w jakich kurna spodniach wyszedłem do sklepu po bułki?

 

A w czym polscy dziennikarze są najlepsi? W pompowaniu balonika. Mamy do rozegrania jeszcze 3 spotkania, a już teraz pojawiają się pytania pokroju 'z kim nie chciałbym zagrać na Euro' lub 'czy zawodnik XXX ma szansę na utrzymanie się w zespole do turnieju głównego'. Trochę umiaru, przed nami m.in. mecz z Serbią, który jeszcze może namieszać, jeżeli już zaczniemy świętować.

Za to postanowiłem zatrzymać się przy pytaniu dziennikarza weszlo.

- Nie obawia się pan o naszą bramkę? Mimo wszystko Bartek Dragowski to znacznie wyższa klasa od reszty. Czy szukanie mu zmiennika w tak ważnych meczach, jak ten ze Słowenią to aby rozsądny pomysł?

Zawahałem się. Naturalnie z Bartkiem odbyłem już długą rozmowę i znał sytuację, ale co powinna z tego wiedzieć opinia publiczna?

- Zgadzam się, że klubowo Bartek to najwyższa klasa, co potwierdza jego niezachwiana już od lat pozycja w PSG. To aż dziwi, że nie ma konkurencji na papierze, bo przecież przez lata to właśnie bramkarze byli naszym atutem. W reprezentacji jednak póki co czegoś mu brakuje, a poza dobrym spisywaniem się w klubie, poprzednie osiągnięcia mają dla mnie mniejsze znaczenie. - Odchrząknąłem. A co mi tam. - Dlatego póki co nie ma on wcale u mnie wyższych notowań niż powołani Grabara czy Migdał. A w odwodzie czekają kontuzjowany Kucz i Szabat, który staje się ważną postacią Lecha. Jeżeli moje decyzje w Japonii i w dotychczasowych klubach nikogo nie nauczyły, to przypominam - liczy się forma i to co zawodnik prezentuje sobą teraz, a nie zasługi i tabelka na papierze.

 

Oczywiście posypały się zaraz pytania, czy to znaczy, że nikt jeszcze nie jest pewniakiem, czy nie wierzę w stabilny szkielet drużyny itp. Chyba naprawdę nikt nie wysilił się, aby sprawdzić mój dotychczasowy styl pracy.

Jeżeli chodzi o gwiazdy Polski, po tych paru meczach w końcu mam już jasny obraz siły tej drużyny. Kamil Matysiak z poważnymi rywalami jest niezastąpiony i Zieliński to tylko trochę niższy poziom, ale on już nie ma takiej wytrzymałości. Na szczęście linia pomocy jest u nas zaskakująco bogata i Matysiak będący światową klasą ma z kim współpracować. Już teraz wiem, że on i wspomniany Piotrek to pewniaki i gdy tylko są zdrowi będą grać.

Podobny status ma tylko dwóch zawodników jeszcze. Szymon Walczak to nawet solidniejsza firma od Bondarenko i jeżeli w Hutniku nie usiądzie na ławie to jest pewniakiem do gry.

Drugi pewniak to Pawel Swiatko, czyli tak naprawde jedyny skrzydłowy formatu europejskiego. Reszta gra w dobrych ligach, ale nie są tak efektowni. Może za parę lat Mierzejewski dociągnie to poziomu Pawla (przypominam, że są rówieśnikami), ale poza tym jest tu dość biednie i boki obrony też są dość marne i nie wspierają ataków tak dobrze, jakbym chciał. Zdecydowanie nie ma co pompować balonika.

Dziwi kogoś, że nie podałem Milika czy Czerwca jako pewniaków? Otóż czają się za nimi GordziejewskiWitońCapek czy Kurbiel. Fakt, że obecnie ta dwójka trzyma solidną formę, ale jestem gotów do rotacji w ataku. A prawdę mówiąc nie przeanalizowałem jeszcze za dobrze kadry U-21, więc może czeka tam jakiś wielki talent?

Tak czy siak nie pompujmy balonika... jeszcze nie mamy nawet awansu w kieszeni.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...