Skocz do zawartości
Zapraszamy do udziału w tradycyjnym plebiscycie CMF Awards, edycji 2017! Swój głos można oddać w poniższym dziale do 25.01 do godziny 23:59.
CMF Awards 2017
tio

Karuzela

Rekomendowane odpowiedzi

PROLOG

Boening 747 linii American Airlines lecący z Miami wylądował na lotnisku największej z wysp archipelagu Kajmanów - Grand Cayman kilka minut przed czasem.

Tadeusz Sęk nie zatrzymał się przed taśmą bagażową. Miał ze sobą tylko torbę z laptopem, która kontrastowała z jego hawajską koszulą i słomkowym kapeluszem. Zamierzał powrócić do Miami wieczornym lotem. Spodziewał się, że zaproszenie na urlop w Miami było nie tylko łapówką ale też pretekstem by mogli się z nim spotkać. Dlatego gdy zadzwonili do niego wieczorem z prośbą o spotkanie w Georgtown na Grand Cayman nie był zaskoczony. Żonie powiedział, że spędzi cały dzień na łódce z przyjacielem z Polski. Nie interesowało ją to.

W hali terminala przywitał go wysoki siwowłosy mężczyzna z niezapalonym cygarem w ustach.

- Witaj w raju Tadziu – odezwał się po polsku.

- Heniek? – Tadeusz był zaskoczony – Co ty tutaj robisz?

- Laszlo powiedział mi, że namówił cię na przylot więc nie mogłem sobie odmówić spotkania. Przyleciałem wczoraj z Nowego Jorku.

- Myślałem że to ma być takie zwykłe kurtuazyjne spotkanie. Skąd to ożywienie?

- Pojawił się pewien problem. Ale to później. Najpierw jedziemy do banku.

Henryk zaprowadził Tadeusza do stojącego na parkingu jeepa. Kilka kroków z klimatyzowanej hali lotniska sprawiło, że na czole Tadeusza pojawiły się krople potu. Przy swoich stu trzydziestu kilogramach źle znosił upały. Urlop w Miami spędzał niemal nie opuszczając klimatyzowanego hotelu. Jego żonie to nie przeszkadzało. Plaże i bary Miami oferowały wystarczająco wiele rozrywek by nie doskwierał jej brak towarzystwa męża.

- Heniek, możesz mi powiedzieć dlaczego wybraliście Kajmany? Przecież podpisaliśmy z nimi umowę o wymianie informacji podatkowych. Czy to rozsądne dla naszych interesów?

- Jak najbardziej Tadziu. Nie będą nas tu szukać. A nawet gdyby, to naprawdę myślisz, że ta umowa cokolwiek zmienia. Kajmany zbyt długo pracowały na swoją pozycję by miały nagle zacząć udzielać informacji każdemu kto o to poprosi. Jesteśmy bezpieczni Tadziu, nie martw się.

Samochód jechał na zachód Sheddon Road. Po obu stronach znajdowały się budynki banków i międzynarodowych instytucji finansowych.

- Kajmany są czwartym centrum finansowym świata. Po Tokio, Nowym Jorku i Frankfurcie to właśnie tutaj obraca się najwięcej pieniędzy. Łatwo się tutaj schować.

Samochód zatrzymał się przed białym, dwupiętrowym budynkiem Royal Bank of Canada.

-Kanadyjski bank?

- Są bardziej dyskretni od Szwajcarów i nie są na świeczniku. Jedyna niedogodność to to, że do otworzenia rachunku wymagana jest osobista wizyta. Nie potrwa to długo.

Po podpisaniu dokumentów w banku pojechali nad zachodnie wybrzeże wyspy. Samochód mijał ekskluzywne hotele i kluby plażowe wśród palm. Zatrzymali się przy jednym z domków wśród palm.

Ze środka wyszła kobieta w żółtym bikini, które apetycznie kontrastowało z jej opalenizną. Miała jasne, niebieskie oczy i brązowe włosy. Wzrok Tadeusza bezwiednie powędrował ku jej dużym piersiom.

- Witam panie naczelniku – zwróciła się do niego po angielsku i wyciągnęła dłoń. Uścisk miała mocny, pewny. Tadeusz ocenił, że ma jakieś trzydzieści lat. Znów się zaczął pocić.

- Proszę mnie tak nie nazywać pani Blanko.

- Panno. Zapraszam do środka.

W środku był jeszcze jeden mężczyzna. Tadeusz nigdy wcześniej go nie widział ale wiedział, że to Laszlo, zwany też Pułkownikiem. Prawdopodobnie był Serbem, choć w przypadku informacji o nim nic nie było pewne.

Spojrzał na wchodzących, delikatnie skinął głową Tadeuszowi.

- Siadajcie panowie – Blanka wskazała im miejsca. – Czego się napijecie?

Poprosili o wodę i usiedli.

- W banku wszystko w porządku? – Laszlo zapytał Henryka. Mówił po angielsku i widać było, że sprawia mu to trudność.

- Tak, żadnych problemów. Jak zwykle.

Blanka przyniosła wodę i usiadła przy stole.

- Panie Tadeuszu – powiedziała Blanka. – Dotarły do nas niepokojące informacje z Polski.

- Tak? – Tadeusz ciężko przełknął łyk wody.

- Pewna dziennikarka z jakiegoś wsiowego radia przyszła do Struckiego.

Tadeusz czekał na ciąg dalszy.

- W jednym pytaniu wymieniła K3 i Arko.

- Kurwa. Skąd wiedziała?

- Nie wiemy.

- Nie muszę panu mówić co to znaczy – odezwał się Laszlo.

- Strucki rozmawiał z nią?

- Nie. Spławił ją. Ktoś ją jednak przysłał.

- Wiecie kto?

- Jeszcze nie. Ale zamierzamy wypłoszyć go z nory.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ROZDZIAŁ 1

Od: Ola

Data: 21.09.2014 03:14

Do: Mati

Temat: Dobrze, że jesteś

Hej Mateuszku!

Nigdy bym nie przypuszczała, że poranne uruchamianie komputerka w pracy może być takie przyjemne :). Szczególnie, że wiesz.... Skąd się wziąłeś? Czy Ty naprawdę istniejesz, czy to jakiś cudowny duszek stara mnie się podtrzymać na duchu? Twoje maile bardzo optymistycznie nastawiają mnie do każdego dnia i... śmieję się w duchu do siebie.

Kwiatek jest śliczny, dziękuję. Nigdy nie przypuszczałabym, że posiadasz takie zdolności plastyczne. Jakie tajemnice jeszcze skrywasz? Skutecznie burzysz stereotypowy wizerunek urzędnika państwowego :). Nie mogę sobie wyobrazić w jaki sposób osobie tak niezależnej duchowo i intelektualnie udaje się wtłoczyć w sztywne formy biurokracji państwowej.

Cała moja odwaga i pewność siebie prysła gdy dyrektor wezwał mnie wczoraj do siebie. „Pani Aleksandro” – mówi i już czuję, że nie będzie lekko, bo szef zazwyczaj mówi mi na „ty”. „Słyszałem, że chciała pani zrobić reportaż o spółce Arko. Podobno chodzi o jakieś przekręty?”

Wiesz, postanowiłam sprawdzić tę informację od Ciebie o tej spółce. Chciałam się umówić na rozmowę z kimś z zarządu. Sekretarka zanotowała, że chciałabym porozmawiać o ich współpracy z ukraińską spółką K3i powiedziała, że oddzwonią. Cóż, odpowiedź przekazał mi sam dyrektor. Był wściekły i zabronił mi zajmować się sprawami gospodarczymi i „węszeniem”. „Jesteśmy radiem rozrywkowym, nie szukamy żadnych afer”. Mateuszku, jeśli Ci na tym zależy to spróbuję się jeszcze czegoś o tym dowiedzieć, ale wiesz… Zależy mi na tej pracy.

A teraz powiem Ci najlepsze: będę dziś prowadziła pierwszą audycję na żywo!!! Uwierzysz? Jezu jak się cieszę! Audycja nazywa się „Nocnik” i leci od pierwszej do czwartej w nocy. Jasne, że mam tremę. To takie podniecające, jestem taka szczęśliwa. Chętnie bym kogoś wycałowała. No gdzie Ty jesteś? Na razie to tylko zastępstwo, ale chodzą słuchy, że Tomek ma dostać pracę w eremefce, więc...

-Proszę pana, czy mogę o coś zapytać?

W urzędowym okienku, nad ekranem monitora pojawiła się twarz staruszki. Jej cichy, nieśmiały głos oderwał Mateusza od lektury maila.

-Słucham panią. – Na twarz przywdział urzędowy uśmiech.

-Wie pan, kupiłam wnuczkowi książkę do szkoły. Lekturę wie pan. "Krzyżacy”, może pan słyszał? To bardzo ciekawa książka wie pan. Zbyszko z Bogdańca poprzysiągł że zdobędzie krzyżackie czuby i gdy jechał ze swym wujem ujrzał trzech zakonnych jeźdźców wie pan, no to hajda na nich z mieczem. A to byli posłowie wie pan. No to oni go pod sąd i na karę śmierci wie pan. Ale ta ładna zarzuciła mu chustkę na głowę wie pan i te Krzyżaki nic nie mogły zrobić bo ona krzyczała...

-Mój ci on, mój ci on. Tak, słyszałem – Mateusz uśmiechnął się do starszej pani. - O co chce pani zapytać?

-Czy ja mogę odliczyć sobie od podatku?

-Tych trzech Krzyżaków?

-No tę książkę wie pan. - Staruszka uśmiechnęła się doceniając żart. - Bo to dla wnuczka, do szkoły. On jest w piątej klasie wie pan, taką lekturę mają i ja mu kupiłam, żeby sobie Jędruś miał.

-Niestety nie ma takich odliczeń. - Starsza pani posmutniała.

-Wie pan, bo on w przyszłym miesiącu będzie przerabiał "Chłopców z Placu Broni” wie pan, to może tych chłopców można odliczyć?

-Niestety, bardzo mi przykro.

-No trudno, chciałam tylko zapytać wie pan, bo to zawsze dobrze zapytać by sobie w brodę potem nie pluć. Bo kto to teraz nadąży za tymi podatkami wie pan. Jednego roku żaluzji nie można odliczać, drugiego już można pod warunkiem, że antywłamaniowe, a teraz znowu nie można żadnych, to ja myślałam, że z książkami do szkoły też robią takie schodki.

-Śledzimy to na bieżąco proszę pani i jeśli pani zostawi mi swój numer telefonu to ja panią poinformuję jeżeli minister finansów postanowi włączyć do odliczeń podatkowych "Krzyżaków” i "Chłopców z Placu Broni” a także inne lektury. A z tymi żaluzjami to rzeczywiście ma pani rację. Ciężko nadążyć nawet nam.

-Dziękuję panu, jest pan bardzo uprzejmy wie pan. Wie pan może czy jest tu gdzieś w pobliżu apteka?

-Jak wyjdzie pani z urzędu to proszę skręcić w lewo – jakieś sto metrów dalej, w takim zielonym budynku ze śmiesznym dachem jest apteka. Przy okazji odliczeń powiem pani, że zakup leków można w wielu wypadkach odliczyć od podatku. Proszę tylko pamiętać by poprosić o fakturę.

-Naprawdę? Dziękuję panu!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta